Відмінності між версіями «Завойовник»

Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук
(Замінено вміст на «'''Завойовник, -ка, '''''м. ''Завоеватель. Башт. 137. Категорія:За»)
 
Рядок 1: Рядок 1:
==Словник Грінченка==
 
 
'''Завойовник, -ка, '''''м. ''Завоеватель. Башт. 137.  
 
'''Завойовник, -ка, '''''м. ''Завоеватель. Башт. 137.  
 
[[Категорія:За]]
 
[[Категорія:За]]
 
==[http://sum.in.ua/s/zavojovnyk Словник української мови Академічний тлумачний словник]==
 
1. Той, хто бере участь у підкоренні, загарбанні країн, поневоленні народів силою війська; протилежне визволитель. Люди над Руським морем охоче приймали в себе греків, коли вони приїжджали як гості, але брали в руки зброю й нещадно били, коли бачили в них завойовників (Семен Скляренко, Святослав, 1959, 130); — Ми йдемо не як завойовники, а як визволителі наших українських і білоруських братів (Максим Рильський, III, 1956, 43).
 
 
2. перен., чого. Той, хто проникає в таємниці чого-небудь, розвідує, підкоряє що-небудь невідоме, неосвоєне. Серед них [зірок] до далеких планет.. мчать все нові й нові кораблі синів Землі — сміливих завойовників космосу (Наука і життя, 7, 1961, 14).
 
 
==Ілюстації==
 
 
[[Файл:Zavoyovniki21117.jpg|x140px]]
 
[[Файл:Zavoyovniki21917.jpg|x140px]]
 
[[Файл:Zavoyovniki23117.jpg|x140px]]
 
[[Файл:Zavoyovniki121117.jpg|x140px]]
 
[[Файл:Zavoyovniki221117.jpg|x140px]]
 
 
==Іншими мовами==
 
 
З англ. '''завойовник,''' ч - [https://translate.academic.ru/%D0%B7%D0%B0%D0%B2%D0%BE%D0%B9%D0%BE%D0%B2%D0%BD%D0%B8%D0%BA/uk/ conqueror]
 
Українсько-англійський словник
 
==Додаткова інформація==
 
 
'''Великі завойовники стародавності'''
 
 
*'''Олександр Македонський.''' Зібравши армію (що було не складно здійснити в ролі царя), Олександр організував похід на північ і підкорив Фіви. Слідом під клинками його воїнів звалилися армії Малої Азії, Сирії та Єгипту. Коштовності та скарби падали до ніг, але цього завойовнику було мало. З 331 по 330 рр. до н.е. полководець вчинив розгром Перської держави, а з 326 по 325 рр. до н.е. відбувся переможний похід в Індію. Завдяки військовим успіхам, Олександр опинився найщасливішим завойовником епохи Стародавнього світу. Він не зазнав жодної поразки і заснував гігантську імперію, яка, за законом підлості, розпалася майже відразу, після його смерті.
 
 
*'''Аттіла, Бич Божий.'''Завоював простір від Волги на сході до Франції на заході, підпорядкував територію Балкан, Центральної Європи та Північної Італії. Після смерті великого завойовника королівство розпалося, а гунів асимілювали інші народи, в тому числі слов’яни.
 
 
*'''Чингісхан.'''Чингісхан завоював Монголію, Китай, південь Сибіру, ​​Середню Азію, Казахстан, Кавказ, Закавказзя, дійшов до нашої рідної Русі і завдав їй поразки в битві на Калці. Залишився в пам’яті людства як лютий і безжальний завойовник.
 
 
*'''Тамерлан.''': Головним противником Тамерлана була держава Золота Орда, якій тоді Русь платила данину. Полководець завдав ворогові низку поразок, заодно наблизивши звільнення слов’ян від ординського ярма. Завоював територію Середньої Азії, Південного Казахстану, Іраку, Ірану, Афганістану, Пакистану, дійшов до Анкари, Делі і Єльця. Любив війну, але не відрізнявся кровожерністю і надмірною жорстокістю. Запам’ятався великим державним діячем і геніальним полководцем.
 
 
==Джерела==
 
[https://rework.com.ua/veluki-zavojovnyjy-starodavnosti/ Великі завойовники стародавності]
 
 
[http://ukrlit.org/slovnyk/hrinchenko_slovar_ukrainskoi_movy Словарь української мови: в 4-х тт. / За ред. Б. Грінченка. — К., 1907—1909.] — Т. 2. — С. 21.
 
 
[http://ukrlit.org/slovnyk/slovnyk_ukrainskoi_movy_v_11_tomakh Словник української мови: в 11 тт. / АН УРСР. Інститут мовознавства; за ред. І. К. Білодіда. — К.: Наукова думка, 1970—1980.] — Т. 3. — С. 58.
 
 
{{subst:Шаблон:Словник Грінченка і
 
сучасність|підрозділ=Інститут філології}}
 

Поточна версія на 14:31, 24 листопада 2017

Завойовник, -ка, м. Завоеватель. Башт. 137.