Відмінності між версіями «Оазіс»

Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук
(Замінено вміст на «'''Оазіс, -су, '''''м. ''Оазъ. ''Мов оазіс, в чистім полі село зеленіє. ''Шевч. Категорія:Оа»)
 
(не показані 17 проміжних версій 4 учасників)
Рядок 1: Рядок 1:
 +
==Словник Грінченка==
 
'''Оазіс, -су, '''''м. ''Оазъ. ''Мов оазіс, в чистім полі село зеленіє. ''Шевч.  
 
'''Оазіс, -су, '''''м. ''Оазъ. ''Мов оазіс, в чистім полі село зеленіє. ''Шевч.  
 +
 +
==Сучасні словники==
 +
===[http://slovopedia.org.ua/36/53406/244750.html Словник іншомовних слів]===
 +
 +
1. Ділянка в пустелі, напівпустелі, що завдяки наявності води різко виділяється серед навколишніх просторів розвитком рослинності. Від назви давньоєгипетського м. Оасії.
 +
 +
2. перен. Місце, явище або подія, що становлять відрадний виняток.
 +
 +
===[http://sum.in.ua/s/oazys Словник української мови. Академічний тлумачний словник (1970—1980)]===
 +
 +
, у, чол. Родюче місце в пустелі або напівпустелі з буйною рослинністю і прісною водою. В тих місцях [Сахари], де на поверхню виходять підземні води, біля джерел і колодязів розташовані оазиси з фініковими пальмами та акаціями (Фізична географія., 6, 1957, 129);
 +
//  перен. Ділянка землі, місцевість, що відрізняється від навколишнього оточення більшою кількістю рослинності. Мені уявилося розкішно-запашпе квітування білястого куща в оазисі степового асканійського підсоння (Іван Ле, Право.., 1957, 7); Він ще не розповів їм, яким трудом був викоханий цей єдиний живий оазис серед відкритого степу (Олесь Гончар, II, 1959, 386);  * У порівняннях. Мов оазис, в чистім полі Село зеленіє (Тарас Шевченко, II, 1963, 172); Довгий шлях,.. І раптом, як оазис у Сахарі, Будівля, набік схилена давно... (Максим Рильський, II, 1956, 65);
 +
//  перен., перев. з означ. Про те, що є відрадним винятком на загальному фоні. — Признайся одверто, перед самим собою, чи ти тоді не був щасливий? Чи я не була квітчастим оазисом у твоїм життю [житті]? (Іван Франко, IV, 1950, 354); З гори я ще раз охоплюю оком комуну і її околиці. Мимохіть думаю: степовий культурний оазис (Мирослав Ірчан, II, 1958, 390).
 +
 +
==Ілюстрації==
 +
{| style="width:100%; margin-top:2em; vertical-align:top; border-top:5px #66CDAA solid; border-bottom:5px #66CDAA solid; text-align:center"
 +
|- valign="top"
 +
|style="width:20%; padding-top:1em;"| [[Зображення:210.jpg|x140px]]
 +
|style="width:20%; padding-top:1em;"| [[Зображення:310.jpg|x140px]]
 +
|style="width:20%; padding-top:1em;"| [[Зображення:Oasis.jpg|x140px]]
 +
|style="width:20%; padding-top:1em;"| [[Зображення:Url.jpeg|x140px]]
 +
|}
 +
 +
==Медіа==
 +
 +
{{#ev:youtube|cMYNECW_bvw}}
 +
 +
==Див. також==
 +
[http://tainy.org.ua/23-ozero-pvmsyac-kitayskiy-oazis-v-pustel.html Озеро півмісяць - китайський оазис в пустелі]
 +
 +
==Цікаві факти==
 +
 +
[[Файл:Оазис4.jpg|міні|ліворуч|]]
 +
 +
У Сахарі і на Середньому Сході в оазисах віками селилися люди, які використовували їх невеликі ресурси води, щоб вирощувати фінікові пальми й інші культури.
 +
[[Файл:Оазис5.jpg|міні|праворуч|]]
 +
Оазиси існують, оскільки ґрунтові води є навіть у найпосушливіших пустелях. Там, де рівень ґрунтових вод знаходиться досить близько до поверхні, можна викопати колодязі і створити оазис або збільшити його площу. У деяких місцях дзеркало ґрунтових вод оголюється внаслідок діяльності вітру. Пустелі усіяні невеликими струмочками і джерелами (нерідко артезіанськими), що виносять воду на поверхню землі. У більшості випадків цілюща волога цих джерел починає свій шлях у вигляді дощу і снігу, що випадає де – небудь далеко в горах. Вона може проробити подорож у сотні кілометрів по пористому водоносному горизонту, перш ніж вийде на поверхню через джерело в межах оазису.
 +
Ріки, що течуть з гір у пустелю, також живлять оазиси, які зеленою стрічкою оздоблюють їх береги. Найбільшим оазисом цього типу в світі вважаються чудово оброблені і з рясними урожаями поля, які тягнуться по обох берегах у нижній течії Нілу.
 +
 +
 +
[[Категорія:Словник Грінченка і сучасність/Інститут людини]]
 +
 
