Відмінності між версіями «Угол»

Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук
(Створена сторінка: '''Угол, угла, '''''м. ''= '''Вугол. '''1) ''В своїй хаті і угли помагають. ''Ном. № 9629. 2) ''Чи се тая уді...)
 
(Зовнішні посилання)
 
(не показані 32 проміжні версії цього учасника)
Рядок 1: Рядок 1:
 +
==Словник Грінченка==
 
'''Угол, угла, '''''м. ''= '''Вугол. '''1) ''В своїй хаті і угли помагають. ''Ном. № 9629. 2) ''Чи се тая удівонька, що на углі хата. ''Макс.  
 
'''Угол, угла, '''''м. ''= '''Вугол. '''1) ''В своїй хаті і угли помагають. ''Ном. № 9629. 2) ''Чи се тая удівонька, що на углі хата. ''Макс.  
 +
 +
==Сучасні словники==
 +
Тлумачення слова у сучасних словниках:
 +
 +
=== [http://sum.in.ua/s/vughol Словник української мови Академічний тлумачний словник (1970—1980)] ===
 +
'''ВУ́ГОЛ''', ''гла́, ч., діал.'' <br />
 +
1. Ріг (у 3 знач.). ''Цілими годинами ходив він по вулиці, ховаючись поза вуглами домів'' (Фр., VI, 1951, 249); П''рикре непорозуміння скоїлось на тому вуглі стола, де.. сиділа Настя'' (Гончар, Таврія.., 1957, 36).<br />
 +
 +
2. Кут у хаті і т. ін. [Кіндрат Антонович:] ''Як увійде було [бакалійник] у лавку, зараз на всі чотири вугли перехреститься'' (Кроп., II, 1958, 301).
 +
 +
=== [http://ukrlit.org/slovnyk/zhaivoronok_znaky_ukrainskoi_etnokultury/%D0%B2%D1%83%D0%B3%D0%BE%D0%BB Знаки української етнокультури: Словник-довідник] ===
 +
1) у народі — ріг будин­ку, стола і т. ін.; щоб відігнати не­чисту силу, на вуглі стола під ска­тертину у Святвечір клали часник. ''З-за вугла мішком прибитий (про дурня — приказка); Торох! Як дур­ний із-за вугла (приказка);<br />''
 +
2) кут у хаті і т. ін.; один з таких кутів (кутній вугол) у світлиці був па­радним, де висів божник, стояли стіл (хатній престіл) з лавами; <br />
 +
3) вугли́ — вид візерун­ка на великодній крашанці.
 +
 +
=== [http://slovopedia.org.ua/49/53394/356895.html Фразеологічний словник української мови] ===
 +
'''обтира́ти (отира́ти, витира́ти''' і т. ін.) '''кутки́''' де, у кого, біля кого, чиї, зневажл. 1. Жити, перебувати де-небудь, у когось (перев. нічого не роблячи). А чого ж справді ви '''отираєте кутки?''' Тепер мужчини не повинні сидіти вдома! (С. Васильченко); А що можна сказати про волоцюг і пройдисвітів, які .. ніде не можуть нагріти місця, '''витирають''' чужі '''кутки'''? (П. Загребельний). '''обтира́ти (потира́ти) вугли́''', діал. Заходив якийсь тип, що вже двадцять років '''обтирає вугли''' в Нью-Йорку (А. Хижняк); Чого мені журитися? ..Що я вік свій потираю Вугли в чужих хатах? (І. Манжура). 2. Часто або подовгу бувати десь, у когось, біля кого-небудь. Тоді були вони з нею приятелями й разом '''обтирали кутки''' в батюшчиних кімнатах (С. Васильченко); Він хоч уже і не такий собі великий панище, але служебник, коло панів '''кутки обтирає''' (І. Чендей).
 +
 +
'''(як (мов, на́че''' і т. ін.'''))''' '''з-за ро́гу (вугла́) (мішко́м) приби́тий.''' Дуже вражений, приголомшений чим-небудь, схожий на причинного, недоумкуватого; нерозумний. — Я — дурень, ідіот, .. пришелепкуватий, прицюцькуватий, '''з-за рогу мішком прибитий''' (З журналу); — Все ходить та сумує, '''мов з-за угла прибитий.''' Шкода сина, шкода й себе! (І. Нечуй-Левицький); На Христю — як найшло що: безпам’ятна, '''наче з-за угла прибита''', вона вешталася поміж людьми (Панас Мирний); (Коваль:) Чого ти такий, '''мов із-за вугла мішком прибитий'''?.. Хворий, чи що?.. (М. Кропивницький); // З дивацтвами. — А я вам скажу, друзі: не спішіть кепкувати! Хай я трохи з-за рогу мішком прибитий, шукаю вітра в полі, а люди? (Д. Прилюк). '''На́че нама́ханий із-за ро́гу мішко́м.''' — Чого він такий? — '''Наче намаханий із-за рогу мішком''' (П. Панч).
 +
 +
==Ілюстрації==
 +
{| style="width:100%; margin-top:2em; vertical-align:top; border-top:5px #66CDAA solid; border-bottom:5px #66CDAA solid; text-align:center"
 +
|- valign="top"
 +
|style="width:20%; padding-top:1em;"| [[Зображення:Вугол1.jpg|x140px]]
 +
|style="width:20%; padding-top:1em;"| [[Зображення:Вугол2.jpg|x140px]]
 +
|style="width:20%; padding-top:1em;"| [[Зображення:Вугол3.jpg|x140px]]
 +
|style="width:20%; padding-top:1em;"| [[Зображення:Вугол4.jpg|x140px]]
 +
|}
 +
 +
==Медіа==
 +
{{#ev:youtube|_4qV23pQtu8}}
 +
{{#ev:youtube|J446qH5RR0E}}
 +
==Див. також==
 +
[http://uk.wikipedia.org/wiki/%D0%9F%D0%BE%D0%BA%D1%83%D1%82%D1%8C Покуть]<br />
 +
[http://uk.wikipedia.org/wiki/%D0%A1%D0%B2%D1%96%D1%82%D0%BB%D0%B8%D1%86%D1%8F Світлиця]
 +
==Джерела та література==
 +
[http://sum.in.ua/s/vughol Словник української мови Академічний тлумачний словник (1970—1980)]<br />
 +
[http://slovopedia.org.ua/49/53394/356895.html Фразеологічний словник української мови]<br />
 +
[http://slovopedia.org.ua/49/53394/356895.html Фразеологічний словник української мови]
 +
 +
 +
[[Категорія:Словник Грінченка і сучасність/Інститут суспільства]]
 +
[[Категорія:Слова 2014 року]]
 
