Відмінності між версіями «Ягода»

Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук
(Див. також)
(Медіа)
 
(не показано одну проміжну версію цього учасника)
Рядок 21: Рядок 21:
 
|}
 
|}
 
==Медіа==
 
==Медіа==
 +
{{#ev:youtube| 1V3zjc9VUUk}}
  
 
==Див. також==
 
==Див. також==
 +
'''Що приховують ягоди? Корисні властивості ягід'''
 +
 +
Корисними можна вважати всі їстівні ягоди. Всі ягоди є джерелами антиоксидантів, вітамінів і мінеральних речовин. Крім того, великою цінністю володіють вуглеводи ягід. Ми звикли, що основною надходить в організм вуглевод - цукор. А ягоди містять фруктозу, яка солодша за цукор в два рази, тому калорійність ягід буде нижчою. Це особливо важливо для людей з цукровимдіабетом і бажаючим схуднути.
 +
 +
Найкорисніша серед ягід - '''Чорниця'''. Вона і для збереження зору корисна, і холестерин знижує, і пам'ять зберігає, і раку протистоїть, а також прискорює процес відновлення нервових клітин. Крім того, не всі знають, що чорниця добре впливає на кров і корисна при недокрів'ї. Чорниця містить вітаміни групи В, Р, мікроелементи: залізо, калій, магній, кальцій і мідь. Якщо вжити чорницю ввигляді таблеток, наприклад, "Чорницю-Форте", набір елементів, звичайно, буде тим же самим. Але створений він хімічним способом, в лабораторії, а не природою.
 +
 +
З таблетки організмом засвояться 30-50 відсотків корисних речовин, а з ягоди - відсотків 90. Не варто занадто захоплюватися чорницею, вона володіє дубильним дією і може сприяти запорів. Тому людям, і без того мають проблеми з роботою кишечника, переборщувати зцією ягодою не слід.
 +
 +
Серед найбільш корисних ягід треба особливо відзначити '''малину'''. Це гарне жарознижуючий засіб, в ягоді міститься саліцилова кислота, вона діє як аспірин, тільки без згубного впливу на слизову шлунка. Малина має властивість виводити рідину з організму. Це ягода низькокалорійна, а її глікемічний індекс нижчий, ніж у всіх інших, що робить малинудієтичним продуктом. У ягоді також міститься велика кількість елагової кислоти, корисної для профілактики цинку і раку, що підтримує чоловічу потенцію і зростання людини.
 +
 +
Джерело вітаміну С - '''чорна смородина'''. Цей вітамін допомагає утримувати в організмі залізо, прискорює процес одужання, зберігає здоров'я кісток, зубів і шкіри. Щоб задовольнити добову потребу у вітаміні С, достатньо з'їсти 50 гр. чорноїсмородини. Медики вважають, що ягода корисна для профілактики хвороб серця, діабету і навіть раку. Також вона бореться з віковими змінами клітин мозку, тим самим запобігаючи втрату пам'яті і старече недоумство.
 +
Червона смородина покращує обмін речовин в організмі, виводить з нього шлаки і токсини.
 +
 +
'''Журавлина''' корисна для лікування хвороб шлунка. Журавлинний сік не дає бактеріям і мікробам дістатися до сечовивідних шляхів, тому рекомендуємо його пити для запобігання таких інфекцій, як цистит. У ягоді міститься особлива речовина, яка не дає вірусам і бактеріям розвинутися в організмі. Журавлина корисна для зубів.
 +
 +
В '''агрусі''' багато пектину, що перешкоджає гнильним процесам в кишечнику, зменшує газоутворення і сприяє виведенню солей важких металів: ртуті, свинцю, олова. Крім того, агрус містить каротин, необхідний для здоров'я очей і шкіри. У ягоді багато калію і вітаміну С, необхідного для підтримки нормального кров'яного тиску. Проте кислота, що міститься в агрусі, може руйнувати зубну емаль.
 +
 +
'''Ожина''' особливо корисна вагітним. Ягода багата вітаміном Е, який підтримує здоров'я серця, і фолієвою кислотою, вкрай необхідної жінкам, які планують дитини. Ожина зміцнює кістки матері і малюка.
 +
 +
'''Суниця '''корисна, якщо у вас є проблеми з серцем - гіпертонія, атеросклероз. Вона здатна регулювати обмін речовин, виводити холестерин і токсини. Сік свіжих ягід рекомендується при холеста, геморої і як противоглистное засіб.
 +
 +
'''Обліпиха''' містить багато вітаміну С, причому ягоди можуть добре зберігати корисні мікроелементи майже весь рік в замороженому вигляді або в варення.
 +
Калина містить багато заліза і корисна при анемії.
 +
 +
Ягоди треба мінімально піддавати тепловій обробці. Якщо вибрати правильний спосіб консервації, можна зберегти багато корисних речовин і в варення. Посуд для варіння повинна бути не з окислюються металів (не алюмінієва, не мідна), можна з емальованим покриттям. Найкраще нержавіюча сталь. Ягоди треба товкти не металевими, а дерев'яними лопатками. Варити ягоди довго не варто, краще їх перетерти з цукром і зберігати в холодильнику.
 +
 +
Заморожені ягоди зберігають в два рази більше поживних речовин, ніж уварені. Заморозивши влітку пару пакетів з ласощами, навіть навесні ви зможете насолоджуватися ними. Наскільки корисними будуть компоти і морси з ягід, також залежить від способу приготування. Якщо варити компот, вітамінів залишиться менше. При вичавлюванні соку корисного збережеться набагато більше. Головне, щоб в соковижималці не було окисляючих елементів, і її частини складалися з нержавіючої сталі. Компоти, соки і морси, які є у продажу, мають такий тривалий термін зберігання, тому що на заводах до них додають консерванти. Це вже суттєвий мінус, адже консерванти не приносять нашому організму користь. І вітаміни в цих напоях промислового виробництва. Тому набагато корисніше готувати їх власними руками.
  
