Відмінності між версіями «Ідея»

Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук
(Зовнішні посилання)
(Зовнішні посилання)
 
(не показані 17 проміжних версій 2 учасників)
Рядок 1: Рядок 1:
 +
==Словник Бориса Грінченка==
 
'''Іде́я, іде́ї, '''''ж. ''Идея. ''Європейські ідеї. ''Левиц. Пов. 153.  
 
'''Іде́я, іде́ї, '''''ж. ''Идея. ''Європейські ідеї. ''Левиц. Пов. 153.  
 
+
==Сучасні словники==
  
 
===[http://sum.in.ua/s/Ideja  Словник української мови Академічний тлумачний словник (1970—1980)]===
 
===[http://sum.in.ua/s/Ideja  Словник української мови Академічний тлумачний словник (1970—1980)]===
Рядок 15: Рядок 16:
  
 
* Основна думка, що визначає зміст твору. Я знав одного поета, що склав собі афоризм: «Гарна рима — погибель для ідеї» (Леся Українка, V, 1956, 73); Ідея художнього твору — це головна думка про життєві явища, що їх змальовано в творі, остаточний висновок, до якого приводить читача художній твір (Українська література, 8 клас, 1957, 41).
 
* Основна думка, що визначає зміст твору. Я знав одного поета, що склав собі афоризм: «Гарна рима — погибель для ідеї» (Леся Українка, V, 1956, 73); Ідея художнього твору — це головна думка про життєві явища, що їх змальовано в творі, остаточний висновок, до якого приводить читача художній твір (Українська література, 8 клас, 1957, 41).
 +
 +
===[http://slovopedia.org.ua/29/53382/11786.html Універсальний словник-енциклопедія]===
 +
 +
ІДЕЯ
 +
думка, поняття, уява; філософське поняття, яке означає вічний і досконалий прообраз певної речі (Платон), прототип усіх речей в свідомості Бога (св. Авґустин), загальні основи становлення (Г.Ґ. Геґель).
 +
 +
===[http://slovopedia.org.ua/41/53382/265874.html Словник синонімів]===
 +
ІДЕЯ
 +
поняття, уявлення; думка, погляд, міркування; (проєкт) задум; (суть задуму) стрижень; (твору) <головна> думка; (винаходу) засада, принцип, суть.
 +
ІДЕЯ
 +
ідея; ж.
 +
(гр., початок, основа, первообраз)
 +
1. Поняття, уявлення, що відбиває дійсність у свідомості людини і виражає її ставлення до навколишнього світу.
 +
2. Основний принцип світогляду; переконання.
 +
3. Думка про щось, міркування з приводу чогось, погляд на щось.
 +
4. Основна думка, яка визначає зміст твору.
 +
 +
===[http://slovopedia.org.ua/42/53382/282675.html Словник іншомовних слів Мельничука]===
 +
 +
ІДЕЯ
 +
 +
іде́я
 +
(від грец. ίδέα – початок, основа, первообраз)
 +
1. Найвища форма пізнання й мислення, яка не тільки відображає об’єкт, а й спрямована на його перетворення.
 +
2. Думка, загальне поняття про предмет чи явище.
 +
3. Головна, основна думка художнього, наукового або політичного твору.
 +
4. В ідеалістичній філософії – духовне первоначало, що становить суть та першооснову всіх речей; «божественна думка», безособовий розум.
 +
 +
===Словник іноземних слів===
 +
 +
Анг. idea; (поняття) notion, concept, conception
 +
1. I have a good idea.
 +
2. I like your idea.
 +
 +
Нім. Idée
 +
 +
Пол. Idea
 +
 +
Кит. 想法
 +
 +
Грец. Ιδέα
  
 
==Ілюстрації==
 
==Ілюстрації==
 
{| style="width:100%; margin-top:2em; vertical-align:top; border-top:5px #66CDAA solid; border-bottom:5px #66CDAA solid; text-align:center"  
 
{| style="width:100%; margin-top:2em; vertical-align:top; border-top:5px #66CDAA solid; border-bottom:5px #66CDAA solid; text-align:center"  
 
|- valign="top"
 
|- valign="top"
|style="width:20%; padding-top:1em;"| [[Зображення:5174185baf21b.jpg|x140px]]
+
|style="width:20%; padding-top:1em;"| [[Зображення:5174185baf21b.jpg|x240px]]
|style="width:20%; padding-top:1em;"| [[Зображення:Ideal-empresarial.jpg|x140px]]
+
|style="width:20%; padding-top:1em;"| [[Зображення:Idea bisnes.jpg|x240px]]  
|style="width:20%; padding-top:1em;"| [[Зображення:Idea bisnes.jpg|x140px]]  
+
|style="width:20%; padding-top:1em;"| [[Зображення:Ideal-empresarial.jpg|x240px]]
 
|}
 
|}
  
 
==Медіа==
 
==Медіа==
 
{{#ev:youtube|Cu4TMvgqQw8}}
 
{{#ev:youtube|Cu4TMvgqQw8}}
 +
{{#ev:youtube|7aLzbH3yz10}}
 +
 +
==Цікаві факти==
 +
*Ідея береться за основу того чи іншого процесу людської творчості. Ідея може бути істинною або хибною. Критерієм істинності ідеї є суспільно-історична практика.
 +
*Термін «ідеологія» придумав у 1796 році француз Дестютт де Трасі, бажаючи запровадити нову науку про ідеї[2]. З цієї спроби нічого не вийшло, і над групою Трасі потішалися, особливо Наполеон, використовуючи слово «ідеолог» для осміювання людей, що марнують час на безплідні справи. Пізніше цей термін забули і тільки в 1845 році він виплив у праці Маркса і Енгельса «Німецька ідеологія» як сфера загальних ідей — «…мораль, релігія, метафізика і інша ідеологія»[3]. А в праці «До критики політичної економії» Маркс узагальнив його як «юридичні, релігійні, художні, філософські, словом ідеологічні форми»[4]. І вже потім, особливо в працях Леніна, ідеологія стала зброєю пролетаріату як методика класової боротьби, а точніше, набір лозунгів, що виправдовують репресивні дії «робітничої влади».
 +
 +
[[Категорія:Словник Грінченка і сучасність/Інститут суспільства]]

