Відмінності між версіями «Хідлі»

Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук
(Сучасні словники)
(Сучасні словники)
Рядок 9: Рядок 9:
  
 
'''Відомо'''
 
'''Відомо'''
 +
 
Хідлі бувають або подовжені, що утримуються руками ходуна позаду його плечей, або ж укорочені, що прив'язуються до гомілок ходуна, який у такому разі спирається на довгий посох.  
 
Хідлі бувають або подовжені, що утримуються руками ходуна позаду його плечей, або ж укорочені, що прив'язуються до гомілок ходуна, який у такому разі спирається на довгий посох.  
 
Висота ходулів варіюється від декількох десятків сантиметрів до двох з половиною метрів.  
 
Висота ходулів варіюється від декількох десятків сантиметрів до двох з половиною метрів.  

Версія за 06:55, 2 грудня 2013

Хідлі, -лів, м. мн. Ходулі. Паничі учаться на хідлях ходити. Вх. Зн. 76.

Сучасні словники

Хідлі - це пара жердин з набитими до них на певній висоті ступенями для ніг, що слугують для ходьби.

  • диби
  • ходулі

Відомо

Хідлі бувають або подовжені, що утримуються руками ходуна позаду його плечей, або ж укорочені, що прив'язуються до гомілок ходуна, який у такому разі спирається на довгий посох. Висота ходулів варіюється від декількох десятків сантиметрів до двох з половиною метрів. Ходіння на ходулях відомо з глибокої давнини. Відомі як одне з давніх розваг на Русі. Раніше ходулі використовували в Південній Америці при переході річок. У Бірмі дітей з п'ятирічного віку вчили на них ходити, щоб переміщатися під час паводків.

Вони отримали розвиток у Франції: у гасконских Ланди, де вода застоюється і утворює непрохідні для пішохода болота, ходулі є для сільського населення головним засобом повідомлення. У середні XIX століття в місту Намюре вироблялися змагання-бої на ходулях між двома таборами, на які поділялися жителі цього міста; бій відбувався на великій площі перед ратушею, причому полягав у тому, що змагаються намагалися збити противника з ніг ударами ходулів про ходулі.

Зараз ходулі використовуються в основному в спорті, циркових і театральних виставах.

Цікаві факти

Сьогодні ходулі в нашому уявленні асоціюються з цирковими вуличними виставами, карнавалами та іншими забавами з переодяганнями, веселощами, музикою і різними трюками. Ходять на ходулях, переставляючи жердини, роблячи при цьому великі кроки. Складність ходіння на ходулях полягає в умінні утримувати рівновагу.

Одні джерела стверджують, що ходулі - чисто утилітарний винахід, інші вважають, що ходулі спочатку призначалися для акторів. І тієї та іншої версії є свої підтвердження.

Ходулі походять від англійського слова stilts, а ходіння на ходулях - stiltwalking. На ходулях ходили ще в стародавні часу. Без них не обходилося жодне народне гуляння. Однак коли і де саме з'явилося це цікаве пристосування, історія ходуль замовчує.

У Середні століття ходулі мали скоріше практичне значення, ніж розважальне. Жителі Європи використовували ці пристосування для вільного пересування через річки та болотисті ділянки. Крім того, через відсутність каналізації для стоків для відходів, середньовічні міста потерпали від великої кількості нечистот на вулицях, що в окремих місцях можна було пересуватися виключно на ходулях.

Ходулі з успіхом використовували представники найрізноманітніших професій для полегшення своєї праці. Приміром, щоб мати можливість споруджувати ввійшли в моду високі зачіски, які носили всі придворні дами, цирульникам доводилося пересуватися на ходулях. Їх використовували і ковалі при виготовленні дроту і кольчуг. У Бельгії та Франції ходулі припали до душі листоношам, і були такими ж звичними, як сучасні поштові велосипеди або моторолери.

У XVIII столітті французи використовували ходулі на війні під час розвідницьких операцій, оскільки Південно-Західна Франція відрізнялася достатком сипучих пісків, по яким пересуватися можна було лише таким способом. Це дозволяло встановлювати телеграфне повідомлення без використання сходів, переходити річки в брід, не залишаючи при цьому після себе слідів. Офіцерам дуже зручно було оглядати місцевість, перебуваючи на ходулях.

На святкових гуляннях ходулістів могли бачити всі, й на першому ряду і на останньому, саме тому у жонглерів на ходулях було виграшне становище - всі глядачі були захоплені їх майстерністю. Ходулісти - це і традиційна російська забава, яку ми, на жаль, встигли забути.

Історія ходуль оповідає про те, що на всіх ярмарках брали участь скоморохи, які виробляли на ходулях неймовірні акробатичні номери. Подивитися на те диво з'їжджалися з усієї Європи. Однак приємно, що в сучасній Росії починає знову з'являтися це мистецтво. Все частіше можна зустріти ходулістів в цирку. Також на різних гуляннях можна зустріти переодягнених величезних ляльок на ходулях. У сучасному світі створили пневматичні ходулі - з їх допомогою можна робити запаморочливі стрибки і вражати глядачів своїми акробатичними номерами.

Відомий і такий цікавий факт, що в деяких країнах ходулі були єдиним засобом пересування.

Ілюстрації

Sturdy-stilts.jpg Jumpers article.jpg IMG 2147 edited-1.jpg Front1.jpg 005c26d067b6d43e705f0379102 prev.jpg

Медіа

Які є сучасні ходулі і як їх виготовляють
Як ходити на ходулях

Див. також

Що можливо на ходулях

Джерела та література

[1]