 
==Джерела та література==
 
==Джерела та література==
  
 +
*[http://eslovnyk.com/%D1%8F%D0%B3%D0%BE%D0%B4%D0%B0 '''Ягода'''. Тлумачний словник української мови]
 +
*[http://uk.wikipedia.org/wiki/%D0%AF%D0%B3%D0%BE%D0%B4%D0%B0 '''Ягода'''], матеріали з Вікіпедії
 +
*[http://slovopedia.org.ua/49/53423/362444.html '''Ягода'''], Словопедія. Фразеологічний словник української мови
 +
*[http://blog.i.ua/user/3564911/755812 Ядовитые лесные ягоды]
  
 
[[Категорія:Словник Грінченка і сучасність/Університетський коледж]]
 
[[Категорія:Словник Грінченка і сучасність/Університетський коледж]]

Поточна версія на 14:48, 1 грудня 2013

Я́года, -ди, ж. 1) Ягода. Нема над рибу линину, м’ясо свинину, ягоду сливину, а дівку Марину. Ном. № 7523. Молода й хороша, як ягода. МВ. II. 64. 2) мн. Мускулы на лицевыхъ скулахъ. Конст. у. Ум. Я́гідка, ягідонька, ягідочка. Мил. 161. Як ягідку, як пташечку кохала.... Шевч. 504. Дівка, як ягідка. Ном. № 8430. Ягідна употр. какъ ласкательное для женщины. Моя голубко сизокрила, моя ти ягідко! Шевч. 504.


