Відмінності між версіями «Нороха»

Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук
Рядок 1: Рядок 1:
 
'''Нороха, -хи, '''''ж. ''Ув. отъ '''нора. '''Мнж. 69, 40.  
 
'''Нороха, -хи, '''''ж. ''Ув. отъ '''нора. '''Мнж. 69, 40.  
 
  
 
==Сучасні словники==
 
==Сучасні словники==
Тлумачення слова у сучасних словниках
+
 
 +
===[http://sum.in.ua/s/nora Словник української мови Академічний тлумачний словник (1970—1980)]===
 +
 
 +
'''НОРОХА''' = '''НОРА́''', ''и, жін''.
 +
# Заглиблення в землі, вирите тваринами як житло. Лякає миша кицьку, та сама з нори не вилазить (Українські народні прислів'я та приказки, 1955, 215); Там, де колись.. вовки вили та лисиці нори рили, красується село Вовча Долина (Панас Мирний, I, 1949, 179); Три дні тому.. потрапила вона ногою в тарантулову нору, і від його укусу нога розпухла (Зінаїда Тулуб, Людолови, I, 1957, 181);  * У порівняннях. Десяток убогих хаток визирали із заметів, мов нори степових звірів (Степан Васильченко, I, 1959, 299).
 +
# ''перен., розм.''Темне, тісне приміщення. Любов та дружба промінь свій Так само кинуть крізь затвори, Як дійде голос вільний мій До вас у каторжницькі нори (Павло Грабовський, I, 1959, 272);
 +
//  зневажл. Взагалі житло. Озлився [дід Маківка] на весь світ, заперся у своїй норі і довго не виходив, ніхто його не бачив (Михайло Чабанівський, Катюша, 1960, 169).
 +
# ''діал.'' Джерело. Під тою ялицею б'є нора (Іван Франко, VIII, 1952, 365).
 +
 
 +
===[http://slovopedia.org.ua/41/53405/269181.html Словник синонімів]===
 +
 
 +
'''НОРОХА''' - нора, (маленька) нірка; ''П.'' <погане> житло.
 +
 
 +
===[http://slovopedia.org.ua/49/53405/359188.html Фразеологічний словник української мови]===
 +
 
 +
'''НОРОХА'''
 +
* '''перерива́ти / перери́ти ми́шачі но́рохи'''. Дуже ретельно переглядати все, заглядати в найпотаємніші закутки в пошуках кого-, чого-небудь. — Вони (чоловіки) й вас уб’ють. Давайте краще обидві сховаємось.— Що ти кажеш таке? То вони тоді всі мишачі нори перериють (Г. Хоткевич).
 +
 
 +
* '''як байба́к у норосі''', зі сл. жи́ти. Одиноко. — Істинно так… живи та їж, поки роток свіж. От, приміром, я: живу сам, як байбак у норі, тільки й того, що до церкви та додому (М. Лазорський).
 +
 
 +
* '''як (мов, ні́би і т. ін.) ми́ші в норосі''', перев. зі сл. сиді́ти. Ніяким чином не виявляючи себе; тихо. Не можна ж сидіти як миші в норі (З усн. мови). як ми́шка в ні́рці. Стисни кулак міцніше, щоб аж пальці побіліли — сидітиме твоя совість, як мишка в нірці (В. Дрозд).
 +
 
 +
===[http://slovopedia.org.ua/57/53405/375290.html Словар українського сленгу]===
 +
 
 +
'''Нороха'''
 +
* '''Шниряти по норохах''', жрм. Часто міняти місце роботи.
 +
 
 +
==Додаткові словники==
 +
 
 +
===[http://www.mirslovushakova.ru/show_termin/81736/ Словарь Ушакова]===
 +
 
 +
'''Нора''''', вин. нору, мн. норы, ж.'' Углубление под землей с ходом наружу, вырытое животным и служащее ему жилищем. Лисья нора. Нора барсука. Ѓ перен. Маленькое темное помещение, тесное жилье (разг.). В ваши каторжные норы доходит мой свободный глас. Пушкин.
 +
 
 +
===[http://ozhegov.textologia.ru/definit/nora/?q=742&n=189740  Толковый словарь русского языка Ожегова С. И.]===
 +
 
 +
'''Нора''', -ы, винительный падеж -у, множественное число норы, нор, норам, женский род
 +
 
 +
1. Жилище животного - углубление под землёй с ходом (ходами) наружу. Лисья, барсучья н.
 +
 
