Відмінності між версіями «Плід»

Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук
(Види плодів)
(Види плодів)
Рядок 8: Рядок 8:
  
 
''Соковиті плоди''
 
''Соковиті плоди''
* Елемент маркованого списку
+
* Кістянка — однонасінний плід з соковитим оплоднем, утворений одним плодолистком.
Кістянка — однонасінний плід з соковитим оплоднем, утворений одним плодолистком.
+
* Складні кістянки — утворюються з кількох маточок однієї квітки.
Складні кістянки — утворюються з кількох маточок однієї квітки.
+
* Ягода — соковитий багатонасінний плід.
Ягода — соковитий багатонасінний плід.
+
* Супліддя — кілька зрослих між собою плодів, кожний з яких утворився з окремої квітки щільного суцвіття. (наприклад, у шовковиці, інжиру, ананасу)
Супліддя — кілька зрослих між собою плодів, кожний з яких утворився з окремої квітки щільного суцвіття. (наприклад, у шовковиці, інжиру, ананасу)
+
 
 
''Сухі плоди''
 
''Сухі плоди''
Розкривні
+
* Розкривні
 
Біб — сухий одногніздий плід, що утворюється з одного плодолистка і при дозріванні розтріскується на 2 стулки.
 
Біб — сухий одногніздий плід, що утворюється з одного плодолистка і при дозріванні розтріскується на 2 стулки.
 
Коробочка — сухий розкривний плід, утворений двома і більше плодолистками.
 
Коробочка — сухий розкривний плід, утворений двома і більше плодолистками.

Версія за 11:48, 22 квітня 2014

Плід — орган покритонасінних рослин, що утворюється після запліднення з маточки та здебільшого ще й з деяких інших частин квітки (квітколожа, оцвітини, квітконіжки) внаслідок їхнього розростання та видозмінення; служить для захисту і розповсюдження насіння. Наука, що вивчає плоди й насіння, називається карпологією.

Будова плоду

Плід складається з зовнішньої частини — оплодня (перикарпій) й насінини (або насінин), що розвивається всередині плода. Іноді плід утворюється без запліднення (партенокарпія). В оплодня розрізняють 3 шари: зовнішній — екзокарпій, середній — мезокарпій і внутрішній — ендокарпій. Екзокарпій переважно тонкий, іноді утворює різні вирости (наприклад, у клена). Зазвичай — особливо у соковитих плодів — найкраще розвинутий мезокарпій, який часто буває м'ясистий, з великим вмістом цукрів (у черешні, персика) або олій (у маслини, авокадо). Ендокарпій тонкий; нерідко він видозмінюється і перетворюється на кам'янисту тканину — кісточку (у вишні, абрикоса). Залежно від будови й консистенції оплодня плоди поділяють на соковиті та сухі. У простих соковитих плодів весь оплодень або його частина соковита, м'ясиста з однією насіниною (кістянка) або багатьма (ягода, яблуко, гарбузина). Складні соковиті плоди утворюються або з кількох окремих квіток (супліддя у шовковиці), або з кількох маточок однієї квітки (багатокістянку у малини). Сухі плоди мають сухий шкірястий або дерев'янистий оплодень; серед них розрізняють розкривні плоди (біб, стручок, коробочка), нерозкривні (горіх, горішок, зернівка, сім'янка, крилатка), членисті, що поділяються поперечно на окремі частини з насінинами (у редьки дикої, верблюжої колючки), та дробні, які розпадаються поздовжньо на однонасінні елементи (у мальви, кленів, зонтичних).

Види плодів

Справжні

Соковиті плоди

  • Кістянка — однонасінний плід з соковитим оплоднем, утворений одним плодолистком.
  • Складні кістянки — утворюються з кількох маточок однієї квітки.
  • Ягода — соковитий багатонасінний плід.
  • Супліддя — кілька зрослих між собою плодів, кожний з яких утворився з окремої квітки щільного суцвіття. (наприклад, у шовковиці, інжиру, ананасу)

Сухі плоди

  • Розкривні

Біб — сухий одногніздий плід, що утворюється з одного плодолистка і при дозріванні розтріскується на 2 стулки. Коробочка — сухий розкривний плід, утворений двома і більше плодолистками. Листянка — сухий одногніздий багатонасінний плід, що розкривається по одній стулці і утворений одним плодолистком. Стручок — сухий розкривний плід, утворений двома плодолистками, розкривається по двох стулках. Нерозкривні Горіх — сухий нерозкривний плід з шкірястим оплоднем, утворений кількома плодолистками. Зернівка — сухий нерозкривний плід з плівчастим оплоднем, що зростається з шкіркою насінини. Сім'янка — сухий однонасінний нерозкривний плід, утворений двома плодолистками.

Несправжні плоди Несправжні плоди — плоди, в утворенні яких беруть участь крім зав'язі й інші частини квітки (квітколоже, оцвітина). Є в яблуні, груші, суниць. Прості плоди пшениця вишня Складні плоди малина ожина