Відмінності між версіями «Забобони»

Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук
Рядок 70: Рядок 70:
 
|- valign="top"
 
|- valign="top"
 
|style="width:20%; padding-top:1em;"| [[Зображення:Кошки.jpg|x140px]]
 
|style="width:20%; padding-top:1em;"| [[Зображення:Кошки.jpg|x140px]]
|style="width:20%; padding-top:1em;"| [[Зображення:Богатирі.jpg|x140px]]
+
|style="width:20%; padding-top:1em;"| [[Зображення:Пятница.jpg|x140px]]
 
|style="width:20%; padding-top:1em;"| [[Зображення:Котигорошко.jpg|x140px]]  
 
|style="width:20%; padding-top:1em;"| [[Зображення:Котигорошко.jpg|x140px]]  
 
|}
 
|}

Версія за 17:20, 30 листопада 2014

Забобони, -нів, м. мн. Суевѣрія, различныя суевѣрныя примѣты. Сим. 188. К. ПС. 120.

Сучасні словники

Тлумачення слова у сучасних словниках

Словник української мови Академічний тлумачний словник (1970—1980)

ЗАБОБО́НИ, ів, мн. (одн. забобон, у, чол.). 1. Віра в існування надприродних сил, у долю, ворожіння, віщування і т. ін., в основі якої лежать релігійні уявлення; передсуди. Для нього з дитинства ясною істиною було те, що релігійні забобони є спадщина старого світу, темряви, людського рабства (Семен Журахович, Дата, 1961, 22); Олекса не вільний від забобону про загробне життя (Ірина Вільде, Сестри.., 1958, 479); // Віра в прикмети, в те, що деякі дії, явища, істоти, маючи надприродні сили, є запорукою удачі чи невдачі в чому-небудь. В душі прокинулись огида і невижиті забобони, які завжди нагадують, що пугач — вісник нещастя (Михайло Стельмах, II, 1962, 40);

"Словопедія" 

ЗАБОБОНИ (віра в неіснуюче) мн. передсуди, марновірство. ЗАБОБОНИ мн., упередження, кн. марновірство, бар. передсуди

УКРЛІТ.ORG_Cловник

забобо́ни —

1) віра в існування надприродних сил, у долю, воро­жіння, віщування і т. ін., в основі якої лежать первісні релігійні уяв­лення, дохристиянські вірування;

Культурологічний словник

Предрассудок, основанный на такой вере. - Чтобы быть счастливым, - говорит итальянский предрассудок, - надо столько-то раз обнять и поцеловать горбуна (Станиславский, Моя жизнь в искусстве, 1955, 95).

СЛОВАРЬ УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ Упорядкував Борис ГРІНЧЕНКO

Забобо́ни, -нів, м. мн. Суевѣрія, различныя суевѣрныя примѣты. Сим. 188. К. ПС. 120. Помилкові погляди на що-небудь, які стали звичними в житті певних верств народу. — Що чоловік може через якісь міщанські забобони розбити серце собі і своїй коханій — вам се зрозуміло! (Леся Українка, III, 1952, 700);

«Словники України on-line»

Коріння забобонів криються в глибокій старовині. Наші предки жили в страху перед грізними силами природи, не могли правильно пояснити явища соціального життя. Забобони - це помилкові переконання, в силу яких деякі явища і події подаються ознакою майбутнього і проявом надприродних сил.

РУпедия Этимологический русскоязычный словарь

«забобон» в словаре: 1 статья ЗАБОБОНЫ мн. "суеверие", Феофан Прокопович (см. Смирнов 115), укр. забобони, блр. забабоны – то же, польск. zаbоbоn – то же. Отсюда забобонный "разнузданный"

Все словари: БОЛЬШАЯ КОЛЛЕКЦИЯ СЛОВАРЕЙ=

Предрассудки связанные с отсутствием правильного, научного представления о связи и закономерности явлений природы и общества

Іноземні словники

українська-англійська Словник

Переклад на англійська:

