Відмінності між версіями «Поганяти»

Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук
(Створена сторінка: '''Поганя́ти, -ня́ю, -єш, '''''гл. ''Погонять. ''Тоді чоловік весело співає, як п’ятериком поган...)
 
Рядок 1: Рядок 1:
 
'''Поганя́ти, -ня́ю, -єш, '''''гл. ''Погонять. ''Тоді чоловік весело співає, як п’ятериком поганяє. ''Ном. ''Оре милий своїм плугом, чужа мила поганяв. ''Мет. 57.  
 
'''Поганя́ти, -ня́ю, -єш, '''''гл. ''Погонять. ''Тоді чоловік весело співає, як п’ятериком поганяє. ''Ном. ''Оре милий своїм плугом, чужа мила поганяв. ''Мет. 57.  
 +
==Сучасні словники==
 +
===[http://sum.in.ua Словник української мови  Академічний тлумачний словник (1970—1980) ]=== 
 +
1. перех. і без додатка. Примушувати рухатися швидше, підганяючи батогом, нагайкою і т. ін. Який їхав — такий поганяв (Номис, 1864, № 7973); — Гарапник тройчатий Сплети.. Коня поганяти (Гулак-Артемовський, Байки.., 1958, 72); Як же вріже їх [дітей] на сім слові пан Симеон різкою, що з дому приніс; та як пожене їх нею до школи, а сам, поганяючи їх, божиться, що за еюю прикладку.. буде їх шкварити що в бога день цілий місяць... (Квітка-Основ'яненко, II, 1956, 175); Їздові поганяли чимдуж і, випереджаючи один одного, з розгону влітали в., містечко (Олесь Гончар, III, 1959, 377);
 +
//  Рушати з місця. Чи не час уже поганяти коней (Панас Мирний, I, 1954, 46);
 +
//  перен., розм. Примушувати робити що-небудь швидше. — Дивлюся я, — каже [Карпо], — на наше життя й аж страх мене огортав.. Кожен норовить тебе запрягти та ще й поганяє... (Михайло Коцюбинський, I, 1955, 298).
 +
2. неперех. Спрямувати хід коня, екіпажу і т. ін.; правити. Тогді [тоді] чоловік весело співає, як п'ятериком поганяє (Номис, 1864, № 1408);
 +
//  перен., розм. Розпоряджатися ким-небудь на свій розсуд. Комуністи завжди були й будуть проти того, щоб трутні сиділи на спинах селян і робітників, ссали їхню кров та ще й поганяли ними (Ірина Вільде, Сестри.., 1958, 2бб).
 +
♦ Злидень на злидневі сидить (сидів), злиднем поганяє (поганяв) — дуже бідно живе (жив) хто-небудь. У неї в хаті злидень на злидневі сидів, злиднем поганяв... (Олесь Донченко, VI, 1957, 206); Злодій на злодієві (дурень на дурневі і т. ін.) сидить і злодієм (дурнем і т. ін.) поганяє — багато злодіїв, дурнів і т. ін. у якій-небудь групі людей.
 +
3. неперех. Те саме, що їхати 1. Повертаюсь з того ярмарку, поганяю по рівному і, наче в колисці, розкошую... (Марко Вовчок, VI, 1956, 292); Дома жінка, діти Батька ждуть і хліба ждуть. Треба далі поганяти, З дому ж виїхав давно (Петро Дорошко, Серед степу.., 1952, 119);
 +
//  наказ. сп. поганяй (поганяйте), розм. Уживається в знач. їдь (їдьте), рушай(рушайте). — Сідай на козли, поганяй! — скрикнув німець (Панас Мирний, IV, 1955, 243); — Коні у вас добрі, — отож зразу і поганяйте до Вінниці, прямо в губком (Михайло Стельмах, II, 1962, 184);
 +
//  наказ. сп. поганяй, розм. Уживається в знач. іди геть. — Хазяїн сього вікна, що озьмеш [візьмеш], як я тобі його розіб'ю? — Та я й цілкового не хочу; цур тобі, поганяй дальш! — сказав хазяїн (Квітка-Основ'яненко, II, 1956, 291); — Наторгувався, а тепер поганяй із двору, — не сердячись на обличчі, Тимофій рукою показує на ворота(Михайло Стельмах, II, 1962, 39).
 +
♦ Поганяти до ями — помирати. Думка одна вже в мене тепер: поганяй до ями! Молодий та зелений ще, жить би ще, жить, та... що ж будеш робить? Не живеться(Архип Тесленко, З книги життя, 1949, 66); Колись за Франца-Йосифа та польського панства бідак все життя пнувся на свою хатину, витягав з себе соки й з нової хати поганяв до ями... (Степан Чорнобривець, Пісні.., 1958, 9).