Сучасні словники

Ягода. Академічний тлумачний словник

ЯГОДА, и, жін. Соковитий, невеликого розміру плід трав'яних та кущових рослин. Ягодами називають такі плоди, в яких оплодень соковитий, багатонасінний, часто інтенсивно забарвлений (смородина, виноград, аґрус) (Виробн. енц. сад., 1969, 290); Трьох священиків приволокли на майдан. Вони оули убогі та нужденні, в полотняних рясах, покрашених соком з бузинових ягід (Нечуй-Левицький, VII, 1966, 165); Мавка йде до калини, швидко ламає на ній червоні китиці ягід (Леся Українка, III, 1952, 244); На обочині зачорніли димчастими краплинками ягід кущі терну (Михайло Стельмах, II, 1962, 139); * У порівняннях. Маруся в білому хвартусі вийшла з дверей, рівна станом, свіжа, як стигла ягода, з червоними повними устами (Нечуй-Левицький, VI, 1966, 18); На шиї в неї ягідьми спалахнуло намисто (Степан Чорнобривець,Потік.., 1956, 137);

  • рідко. Плід деяких деревних рослин (вишні, сливи тощо). — Ой вишенько, черешенько, Чом ягід не родиш? (Павло Чубинський, V, 1874, 258); Під вагою ягід слива перегнулась (Яків Щоголів, Поезії, 1958, 394); На сонці ясени горять, Спадають ягоди з шовковиць... (Максим Рильський, I, 1960, 281);
  • Те саме, що суниця. В лісі дівчинка збирає у глек ягоди (Степан Васильченко, III, 1960, 352); Не ходив він більше в ліс із Софією ні по ягоди-суниці, ані по гриби (Анатолій Шиян, Вибр., 1947, 5); Почалася пора ягід і грибів. Ягід дядя Захар збирати не любив — дрібнота, а ходити по гриби любив надзвичайно (Петро Дорошко, Не повтори.., 1968, 172);
  • тільки одн., збірн. Плоди цієї рослини. Було, що підуть брати у бір по ягоду або по гриби й візьмуть малую сестричку з собою, то вже нікому не попустить менший брат нести втомлену Галю (Марко Вовчок, I, 1955, 287); В цьому році дід уже не буде збирати ягоду... (Михайло Стельмах, I, 1962, 445); Хлопчаки гралися у війну, рубалися на буграх шаблями, на смерть, без полонених. Прибігали з гарячки бою лихоокі, брудні, спітнілі, листям лопушняка бинтували рани, а щоб вони були страшніші, щоб кров із них так і сікала, мазали руки і морди ягодою суниць, гарцювали на палицях, як хозари (Григорій Тютюнник, Вир, 1964, 471);
  • Уживається в назвах деяких рослин.
  • Вовчі ягоди див. вовчий.
  • одної гіллі ягоди див. гілля; Нашого (одного, свого і т. ін.) поля ягода див. поле.

Ілюстрації

Yagoda1.jpg Yagoda2.jpg Yagoda3.jpg Yagoda4.jpg

Медіа

Див. також

Що приховують ягоди? Корисні властивості ягід

Корисними можна вважати всі їстівні ягоди. Всі ягоди є джерелами антиоксидантів, вітамінів і мінеральних речовин. Крім того, великою цінністю володіють вуглеводи ягід. Ми звикли, що основною надходить в організм вуглевод - цукор. А ягоди містять фруктозу, яка солодша за цукор в два рази, тому калорійність ягід буде нижчою. Це особливо важливо для людей з цукровимдіабетом і бажаючим схуднути.

Найкорисніша серед ягід - Чорниця. Вона і для збереження зору корисна, і холестерин знижує, і пам'ять зберігає, і раку протистоїть, а також прискорює процес відновлення нервових клітин. Крім того, не всі знають, що чорниця добре впливає на кров і корисна при недокрів'ї. Чорниця містить вітаміни групи В, Р, мікроелементи: залізо, калій, магній, кальцій і мідь. Якщо вжити чорницю ввигляді таблеток, наприклад, "Чорницю-Форте", набір елементів, звичайно, буде тим же самим. Але створений він хімічним способом, в лабораторії, а не природою.

З таблетки організмом засвояться 30-50 відсотків корисних речовин, а з ягоди - відсотків 90. Не варто занадто захоплюватися чорницею, вона володіє дубильним дією і може сприяти запорів. Тому людям, і без того мають проблеми з роботою кишечника, переборщувати зцією ягодою не слід.

