Відмінності між версіями «Культура»

Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук
(Матеріал з Вікіпедії)
 
Рядок 171: Рядок 171:
 
По-друге, це ввічлива, вихована людина,яка додержується моралі та правил етикету. Чітко знає, коли краще промовчати, а коли краще сказати. Слово та викладення думок є першою характеристикою культурної людини. Проте дії та вчинки, мають відповідати, її внутрішньому, духовному світу. По-третє, ця особистість має бути готовою до незручних обставин, складних питань та вмінню правильно, обдумано, зважено відповідати на них. Для цього вона повинна набиратися досвіду, навичок не тільки за допомогою книжок, а спілкуючись з інтелігентними,освіченими людьми. Цього можна досягти під час відвідування різних виставок, літературних вечорів, культурних заходів. Зараз, будучи дорослими людьми, ми намагаємось, докладаємо певних зусиль, щоб стати культурною людиною, адже культурність та вміння правильно викладати свої думки ніколи не буде зайвою,а навпаки допоможе у вирішенні будь-яких питань.
 
По-друге, це ввічлива, вихована людина,яка додержується моралі та правил етикету. Чітко знає, коли краще промовчати, а коли краще сказати. Слово та викладення думок є першою характеристикою культурної людини. Проте дії та вчинки, мають відповідати, її внутрішньому, духовному світу. По-третє, ця особистість має бути готовою до незручних обставин, складних питань та вмінню правильно, обдумано, зважено відповідати на них. Для цього вона повинна набиратися досвіду, навичок не тільки за допомогою книжок, а спілкуючись з інтелігентними,освіченими людьми. Цього можна досягти під час відвідування різних виставок, літературних вечорів, культурних заходів. Зараз, будучи дорослими людьми, ми намагаємось, докладаємо певних зусиль, щоб стати культурною людиною, адже культурність та вміння правильно викладати свої думки ніколи не буде зайвою,а навпаки допоможе у вирішенні будь-яких питань.
 
Быльше читайте тут: [http://uk.wikipedia.org/wiki/%D0%9A%D1%83%D0%BB%D1%8C%D1%82%D1%83%D1%80%D0%B0]
 
Быльше читайте тут: [http://uk.wikipedia.org/wiki/%D0%9A%D1%83%D0%BB%D1%8C%D1%82%D1%83%D1%80%D0%B0]
 +
 +
 +
[[Категорія:Словник Грінченка і сучасність/Університетський коледж]]
 +
[[Категорія:Слова 2014 року]]

Поточна версія на 20:25, 11 грудня 2014

Культура, -ри, ж. Культура. Культура знищила крепацтво. К. ХП. 13. Се бо (література) вже висока стадія розумової культури. К. ХП. 124. Європейська культура. К. ХП. 115.

Сучасні словники

Словник української мови Академічний тлумачний словник (1970—1980)

КУЛЬТУ́РА, и, жін. 1. Сукупність матеріальних і духовних цінностей, створених людством протягом його історії. Він, купець, що раз у раз мав діло з різним народом, їздив по чужих землях,.. захопився блиском та багатством європейської культури, правда, більше зовнішньої(Михайло Коцюбинський, II, 1955, 135); Мрію я про той близький час, коли щезне різниця між селом та містом, коли всі висоти культури будуть і в селянина напохваті (Юрій Яновський, II, 1954, 127); // з означ. Рівень розвитку суспільства у певну епоху. Не менш важливою ознакою ананьїнської культури є наявність досить розвиненої металургії — спочатку міді і бронзи, а згодом і заліза (Археологія, II, 1948, 3); // Те, що створюється для задоволення духовних потреб людини. Тепер Франко.. всі сили свої оддає українській літературі й науці і ще немало може зробити для рідної культури (Михайло Коцюбинський, III, 1956, 35); Щоб зберегти Будапешт, врятувати від загибелі його історичні цінності, пам'ятки культури і мистецтва, щоб уникнути численних жертв серед мирного населення, — радянське командування пропонувало оточеним гуманні умови капітуляції (Олесь Гончар, III, 1959, 236); Слід мати на увазі, що національний характер, як і вся національна специфіка культури, — категорія, якій в головних рисах властива, як відомо, значна стійкість (Про багатство літератури, 1959, 47).

2. Освіченість, вихованість. — Вона дуже відрізняється від своїх ровесниць. Здається мені, що вона має культуру і в серці (Ольга Кобилянська, III, 1956, 118); — Культури йому бракує. Ой як бракує! — вирішив зять, обмацуючи руками лисніючу під оком гулю(Анатолій Шиян, Баланда, 1954, 47).