 +
ПОГАНЯТИ 2, яю, яєш, док., перех. Ганяти якийсь час. Вони.. побігли на сусідню галявину поганяти м'яча (Юрій Яновський, II, 1954, 60); — Далеко не підемо, поганяємо татар по Случі й Тетереву, а може й до Києва дійдемо(Антон Хижняк, Д. Галицький, 1958, 584).
 +
Поганяти голубів — те саме, що Ганяти голубів (якийсь час)
 +
===[http://slovopedia.org.ua "Словопедія" ]===
 +
ПОГАНЯТИ
 +
(батогом) підганяти, жм. паняти, (коней) правувати <керувати> ким; (ким) П. верховодити над; ЖМ. їхати.
 +
===[http://ukrlit.org/slovnyk УКРЛІТ.ORG_Cловник]===
 +
Поганяти, ня́ю, єш, гл. Погонять. Тоді чоловік весело співає, як п’ятериком поганяє. Ном. Оре милий своїм плугом, чужа мила поганяв. Мет. 57.
 +
 +
===[http://ukrainian_explanatory.academic.ru  Словари и энциклопедии на Академике]===
 +
поганяти
 +
I -я́ю, -я́єш, недок.
 +
1) перех. і без додатка. Примушувати рухатися швидше, підганяючи батогом, нагайкою і т. ін. || Рушати змісця. || перен., розм. Примушувати робити що-небудь швидше.
 +
2) неперех. Спрямувати біг коня, екіпажу і т. ін.; правити. || перен., розм. Розпоряджатися ким-небудь на свійрозсуд.
 +
3) неперех. Те саме, що їхати 1). || наказ. сп. поганя́й (поганя́йте), розм. Уживається в знач. їдь (їдьте), рушай(рушайте). || наказ. сп. поганя́й, розм. Уживається в знач. іди геть.
 +
 +
II -я́ю, -я́єш, док., перех.
 +
Ганяти якийсь час.
 +
 +
==Іноземні словники==
 +
===[http://slovari.yandex.ru  ЯНДЕКС словари]===
 +
поганяти
 +
перевод с украинского на английский
 +
Глагол
 +
1. недок. to drive on, to whip on; to urge on, to spur on, to hurry on
 +
2. 2 (док. від
 +
ганяти) — to run (about) for some time
 +
 +
===[http://ukrainian_explanatory.academic.ru  Словари и энциклопедии на Академике]===
 +
1поганяти
 +
I недок.
 +
to drive on, to whip on; to urge on, to spur on, to hurry on тж.
 +
II
 +
(док. від <<ганяти>>) to run (about) for some time
 +
Українсько-англійський словник
 +
2поганяти
 +
I
 +
1) (провести некоторое время, гоняя кого-нибудь, что-нибудь) погоня́ть
 +
2) побе́гать; (за кем-нибудь, за чем-нибудь) погоня́ться; (в надежде найти что-нибудь)поры́скать
 +
II
 +
1) погоня́ть; (лошадей) понука́ть; пра́вить [лошадьми́]
 +
2) (продолжать путь) е́хать; (в значении повелительного наклонения: поганя́й) поезжа́й, езжа́й; (трогайся с места) пошёл!
 +
Українсько-російський словник
 +
3поганяти
 +
pohańaty
 +
дієсл.
 +
poganiać
 +
Українсько-польський словник
 +
 +
==Ілюстрації==
 +
{| style="width:100%; margin-top:2em; vertical-align:top; border-top:5px #ccc solid; border-bottom:5px #ccc solid; text-align:center"
 +
|- valign="top"
 +
|style="width:20%; padding-top:1em;"| [[Зображення: Поганяти.jpeg |x140px]]
 +
|style="width:20%; padding-top:1em;"| [[Зображення: Поганяти1.jpg |x140px]]
 +
|style="width:20%; padding-top:1em;"| [[Зображення: Поганяти2.jpg |x140px]]
 +
 +
|}
 +
==Медіа==
 +
{{#ev:youtube| FFIal3PPHj0 }}
 +
[https://www.youtube.com/watch?v=FFIal3PPHj0]
 +
 +
==Цікаві факти==
 +
===Про швидкість ===
 +
ТОП-10 найшвидших тварин
 +
1. Гепард. 114 км/год. Єдиний хижак, який наздожене будь-яку антилопу.
 +
Більше читайте тут: [http://vvpk.at.ua/publ/cikavinki/cikavi_fakti_pro_shvidkist/4-1-0-122]
 +
===[https://ru.wiktionary.org/wiki/%D0%BF%D0%BE%D0%B3%D0%B0%D0%BD%D1%8F%D1%82%D0%B8 Матеріал з Вікіпедії]===
 +
[[Категорія:Словник Грінченка і сучасність/Університетський коледж]]
 +
[[Категорія:Слова 2015 року]]
 +
 +
 
