Відмінності між версіями «Реп’ях»

Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук
(Ілюстрації)
(Ілюстрації)
Рядок 22: Рядок 22:
 
|style="width:20%; padding-top:1em;"| [[Зображення:Реп`ях1.png|x140px]]
 
|style="width:20%; padding-top:1em;"| [[Зображення:Реп`ях1.png|x140px]]
 
|style="width:20%; padding-top:1em;"| [[Зображення:Реп`ях2.png|x140px]]
 
|style="width:20%; padding-top:1em;"| [[Зображення:Реп`ях2.png|x140px]]
|style="width:20%; padding-top:1em;"| [[Зображення:Реп`ях3.ipg|x140px]]
+
|style="width:20%; padding-top:1em;"| [[Зображення:Реп`ях3.jpg|x140px]]
 
|}
 
|}
  

Версія за 10:39, 29 листопада 2013

Реп’ях, -ха, м. 1) Раст. Aretium lappa, репейникъ. Причепився, як репях. Ном. № 2744. 2) — польовий. Раст. Carduus nutans. ЗЮЗО. І. 174. Ум. Реп’яшок.

Сучасні словники

Тлумачення слова у сучасних словниках

РЕП'ЯХ, -а, ч. 1. Бур'ян родини Складноцвіті з чіпким суцвіттям. 2. Колюча чіпка головка суцвіття цієї рослини. 3. кл. -ше, перен., розм. Причіплива людина; -хівка, -и, ж., дав., м. -ці, етн. Різновид плахти; -ховий, -а, -є. Прикм. до реп'ях. Р. олія - настояне на коріннях реп'яха вазелінове масло, що використовується як косметичний засіб для волосся; - шковий, -а, -є. Прикм. до реп'яшок: -шок, -шка, ч. 1. Зменш, до реп'ях. 2. бот. Рід трав'янистих рослин родини Жовтецеві. (Сучасний тлумачний словник української мови: 60000 слів / За заг. ред. д-ра філол. наук, проф. В.В. Дубічинського. – Х.: ВД «ШКОЛА», 2009. – С.622 )

РЕП'ЯХ, -а, ч. 1. Бур'ян родини складноцвітних із чіпким суцвіттям і з колючками. 2. Колюча чіпка головка, суцвіття цієї рослини. *У порівн. з перен. розм. Про причіпливу людину (Великий тлумачний словник сучасної української мови / Уклад. і голов. ред. В.Т. Бусел. – К.; Ірпінь: ВТФ "Перун", 2004. – С. 1027).

РЕП’ЯХ – бур’ян родини складноцвітих із чіпким суцвіттям і з колючками, а також чіпка головка, суцвіття цієї рослини; виступає об’єктом традиційного порівнян¬ня, символізуючи причепливу, настирливу людину, звідки «приставати реп’яхом, мов реп’ях, як реп’¬ях», «причіплюватися, як реп’ях», «учепився, як реп’ях, та й дер¬житься»; рослина уживається в на¬родній медицині (Жайворонок В. В. Знаки української етнокультури: Словник-довідник. — К.: Довіра, 2006. — С. 497)

РЕП'ЯХ, а, ч. 1. Бур'ян родини складноцвітих з чіпким суцвіттям і з колючками. Під полом лежали усякі трави і коріння: .. дурман, усякі реп'яхи, куряча сліпота та й багато дечого (Кв.-Осн., II, 1956, 189); Не го¬дилося б, на мій погляд, в'язати оцей застарілий реп'ях в один букет з пахучими польовими квіточками (Мир¬ний, V, 1955, 391); Стала б їсти [пташка], так гли¬бокий Сніг сугорбками замів Й очерету ствіл високий І бадилля реп'яхів (Щог., Поезії, 1958, 384). 2.Колюча чіпка головка, суцвіття цієї рослини. Хлопці з веселим гуком розбіглись на дві ватаги. Пани зразу почали вмощувати собі з бур'яну великі животи, ліпили на лоб і на груди замість кокардів і гудзиків реп'я¬хи (Вас., І, 1959, 213); Брів [Давид] бур'яном у двір, де будівлі цегляні. Чіплялись реп'яхи до шинелі (Голов¬ко, II, 1957, 17); *У порівн. Пріська так реп'яхом за нього [Нечипора] і держиться (Кв.-Осн., II, 1956, 104). 3.перен., розм. Про причіпливу людину. Аж ось наздоганяє його Петро Шраменко. — Чого ще оцей бабський реп'ях од мене хоче? — каже, зупинившись, Кирило Тур (П. Куліш, Вибр., 1969, 192) (Словник української мови: Том 8. (природа- ряхтливий). – К.: Вид-во "Наукова думка", 1997. – 927 с. [1]С. 512)

РЕП'ЯХОВИЙ, а, є. Прикм. до реп'ях. Люблять щиглики реп'яхове насіння (Коп., Як вони.., 1948, 92). Реп'яхова олія — настояне на коріннях реп'яха вазелінове масло, що використовується як косметичний засіб для волосся. Під час розчісування сухого волосся гребінець корисно змочувати касторовою або реп'яховою олією (Як запоб. заразн. хвор.., 1957, 22). (Словник української мови: Том 8. (природа- ряхтливий). – К.: Вид-во "Наукова думка", 1997. – 927 с. [1]С. 512)

Ілюстрації

Реп`ях1.png Реп`ях2.png x140px

Це цікаво знати!