3. чого. Рівень, ступінь досконалості якої-небудь галузі господарської або розумової діяльності. Технічний прогрес значно підвищить вимоги до культури виробництва(Програма КПРС, 1961, 58); [Ольга:] На шахті «Глибокій» майже нема нещасних випадків. Чому? Там висока соціалістична культура праці їх знищила (Олександр Корнійчук, II, 1955, 162); Культура мови і слова в деяких театрах перебуває в загрозливому стані, в чому винні перш за все керівники театрів і його майстри (Амвросій Бучма, З глибин душі, 1959, 50).

4. спец. Розведення, вирощування якої-небудь рослини або тварини; культивування. Іван Володимирович [Мічурін] перший в історії плодівництва став працювати над горобиною і домігся того, що ввів цю досі дику рослину в культуру (Юним мічурінцям.., 1955, 79); Дика у тебе, волошко, натура, Що не злама її людська культура (Максим Рильський, III, 1961, 179); // Рослина, що розводиться, вирощується. Бригади переключилися на підготовку ґрунту для пізніх культур (Петро Панч, В дорозі, 1959, 220); Вговорила подруг Леся. Ланку їй дали-таки. Дві взяли собі культури — Кукурудзу й буряки (Сергій Воскрекасенко, Подивись.., 1962, 52).

5. чого, бакт. Мікроорганізми, вирощені в лабораторних умовах у живильному середовищі. [Ніна:] Не чіпайте цього флакончика. В ньому культура менінгококів (Іван Кочерга, II, 1956, 284); Для боротьби з гризунами виготовляють на бульйоні у спеціальних лабораторіях культуру бактерій, яку зберігають у герметично закритих банках (Захист рослин.., 1952, 100).

--Dashashd (обговорення) 12:37, 30 листопада 2014 (EET)Словник української мови: в 11 томах. — Том 4, 1973. — Стор. 394.

"Словопедія"

КУЛЬТУРА (від лат. cultura - освіта, розвиток, догляд) – сукупність духовних, матеріальних і практичних здобутків людства, у яких віддзеркалюється рівень розвитку, досягнений суспільством. Музична К. охоплює систему досягнень в сфері музичної творчості, виконавства та освіти, а також рівень освіченості та вихованості особистості людині в галузі музичного мистецтва. (Словник музичних термінів) КУЛЬТУРА культу́ра (від лат. cultura – догляд, освіта, розвиток)

1. Сукупність матеріальних і духовних цінностей створених людством протягом його історії. Матеріальні цінності становлять матеріальну К. суспільства Досягнення суспільства в галузі освіти, науки, мистецтва, літератури, в організації державного і суспільного життя є його духовною К. У класовому суспільстві К. має класовий характер. Панівною в капіталістичному суспільстві є буржуазна К. Разом з тим у капіталістичному суспільстві існують і розвиваються елементи пролетарської К., які стають ідеологічним знаряддям робітничого класу, всіх трудящих у боротьбі за своє визволення. В процесі історичного розвитку К. передового класу вбирає в себе прогресивні досягнення попередніх суспільств. На основі соціально-економічних перетворень та використання культурної спадщини новий пануючий клас творить свою нову К. Радянська соціалістична К. розвинулася з пролетарської К. Перемога соціалістичної революції в СРСР відкрила шлях культурній революції. Радянська К. – соціалістична 2. Ступінь довершеності в оволодінні якоюсь галуззю знань або діяльності (К. виробництва). 3. К. поведінки – сукупність моральних вимог, які стають для людини складовою частиною її звичок і навиків, що виявляються в її щоденній поведінці (на виробництві, в побуті, спілкуванні з іншими людьми). 4. К. сільськогосподарська – рослина, що її розводять (культивують) з метою одержання певної продукції. 5. К. археологічна – група археологічних пам’яток (на певній території або певного часу), що мають спільні ознаки. 6. К. мікроорганізмів – вирощування мікроорганізмів з дослідницькою або промисловою метою; ¤ колонія бактерій, вирощена таким чином. 7. К. тканин – метод вирощування тканин або окремих клітин, видалених з організму людини, тварин чи рослин. Інша назва – експлантація. 8. К. праці – сукупність умов, що забезпечують її високу продуктивність, безпеку й гігієну, а також рівень фахової підготовки працівника і його особистої організованості. 9. К. мови – ступінь відповідності мови нормам літературної мови; галузь мовознавства, що вивчає проблеми літературної мови. (--Dashashd (обговорення) 12:37, 30 листопада 2014 (EET)Словник іншомовних слів Мельничука)


КУЛЬТУРА зарубинецька культура; сполучен. (лат., догляд, освіта, розвиток) 1. Сукупність матеріальних і духовних цінностей, створених людством протягом його історії. Матеріальні цінності становлять матеріальну К. суспільства. Досягнення суспільства в галузі освіти, науки, мистецтва, літератури, в організації державного і суспільного життя є його духовною К. 2. Освіченість, вихованість. 3. Рівень, ступінь досконалості певної галузі господарської чи розумової діяльності (К. виробництва), праці і фахової підготовки (К. праці), суспільної поведінки (К. поведінки). - сільськогосподарська культура - археологічна культура - культура мікроорганізмів - культура мови (Словник іншомовних слів)

