Відмінності між версіями «Слізонька»

Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук
(Створена сторінка: '''Слізонька, слізочка, -ки, '''''ж. ''Ум. отъ '''сліза, сльоза. ''' Категорія:Сл)
 
Рядок 1: Рядок 1:
 
'''Слізонька, слізочка, -ки, '''''ж. ''Ум. отъ '''сліза, сльоза. '''
 
'''Слізонька, слізочка, -ки, '''''ж. ''Ум. отъ '''сліза, сльоза. '''
 
[[Категорія:Сл]]
 
[[Категорія:Сл]]
 +
==Сучасні словники==
 +
===[http://sum.in.ua Словник української мови  Академічний тлумачний словник (1970—1980) ]===
 +
'''СЛІ́ЗОНЬКА''', и, жін. Пестл. до [http://wiki.kubg.edu.ua/%D0%A1%D0%BB%D1%8C%D0%BE%D0%B7%D0%B0 сльоза]. Умовк кобвар сумуючи: Щось руки не грають. Кругом хлопці та дівчата Слізоньки втирають (Тарас Шевченко, I, 1963, 45); Зосталася Маруся сама.. Схилила головоньку на білую ручку, слізоньки з очиць так і капотять! (Квітка-Основ'яненко, II, 1956, 35); [Мотря:] Стелися ж вам путь-доріженька, м'якенько стелися, обігрій вас в путі ясне сонечко весняне, обсуши ваші слізоньки вольний вітер степовий (Захар Мороз, П'єси, 1959, 15); 
 +
 +
// Образно. За вікном з вишини хмари слізоньки ллють, нахилилася ніч край вікна (Володимир Сосюра, Близька далина, 1960, 223)  За [дрібними] слізоньками [і (й)] світу (світа і т. ін.) [божого (білого)] (нічого) не бачити — те саме, що За слізьми (сльозами і т. ін.) [і (й)] світу (світа) [білого (божого)] (нічого) не бачити (див. сльоза). Караульні так і женуть її від холодної. Піде, сердешна, додому, за слізоньками й світу не бачить (Квітка-Основ'яненко, II, 1956, 265); Дівчатка.. почали вбиратись.. Джергочуть коло мене, а мені вже так жалко, що й словечка не скажу; за слізоньками світу божого не бачу! (Марко Вовчок, I, 1955, 5); — От чого я так журюся, Чого ревно плачу, За дрібними слізоньками Світоньку [світонька] не бачу (Пантелеймон Куліш, Вибр., 1969, 417); Ковтати слізоньки — те саме, що Ковтати сльози (див. ковтати). А сам, сердешний, слізоньки ковтає: Є каяття, да вороття немає (Леонід Глібов, Вибр., 1951, 27); Обливати (облити, обмивати, обмити, поливати, полити і т. ін.) [гіркими (гарячими, рясними і т. ін.)] слізоньками кого, що — те саме, що Обливати (облити, обмивати, обмити, поливати, полити і т. ін.) сльозами (слізьми) (див. сльоза). Маруся ж так і повисла йому на шию і обмила його слізоньками (Квітка-Основ'яненко, II, 1956, 59); [Одарка:] Щоранку й щовечора поливала я її [вербу] дрібненькими слізоньками. Згадаю було тебе і гірко-гірко заплачу (Марко Кропивницький, I, 1958, 61); Обливатися (облитися) [гіркими (гарячими і т. ін.)] слізоньками — те саме, що Обливатися (облитися) [гіркими (гарячими і т. ін.)] слізьми (сльозами і т. ін.) (див. обливатися). Дума [Галочка], може,.. тяжко йому, може ще до світу і вмре... Та від таких думок аж в ніг звалилася, прилягла на ліжку, слізоньками обливаючись... (Квітка-Основ'яненко, II, 1956, 328); Розпускати (розпустити) слізоньки див. розпускати; Слізоньки [дрібні] заливають (залили і т. д.) очі (лице і т. ін.) — те саме, що Сльози заливають (залили і т. д.) очі (лице і т. ін.) (див. заливати). Від тяжкого горя її [дівчини] та недолі Щеміло в нас серце не раз; Як горох ряснії, слізоньки дрібни Заливали очі у нас (Панас Мирний, V, 1955, 294); Умиватися (умитися) [гіркими (гарячими і т. ін.)] слізоньками див. умиватися.
 +
 +
==Ілюстрації==
 +
{| style="width:100%; margin-top:2em; vertical-align:top; border-top:5px #ccc solid; border-bottom:5px #ccc solid; text-align:center"
 +
|- valign="top"
 +
|style="width:20%; padding-top:1em;"| [[Зображення: Слізонька1.jpg|x140px]]
 +
|style="width:20%; padding-top:1em;"| [[Зображення: Слізонька2.jpg|x140px]]
 +
|}
 +
 +
==Медіа==
 +
{{#ev:youtube| Nnt9Q3D3S5M}}
 +
 +
[[Категорія:Словник Грінченка і сучасність/Університетський коледж]]
 +
[[Категорія:Слова 2021 року]]