 +
2. ''переносное значение'' Тёмное, неблагоустроенное жилище. Живет в какой-то норе. Уйти в свою нору (также переносное значение : начать жить в одиночестве, не общаясь с людьми).
 +
уметай, норка, -и, женский род (к 1 знач.).
 +
прилагательное норовой, -ая, -ое (к 1 знач.) и норный, -ая, -ое (к 1 знач.; специальное). Норный зверь. Норные собаки (дрессируемые для охоты в норах).
 +
 
 
==Ілюстрації==
 
==Ілюстрації==
 
{| style="width:100%; margin-top:2em; vertical-align:top; border-top:5px #66CDAA solid; border-bottom:5px #66CDAA solid; text-align:center"  
 
{| style="width:100%; margin-top:2em; vertical-align:top; border-top:5px #66CDAA solid; border-bottom:5px #66CDAA solid; text-align:center"  

Версія за 19:44, 30 листопада 2014

Нороха, -хи, ж. Ув. отъ нора. Мнж. 69, 40.

Сучасні словники

Словник української мови Академічний тлумачний словник (1970—1980)

НОРОХА = НОРА́, и, жін.

  1. Заглиблення в землі, вирите тваринами як житло. Лякає миша кицьку, та сама з нори не вилазить (Українські народні прислів'я та приказки, 1955, 215); Там, де колись.. вовки вили та лисиці нори рили, красується село Вовча Долина (Панас Мирний, I, 1949, 179); Три дні тому.. потрапила вона ногою в тарантулову нору, і від його укусу нога розпухла (Зінаїда Тулуб, Людолови, I, 1957, 181); * У порівняннях. Десяток убогих хаток визирали із заметів, мов нори степових звірів (Степан Васильченко, I, 1959, 299).
  2. перен., розм.Темне, тісне приміщення. Любов та дружба промінь свій Так само кинуть крізь затвори, Як дійде голос вільний мій До вас у каторжницькі нори (Павло Грабовський, I, 1959, 272);

// зневажл. Взагалі житло. Озлився [дід Маківка] на весь світ, заперся у своїй норі і довго не виходив, ніхто його не бачив (Михайло Чабанівський, Катюша, 1960, 169).

  1. діал. Джерело. Під тою ялицею б'є нора (Іван Франко, VIII, 1952, 365).

Словник синонімів

НОРОХА - нора, (маленька) нірка; П. <погане> житло.

Фразеологічний словник української мови

НОРОХА

  • перерива́ти / перери́ти ми́шачі но́рохи. Дуже ретельно переглядати все, заглядати в найпотаємніші закутки в пошуках кого-, чого-небудь. — Вони (чоловіки) й вас уб’ють. Давайте краще обидві сховаємось.— Що ти кажеш таке? То вони тоді всі мишачі нори перериють (Г. Хоткевич).
  • як байба́к у норосі, зі сл. жи́ти. Одиноко. — Істинно так… живи та їж, поки роток свіж. От, приміром, я: живу сам, як байбак у норі, тільки й того, що до церкви та додому (М. Лазорський).
  • як (мов, ні́би і т. ін.) ми́ші в норосі, перев. зі сл. сиді́ти. Ніяким чином не виявляючи себе; тихо. Не можна ж сидіти як миші в норі (З усн. мови). як ми́шка в ні́рці. Стисни кулак міцніше, щоб аж пальці побіліли — сидітиме твоя совість, як мишка в нірці (В. Дрозд).

Словар українського сленгу

Нороха

  • Шниряти по норохах, жрм. Часто міняти місце роботи.

Додаткові словники

Словарь Ушакова

Нора, вин. нору, мн. норы, ж. Углубление под землей с ходом наружу, вырытое животным и служащее ему жилищем. Лисья нора. Нора барсука. Ѓ перен. Маленькое темное помещение, тесное жилье (разг.). В ваши каторжные норы доходит мой свободный глас. Пушкин.

Толковый словарь русского языка Ожегова С. И.

Нора, -ы, винительный падеж -у, множественное число норы, нор, норам, женский род

1. Жилище животного - углубление под землёй с ходом (ходами) наружу. Лисья, барсучья н.

2. переносное значение Тёмное, неблагоустроенное жилище. Живет в какой-то норе. Уйти в свою нору (также переносное значение : начать жить в одиночестве, не общаясь с людьми). уметай, норка, -и, женский род (к 1 знач.). прилагательное норовой, -ая, -ое (к 1 знач.) и норный, -ая, -ое (к 1 знач.; специальное). Норный зверь. Норные собаки (дрессируемые для охоты в норах).

Ілюстрації

Photoicon.png Photoicon.png Photoicon.png Photoicon.png

Медіа

Див. також

Джерела та література

Зовнішні посилання