Іноземні словники

Словари и энциклопедии на Академике

Культура 1. Совокупность материальных и духовных ценностей, созданных обществом и характеризующихопределенный уровень его развития. Здесь различается культура материальная и духовная. В более узкомсмысле термин относится именно к культуре духовной. Согласно З. Фрейду, культура — это вся суммадостижений и институций, отличающих нашу жизнь от жизни животных предков и служащая целям защитыот природы и урегулирования взаимоотношений. Зиждется на двух началах: на овладении силами природы ина ограничении человеческих влечений. Есть и еще одно ее основание: принуждение к труду. 2. Уровень, степень развития, достигнутая в некоей области знания или деятельности: культура труда,культура речи и пр. 3. Степень общественного и умственного развития, присущая некоему человеку. --Dashashd (обговорення) 12:37, 30 листопада 2014 (EET) Словарь практического психолога. — М.: АСТ, Харвест. С. Ю. Головин. 1998.

Ілюстрації

Культура.jpg Давній єгипет.jpg

Медіа

https://www.youtube.com/watch?v=Fhn18jmj53Y

Цікаві факти

Цікаві факти про культуру

Оригінальна назва "Віднесених вітром" - "Бе-бе, чорна вівця".

У фільмі Кемеpyна "Титанік" найбільш часто вживане слово - "Роза".

У старогрецького бога війни Ареса були чотири коні: Блиск, Жах, Полум'я і ... Шум.

У арабів 28 різних віршованих розмірів, а у нас - всього 5

Імпресіонізм отримав свою назву через картину Клода Моне "Враження" (Impression).

Леонардо да Вінчі витратив майже 12 років, малюючи губи "Мона Лізи".

"Героїчна симфонія" Людвіга ван Бетховена спочатку була присвячена Наполеонові Бонапарту. Але коли Наполеон проголосив себе імператором, Бетховен скасував присвячення.

Найдешевшим фільмом за всю історію кінематогрофу вважається "Пограбування потягу", знятий в 1903 році. Його створення обійшлося в 100 доларів, а виручка від його показу склала 20 000 доларів.

"Іліада" Гомера складається з 15 000 строф.

Автор "Пригод Буратіно" Олексій Толстой назвав старого шарманщика папа Карло на честь автора "Пригод Піноккіо" - Карло Коллоді.

Американська музична конференція 1977 року визначила гобой як "поганий дерев'яний духовий інструмент, на якому ніхто не вміє грати добре".

Частини Біблії переведені на 2212 мов. Біблія цілком надрукована на 366 мовах; ще на 928 мовах надрукований тільки Новий Заповіт, а ще на 918 - тільки по одній частині Біблії.

У Пушкіна більше 70 епіграфів, у Гоголя - не менше 20, майже стільки ж у Тургенєва.

Перша премія "Оскар" була вручена 16 травня 1929 року.

У "Горі від розуму" Грибоєдова 54 рази зустрічається вигук"Ах!" і 6 разів вигук "Ох!".

У традиційному китайському живописі існують жанри "шань-шуй" ("гори-води") і "хуа-няо" ("квіти-птахи").

Перша офіційна публікація романа Віктора Ерофеєва "Москва - Півники" відбулася в журналі "Тверезість і культура".

Основна відмінність церкви від каплиці - наявність вівтаря.

Вальс, полонез, мазурка і менует мають музичний розмір 3/4, полька і гопак - 2/4, а лезгінка - 6/8.

Композитором музики, яка звучить при завантаженні Windows?95 є відомий ambient-музикант Брайан Іно.

На Венеціанському кінофестивалі килимова доріжка має блакитний колір, на Каннському - червоний, а на Московському - синій.

Коли папа Римський запропонував Мікеланджело "прикрити" голі тіла у фресці "Страшний суд" на вівтарній стіні Сикстінської капели, той відповів: "Хай папа виправить світ, а я виправлю картину за п'ять хвилин".

В світі шоу-бізнесу вираз "Золотий диск" означає, що копій диска продано на мільйон доларів, а "Платиновий диск" - що продано мільйон копій диска.

Гліптотека - це збори скульптур.

Доходи від порнографії тільки в США складають 4 мільярди доларів у рік.

Книга рекордів Гіннесу випускається щорічно з 1955 року (окрім 1957 і 1959 років).

Три найбільші кінофестивалі в світі - Каннський, Берлінський і Венеціанський.

Найбільшим в світі музеєм є Американський музей природної історії.

П'ята симфонія Бетховена була першим музичним твором, в якому використовувався тромбон.