[[Категорія:Уг]]
 
[[Категорія:Уг]]

Поточна версія на 16:27, 5 грудня 2014

Словник Грінченка

Угол, угла, м. = Вугол. 1) В своїй хаті і угли помагають. Ном. № 9629. 2) Чи се тая удівонька, що на углі хата. Макс.

Сучасні словники

Тлумачення слова у сучасних словниках:

Словник української мови Академічний тлумачний словник (1970—1980)

ВУ́ГОЛ, гла́, ч., діал.
1. Ріг (у 3 знач.). Цілими годинами ходив він по вулиці, ховаючись поза вуглами домів (Фр., VI, 1951, 249); Прикре непорозуміння скоїлось на тому вуглі стола, де.. сиділа Настя (Гончар, Таврія.., 1957, 36).

2. Кут у хаті і т. ін. [Кіндрат Антонович:] Як увійде було [бакалійник] у лавку, зараз на всі чотири вугли перехреститься (Кроп., II, 1958, 301).

Знаки української етнокультури: Словник-довідник

1) у народі — ріг будин­ку, стола і т. ін.; щоб відігнати не­чисту силу, на вуглі стола під ска­тертину у Святвечір клали часник. З-за вугла мішком прибитий (про дурня — приказка); Торох! Як дур­ний із-за вугла (приказка);
2) кут у хаті і т. ін.; один з таких кутів (кутній вугол) у світлиці був па­радним, де висів божник, стояли стіл (хатній престіл) з лавами;
3) вугли́ — вид візерун­ка на великодній крашанці.

Фразеологічний словник української мови

обтира́ти (отира́ти, витира́ти і т. ін.) кутки́ де, у кого, біля кого, чиї, зневажл. 1. Жити, перебувати де-небудь, у когось (перев. нічого не роблячи). А чого ж справді ви отираєте кутки? Тепер мужчини не повинні сидіти вдома! (С. Васильченко); А що можна сказати про волоцюг і пройдисвітів, які .. ніде не можуть нагріти місця, витирають чужі кутки? (П. Загребельний). обтира́ти (потира́ти) вугли́, діал. Заходив якийсь тип, що вже двадцять років обтирає вугли в Нью-Йорку (А. Хижняк); Чого мені журитися? ..Що я вік свій потираю Вугли в чужих хатах? (І. Манжура). 2. Часто або подовгу бувати десь, у когось, біля кого-небудь. Тоді були вони з нею приятелями й разом обтирали кутки в батюшчиних кімнатах (С. Васильченко); Він хоч уже і не такий собі великий панище, але служебник, коло панів кутки обтирає (І. Чендей).

(як (мов, на́че і т. ін.)) з-за ро́гу (вугла́) (мішко́м) приби́тий. Дуже вражений, приголомшений чим-небудь, схожий на причинного, недоумкуватого; нерозумний. — Я — дурень, ідіот, .. пришелепкуватий, прицюцькуватий, з-за рогу мішком прибитий (З журналу); — Все ходить та сумує, мов з-за угла прибитий. Шкода сина, шкода й себе! (І. Нечуй-Левицький); На Христю — як найшло що: безпам’ятна, наче з-за угла прибита, вона вешталася поміж людьми (Панас Мирний); (Коваль:) Чого ти такий, мов із-за вугла мішком прибитий?.. Хворий, чи що?.. (М. Кропивницький); // З дивацтвами. — А я вам скажу, друзі: не спішіть кепкувати! Хай я трохи з-за рогу мішком прибитий, шукаю вітра в полі, а люди? (Д. Прилюк). На́че нама́ханий із-за ро́гу мішко́м. — Чого він такий? — Наче намаханий із-за рогу мішком (П. Панч).

Ілюстрації

Вугол1.jpg Вугол2.jpg Вугол3.jpg Вугол4.jpg

Медіа

Див. також

Покуть
Світлиця

Джерела та література

Словник української мови Академічний тлумачний словник (1970—1980)
Фразеологічний словник української мови
Фразеологічний словник української мови