Відмінності між версіями «Рибина»

Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук
(Сучасні словники)
(Ілюстрації)
Рядок 224: Рядок 224:
 
{| style="width:100%; margin-top:2em; vertical-align:top; border-top:5px #66CDAA solid; border-bottom:5px #66CDAA solid; text-align:center"  
 
{| style="width:100%; margin-top:2em; vertical-align:top; border-top:5px #66CDAA solid; border-bottom:5px #66CDAA solid; text-align:center"  
 
|- valign="top"
 
|- valign="top"
|style="width:20%; padding-top:1em;"| [[Зображення:Photoicon.png|x140px]]
+
|style="width:20%; padding-top:1em;"| [[Зображення:риба_(2).jpg|x140px]]
|style="width:20%; padding-top:1em;"| [[Зображення:Photoicon.png|x140px]]
+
|style="width:20%; padding-top:1em;"| [[Зображення:WeD94Rh1EhTPi2o.jpg|x140px]]
|style="width:20%; padding-top:1em;"| [[Зображення:Photoicon.png|x140px]]  
+
|style="width:20%; padding-top:1em;"| [[Зображення:Opah-zvichajnij-abo-sonjachna-riba-lampris-guttatus.jpg|x140px]]  
|style="width:20%; padding-top:1em;"| [[Зображення:Photoicon.png|x140px]]
+
|style="width:20%; padding-top:1em;"| [[Зображення:риба_(1).jpg|x140px]]
 
|}
 
|}
  

Версія за 17:48, 2 жовтня 2018

Рибина, -ни, ж. Одна рыба. Грин. III. 275. Не піймали ані однісінької рибини. Левиц. Пов. 110. Ум. Рибинка. Мнж. 25.


Сучасні словники

Тлумачення слова у сучасних словниках

Академічний словник української мови

РИБИ́НА, и, жін., розм.

Одна риба, перев. велика. — Оце так рибина! — вирвалось у Костянтина. — Ще не було нам такої удачі! (Михайло Стельмах, I, 1962, 435); — Що ж це в нас і випити нема чого? — стурбувався старий. — А може, й є,—відповів Панас і витяг з клуночка пляшку горілки й кілька зав'ялених рибин (Гордій Коцюба, Нові береги, 1959, 233); * У порівняннях. Стара на мить завмерла, почала ловити ротом повітря, мов рибина, витягнена з води (Юрій Яновський, I, 1954, 111); Зіс рвонув, шугнув рибиною, — бризнула земля з-під коліс, — і за кабіною миготять поля (Іван Гончаренко, Вибр., 1959, 219).

Вікіпедія

Ри́би (Pisces) — парафілетична група водних хребетних тварин, зазвичай холоднокровних (точніше екзотермних) із вкритим лусками тілом та зябрами, наявними протягом всього життя. Активно рухаються за допомогою плавців (часто видозмінених) або руху всього тіла. Риби поширені як у морських, так і в прісноводних середовищах, від глибоких океанічних западин до гірських струмків. Риби мають велике значення для всіх водних екосистем як складова частина харчових ланцюгів та велике економічне значення для людини через споживання їх у їжу. Люди як виловлюють диких риб, так і розводять їх у створених з цією метою господарствах.
Риба-крилатка


На ранніх етапах створення біологічної систематики риб класифікували до одного таксона, проте через поліфілетичність групи, «риби» більше не розглядаються як таксономічна група. Через великий спектр часом взаємовиключних анатомічних та фізіологічних особливостей організмів — представників цієї групи, її визначення є досить нечітким.

Риб вивчає наука іхтіологія.

Еволюція та систематика риб

Риби є найбільш примітивними таксонами підтипу Черепні (Craniata). Цей підтип раніше називався «Хребетні» (Vertebrata), але в 1981 році P. Janvier показав, що найбільш примітивним членам цього таксона притаманний череп, але не притаманні (або притаманні в рудиментарній формі) хребці. Таким чином, даний підтип об'єктивніше буде називати Craniata. Назва Vertebrata зараз використовується для визначення підмножини Craniata, що, разом з черепом, мають також і хребцеві елементи.

