Відмінності між версіями «Двір»

Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук
(Див. також)
 
Рядок 76: Рядок 76:
  
  
 
 
[[Категорія:Слова 2014 року]]
 
  
 
[[Категорія:Дв]]
 
[[Категорія:Дв]]
 +
[[Категорія:Словник Грінченка і сучасність/Університетський коледж]]
 +
[[Категорія:Слова 2014 року]]

Поточна версія на 00:36, 4 грудня 2014

Двір, двору, м. 1) Дворъ, мѣсто подлѣ дома, обнесенное заборомъ. І в хаті не чуть, і на дворі не видко. МВ. II. 8. Ой не по правді, мій миленький, ти зо мною живеш: мимо мій двір, нові ворітечка до иншої йдеш. Мет. 67. На дворі. Внѣ дома. Приходять тоді брати і Мати Його і, стоячи на дворі, послали до Його, кличучи Його. Єв. Мр. ІІІ. 31. 2) Домъ, усадьба. Не плач, небого, що йдеш за нього: нехай плаче він, що бере лихо в двір. Ном. Хоч не сильна, аби двір закрасила. Ном. На конику заїжджає, до двору женчиків займає. Чуб. Стоять нові двори, а в тих дворках новії ворота. Чуб. 3) Дворъ, Высочайшія особы и придворные. Ось ті, що панують у царських дворах. Єв. Л. VII. 25. 4) Дворня, дворовая прислуга. Іде з своїм двором. Ном. Двірець, двірок, двірочок, дворик, дворок. Там я ходив через річку до своєї дівчини; в неї двірок біленький, навколо тополі. Чуб. V. 238.

Сучасні словники

Тлумачення слова у сучасних словниках

Словник української мови Академічний тлумачний словник (1970—1980)

1. Господарська ділянка, на якій розміщені садибні будівлі, та місце біля них (часто відгороджене). Двори коло хат маленькі, на кілька сажнів, не одгороджені од вулиці (Нечуй-Левицький, II, 1956, 401); На горбах видно широкі двори трьох колгоспів (Василь Кучер, Засвіт. вогні, 1947, 88). 2. Сільська хата з усім господарством при ній. Сяк-так зібралися [Бекла з дочкою], купили двір і жили собі (Квітка-Основ'яненко, II, 1956, 468); [Явдоха:] Вони всі так дивуються на нас Батько, скажуть, вигнав рідного сина з двору (Панас Мирний, V, 1955, 139); Хай ще дістає він часом від матері запотиличника, але має і відповідну шану як хазяїн двора (Олесь Гончар, Таврія.., 1957, 8); // Одиниця обліку господарств у селі, колгоспі. Колгосп наш «Нове життя» невеликий — 67 дворів (Юрій Яновський, V, 1959, 159).

"Словопедія" 

ДВІР 1. королівський (курія) або княжий д.: у середньовіччі - володар разом зі своїм оточенням; 2. резиденція правителя або вельможі.

СЛОВАРЬ УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ Упорядкував Борис ГРІНЧЕНКO

Двір, дво́ру, м. 1) Дворъ, мѣсто подлѣ дома, обнесенное заборомъ. І в хаті не чуть, і на дворі не видко. МВ. ІІ. 8. Ой не по правді, мій миленький, ти зо мною живеш: мимо мій двір, нові ворітечка до иншої йдеш. Мет. 67. На дво́рі. Внѣ дома. Приходять тоді брати і Мати Його і, стоячи на дворі, послали до Його, кличучи Його. Єв. Мр. ІІІ. 31. 2) Домъ, усадьба. Не плач, небого, що йдеш за нього: нехай плаче він, що бере лихо в двір. Ном. Хоч не сильна, аби двір закрасила. Ном. На конику заїжджає, до двору женчиків займає. Чуб. Стоять нові двори, а в тих дворках новії ворота. Чуб. 3) Дворъ, Высочайшія особы и придворные. Ось ті, що панують у царських дворах. Єв. Л. VII. 25. 4) Дворня, дворовая прислуга. Іде з своїм двором. Ном. Двіре́ць, двіро́к, двіро́чок, дво́рик, дворо́к. Там я ходив через річку до своєї дівчини; в неї двірок біленький, навколо тополі. Чуб. V. 238.

Російсько-українські словники

Двір-Двор [Всі ко́пи – у двір повво́зили].


Іноземні словники

[ українська-англійська Словник]

yard

ЯНДЕКС словари

Существительное (род. двора и двору) двор ист. господская усадьба; господский двор вийти на двір — выйти на двор (на воздух)

Google Перекладач

двір-двор


Словари и энциклопедии на Академике

двір

ТолкованиеПеревод двір I двора́ і дво́ру, ч. 1) У Руській державі 16-18 ст. – назва деяких наказів (Земський наказ, Посольський наказ та ін.). 2) Господарська ділянка, на якій розміщено садибні будівлі, та місце біля них (часто відгороджене). 3) Сільська хата з усім господарством при ній. || Одиниця обліку господарств у селі. 4) іст. Присадибне господарство землевласника – поміщика, монастиря і т. ін.; маєток. || перен. Поміщик і його оточення. 5) іст. Виробнича одиниця – завод, майстерня.

Цікаві факти

Двір по фен-шуй Якщо рух мелодії починається від скрипкового ключа, то рух енергії до будинку починається від входу у двір. Розорюються ворота, і енергія спрямовується по доріжці, що веде до ганку. Але не будемо забігати надто далеко, для початку зупинимося біля воріт. Ворота або хвіртка - перша і найважливіша деталь в приватному будинку. Звідси починає свій рух енергія, що надходить в присадибну ділянку. І саме тут задається швидкість і обсяг енергетичного потоку, що безпосередньо відбивається на якості енергії на ділянці і в будинку. Для того щоб енергія вільно проникала у двір, вхід повинен бути досить просторим (щодо розміру ділянки і свого призначення). Біля воріт, як зовні, так і з внутрішньої сторони планується майданчик, зазвичай вона використовується під парковку машин або для лавки, але це лише частина її призначення. Не менш важливе завдання майданчики - пом'якшити занадто бурхливі потоки енергії. Завдяки цьому енергія не спрямовується відразу у двір, порушуючи тим самим гармонію, а припинялася на вище згаданій майданчику і тільки потім продовжувала свій шлях.


Ілюстрації

V3.jpg Imaр874.jpg 16789076543.jpg 64608.jpg

Медіа


Див. також

[1]