Поточна версія на 17:17, 2 грудня 2013

Словник Бориса Грінченка

Іде́я, іде́ї, ж. Идея. Європейські ідеї. Левиц. Пов. 153.

Сучасні словники

Словник української мови Академічний тлумачний словник (1970—1980)

Ідея

  • Поняття, уявлення, що відбивають дійсність у свідомості людини та виражають ставлення її до навколишнього світу. [Заграничний політик:] Наші слова зробилися символами ідей, абстрактів, логічних процесів, а не чуття (Іван Франко, IV, 1950, 35); Ідея краси.

▲ Абсолютна ідея див. абсолютний.

  • Основний принцип світогляду; переконання. На його [І. Франка] творах, в його ідеях виховалось уже ціле покоління (Михайло Коцюбинський, III, 1956, 35); Про москвофільську партію нічого й казати, — хто би там став у неї поступових ідей шукати (Леся Українка, V, 1956, 46); Ленінські ідеї, творчий, революційний дух ленінізму переможно крокують по земній кулі (Комуніст України, 7, 1963, 70).
  • Думка про що-небудь, міркування з приводу чогось. — Мені здається, що система вогню з кількох мінометів, яку ми застосовували досі для траншей такого типу, може при деяких корективах давати набагато кращі наслідки.. — І почав [Брянський] розвивати свої ідеї (Олесь Гончар, III, 1959, 62); Ідеї миру глибоко оволоділи багатьма народами світу (Наука і життя, 2, 1960, 7);

// Задум, план, намір. Раптом він скочив на ноги. Блиснула щаслива ідея (Михайло Коцюбинський, I, 1955, 409); Ідея була проста. На заводі про всяк випадок є недоторканний запас води. Насос подаватиме відти воду в бак (Микола Трублаїні, I, 1955, 136).

  • Основна думка, що визначає зміст твору. Я знав одного поета, що склав собі афоризм: «Гарна рима — погибель для ідеї» (Леся Українка, V, 1956, 73); Ідея художнього твору — це головна думка про життєві явища, що їх змальовано в творі, остаточний висновок, до якого приводить читача художній твір (Українська література, 8 клас, 1957, 41).

Універсальний словник-енциклопедія

ІДЕЯ думка, поняття, уява; філософське поняття, яке означає вічний і досконалий прообраз певної речі (Платон), прототип усіх речей в свідомості Бога (св. Авґустин), загальні основи становлення (Г.Ґ. Геґель).

Словник синонімів

ІДЕЯ поняття, уявлення; думка, погляд, міркування; (проєкт) задум; (суть задуму) стрижень; (твору) <головна> думка; (винаходу) засада, принцип, суть. ІДЕЯ ідея; ж. (гр., початок, основа, первообраз) 1. Поняття, уявлення, що відбиває дійсність у свідомості людини і виражає її ставлення до навколишнього світу. 2. Основний принцип світогляду; переконання. 3. Думка про щось, міркування з приводу чогось, погляд на щось. 4. Основна думка, яка визначає зміст твору.

Словник іншомовних слів Мельничука

ІДЕЯ

іде́я (від грец. ίδέα – початок, основа, первообраз) 1. Найвища форма пізнання й мислення, яка не тільки відображає об’єкт, а й спрямована на його перетворення. 2. Думка, загальне поняття про предмет чи явище. 3. Головна, основна думка художнього, наукового або політичного твору. 4. В ідеалістичній філософії – духовне первоначало, що становить суть та першооснову всіх речей; «божественна думка», безособовий розум.

Словник іноземних слів

Анг. idea; (поняття) notion, concept, conception 1. I have a good idea. 2. I like your idea.

Нім. Idée

Пол. Idea

Кит. 想法

Грец. Ιδέα

Ілюстрації

5174185baf21b.jpg Idea bisnes.jpg Ideal-empresarial.jpg

Медіа

Цікаві факти

  • Ідея береться за основу того чи іншого процесу людської творчості. Ідея може бути істинною або хибною. Критерієм істинності ідеї є суспільно-історична практика.
  • Термін «ідеологія» придумав у 1796 році француз Дестютт де Трасі, бажаючи запровадити нову науку про ідеї[2]. З цієї спроби нічого не вийшло, і над групою Трасі потішалися, особливо Наполеон, використовуючи слово «ідеолог» для осміювання людей, що марнують час на безплідні справи. Пізніше цей термін забули і тільки в 1845 році він виплив у праці Маркса і Енгельса «Німецька ідеологія» як сфера загальних ідей — «…мораль, релігія, метафізика і інша ідеологія»[3]. А в праці «До критики політичної економії» Маркс узагальнив його як «юридичні, релігійні, художні, філософські, словом ідеологічні форми»[4]. І вже потім, особливо в працях Леніна, ідеологія стала зброєю пролетаріату як методика класової боротьби, а точніше, набір лозунгів, що виправдовують репресивні дії «робітничої влади».