Відмінності між версіями «Булиголова»

Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук
(додані ілюстрації)
(додані джерела)
Рядок 37: Рядок 37:
 
https://uk.wikipedia.org/wiki/%D0%91%D0%BE%D0%BB%D0%B8%D0%B3%D0%BE%D0%BB%D0%BE%D0%B2
 
https://uk.wikipedia.org/wiki/%D0%91%D0%BE%D0%BB%D0%B8%D0%B3%D0%BE%D0%BB%D0%BE%D0%B2
 
https://agronomist.in.ua/sad/likarski-roslini-ukraini/boligolov-plyamistij-likuvalni-vlastivosti.html
 
https://agronomist.in.ua/sad/likarski-roslini-ukraini/boligolov-plyamistij-likuvalni-vlastivosti.html
== Ілюстрації ==
 
<gallery>
 
https://fs01.vseosvita.ua/0100emhb-6ebe/005.jpg
 
</gallery>
 
 
== Орфографія(словоформи) ==
 
== Орфографія(словоформи) ==
 
{| class="wikitable"
 
{| class="wikitable"

Версія за 16:41, 2 жовтня 2020

Словник Грінченка

Булиголова, -ви, ж. Раст. а) = Болиголов. б) Chaerophyllum bulbosum L. ЗЮЗО. І. 167.

Сучасний словник

БОЛИ́ГОЛОВ, а, чол. (Conium). Дворічна отруйна трав'яниста рослина родини зонтичних. НАПРИКЛАД: "І тільки кропиви та болиголови шумлять там поволі" (Степан Васильченко, I, 1959, 268); "Болиголов поріс, а може, й рута, На тих місцях, де гримотіли пута" (Андрій Малишко, I, 1956, 185)

Матеріали з Вікіпедії

Болиголо́в (Conium) — рід дворічних трав'янистих рослин родини окружкових. Стебло високе плямисте, листки 3-пірчасті. Відомо 4 види, поширені в Європі, Сибіру і Малій Азії. В Україні — 1 вид: болиголов плямистий (Conium maculatum) до 2 м висотою. Стебло розгалужене, борозенчасте, в нижній частині з червоно-бурими плямами. Плід — сім'янка. Росте як бур'ян на засмічених місцях, луках і лісових галявинах. Дуже отруйна рослина, особливо плоди (містить алкалоїд коніїн). При висушуванні отруйність зникає. Може також використовуватися як лікарська рослина.

                     ВИДИ
           -Conium chaerophylloides (Thunb.) Sond.
           -Conium maculatum L.
           -Conium fontanum Hilliard & B.L.Burtt
           -Conium sphaerocarpum Hilliard & B.L.Burtt

Цікаво

Всі частини болиголова містять алкалоїд кониина, паралізуючий дихальні м'язи. Вважають, що соком саме цієї рослини, а не цикути (тобто віха), як вважалося раніше, був отруєний Сократ.

Поширення

Ця лікарська рослина широко поширена на Кавказі, в Північній Африці, по всій території Європи, в Західному Сибіру, а також в Середній Азії. Місцем зростання цієї рослини є пустирі, городи, схили ярів і береги річок, а також засмічує посіви зернових культур. Болиголов віддає перевагу сонячним місцям і зволоженому, перегнійному ґрунту. Відмінно переносить морози до -30ºС.

Застосування

При лікуванні препаратами на основі болиголова плямистого слід утриматися від вживання молочних продуктів, жирної і консервованої їжі, зменшити вміст солі і цукру. Алкоголь необхідно повністю виключити. Молоде свіже листя рослини використовують для лікування суглобового ревматизму, подагри, тромбофлебіту. Його загортають в натуральну тканину і поміщають на кілька секунд в окріп. Протягом доби 3-4 рази прикладають на уражене місце. При гіпертонії протягом 2-3 місяців 4 рази на день приймають по 2 краплі спиртової настоянки, наведеної нижче. Болиголов використовують при геморої, опіках, захворюваннях шкіри. Також можна застосовувати при різних стадіях онкологічних захворювань. Перемішують 100 грамів нерафінованої соняшникової олії і 25 грамів висушеної трави болиголова. Прибирають отриману суміш в холодильник на 2 тижні. Готовий склад фільтрують. У ємність кладуть ще 100 грамів масла і кладуть на вогонь. Постійно помішуючи додають невеликими порціями свічковий віск. Коли масло посвітлішає, його слід зняти з вогню і охолодити. З’єднати дві маслені суміші і ретельно перемішати. Таку мазь можна не змивати протягом усього дня. В області голови і шиї такий засіб слід тримати не більше двох годин.

Ознаки отруєння

Перші ознаки отруєння: -тахікардія; -підвищення артеріального тиску; -нудота; -збудження; -збільшення зіниць; -запір. -При виявленні цих ознак слід прийняти активоване вугілля та випити дві склянки теплого молока з невеликою кількістю марганцівки. І негайно викликати лікаря.

Див.також

https://uk.wikipedia.org/wiki/%D0%91%D0%BE%D0%BB%D0%B8%D0%B3%D0%BE%D0%BB%D0%BE%D0%B2_%D0%BF%D0%BB%D1%8F%D0%BC%D0%B8%D1%81%D1%82%D0%B8%D0%B9

Зовнішні посилання

http://sum.in.ua/s/bolygholov https://znaimo.com.ua/%D0%91%D0%BE%D0%BB%D0%B8%D0%B3%D0%BE%D0%BB%D0%BE%D0%B2_%D0%BF%D0%BB%D1%8F%D0%BC%D0%B8%D1%81%D1%82%D0%B8%D0%B9 https://uk.wikipedia.org/wiki/%D0%91%D0%BE%D0%BB%D0%B8%D0%B3%D0%BE%D0%BB%D0%BE%D0%B2 https://agronomist.in.ua/sad/likarski-roslini-ukraini/boligolov-plyamistij-likuvalni-vlastivosti.html

Орфографія(словоформи)

Відмінок Однина Множина
Називний болиголов болиголови
Родовий болиголова болиголовів
Давальний болиголову болиголовам
Знахідний болиголов болиголови
Орудний болиголовом болиголовами
Місцевий на/у болиголові на/у болиголовах
Кличнний болиголове болиголови