Риба фугу

Дві нещодавно (в 1999 р.) знайдені в Китаї викопні прариби стали найдавнішими відомими істотами надкласу Pisces — ці знахідки вчені датують раннім Кембрієм, близько 530 мільйонів років тому (використану тут і далі систему палеонтологічного датування див. у статті «Геохронологічна таблиця»). Ці ранні форми є прямими або опосередкованими попередниками взагалі майже всіх хребетних, і їхня знахідка свідчить, що хребетні брали участь у «вибуху» біорізноманіття тканинних організмів (Metazoa) в Кембрії. Обидві викопні рештки є невеликими за розміром (25 та 28 міліметрів), і містять хрящовий череп, від п'яти до дев'яти пар зябрових міхурів, велике серце позаду останньої пари зябрових міхурів, нотохорд, зигзагоподібні блоки м'язів (міомери) та спинний плавець (одна з двох знахідок), підтримуваний плавцевими променями. Одна з істот, Myllokunmingia, визнана загальним попередником всіх черепних, окрім міксин. Інша істота, Haikouichthys, визначена як близький родич міног. На відміну від більшості інших безщелепних риб, ці ранні форми не мали луски, або захисту з шкіряних кісткових пластин.

Інші нещодавні палеонтологічні знахідки свідчать, що Черепні та Хребетні були досить різноманітними вже в Ордовику (450 мільйонів років тому), і серед них були як безщелепні форми (типу сучасних міног), так і щелепні. Незважаючи на наявність щелепних форм вже в Ордовику, безщелепні риби були панівною формою аж до Силурійського періоду.

Систематика

  • Надклас Безщелепні (Agnatha)
  • Клас Панцирні риби (Placodermi)†
  • Клас Хрящові риби (Chondrichthyes)
  • Клас Акантоди (Acanthodei)†
  • Клас Променепері (Actinopterygii)
  • Клас Лопатепері (Sarcopterygii)

Екологія риб

Зовнішнім середовищем для риб є вода, яка охоплює величезні простори. Близько 361 млн км², або 71 % всієї поверхні Земної кулі, заповнені морями і океанами і 2,5 млн км² — внутрішніми водоймами. Риби поширені від високогірних водойм (більш 6000 м над рівнем океану) до найбільших глибин Світового океану (11034 м). Трапляються риби в полярних водах і тропічних зонах. На даний час риби — панівна група тварин у водних біоценозах. Поряд з китоподібними, вони завершують ланцюги живлення. Риби пристосувалися до різних умов водного середовища, що впливають на риб. Фактори навколишнього середовища поділяються на абіотичні та біотичні.

Riba-misjac-abo-riba-sonce-mola-molauml.jpg

Біотичні фактори — це живі організми, що оточують рибу і вступають з нею в різні взаємовідносини.

Абіотичні фактори — це фізико-хімічні властивості середовища проживання. До найбільш важливих абіотичних факторів належать температура води, солоність, вміст газів та інші.

За місцем проживання розрізняють морських, прісноводних і прохідних риб.

При досить великій різноманітності видів за способом життя, всіх риб можна включити до складу декількох екотипів:

Літоральні (планктон) — живуть у прибережній зоні (бички, морські собачки). Пелагічні риби (нектон) — тримаються в товщі води; Донні (нектобентос) — наприклад, скати, камбали, соми; Багато видів утримуються в неволі — в акваріумах. Утримання і розведення акваріумних риб у деяких випадках допомагає зберегти рідкісні види, що вимирають у природних місцях проживання.

Значення та роль риб

Головна цінність риби як продукту харчування полягає в білку.


