Відмінності між версіями «Медуниця»

Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук
(Створена сторінка: '''Медуни́ця, -ці, '''''ж. ''Раст. а) = '''Медунка 1. '''ЗЮЗО. І. 133. б) Spiraea Filipendula. ЗЮЗО. І. 137. Thalictrum angustif...)
 
 
Рядок 1: Рядок 1:
 +
<gallery>
 
'''Медуни́ця, -ці, '''''ж. ''Раст. а) = '''Медунка 1. '''ЗЮЗО. І. 133. б) Spiraea Filipendula. ЗЮЗО. І. 137. Thalictrum angustifolium. ЗЮЗО. І. 138.  
 
'''Медуни́ця, -ці, '''''ж. ''Раст. а) = '''Медунка 1. '''ЗЮЗО. І. 133. б) Spiraea Filipendula. ЗЮЗО. І. 137. Thalictrum angustifolium. ЗЮЗО. І. 138.  
 
[[Категорія:Ме]]
 
[[Категорія:Ме]]
 +
'''Медуниця—''' трав'яниста рослина родини шорстколистих із дрібними запашними квітками рожевого, фіолетового або синього кольору.
 +
 +
'''Характеристика'''
 +
Багаторічна трав'яниста рослина, 15—20 см заввишки, з повзким кореневищем. Рослина шершава. Прикореневі листки серцевидно-яйцевидні, загострені, з крилатим довгим черешком, верхні — сидячі. Стебло пряме, виростає від кореневища. Квітки на коротких ніжках у завійках, зібрані на верхівці стебла в щиток. Віночки квіток відпадають, вони лійковидні, спочатку червоні, потім блакитнувато-фіолетові. Цвіте в квітні— травні.
 +
 +
'''Поширення'''
 +
Росте у заростях, серед чагарників, у листяних лісах, на крайньому заході України. Подібна до неї рослина — медунка темна (Pulmonaria obscura), з квітками, спочатку червоними, потім пурпурово-фіолетовими. Поширена в усіх лісових і лісостепових районах, рідше в Степу, в Криму — лише в перед-гірських і гірських лісових районах.
 +
 +
'''Практичне використання'''
 +
Як відхаркувальний засіб при астмі, бронхітах, запаленні слизової оболонки дихальних шляхів, кровохарканні і при інших захворюваннях, які супроводяться сухим кашлем і хрипотою, також при проносах і різі в кишках (містить каротин, вітамін C, рутин, сапоніни, дубильні речовини, слиз, ранозагоювальний алантоїн, поліфеноли, а з мікроелементів залізо, мідь, марганець, який стимулює ріст, кровотворення, активізує вітамін В1 та регулює діяльність деяких залоз внутрішньої секреції, також містить ванадій, титан, срібло, нікель, стронцій і кремнієву кислоту. Виявляє, отже, пом'якшувальний (дія слизу), протизапальний (дія дубильних речовин) і сечогінний вплив (дія сапонінів і кремнієвої кислоти).
 +
Вживають у вигляді чаю.Медуниця заспокоює нервову систему, знімає сильний головний біль, допомагає позбавиться від болі в серці.Рани можуть промивати свіжим соком, який віджимають з медунки, гнійні рани можна лікувати за допомогою свіжих і подрібненого листя, таким чином, вони швидше заживуть.Французька, Німецька, Польська, Болгарська народна медицина даний вид рослини використовують з метою захисту і стимуляції імунітету.

Поточна версія на 15:56, 17 жовтня 2016