Версія за 22:50, 12 листопада 2021

Слізонька, слізочка, -ки, ж. Ум. отъ сліза, сльоза.

Сучасні словники

Словник української мови Академічний тлумачний словник (1970—1980)

СЛІ́ЗОНЬКА, и, жін. Пестл. до сльоза. Умовк кобвар сумуючи: Щось руки не грають. Кругом хлопці та дівчата Слізоньки втирають (Тарас Шевченко, I, 1963, 45); Зосталася Маруся сама.. Схилила головоньку на білую ручку, слізоньки з очиць так і капотять! (Квітка-Основ'яненко, II, 1956, 35); [Мотря:] Стелися ж вам путь-доріженька, м'якенько стелися, обігрій вас в путі ясне сонечко весняне, обсуши ваші слізоньки вольний вітер степовий (Захар Мороз, П'єси, 1959, 15);

// Образно. За вікном з вишини хмари слізоньки ллють, нахилилася ніч край вікна (Володимир Сосюра, Близька далина, 1960, 223) За [дрібними] слізоньками [і (й)] світу (світа і т. ін.) [божого (білого)] (нічого) не бачити — те саме, що За слізьми (сльозами і т. ін.) [і (й)] світу (світа) [білого (божого)] (нічого) не бачити (див. сльоза). Караульні так і женуть її від холодної. Піде, сердешна, додому, за слізоньками й світу не бачить (Квітка-Основ'яненко, II, 1956, 265); Дівчатка.. почали вбиратись.. Джергочуть коло мене, а мені вже так жалко, що й словечка не скажу; за слізоньками світу божого не бачу! (Марко Вовчок, I, 1955, 5); — От чого я так журюся, Чого ревно плачу, За дрібними слізоньками Світоньку [світонька] не бачу (Пантелеймон Куліш, Вибр., 1969, 417); Ковтати слізоньки — те саме, що Ковтати сльози (див. ковтати). А сам, сердешний, слізоньки ковтає: Є каяття, да вороття немає (Леонід Глібов, Вибр., 1951, 27); Обливати (облити, обмивати, обмити, поливати, полити і т. ін.) [гіркими (гарячими, рясними і т. ін.)] слізоньками кого, що — те саме, що Обливати (облити, обмивати, обмити, поливати, полити і т. ін.) сльозами (слізьми) (див. сльоза). Маруся ж так і повисла йому на шию і обмила його слізоньками (Квітка-Основ'яненко, II, 1956, 59); [Одарка:] Щоранку й щовечора поливала я її [вербу] дрібненькими слізоньками. Згадаю було тебе і гірко-гірко заплачу (Марко Кропивницький, I, 1958, 61); Обливатися (облитися) [гіркими (гарячими і т. ін.)] слізоньками — те саме, що Обливатися (облитися) [гіркими (гарячими і т. ін.)] слізьми (сльозами і т. ін.) (див. обливатися). Дума [Галочка], може,.. тяжко йому, може ще до світу і вмре... Та від таких думок аж в ніг звалилася, прилягла на ліжку, слізоньками обливаючись... (Квітка-Основ'яненко, II, 1956, 328); Розпускати (розпустити) слізоньки див. розпускати; Слізоньки [дрібні] заливають (залили і т. д.) очі (лице і т. ін.) — те саме, що Сльози заливають (залили і т. д.) очі (лице і т. ін.) (див. заливати). Від тяжкого горя її [дівчини] та недолі Щеміло в нас серце не раз; Як горох ряснії, слізоньки дрібни Заливали очі у нас (Панас Мирний, V, 1955, 294); Умиватися (умитися) [гіркими (гарячими і т. ін.)] слізоньками див. умиватися.

Ілюстрації

Слізонька1.jpg Слізонька2.jpg

Медіа