Риби вживаються в їжу (оселедці, камбала, коропи, кета, ставрида та ін.). Крім продуктів харчування, риба є сировиною для отримання ліків (наприклад, риб'ячого жиру, багатого на вітамін А та вітаміни D), кормів для тварин (риб'яча кісткова мука), технічного жиру, клею, шкіри та ін. Деякі риби є проміжними хазяями для паразитичних червів (для стьожака широкого, сисуна котячого). Серед риб є немало і отруйних тварин, яких потрібно знати і остерігатися (вусач, колюча бородавчатка, риба-фугу). Риб використовують як біологічний метод боротьби зі шкідниками (гамбузію для знищення личинок малярійного комара). Багато людей займається утриманням акваріумних рибок, що доставляє насолоду і користь для здоров'я (гуппі, мечоносці, барбуси, сомики, макроподи). Риби є об'єктом спортивного рибальства (коропи, лящі). Риби як промислові тварини дають м'ясо, ікру, риб'ячий жир, клей, шкіру. Промисел риб – добування у великих кількостях деяких видів риб з метою використання для потреб людини. Промислові риби фауни України, яких здобувають у різних типах водойм: у річках (плітка, краснопірка, окунь, лящ, щука, лин, сом, пічкур, в'язь, форель та ін.), ставках (короп дзеркальний, акліматизовані товстолобик і амур білий), морях (хамса, ставрида, скумбрія, шпроти, осетрові, лящ, судак, бички, оселедці та ін). Штучне розведення риби здійснюється: а) на рибоводних заводах, де розводять різних цінних промислових риб (осетрових, сига, форель та ін.); б) у ставкових господарствах різного типу: тепловодних (розводять коропа, товстолоба, білого амура та ін) і холодноводних (розводять форель, яка живе у водоймах з твердим кам'янистим дном і чистою холодною водою); повносистемних (ставкові господарства, у яких рибу вирощують від ікринки до товарного стану та які складаються з нерестового, вирощувального, зимувального, нагульного та маточного ставків) та неповноситемних (ставкові господарства, у яких рибу вирощують або від ікринки до мальків (зарибок), яких можна випускати в ставки, або від зарибку до товарної продукції).

М'ясо риби не поступається за своєю якістю м'ясу великої рогатої худоби. Білі риби засвоюються організмом людини з меншими енерговитратами і майже повністю засвоюються в шлунково-кишковому тракті. Крім того, з риби отримують жир, багатий на вітаміни, в особливості на вітамін Д, який є необхідним і дітям, і дорослим. Риба — це джерело вітамінів та мінеральних речовин: К, Na, P, Mg, S, Cl, Fe, I. Рибу радять для дієтичного харчування гіпертонікам, хворим на атеросклероз, схильним до повноти, людям, у яких хворі шлунок та печінка. Особливо корисною є печінка тріски. Калорійність такої риби, як оселедець, не менша, ніж у курячих яєць. Рибу в жодному разі не можна вживати в сирому вигляді, оскільки можливо заразитися паразитичними черв'яками, тому рибу вживають у вареному, смаженому, копченому, соленому чи консервованому вигляді. З риби готують велику кількість різноманітних страв. Крім того, рибу використовують для виготовлення кормового борошна для годування худоби, а з відходів рибної промисловості виготовляють мінеральні добрива. Кожен рік з відходів рибної промисловості виготовляють 10 млн т кормового борошна, яким удобрюють 50 млн га сільськогосподарських угідь. Існують види риб (наприклад, гамбузія, плітка), яких використовують у біологічному методі боротьби з личинками кровоссальних комах (наприклад, комарів), які розвиваються у водоймах.

У зв'язку зі зростаючими потребами людей у харчових продуктах, з удосконаленням знарядь лову, погіршенням екологічного стану виникла потреба у спеціальних заходах щодо охорони та відновлення чисельності риб.

Shutterstock 588165923.jpg

До Червоної книги України занесено 32 види риб: шип, стерлядь, осетр атлантичний, білуга чорноморська, лосось чорноморський, лосось дунайський, харіус європейський, умбра, вирезуб, ялець Данилевського, ялець-андруга закарпатський, марена дніпровська, пічкур дунайський довговусий, марена кримська, шемая дунайська, рибець малий, морський коник чорноморський, лаврак губатий, судак морський, чоп великий, чоп малий, йорж смугастий, горбиль світлий, зубарик звичайний, губань зелений, піскура бура, піскарка сіра, бичок-рижик звичайний, бичок золотистий, морський півень, арноглос, морський чорт.Земноводні, або амфібії- перша група хребетних тварин, що у процесі історичного розвитку вийшла на сушу, однак їх розмноження та розвиток відбувається у прісній воді'

Види риб в Україні

1335544693 forel.jpg



Форель - риба дуже специфічна. Вона така ж полохлива, як і голавль або жерех, тому підходити до річки треба на справді індіанському стилі, і настільки вибаглива, що підібрати і подати їй приманку не так вже й легко. До того ж проблему ускладнює специфіка місць лову.




