Відмінності між версіями «Гурт»

Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук
(Цікаві факти)
(Цікаві факти)
Рядок 68: Рядок 68:
 
==Медіа==
 
==Медіа==
 
==Цікаві факти==
 
==Цікаві факти==
Британський біт-року-гурт [http://uk.wikipedia.org/wiki/The_Beatles "Бітлз"] -найбільш знаменитий та популярний музичний гурт за всю історію людства. Також один з найуспішніших з комерційного боку музичних гуртів в історії популярної музики. Кількість проданих платівок гурту перевищує 1 мільярд примірників, що є рекордом світової музичної індустрії. 15 альбомів очолювало хіт-парад Великобританії — більше, ніж будь-якого іншого виконавця.
+
Британський біт-рок-гурт [http://uk.wikipedia.org/wiki/The_Beatles "Бітлз"] -найбільш знаменитий та популярний музичний гурт за всю історію людства. Також один з найуспішніших з комерційного боку музичних гуртів в історії популярної музики. Кількість проданих платівок гурту перевищує 1 мільярд примірників, що є рекордом світової музичної індустрії. 15 альбомів очолювало хіт-парад Великобританії — більше, ніж будь-якого іншого виконавця.
  
 
==Див. також==
 
==Див. також==

Версія за 13:52, 25 січня 2014

Гурт, нар. Много. Употребляется преимущественно съ отрицаніемъ: не. Не гурт у мене грошей: так там який карбованець лишився. Та й дичини було не гуртто потраплю піймати. Левиц. I. 122.

Гурт, -та, м. 1) Стадо (о скотѣ). По сусідству чужі гурти і отари скрізь паслись. Стор. II. 8. 2) О людяхъ: толпа, собраніе, общество, компанія. Женуть гуртами християн у колізейШевч. 613. У гурті, то й смерть не страшна. Ном. № 10721. У гурті каша їсться. Ном. № 10731. Просимо до гурту. МВ. (О. 1862. ІІІ. 57). 3) О неодушевленныхъ предметахъ: группа. Кожну зірку нарізно не запримітиш, а хиба тільки цілий гурт їх. Ком. Р. І. 50. 4) В гурт, до гурту. Въ одно мѣсто, вмѣстѣ. Вовк, медвідь і кабан зібрались у гурт. Рудч. Ск. І. 22. Проциндрив Солопій горох і просвистав, а за горохом в гурт і жито, і пшеницю. Г. Арт. (О. 1861. ІІІ. 96). Ходім же до гурту. Стор. II. 21. 5) За гурт. Вмѣстѣ. Бувайте здорові! промовив усім нам за гурт. МВ. II. 132. 6) Гурт на гурт. Всего на всего. Скільки зір гурт на гурт усіх, цьому ще ніхто й рахуби не склав. Ком. Р. І. 49. 7) Продавати на гурт. Продавать оптомъ. Сумск. у. Ум. Гурток. Ном. № 10733.


Сучасні словники

Словник української мови Академічний тлумачний словник (1970—1980)

1. Зібрання, скупчення людей на протилежність одній людині. А вже коли сварка розпочнеться, то хлопець тоді зовсім тікає від гурту (Олесь Донченко, VI, 1957, 151); — Що одинаку — справжня біда, то для гурту крапля лише (Євген Кротевич, Сини.., 1948, 74); // Група людей, що знаходяться близько один від одного. Великий гурт людей стоїть коло похилої хати (Леся Українка, III, 1952, 730); Знизу до пам'ятника підійшов гурт школярів з молодою учителькою (Петро Панч, Ерік.., 1950, 56); * Образно. З улоговини до вершин пливуть гурти автомашин (Микола Упеник, Вітчизна миру, 1951, 28); // Сукупність осіб, об'єднаних спільною метою, певними ознаками, властивостями. Спершу всі ці рибалки ділились на невеличкі гурти; кожен гурт мав свій громадський невід (Панас Мирний, I, 1954, 351); За два роки у з'єднанні Федорова утворився невеликий, але бойовий гурт підривників (Микола Шеремет, В партиз. загонах, 1947, 139). // У гурті — разом, спільно з іншими людьми; не окремо, не ізольовано. Добре тепер стали жити — стали ми в гурті робити (Українські народні прислів'я та приказки, 1955, 352); Селяни давно вже зорали межі, в гурті живуть щасливо, в добрі і достатку (Іван Цюпа, Назустріч.., 1958, 41).

