Відмінності між версіями «Ключиця»

Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук
 
Рядок 54: Рядок 54:
  
 
http://zdorovukr.ru/analizi/1609-kljuchicja.html
 
http://zdorovukr.ru/analizi/1609-kljuchicja.html
 +
 +
[[Категорія:Кл]]
 +
[[Категорія:Словник Грінченка і сучасність/Інститут філології]]
 +
[[Категорія:Слова 2017 року]]

Поточна версія на 17:51, 4 грудня 2016

Словник Грінченка

Ключи́ця (лат. clavicula — «ключик») — у людській анатомії — S-подібно зігнута невелика трубчаста кістка у поясі верхніх кінцівок, з тілом і двома кінцями: лопатковим (акроміальним) та грудинним. З'єднує лопатку з грудною кісткою плечового поясу — на обох кінцях є суглобові поверхні для сполучення (відповідно) з ключичною вирізкою рукоятки грудної кістки та акроміальним відростком лопатки. Ключиця ніби відсовує плечовий суглоб на периферію тіла, забезпечуючи свободу рухів руки. Українська назва ключиці походить від способу руху цієї кістки навколо своєї осі в момент підняття плеча, який нагадує рух ключа в замку́. Ключиці є в багатьох чотириногих тварин, які використовують передні кінцівки для хапання або брахіації, і рудиментарні або відсутні в чотириногих, які використовують передні кінцівки для опори або бігу.

Kljuchica 1.jpg


896.jpg

Функції

Ключиця виконує кілька функцій: Вона служить твердою опорою, на якій підвішуються лопатка і вільна кінцівку. Цей механізм не підпускає верхню кінцівку (руку) до грудної клітки, так що рука має максимальний діапазон руху. Захищає шийно-пахвовий канал (прохід між шиєю і рукою), через який проходять кілька важливих структур. Передає фізичні імпульси від верхньої кінцівки до осьового скелета. Незважаючи на те, що вона класифікована як довга кістка, ключиця не має медулярної (кістковий мозок) порожнини, як у інших довгих кісток. Вона походить губчастої кістки з оболонкою компактної кістки. Це шкірна кістка походить від елементів, спочатку прикріплених до черепа.


Пошкодження ключиці

Типовими ушкодженнями ключиці вважаються:

вивих ключиці; перелом ключиці. Перелом ключиціВивих ключиці являє собою досить часте явище, яке становить близько 5% всіх вивихів. Дане патологічний стан - це результат падіння на плече або відведену руку. Іноді причиною вивиху може бути різке стиснення області надплечий. Згідно відгуками медичних фахівців, вивих даної кістки може спостерігатися і з боку грудинного, і з боку акромиального решт ключиці. Найчастіше зустрічається останній.

Основними скаргами при вивиху S-подібної кістки є: біль в ключиці, випинання одного з кінців пошкодженої кістки, а також, набряк в пошкодженій області. Пальпація викликає сильний біль, рухи пацієнта обмежені.

Акроміальний вивих буває повним і частковим. При неповному вивиху травматолог імобілізує зчленування і призначає фізіотерапевтичні процедури, а також, лікувальну фізкультуру. При повному вивиху ключиці необхідно хірургічне втручання з фіксацією лавсановій стрічкою або шовковою ниткою.

Грудинний вивих супроводжується болем в ключиці і деформацією зчленування (западання при загрудинном вивиху і випинання при передньому грудини пошкодженні). Якщо говорити про пальпації, то вона болюча, а рухи сковані. Лікування даного вивиху ключиці включає в себе хірургічне втручання, лавсанопластіку і накладення восьмиобразной гіпсової пов'язки.

Перелом ключиці, як і вивих, є наслідком падіння на плече або відведену руку. Іноді перелом даної кістки зустрічається у новонароджених малюків, які отримали цю травму під час проходження через родові шляхи.

Головними симптомами перелому ключиці є: біль, набряк або припухлість в області пошкодження, обмеженість рухів, а також, відсутність можливості підняти хвору руку. Перелом зі зміщенням ключиці медспеціалістамі визначається дуже легко. У подібному випадку спостерігається зміна розташування плечового суглоба і довжини зламаної руки. Досить часто при переломі ключиці зі зміщенням втрачається рухливість і чутливість кисті і пальців руки, що говорить про пошкодження судин і нервів.

Лікування перелому вищевказаної кістки специфічне. Воно, як правило, залежить від відсутності або наявності зміщення ключиці. При його відсутності в більшості випадків накладають жорстку фіксаціонную пов'язку. При переломі зі зміщенням S-подібної кістки накладають дві шини Крамера, які пов'язані в одну. Більш складні переломи вимагають оперативного втручання і установки пластин або спиць. Також, пацієнту прописують лікувальну гімнастику і масаж. Зростається зламана ключиця у дорослих пацієнтів протягом восьми тижнів.


Медія

https://www.youtube.com/watch?v=aouhHqsutOw

https://www.youtube.com/watch?v=2AX1SWGw8nI


Додаткові матеріали

https://uk.wikipedia.org/wiki/%D0%9A%D0%BB%D1%8E%D1%87%D0%B8%D1%86%D1%8F

http://zdorovukr.ru/analizi/1609-kljuchicja.html