[[Категорія:По]]
 
[[Категорія:По]]

Версія за 12:25, 2 грудня 2015

Поганя́ти, -ня́ю, -єш, гл. Погонять. Тоді чоловік весело співає, як п’ятериком поганяє. Ном. Оре милий своїм плугом, чужа мила поганяв. Мет. 57.

Сучасні словники

Словник української мови Академічний тлумачний словник (1970—1980)

1. перех. і без додатка. Примушувати рухатися швидше, підганяючи батогом, нагайкою і т. ін. Який їхав — такий поганяв (Номис, 1864, № 7973); — Гарапник тройчатий Сплети.. Коня поганяти (Гулак-Артемовський, Байки.., 1958, 72); Як же вріже їх [дітей] на сім слові пан Симеон різкою, що з дому приніс; та як пожене їх нею до школи, а сам, поганяючи їх, божиться, що за еюю прикладку.. буде їх шкварити що в бога день цілий місяць... (Квітка-Основ'яненко, II, 1956, 175); Їздові поганяли чимдуж і, випереджаючи один одного, з розгону влітали в., містечко (Олесь Гончар, III, 1959, 377); // Рушати з місця. Чи не час уже поганяти коней (Панас Мирний, I, 1954, 46); // перен., розм. Примушувати робити що-небудь швидше. — Дивлюся я, — каже [Карпо], — на наше життя й аж страх мене огортав.. Кожен норовить тебе запрягти та ще й поганяє... (Михайло Коцюбинський, I, 1955, 298). 2. неперех. Спрямувати хід коня, екіпажу і т. ін.; правити. Тогді [тоді] чоловік весело співає, як п'ятериком поганяє (Номис, 1864, № 1408); // перен., розм. Розпоряджатися ким-небудь на свій розсуд. Комуністи завжди були й будуть проти того, щоб трутні сиділи на спинах селян і робітників, ссали їхню кров та ще й поганяли ними (Ірина Вільде, Сестри.., 1958, 2бб). ♦ Злидень на злидневі сидить (сидів), злиднем поганяє (поганяв) — дуже бідно живе (жив) хто-небудь. У неї в хаті злидень на злидневі сидів, злиднем поганяв... (Олесь Донченко, VI, 1957, 206); Злодій на злодієві (дурень на дурневі і т. ін.) сидить і злодієм (дурнем і т. ін.) поганяє — багато злодіїв, дурнів і т. ін. у якій-небудь групі людей. 3. неперех. Те саме, що їхати 1. Повертаюсь з того ярмарку, поганяю по рівному і, наче в колисці, розкошую... (Марко Вовчок, VI, 1956, 292); Дома жінка, діти Батька ждуть і хліба ждуть. Треба далі поганяти, З дому ж виїхав давно (Петро Дорошко, Серед степу.., 1952, 119); // наказ. сп. поганяй (поганяйте), розм. Уживається в знач. їдь (їдьте), рушай(рушайте). — Сідай на козли, поганяй! — скрикнув німець (Панас Мирний, IV, 1955, 243); — Коні у вас добрі, — отож зразу і поганяйте до Вінниці, прямо в губком (Михайло Стельмах, II, 1962, 184); // наказ. сп. поганяй, розм. Уживається в знач. іди геть. — Хазяїн сього вікна, що озьмеш [візьмеш], як я тобі його розіб'ю? — Та я й цілкового не хочу; цур тобі, поганяй дальш! — сказав хазяїн (Квітка-Основ'яненко, II, 1956, 291); — Наторгувався, а тепер поганяй із двору, — не сердячись на обличчі, Тимофій рукою показує на ворота(Михайло Стельмах, II, 1962, 39). ♦ Поганяти до ями — помирати. Думка одна вже в мене тепер: поганяй до ями! Молодий та зелений ще, жить би ще, жить, та... що ж будеш робить? Не живеться(Архип Тесленко, З книги життя, 1949, 66); Колись за Франца-Йосифа та польського панства бідак все життя пнувся на свою хатину, витягав з себе соки й з нової хати поганяв до ями... (Степан Чорнобривець, Пісні.., 1958, 9). ПОГАНЯТИ 2, яю, яєш, док., перех. Ганяти якийсь час. Вони.. побігли на сусідню галявину поганяти м'яча (Юрій Яновський, II, 1954, 60); — Далеко не підемо, поганяємо татар по Случі й Тетереву, а може й до Києва дійдемо(Антон Хижняк, Д. Галицький, 1958, 584). Поганяти голубів — те саме, що Ганяти голубів (якийсь час)