2. Стадо великої рогатої худоби або взагалі група однорідних свійських тварин, об'єднаних з певною господарською метою. У старшого [брата] степи вкриті гуртами, отарами, табунами, а в меншого усе видохло (Олекса Стороженко, I, 1957, 30); Ми розподілили тварин на шістнадцять гуртів по 350—400 голів кожний (Колгоспник України, 11, 1961, 12); // Група птахів, що разом літають, ходять і т. ін. В вирій в пору ранню Гурт лебедячий летів (Яків Щоголів, Поезії, 1958, 445); Вона крихтами хліба годує гурти голубині (Любов Забашта, Вибр., 1958, 81). ♦ На гурт, перев. із сл. продавати, брати і т. ін. — все разом, у великій кількості; оптом. — То вже як пан сгпілько беруть на гурт, то я спущу.. по чотири (Іван Франко, I, 1955, 372); Не гурт, у знач. присл., діал. — мало. — Та тут хоч спідницю скинь та й по яру бігай! Ніхто не побачить, бо щось тут і хат не гурт видно, — сказав Кайдаш (Нечуй-Левицький, II, 1956, 317); У гурт; До гурту — в одне місце, разом з іншими. Вершники гасали по полю, рубали недобитих, а поранених зганяли в гурт (Петро Панч, В дорозі, 1959, 61); Маруся поставила до гурту і свою мисочку (Квітка-Основ'яненко, II, 1956, 77).

ГУРТ 2, а, чол., архт. Ребро, смуга, пояс, що виступають на стіні будови. Коньоковий гурт — багате архітектурне оформлення конька даху з залізних, цинкових та інших профільованих прикрас (Архітектура Радянської України, 12, 1939, 40).

Словопедія Словник синонімів

група, ГРОМАДА, компанія, колектив, артіль; (натовп) юрба, юрма, гурма, ватага; (худоби) стадо, отара, (птахів) зграя; гурток, гуртик, гурточок.


Словопедія Архітектура і монументальне мистецтво

  • 1. Застаріла і помилкова назва профільного ребра хрестового або зірчастого склепіння у середньовічних німецьких спорудах (докл. див. нервюра);
  • 2. Склепіння з тесаних клинчастих каменів, яке завдяки розпору укріпляло ребра хрестового склепіння і зменшувало його вагу. Вживалося у романському й готичному зодчестві (порівн. запалубка);
  • 3. Профільована горизонтальна тяга, що нагадує проміжний карниз, але не має його функції. Подібна до абаки доричної капітелі, часто покривалась орнаментом;
  • 4. Спрощена дерев'яна або гіпсова окантовка прорізу.

Крім того, має місце: гурт коньковий, який вживається для оформлення гребеня даху.

Словопедія Словник синонімів

група, ГРОМАДА, компанія, колектив, артіль; (натовп) юрба, юрма, гурма, ватага; (худоби) стадо, отара, (птахів) зграя; гурток, гуртик, гурточок.


Фразеологічний словник української мови

не гурт кого, чого. Небагато, мало. — В тебе не гурт було розуму й ззамолоду (І. Нечуй-Левицький); — Щось тут і хат не гурт видно,— сказав Кайдаш (І. Нечуй-Левицький); — В нас зараз не гурт грошей,— сказав тато (М. Стельмах); Не гурт їх (робітників) там було (З газети); // з інфін. Нема людей, немає кому і т. ін. — Он бачиш, скільки вас (дітей) у мене! Їсти є кому, а робити — не гурт-то (І. Нечуй-Левицький).

Словопедія Словник синонімів

група, ГРОМАДА, компанія, колектив, артіль; (натовп) юрба, юрма, гурма, ватага; (худоби) стадо, отара, (птахів) зграя; гурток, гуртик, гурточок.

Іншомовні словники

Cambridge Dictionaries Online

crowd noun [+ sing/pl verb] /kraʊd/

  • A2 [C] a large group of people who have come together:

A crowd of about 15,000 attended the concert.

  • [S] informal a group of friends or a group of people with similar interests:

She goes around with a friendly crowd. "Who was there?" "Oh, the usual crowd."

Macmillan Dictionary

  • a large number of people in the same place

The boys disappeared into the crowd.

  • a large group of people at an event

He takes off his shirt and the crowd goes wild.

Ілюстрації

Titul 01.jpg Етно-альтернативний-гурт-Фолькнери.jpg Biluktatik03.jpg G20383.jpg

Медіа

Цікаві факти

Британський біт-рок-гурт "Бітлз" -найбільш знаменитий та популярний музичний гурт за всю історію людства. Також один з найуспішніших з комерційного боку музичних гуртів в історії популярної музики. Кількість проданих платівок гурту перевищує 1 мільярд примірників, що є рекордом світової музичної індустрії. 15 альбомів очолювало хіт-парад Великобританії — більше, ніж будь-якого іншого виконавця.

Див. також

Гурт "Океан Ельзи"

Джерела та література

Зовнішні посилання