1329562068 scardin.jpg


Краснопірка населяє багато європейських водойми. Немає її тільки в річках Криму, Закавказзя, південного Каспію, в басейні Північного Льодовитого океану.




1335544962 sudak.jpg


Судак - відноситься до сімейства окуневих. Ця риба типовий хижак. Риба має дуже смачне м'ясо. Судак - теплолюбна риба, яка живе в чистих водоймах.



1335544899 plotva.jpg


Плотва належить до сімейства коропових. З мирних риб , що населяють наші водойми, це - один з найпоширеніших видів. Плотва, мабуть, і є найбільш популярною серед вудильник, хоч клює найчастіше обережно, до приманки вибаглива. Зграї плотви можна зустріти скрізь: на малій річечці й на великому водосховище.



1335544978 sazan.jpg


У народі називають диким коропом. Відрізнити сазана від коропа можна за розміром, і за більш дрібної лусці. Сазан риба миролюбна, проте були випадки, коли при адаптації сазан нападав на інших риб. Риба дуже ненажерлива, основним кормом є планктон. Сазан риба дуже велика й хитра. Її лов вважається вищим пілотажем, у воді вона повільна і спокійна, а ось на гачку просто звір. Бували випадки коли сазан попадався в мережі, і своїми гострими плавниками буквально розрізав ці мережі. Риба дуже велика, досягає мас до 30 кг. Проте останнім часом крупняк попадається все рідше.



1321308597 shereh.jpg


Жерех - типовий хижак, відноситься до сімейства коропових. У нього довге тіло і велика паща. У нижній щелепі знаходиться горбик, а у верхній - виїмка, в яку горбок заходить. Забарвлення срібляста, буває темно-срібляста, верхній і хвостовій плавці сірі, з чорною каймою, нижні і бічні - червонуваті. Райдужка очей жовта з зеленою плямою у верхній частині.


1321308455 tovstolobik.jpg


Товстолобик. Якщо зовні порівняти товстолобика з іншими рибами, то в очі одразу впадає особливе становище його рота, що визначає особливості харчування цієї риби. Нижня щелепа набагато більше верхньої, задерта високо вгору. Зрозуміло, що для того щоб взяти насадку з дна товстолобика необхідно прийняти перпендикулярне положення по відношенню до дна, що він зробити не може. З відомих мені видів риб так харчується тільки лящ.


1321307985 lin.jpg


Лин. Ця риба з округлими формами і забарвленням, відливають всіма відтінками бронзи - від зеленуватого, жовтого і коричневого до фіолетового. Лінь дуже гарний, але це не єдина його гідність. Він досягає солідного ваги (3 - 4 кг). М'ясо лина м'яке, жирне і соковите. Нерест лина триває кілька місяців і продовжується нерідко навіть в серпні.



1321307660 leshh.jpg



Лящ - цінна річкова та озерна риба . Водиться зграями. У ляща широке сплюснений тіло. Від своїх родичів відрізняється плавниками і забарвленням, наявністю на череві кіля, не вкритого лускою. У ляща плавці темні, райдужка очей червонувата.



1335544967 som.jpg


Сом - самий ненажерливий хижак прісних вод, він поїдає не лише рибу , а й жабу, дрібних водоплавних пташок, пожирає різні харчові відходи, що потрапляють в річку, ковтає великих молюсків і т. д.



Риба у релігії

Риба — один із ранніх символів християнства. Грецькою «риба» — Ίχθύς, «ichthus», що є акронімом (перша буква кожного слова) грецької фрази: «Ἰησοὺς Χριστὸς Θεoὺ ῾Υιὸς Σωτήρ», що перекладається як «Ісус Христос Божий Син Спаситель». Це вирізано на кам'яних плитах — святих реліквіях в Єрусалимі («малюнок» двох риб по боках вертикального якоря з верхівкою на подобі хреста — сучасне зображення риби більш стилізоване) і використовувалось як секретний «пропуск-пароль» у часи, коли перші християни переслідувалися римлянами.

Активно використовують цей символ в основному баптисти, в США цим символом користуються всі християнські церкви (православних церков там дуже мало).

Православні в Греції, Кіпрі, Сирії дотепер активно використовують цей символ, зокрема в виді малюнка вишивки на парчевих одяганнях.