"Словопедія"

ПОГАНЯТИ (батогом) підганяти, жм. паняти, (коней) правувати <керувати> ким; (ким) П. верховодити над; ЖМ. їхати.

УКРЛІТ.ORG_Cловник

Поганяти, ня́ю, єш, гл. Погонять. Тоді чоловік весело співає, як п’ятериком поганяє. Ном. Оре милий своїм плугом, чужа мила поганяв. Мет. 57.

Словари и энциклопедии на Академике

поганяти I -я́ю, -я́єш, недок. 1) перех. і без додатка. Примушувати рухатися швидше, підганяючи батогом, нагайкою і т. ін. || Рушати змісця. || перен., розм. Примушувати робити що-небудь швидше. 2) неперех. Спрямувати біг коня, екіпажу і т. ін.; правити. || перен., розм. Розпоряджатися ким-небудь на свійрозсуд. 3) неперех. Те саме, що їхати 1). || наказ. сп. поганя́й (поганя́йте), розм. Уживається в знач. їдь (їдьте), рушай(рушайте). || наказ. сп. поганя́й, розм. Уживається в знач. іди геть.

II -я́ю, -я́єш, док., перех. Ганяти якийсь час.

Іноземні словники

ЯНДЕКС словари

поганяти перевод с украинского на английский Глагол 1. недок. to drive on, to whip on; to urge on, to spur on, to hurry on 2. 2 (док. від ганяти) — to run (about) for some time

Словари и энциклопедии на Академике

1поганяти I недок. to drive on, to whip on; to urge on, to spur on, to hurry on тж. II (док. від <<ганяти>>) to run (about) for some time Українсько-англійський словник 2поганяти I 1) (провести некоторое время, гоняя кого-нибудь, что-нибудь) погоня́ть 2) побе́гать; (за кем-нибудь, за чем-нибудь) погоня́ться; (в надежде найти что-нибудь)поры́скать II 1) погоня́ть; (лошадей) понука́ть; пра́вить [лошадьми́] 2) (продолжать путь) е́хать; (в значении повелительного наклонения: поганя́й) поезжа́й, езжа́й; (трогайся с места) пошёл! Українсько-російський словник 3поганяти pohańaty дієсл. poganiać Українсько-польський словник

Ілюстрації

Поганяти.jpeg Поганяти1.jpg x140px

Медіа

[1]

Цікаві факти

Про швидкість

ТОП-10 найшвидших тварин 1. Гепард. 114 км/год. Єдиний хижак, який наздожене будь-яку антилопу. Більше читайте тут: [2]

Матеріал з Вікіпедії