Відмінності між версіями «Тонко»

Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук
(Створена сторінка: '''То́нко, '''''нар. ''Тонко. ''Де тонко, там і рветься. ''Ном. № 2139. Ум. '''Тоненько, тонесенько, то...)
 
 
(не показано 10 проміжних версій цього учасника)
Рядок 1: Рядок 1:
'''То́нко, '''''нар. ''Тонко. ''Де тонко, там і рветься. ''Ном. № 2139. Ум. '''Тоненько, тонесенько, тонічко. '''Шейк. ''Та пряди кужель тонесенько. ''Чуб. V. 917.  
+
'''То́нко- це форма прислівника, взята від прикметника слова тонкий, має те саме значення.
 
[[Категорія:То]]
 
[[Категорія:То]]
 +
 +
 +
==Сучасні словники==
 +
Академічний тлумачний словник тлумачить це слово як "ТОНКО- перша частина складних слів, що відповідає слову тонкий у 1 знач., напр.: тонколезий, тонкошаровий; у 2 знач., напр.: тонковітий, тонкогіллястий, тонкопористий; у 3 знач., напр.: тонконосий; у 4 знач., напр.: тонкомелений, тонкоподрібнений; у 5 знач., напр.: тонкоголосий; у 12 знач., напр.: тонкокований і т. ін."
 +
Та декілька прикладів Брала дівка льон дрібненький, Брала, брала, тонко вистеляла (Українські народні ліричні пісні, 1958, 516); Звісно, не вміла вишивати Солоха, як її сестри, не вміла прясти так тонко, як вони, а все ж хоч полотнище до полотнища пристебне, хоч переділку перепряде — і за те добре (Панас Мирний, I, 1954, 60); Обличчя дівчини пашіло жаром.. Тонко вигнуті брови то гостро хмурилися, то лагідно розбігались, надаючи одразу всьому обличчю виразу спокою, задоволення й сердечності (Олесь Гончар, III, 1959, 320);
 +
 +
==Ілюстрації==
 +
{| style="width:100%; margin-top:2em; vertical-align:top; border-top:5px #66CDAA solid; border-bottom:5px #66CDAA solid; text-align:center"
 +
|- valign="top"
 +
|style="width:20%; padding-top:1em;"| [[Зображення:Нитка.jpg|x140px]]
 +
|style="width:20%; padding-top:1em;"| [[Зображення:Тонкийгумор.jpg|x140px]]
 +
|style="width:20%; padding-top:1em;"| [[Зображення:занадтотонко.jpg|x140px]]
 +
|}
 +
 +
==Медіа==
 +
https://www.youtube.com/watch?v=_NhRS7GmlKU
 +
https://www.youtube.com/watch?v=KlP0hf4BOPg
 +
 +
==Джерела та література==
 +
Академічний соловник. Тлумачання слова тонко- http://sum.in.ua/s/tonko
 +
 +
[[Категорія:Словник Грінченка і сучасність/Факультет права та міжнародних відносин]]
 +
[[Категорія:Слова 2018 року]]

Поточна версія на 14:27, 14 жовтня 2018

То́нко- це форма прислівника, взята від прикметника слова тонкий, має те саме значення.


Сучасні словники

Академічний тлумачний словник тлумачить це слово як "ТОНКО- перша частина складних слів, що відповідає слову тонкий у 1 знач., напр.: тонколезий, тонкошаровий; у 2 знач., напр.: тонковітий, тонкогіллястий, тонкопористий; у 3 знач., напр.: тонконосий; у 4 знач., напр.: тонкомелений, тонкоподрібнений; у 5 знач., напр.: тонкоголосий; у 12 знач., напр.: тонкокований і т. ін." Та декілька прикладів Брала дівка льон дрібненький, Брала, брала, тонко вистеляла (Українські народні ліричні пісні, 1958, 516); Звісно, не вміла вишивати Солоха, як її сестри, не вміла прясти так тонко, як вони, а все ж хоч полотнище до полотнища пристебне, хоч переділку перепряде — і за те добре (Панас Мирний, I, 1954, 60); Обличчя дівчини пашіло жаром.. Тонко вигнуті брови то гостро хмурилися, то лагідно розбігались, надаючи одразу всьому обличчю виразу спокою, задоволення й сердечності (Олесь Гончар, III, 1959, 320);

Ілюстрації

Нитка.jpg Тонкийгумор.jpg Занадтотонко.jpg

Медіа

https://www.youtube.com/watch?v=_NhRS7GmlKU https://www.youtube.com/watch?v=KlP0hf4BOPg

Джерела та література

Академічний соловник. Тлумачання слова тонко- http://sum.in.ua/s/tonko