Цікаві факти

  • Єдина риба, здатна до терморегуляції — Lampris guttatus (Червоноперий опах) з роду Опах
  • Слово риба, як вважається, є давнім евфемізмом, що замінило собою табуїзовану ранньопраслов'янську назву цих тварин. Припускають, що прасл. *ryba (споріднене з давн.в-нім. ruppa — «гусениця», «минь»)[ замінило давнє *zъvь (споріднене з лит. žuvìs, грец. ἰχθῦς, вірм. Ձկներ), яке рибалки уникали вимовляти вголос: наче через співзвучність зі *zъvati.

Риби як знак зодіаку

Риби (лат. Pisces) — дванадцятий знак зодіаку, відповідний сектору екліптики від 330° до 360°, рахуючи від точки весняного рівнодення; чоловічий мутабельний знак тригона Води, зимовий. Згідно з координатами зодіаку західної традиції Сонце знаходиться в знаку Риб приблизно з 20 лютого до 20 березня, ведичної — Міна з 15 березня по 14 квітня. Не слід плутати знак Риб із сузір'ям Риб, в якому Сонце перебуває з 13 березня до 19 квітня.

Планета, що керує знаком — Юпітер, екзальтує Венера, Меркурій одночасно у падінні та у вигнанні. Управителями по трипліцитету є Венера, Марс та Місяць (за Доротеєм Сідонським). Першим деканом Риб керує Сатурн, другим — Юпітер, третім — Марс.

2039294751-pisces.jpg

Риби — парний знак, що позначається двома взаємно повернутими в різні сторони дужками, пов'язаними стрічкою, а також двома рибами, що пливуть переважно в одному напрямку, рідше у різних, пов'язаних між собою одним куканом.

У шумерських астрологічних джерелах знак Риб назвають Хвости, йому відповідає зображення риби і птаха, зв'язаних між собою хвостами. При цьому Риби наче дивляться в різні боки на знак конфлікту між свідомістю і душею людини. Символ Риб, цілком ймовірно, походить від давньогрецького міфу про Афродіту й Ерота, які хотіли втекти від тисячоголового монстра Тифона. Вони стрибнули в річку і перетворилися на риб. Риби трималися зубами за срібну нитку, що з'єднувала їх.

У Юнікоді символ Риб ♓ (може не відображатися в деяких браузерах) знаходиться під десятковим номером 9811 або шістнадцятковим номером 2653 і може бути введений в HTML-код як ♓.

Психологічна характеристика

Представники західної астрології вважають, що люди, народжені під знаком Риб відрізняються сприйнятливістю, емоційністю і чуткістю. Через свою славнозвісну високу чутливість вони вкрай бояться критики, цей знак деякі вважають «нещасливим». Риби — мінливий («мутабельний») знак, що робить народжених під ним чуткими і уразливими до змін. Оскільки вони є двоїстим знаком, астрологи припускають, що події у житті «Риб» мають властивість чітко повторюватися, наприклад, вони схильні до кількох одружень; знегоди завжди звалюються на них по кілька водночасно. Втім, згідно Максу Генделю, радісні події також приходять до них не поодинці.

Відповідно традиційному уявлення про двоїсту природу Риб, зокрема, у їхньому шуканні просвітлення у «сфері невидимого», вони мають репутацію осіб «мрійливих, містичних та артистичних». Едгара Кейсі, екстрасенса з підтвердженими непоясненними здатностями, наводять як приклад таких представників знаку. Поговорювали також, що Риби — найспокійніший серед всіх зодіакальних знаків, що вони є добрими працівниками. З огляду на те, що цей знак пов'язується зі ступнями, про Риб пишуть, що вони «незатишно почуваються, коли сидять», воліючи стояти або ходити.

Сумісність

Згідно з західними астрологічними школами, найкращими супутниками життя для Риб є Скорпіони та Раки. Перші так само критичні, а другі здатні забезпечити хатній затишок і задоволення, так потрібні Рибам. Союз Риби-Козоріг також гарантує затишок і задоволення.

Ілюстрації

Риба (2).jpg WeD94Rh1EhTPi2o.jpg Opah-zvichajnij-abo-sonjachna-riba-lampris-guttatus.jpg Риба (1).jpg

Медіа

Див. також

Джерела та література

Зовнішні посилання