[[Категорія:Оа]]
 
[[Категорія:Оа]]

Поточна версія на 11:51, 1 грудня 2015

Словник Грінченка

Оазіс, -су, м. Оазъ. Мов оазіс, в чистім полі село зеленіє. Шевч.

Сучасні словники

Словник іншомовних слів

1. Ділянка в пустелі, напівпустелі, що завдяки наявності води різко виділяється серед навколишніх просторів розвитком рослинності. Від назви давньоєгипетського м. Оасії.

2. перен. Місце, явище або подія, що становлять відрадний виняток.

Словник української мови. Академічний тлумачний словник (1970—1980)

, у, чол. Родюче місце в пустелі або напівпустелі з буйною рослинністю і прісною водою. В тих місцях [Сахари], де на поверхню виходять підземні води, біля джерел і колодязів розташовані оазиси з фініковими пальмами та акаціями (Фізична географія., 6, 1957, 129); // перен. Ділянка землі, місцевість, що відрізняється від навколишнього оточення більшою кількістю рослинності. Мені уявилося розкішно-запашпе квітування білястого куща в оазисі степового асканійського підсоння (Іван Ле, Право.., 1957, 7); Він ще не розповів їм, яким трудом був викоханий цей єдиний живий оазис серед відкритого степу (Олесь Гончар, II, 1959, 386); * У порівняннях. Мов оазис, в чистім полі Село зеленіє (Тарас Шевченко, II, 1963, 172); Довгий шлях,.. І раптом, як оазис у Сахарі, Будівля, набік схилена давно... (Максим Рильський, II, 1956, 65); // перен., перев. з означ. Про те, що є відрадним винятком на загальному фоні. — Признайся одверто, перед самим собою, чи ти тоді не був щасливий? Чи я не була квітчастим оазисом у твоїм життю [житті]? (Іван Франко, IV, 1950, 354); З гори я ще раз охоплюю оком комуну і її околиці. Мимохіть думаю: степовий культурний оазис (Мирослав Ірчан, II, 1958, 390).

Ілюстрації

210.jpg 310.jpg Oasis.jpg Url.jpeg

Медіа

Див. також

Озеро півмісяць - китайський оазис в пустелі

Цікаві факти

Оазис4.jpg

У Сахарі і на Середньому Сході в оазисах віками селилися люди, які використовували їх невеликі ресурси води, щоб вирощувати фінікові пальми й інші культури.

Оазис5.jpg

Оазиси існують, оскільки ґрунтові води є навіть у найпосушливіших пустелях. Там, де рівень ґрунтових вод знаходиться досить близько до поверхні, можна викопати колодязі і створити оазис або збільшити його площу. У деяких місцях дзеркало ґрунтових вод оголюється внаслідок діяльності вітру. Пустелі усіяні невеликими струмочками і джерелами (нерідко артезіанськими), що виносять воду на поверхню землі. У більшості випадків цілюща волога цих джерел починає свій шлях у вигляді дощу і снігу, що випадає де – небудь далеко в горах. Вона може проробити подорож у сотні кілометрів по пористому водоносному горизонту, перш ніж вийде на поверхню через джерело в межах оазису. Ріки, що течуть з гір у пустелю, також живлять оазиси, які зеленою стрічкою оздоблюють їх береги. Найбільшим оазисом цього типу в світі вважаються чудово оброблені і з рясними урожаями поля, які тягнуться по обох берегах у нижній течії Нілу.