Наймолодшою кінозіркою, що отримала Оскар була Ширлі Темпл, що завоювала Оскара у віці 6 років в 1934 році.

Найдовший кіно-поцілунок за всю історію Голівуду був знятий у фільмі 1941 року "You?re in the Army now". Він тривав рівно 3 хвилини і 3 секунди.

Оригінал "Тисячі і однієї ночі" починається так (у перекладі): "Аладін був маленьким китайським хлопчиком".

Образ Фауста за 200 років до Гете створив англійський письменник Крістофер Барлоу.

У Радіщева є книга "Подорож з Петербургу до Москви", а у Пушкіна - "Подорож з Москви до Петербургу".

Прототипом головної героїні роману "Анна Кареніна" Льва Толстого послужила М.А. Гартунг - дочка А.С. Пушкіна.

Предметом образотворчого мистецтва за міжнародним визначенням вважається об'єкт, який: 1. його творець вважає таким і 2. є хоч би одна людина, згідна з ним.

Як показав рентген, під відомою нам "Моной Лізою" є ще три її первинних варіанти.

Hа створення пісні "Я морж" Джона Леннона надихнули звуки поліцейської сирени.

Існує всього один вестерн, знятий жінкою.

Туалетне сидіння Джорджа Харрісона співало .

Під час Другої світової війни в цілях економії металу статуетки "Оскара" робили з дерева. Більше читайте тут: [1]

Матеріал з Вікіпедії

Культу́ра (лат. Culture — «обробіток», «обробляти») — сукупність матеріальних та духовних цінностей, створених людством протягом його історії; історично набутий набір правил всередині соціуму для його збереження та гармонізації. Культура є складною системою буття. У XX столітті вчені А. Кребер та К. Клакхон зробили спробу об'єднати досягнення культурологів усього світу й привели в своїй праці («англ. Culture: A Critical Review of Concepts and Definitions», 1952) 180 визначень терміну «культура». У 1983 р. на XVII Всесвітньому конгресі в Торонто, присвяченому проблемі «Філософія й культура», було наведено вже кілька сотень визначень цього поняття.

Поняття культура об'єднує в собі науку (включно з технологією) і освіту, мистецтво (літературу та інші галузі),мораль, уклад життя та світогляд. Культура вивчається комплексом гуманітарних наук, насампередкультурологією, етнографією, культурною антропологією, соціологією, психологією, історією[1].

Культурна людина На нашій планеті проживає велика кількість людей. Кожен із нас – особистість. Усі ми, безумовно, є різними. Хтось має великі матеріальні доходи, а хтось просто живе в малій хатинці і кайфує від того,хтось цікавиться новітніми технологіями, а хтось полюбляє картини Далі. Все це відрізняє нас один від одного. Проте невід’ємною складовою кожної особистості є її культурна розвиненість . Але яка вона, культурна людина? Ще в дитинства, мабуть, всі ми думали, що культурна людина – це та людини, яка не говорить поганих , лайливих слів, ніколи не використовує вульгаризми під час розмови, спілкування. Але з часом ми починаємо дорослішати як фізично, так і розумово. Наші думки стають ширшими. І поняття культурна людина ми розуміємо по-іншому. Культурна людина – це особистість, яка збагачена не фізично, а морально, духовно та розумово. Це всебічно розвинена людина. Головним її скарбом є інтелект, мислення, думки. Звичайно , культурна людина не є природженою характеристикою будь-якої особи, це перш за все, її працьовитість, наполегливість та старання у роботі над собою протягом всього життя.

Така людина,по-перше,має бути начитаною, розвиненою,обізнаною у всіх сферах. Головною перлиною для неї є книжки. Як писав Іван Франко: «Книги - морська глибина, хто в них пірне аж до дна, той хоч і труду мав досить, дивнії перли виносить». Вона повинна багато читати, черпати відрами ту інформацію, але ж з розумом та певним результатом. Кількість прочитаного має відповідати якості. По-друге, це ввічлива, вихована людина,яка додержується моралі та правил етикету. Чітко знає, коли краще промовчати, а коли краще сказати. Слово та викладення думок є першою характеристикою культурної людини. Проте дії та вчинки, мають відповідати, її внутрішньому, духовному світу. По-третє, ця особистість має бути готовою до незручних обставин, складних питань та вмінню правильно, обдумано, зважено відповідати на них. Для цього вона повинна набиратися досвіду, навичок не тільки за допомогою книжок, а спілкуючись з інтелігентними,освіченими людьми. Цього можна досягти під час відвідування різних виставок, літературних вечорів, культурних заходів. Зараз, будучи дорослими людьми, ми намагаємось, докладаємо певних зусиль, щоб стати культурною людиною, адже культурність та вміння правильно викладати свої думки ніколи не буде зайвою,а навпаки допоможе у вирішенні будь-яких питань. Быльше читайте тут: [2]