Відмінності між версіями «Каптан»

Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук
(Створена сторінка: '''Каптан, -на́, '''''м. ''Кафтанъ. ''Іскинув чумак із себе каптан. ''Нп. ''Міщане в личаках і в син...)
 
Рядок 1: Рядок 1:
'''Каптан, -на́, '''''м. ''Кафтанъ. ''Іскинув чумак із себе каптан. ''Нп. ''Міщане в личаках і в синіх каптанах. ''К. ЧР. ''Парубок... у синьому сукняному каптані. ''Мир. Пов. І. 138. Ум. '''Каптане́ць, каптано́к, -каптаночок, -каптанчик. '''''На йому свитина неначе той німецький каптанець. ''Гліб. Сим. 18, 133. ''Коли ж приходить ще один ''(гайдамака) ''у жидівському каптанку. ''ЗОЮР. І.  
+
==Сучасні словники==
[[Категорія:Ка]]
+
Капта́н, заст. і діал. кафта́н[1][2] (від тур. kaftan, для якого припускають перську чи питомо тюркську етимологію)[3] — традиційний верхній одяг перського походження. Мав форму халата або пальто. Поширений середньовічних мусульманських країнах Близького та Середнього сходу, у Кримському ханстві, Московському царстві. Аналог польсько-українського жупана чи кунтуша[4]. Звужений і укорочений каптан називався каптанцем[
 +
Опис
 +
Каптан шився з широкими плечима та дуже вузьким станом. Каптани шили з кармазиного сукна, а на підкладку використовували перську клітчасту тканину. На грудях каптани защіпалися на мілкі шовкові ґудзики та шовкові петельки. Рукави у каптанах були вузькі, а в кінці навпроти долоні мали розрізи, завдяки яким рукава відвертали. Ці відвороти називалися «заковраші», такі заковраші обшивалися темно-блакитним оксамитом, та в розрізах защіпалися на металеві гаплики. З боків у шви були вшиті кишені.
 +
Різновиди каптана: нижні і верхні (які носили поверх іншого одягу, наприклад ферязі). Верхні часто робилися теплими, з хутром або стьобаною на ваті підкладкою.
 +
Прості (звичайні) каптани були: дощові, їздові, столові, сумирні та ін. Ошатні каптани мали відкладне намисто на комірі, золоті петлиці з китицями спереду, зап'ястя біля рукавів і мережива на полах. Намисто, зап'ястя і петлиці іноді обшивалися дорогоцінним камінням та перлами. Каптан застібався встик і мав на грудях шість-вісім петлиць. Внизу з боків каптана також були розрізи з петлицями. Каптан мав довгі рукави. З XVII століття до нього додається високий стоячий, багато прикрашений комір — «козир».
 +
Домашній каптан — одяг багатих людей, який носили тільки вдома. Це довгий, до підлоги, одяг, з невеликим захо́дом направо. Домашній каптан застібали на ґудзики.
 +
==Ілюстрації==
 +
{| style="width:100%; margin-top:2em; vertical-align:top; border-top:5px #66CDAA solid; border-bottom:5px #66CDAA solid; text-align:center"
 +
|- valign="top"
 +
|style="width:20%; padding-top:1em;"| [[Зображення:Каптан.png|x140px]]
 +
|style="width:20%; padding-top:1em;"| [[Зображення:Каптанв.png|x140px]]
 +
|style="width:20%; padding-top:1em;"| [[Зображення:Сталин.png|x140px]]
 +
|style="width:20%; padding-top:1em;"| [[Зображення:Бодя.png|x140px]]
 +
|}
 +
==Медіа==
 +
 
 +
==Див. також==
 +
 
 +
==Джерела та література==
 +
 
 +
==Зовнішні посилання==
 +
 
 +
[[Категорія:Словник Грінченка і сучасність/Факультет права та міжнародних відносин]]
 +
[[Категорія:Слова 2018 року]]

Версія за 21:12, 5 листопада 2018

Сучасні словники

Капта́н, заст. і діал. кафта́н[1][2] (від тур. kaftan, для якого припускають перську чи питомо тюркську етимологію)[3] — традиційний верхній одяг перського походження. Мав форму халата або пальто. Поширений середньовічних мусульманських країнах Близького та Середнього сходу, у Кримському ханстві, Московському царстві. Аналог польсько-українського жупана чи кунтуша[4]. Звужений і укорочений каптан називався каптанцем[ Опис Каптан шився з широкими плечима та дуже вузьким станом. Каптани шили з кармазиного сукна, а на підкладку використовували перську клітчасту тканину. На грудях каптани защіпалися на мілкі шовкові ґудзики та шовкові петельки. Рукави у каптанах були вузькі, а в кінці навпроти долоні мали розрізи, завдяки яким рукава відвертали. Ці відвороти називалися «заковраші», такі заковраші обшивалися темно-блакитним оксамитом, та в розрізах защіпалися на металеві гаплики. З боків у шви були вшиті кишені. Різновиди каптана: нижні і верхні (які носили поверх іншого одягу, наприклад ферязі). Верхні часто робилися теплими, з хутром або стьобаною на ваті підкладкою. Прості (звичайні) каптани були: дощові, їздові, столові, сумирні та ін. Ошатні каптани мали відкладне намисто на комірі, золоті петлиці з китицями спереду, зап'ястя біля рукавів і мережива на полах. Намисто, зап'ястя і петлиці іноді обшивалися дорогоцінним камінням та перлами. Каптан застібався встик і мав на грудях шість-вісім петлиць. Внизу з боків каптана також були розрізи з петлицями. Каптан мав довгі рукави. З XVII століття до нього додається високий стоячий, багато прикрашений комір — «козир». Домашній каптан — одяг багатих людей, який носили тільки вдома. Це довгий, до підлоги, одяг, з невеликим захо́дом направо. Домашній каптан застібали на ґудзики.

Ілюстрації

Каптан.png Каптанв.png Сталин.png Бодя.png

Медіа

Див. також

Джерела та література

Зовнішні посилання