Відмінності між версіями «Лашт»

Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук
(Створена сторінка: '''Лашт, -ту, '''''м. ''1) Ластъ, 12 четвериковъ (мѣра сыпуч. тѣлъ). Желех. 2) '''Лаштом'''. Въ изобиліи. ...)
 
 
Рядок 1: Рядок 1:
'''Лашт, -ту, '''''м. ''1) Ластъ, 12 четвериковъ (мѣра сыпуч. тѣлъ). Желех. 2) '''Лаштом'''. Въ изобиліи. Желех.  
+
'''Лашт, -ту, '''міра ваги. Назва походить від нім. Last — тягар, вантаж. Вживалася на означення ваги вантажу (зазвичай зерна), що поміщався на одному возі, запряженому четвериком коней, чи на двох парокінних фурах. У 16—17 ст., за відсутності спец. одиниць місткості суден (тоннажу), була основною оптовою одиницею ваги в морській торгівлі країн басейну Балтійського моря: вантаж судна визначався кількістю возів — лаштів. На українських землях у лаштах вимірювалася вага зернового хліба, що експортувався для продажу на заморських ринках. Метрологічною основою даної міри був гданський лашт вагою 2107—2124 кг.
[[Категорія:Ла]]
+

Поточна версія на 00:29, 23 листопада 2018

Лашт, -ту, міра ваги. Назва походить від нім. Last — тягар, вантаж. Вживалася на означення ваги вантажу (зазвичай зерна), що поміщався на одному возі, запряженому четвериком коней, чи на двох парокінних фурах. У 16—17 ст., за відсутності спец. одиниць місткості суден (тоннажу), була основною оптовою одиницею ваги в морській торгівлі країн басейну Балтійського моря: вантаж судна визначався кількістю возів — лаштів. На українських землях у лаштах вимірювалася вага зернового хліба, що експортувався для продажу на заморських ринках. Метрологічною основою даної міри був гданський лашт вагою 2107—2124 кг.