Відмінності між версіями «Тіснота»

Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук
(Створена сторінка: '''Тісно́та, -ти, '''''ж. ''1) Тѣснота. ''Тіснота така, що й києм не протиснеш. ''Шейк. 2) Тяжелое, ст...)
 
 
Рядок 1: Рядок 1:
 
'''Тісно́та, -ти, '''''ж. ''1) Тѣснота. ''Тіснота така, що й києм не протиснеш. ''Шейк. 2) Тяжелое, стѣсненное положеніе, утѣсненіе. ''Вдові убогій поможіте, не осудіте сироти, і виведіть із тісноти на волю тихих. ''Шевч. ''Дарма, що нас так тяжко тіснять і пригнічують необачні.... Ми і в тісноті, і в пригнеті куємо та й куємо собі словесні лемеші та чересла помалу. ''К. ХП. 132.  
 
'''Тісно́та, -ти, '''''ж. ''1) Тѣснота. ''Тіснота така, що й києм не протиснеш. ''Шейк. 2) Тяжелое, стѣсненное положеніе, утѣсненіе. ''Вдові убогій поможіте, не осудіте сироти, і виведіть із тісноти на волю тихих. ''Шевч. ''Дарма, що нас так тяжко тіснять і пригнічують необачні.... Ми і в тісноті, і в пригнеті куємо та й куємо собі словесні лемеші та чересла помалу. ''К. ХП. 132.  
 
[[Категорія:Ті]]
 
[[Категорія:Ті]]
 +
 +
<big>'''<big>Сучасні словники</big>'''</big>
 +
ТІСНО́ТА́, оти, жін.
 +
1. Властивість за значенням тісний 1. Вечір — після тісноти та мороку приміщення — здався особливо хорошим (Олесь Гончар, II, 1959, 181); Тут було справжнє середньовіччя. Високі будинки зі стрімкими гостроверхими дахами і вежами.. Галаслива тіснота завулків (Зінаїда Тулуб, Людолови, I, 1957, 6).
 +
2. Нестача вільного місця, відсутність простору. Ряди домочків [у новій Мессіні], як коробки з макаронів, маленькі, тоненькі, без вікон… Тіснота і убожество (Михайло Коцюбинський, III, 1956, 354); Випало мені жити самому в хатині селянина. Велика сім'я, страшенна тіснота і понад усім — нужда (Петро Колесник, На фронті.., 1959, 75);
 +
//  Про скупчення людей або нагромадження речей, предметів де-небудь. [Хведоска:] Яка тіснота в церкві: миру, миру, мов бджіл у вулику (Марко Кропивницький, II, 1958, 7); Тут [на грядках] і жито, і картопля, і квасоля — така тіснота, що й києм не проткнеш (Ігор Муратов, Буковинська повість, 1959, 9); Де бродвейський майдан, хмарочосів важка тіснота, Ти [дубе] затиснутий в камінь стоїш, мов юнак-сирота (Андрій Малишко, Звенигора, 1959, 219).
 +
3. заст. Важке становище; нестатки. Вдові убогій поможіте, Не осудіте сироти І виведіть із тісноти На волю тихих, заступіте Од рук неситих (Тарас Шевченко, I, 1963, 343); — Радо би те бідацтво і між людей показатися, а тут обставини на припоні держать, дома біднота та тіснота (Іван Франко, II, 1950, 303).
 +
4. Відчуття стиснення (у грудях, серці і т. ін.), утрудненість дихання. Боярин чимраз виразніше зачинав почувати якусь тісноту, немов ось-ось довкола нього стояли і чимраз тісніше зступалися штаби залізної клітки (Іван Франко, VI, 1951, 106); В легенях з'явилося добре відоме йому почуття тісноти. Не став повітря (Вадим Собко, Скеля.., 1961, 119).
 +
 +
'''<big>Ілюстрації</big>'''
 +
<gallery>
 +
20120725215323.jpg                 
 +
<gallery>
 +
B 5f3b8f3396a0a88a61be7eaa9e63ba72.jpg
 +
</gallery>
 +
 +
<gallery>
 +
95101 original.jpg
 +
</gallery>
 +
 +
Див. також
 +
[http://sum.in.ua/s/tisnota Словник української мови]

Поточна версія на 13:27, 17 жовтня 2016

Тісно́та, -ти, ж. 1) Тѣснота. Тіснота така, що й києм не протиснеш. Шейк. 2) Тяжелое, стѣсненное положеніе, утѣсненіе. Вдові убогій поможіте, не осудіте сироти, і виведіть із тісноти на волю тихих. Шевч. Дарма, що нас так тяжко тіснять і пригнічують необачні.... Ми і в тісноті, і в пригнеті куємо та й куємо собі словесні лемеші та чересла помалу. К. ХП. 132.

Сучасні словники ТІСНО́ТА́, оти, жін. 1. Властивість за значенням тісний 1. Вечір — після тісноти та мороку приміщення — здався особливо хорошим (Олесь Гончар, II, 1959, 181); Тут було справжнє середньовіччя. Високі будинки зі стрімкими гостроверхими дахами і вежами.. Галаслива тіснота завулків (Зінаїда Тулуб, Людолови, I, 1957, 6). 2. Нестача вільного місця, відсутність простору. Ряди домочків [у новій Мессіні], як коробки з макаронів, маленькі, тоненькі, без вікон… Тіснота і убожество (Михайло Коцюбинський, III, 1956, 354); Випало мені жити самому в хатині селянина. Велика сім'я, страшенна тіснота і понад усім — нужда (Петро Колесник, На фронті.., 1959, 75); // Про скупчення людей або нагромадження речей, предметів де-небудь. [Хведоска:] Яка тіснота в церкві: миру, миру, мов бджіл у вулику (Марко Кропивницький, II, 1958, 7); Тут [на грядках] і жито, і картопля, і квасоля — така тіснота, що й києм не проткнеш (Ігор Муратов, Буковинська повість, 1959, 9); Де бродвейський майдан, хмарочосів важка тіснота, Ти [дубе] затиснутий в камінь стоїш, мов юнак-сирота (Андрій Малишко, Звенигора, 1959, 219). 3. заст. Важке становище; нестатки. Вдові убогій поможіте, Не осудіте сироти І виведіть із тісноти На волю тихих, заступіте Од рук неситих (Тарас Шевченко, I, 1963, 343); — Радо би те бідацтво і між людей показатися, а тут обставини на припоні держать, дома біднота та тіснота (Іван Франко, II, 1950, 303). 4. Відчуття стиснення (у грудях, серці і т. ін.), утрудненість дихання. Боярин чимраз виразніше зачинав почувати якусь тісноту, немов ось-ось довкола нього стояли і чимраз тісніше зступалися штаби залізної клітки (Іван Франко, VI, 1951, 106); В легенях з'явилося добре відоме йому почуття тісноти. Не став повітря (Вадим Собко, Скеля.., 1961, 119).

Ілюстрації

Див. також Словник української мови