РЕП'ЯХ – це збірна назва рослин, що мають чіпкі плоди або супліддя. Частіше за Р. називають лопух, репешок і чортополох. Свою назву Р. отримали від своєрідного способу поширення плодів, що причіплюються до шерсті тварин і одягу людини. Лопух великий, або реп'ях (Arctium Lappa L) може досягати 180-200см. У лопуха м'ясистий товстий, веретеноподібний малогіллястий корінь до 50-150 см довжиною. Цвіте лопух в липні - серпні. Коріння лопуха містять: вітамін С, каротин, велика кількість полісахариду інуліну, протеїн, ефірне і жирне масло, білкові і дубильні речовини, гіркоти, пальмітинову і стеаринову кислоти, алкалоїд протипухлинної дії, слизу, смоли. У насінні - жирна олія, пектини, сапоніни, кумарини, яблучну і лимонну кислоти, глікозид. У багатьох країнах, наприклад, в Японії лопух вирощується, як городня рослина. Молоді корені їстівні в сирому, вареному, печеному вигляді їх кладуть у суп замість картоплі. Молоде листя і черешки відварюють і додають у салати, супи, бульйони. Коріння прожарюють на сковорідці і використовують, як сурогат кави. А з коренів лопуха навіть варять смачне повидло з додаванням щавлю та лимонної кислоти.


Лікувальні властивості і застосування

У медичних цілях лопух використовували з античних часів. Про нього згадує у своїх працях Діоскорид. Відомо, що препарати з лопуха готував лікар Олександра Невського. У коренях лопуха міститься велика кількість полісахариду інуліну, ефірних олій, дубильних речовин і гіркоти. Ці активні елементи володіють цілющими властивостями. Лікувальні препарати на основі лопуха рекомендують застосовувати при різних захворюваннях. Для лікування багатьох хвороб використовують відвар з коріння будяків як сечогінний і потогінний засіб. Настій на основі коренів лопуха з мигдальною або оливковою олією ще називають «реп'яховим маслом» і приймають як засіб для зміцнення волосся. Свіже подрібнене листя прикладають до ран, порізів, гнійника, виразок. У косметиці використовують настій з коренів і реп'яхову олію.

Тлумачення снів (якщо приснився реп'ях)

Приснився реп'яхи — це означає, що якась людина веде себе по відношенню до вас вкрай нав'язливо. Також сон пророкує сварку, розлучення. Потрапити в зарості цієї рослини - такий сон попереджає, що у вашому житті буде відразу кілька таких настирливих людей. Прилип до вас - значить, ви приручили, «приліпите» якоїсь людини до себе. Віддирати від себе, свого одягу реп'яхи - такий сон свідчить про те, що ви нав'язливо намагаєтеся когось зробити своїм приятелем, однодумцем, любовним партнером, хоча ця людина відкрито противиться вашим спробам.

Фразеологізм

Приставати (пристати) реп'яхом; Приставати (при¬стати) мов (як, наче і т. ін.) реп'ях див. приставати; Причіплюватися (причіплятися, причепитися) як (мов, немов і т. ін.) реп'ях див. причіплюватися.

Синонімічний ряд

Реп'ях, реп'яховий, реп'яхуватий, реп’яшок.

Особливості слововживання

Приставати (пристати) реп'яхом; Приставати (пристати) мов (як, наче і т. ін.) реп'ях див. приставати; Причіплюватися (причіплятися, причепитися) як (мов, немов і т. ін.) реп'ях див. причіплюватися. Перен., розм. Про причіпливу людину. Аж ось наздоганяє його Петро Шраменко. — Чого ще оцей бабський реп'ях од мене хоче? — каже, зупинившись, Кирило Тур (Пантелеймон Куліш, Вибр., 1969, 192). (Словник української мови: в 11 томах. — Том 8, 1977. — Стор. 512).

Джерела та література

  1. Сучасний тлумачний словник української мови: 60000 слів / За заг. ред. д-ра філол. наук, проф. В.В. Дубічинського. – Х.: ВД «ШКОЛА», 2009. – С.622
  2. Великий тлумачний словник сучасної української мови / Уклад. і голов. ред. В.Т. Бусел. – К.; Ірпінь: ВТФ "Перун", 2004. – С. 1027