Серед найбільш корисних ягід треба особливо відзначити малину. Це гарне жарознижуючий засіб, в ягоді міститься саліцилова кислота, вона діє як аспірин, тільки без згубного впливу на слизову шлунка. Малина має властивість виводити рідину з організму. Це ягода низькокалорійна, а її глікемічний індекс нижчий, ніж у всіх інших, що робить малинудієтичним продуктом. У ягоді також міститься велика кількість елагової кислоти, корисної для профілактики цинку і раку, що підтримує чоловічу потенцію і зростання людини.

Джерело вітаміну С - чорна смородина. Цей вітамін допомагає утримувати в організмі залізо, прискорює процес одужання, зберігає здоров'я кісток, зубів і шкіри. Щоб задовольнити добову потребу у вітаміні С, достатньо з'їсти 50 гр. чорноїсмородини. Медики вважають, що ягода корисна для профілактики хвороб серця, діабету і навіть раку. Також вона бореться з віковими змінами клітин мозку, тим самим запобігаючи втрату пам'яті і старече недоумство. Червона смородина покращує обмін речовин в організмі, виводить з нього шлаки і токсини.

Журавлина корисна для лікування хвороб шлунка. Журавлинний сік не дає бактеріям і мікробам дістатися до сечовивідних шляхів, тому рекомендуємо його пити для запобігання таких інфекцій, як цистит. У ягоді міститься особлива речовина, яка не дає вірусам і бактеріям розвинутися в організмі. Журавлина корисна для зубів.

В агрусі багато пектину, що перешкоджає гнильним процесам в кишечнику, зменшує газоутворення і сприяє виведенню солей важких металів: ртуті, свинцю, олова. Крім того, агрус містить каротин, необхідний для здоров'я очей і шкіри. У ягоді багато калію і вітаміну С, необхідного для підтримки нормального кров'яного тиску. Проте кислота, що міститься в агрусі, може руйнувати зубну емаль.

Ожина особливо корисна вагітним. Ягода багата вітаміном Е, який підтримує здоров'я серця, і фолієвою кислотою, вкрай необхідної жінкам, які планують дитини. Ожина зміцнює кістки матері і малюка.

Суниця корисна, якщо у вас є проблеми з серцем - гіпертонія, атеросклероз. Вона здатна регулювати обмін речовин, виводити холестерин і токсини. Сік свіжих ягід рекомендується при холеста, геморої і як противоглистное засіб.

Обліпиха містить багато вітаміну С, причому ягоди можуть добре зберігати корисні мікроелементи майже весь рік в замороженому вигляді або в варення. Калина містить багато заліза і корисна при анемії.

Ягоди треба мінімально піддавати тепловій обробці. Якщо вибрати правильний спосіб консервації, можна зберегти багато корисних речовин і в варення. Посуд для варіння повинна бути не з окислюються металів (не алюмінієва, не мідна), можна з емальованим покриттям. Найкраще нержавіюча сталь. Ягоди треба товкти не металевими, а дерев'яними лопатками. Варити ягоди довго не варто, краще їх перетерти з цукром і зберігати в холодильнику.

Заморожені ягоди зберігають в два рази більше поживних речовин, ніж уварені. Заморозивши влітку пару пакетів з ласощами, навіть навесні ви зможете насолоджуватися ними. Наскільки корисними будуть компоти і морси з ягід, також залежить від способу приготування. Якщо варити компот, вітамінів залишиться менше. При вичавлюванні соку корисного збережеться набагато більше. Головне, щоб в соковижималці не було окисляючих елементів, і її частини складалися з нержавіючої сталі. Компоти, соки і морси, які є у продажу, мають такий тривалий термін зберігання, тому що на заводах до них додають консерванти. Це вже суттєвий мінус, адже консерванти не приносять нашому організму користь. І вітаміни в цих напоях промислового виробництва. Тому набагато корисніше готувати їх власними руками.

Джерела та література