GlosbeResearch prejudice (verb, noun )

superstition (noun )

ЯНДЕКС словари

забобон Существительное ч superstition, prejudice без забобонів — without prejudice закоснілий у забобонax — steeped in prejudice

Словари и энциклопедии на Академике

забобони -ів, мн. (одн. забобо́н, -у, ч.). 1) Віра в існування надприродних сил, у долю, ворожіння, віщування і т. ін., в основі якої лежать релігійні уявлення; передсуди. || Віра в прикмети, в те, що деякі дії, явища, істоти, маючи надприродні сили, є запорукою удачі чи невдачі в чому-небудь. || Передсуд, що ґрунтується на такій вірі. 2) Помилкові погляди на що-небудь, які стали звичними в житті певних верств населення.

Промт-Перекладач

Суеверие ср.р., Существительное

superstition

Orange-books

prejudice забобон, упередження, несправедливість

Google Перекладач

preconception забобон, передсуд, упереджена думка, упередження superstition забобон, ідолопоклонство, марновірство, передсуд

Перекладач з української на французьку

Забобони - superstitions

Ілюстрації

Кошки.jpg Пятница.jpg Котигорошко.jpg

Медіа

Див. також

Забобони. Звідки? Куди? Навіщо?

Цікаві факти

Як ти розумієш слово «забобон»? Якщо ти спробуєш визначити його, це буде дуже складно зробити, чи не так? Ти можеш сказати, наприклад, що це віра в те, чого в реальності не існує. Дійсно, навколо нас багато такого, у що люди вірять і що не можна підтвердити. Більше того, у наш час люди вірять у реальні факти, які ми розглядаємо як марновірство. І люди, які вірять в це, зовсім не забобонні! Наприклад, хтось вірить, що тінь або віддзеркалення людини є частина його душі. Вони вважають, що можна заподіяти зло душі, розбивши предмет, на якому з'являються тінь або відображення. Таким чином, вважається, що розбити дзеркало — до нещастя. І зауважте, що така віра існує у багатьох людей.

Якщо сьогодні для кого-то розбите дзеркало — провісник нещастя, то це просто марновірство, так як зараз люди не вірять, що тінь і дзеркальне відображення — це частина нашої душі. Отже, марновірство в дійсності є віра, або звичай, що зберігається у людей по відношенню до чого-то навіть після того, як нові знання і факти підривають віру в забобони. Ось чому неможливо відповісти, коли з'явилися забобони. ЧОМУ п'ятницю І ЧИСЛО 13 вважався нещасливим?

У відношенні чисел і днів тижня людина завжди був забобонний. Одні вважаються щасливими, інші — ні. Чому число 13 стало нещасливим, зараз ніхто достеменно сказати не може, хоча на цей рахунок існує багато теорій. Одна з них пояснюється скандинавською міфологією. Згідно з однією легендою, було 12 напівбогів, а потім з'явився ще один, тринадцятий — Локі. З тих пір Локі став дияволом, жахливим і приносить біду. Саме з тих пір, як Локі став тринадцятим напівбогом, число 13 стало символом нещастя. Деякі пояснюють походження цього забобону тим, що на таємній вечері було 13 запрошених і саме тринадцятим був Іуда! Забобони з числом 13 можна знайти практично в кожній країні Європи і Америки.

Забобони з приводу щасливих і нещасливих днях тижня поширені так само широко, як і забобони з приводу чисел, і велика їх частина пов'язана з п'ятницею.

У стародавньому Римі шостий день тижня присвячувався Венері. Коли північні народи перейшли на римський спосіб обчислення днів тижня, то шостий день (Friday) вони назвали на честь богині Фрігії, або Фреі, яка для них була те саме, що для римлян Венера, і з тих пір з'явилося слово «п'ятниця» (Friday ), тобто день богині Фрігії.

Матеріал з Вікіпедії

Материал из Википедии

[[Категорія:Словник Грінченка і сучасність/{{{підрозділ}}}]]