Відмінності між версіями «Спроба»

Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук
(Створена сторінка: '''Спро́ба, -би, '''''ж. ''Проба, опытъ. О. 1862. ІІІ. 30. Категорія:Сп)
 
 
Рядок 1: Рядок 1:
 +
== Словник Грінченка ==
 
'''Спро́ба, -би, '''''ж. ''Проба, опытъ. О. 1862. ІІІ. 30.  
 
'''Спро́ба, -би, '''''ж. ''Проба, опытъ. О. 1862. ІІІ. 30.  
 +
== Сучасні словники ==
 +
=== [http://sum.in.ua/s/sproba Академічний тлумачний словник (1970—1980)] ===
 +
СПРО́БА, и, жін.
 +
 +
1. Намагання зробити щось при відсутності впевненості в досягненні успіху. Полк їхній в упертих неодноразових спробах заволодіти Каховським плацдармом порідів ледве чи не на половину (Олесь Гончар, Таврія.., 1957, 635); Вітер є одним з дарових потужних енергетичних джерел природи. Спроби використання його енергії люди робили в минулому (Наука і життя, 8, 1956, 38);
 +
//  Намагання здійснити що-небудь при відсутності досвіду й уміння. Перші спроби писати — віршем і прозою, відносяться ще до тих часів, коли Франко був у гімназії (Михайло Коцюбинський, III, 1956, 28); Ще за життя великого Каменяра з'являються перші спроби створити його портрет (Мистецтво, 4, 1956, 5).
 +
 +
2. Перевірка, випробування властивостей, якостей і т. ін. чого-небудь. Говорили [селяни про Ахмета].., сидячи в холодочку.. і випалюючи з мідного кальяну по черзі тютюнець, що оце приніс його на спробу тютюнник (Олесь Досвітній, Гюлле, 1961, 20);
 +
//  Перевірка на ділі якостей, властивостей кого-, чого-небудь, здатності до здійснення, виконання чогось; випробування. Надзвичайною подією, що в історії української авіації має першорядне значення, — є спроба нового літака «К1» (Наука і життя, 12, 1967, 5);
 +
//  на що, спец. Перевірка міцності чого-небудь, стійкості щодо певного впливу або здатності до певної дії. Бригадири робили спроби на схожість, і коли вологий ящик, що стояв десь на вікні, починав зеленіти,.. любовно посміхались (Семен Скляренко, Хазяїни, 1948, 132).
 +
 +
3. Відтворення якого-небудь явища або спостереження за новим явищем у певних умовах з метою його вивчення, дослідження; дослід. Цілий ряд спроб з селекції й віддаленої гібридизації заслуговує, безумовно, найсерйознішої уваги (Олександр Довженко, I, 1958, 447); Нами було проведено .. кілька спроб з культурою азотобактера, 4 яких досліджували вплив радіоактивного фосфору на життєдіяльність цього мікроорганізму (Мікробіологічний журнал, XXIII, 1, 1961, 31);
 +
//  Дослідний зразок чого-небудь. Ех, і дзюрчатиме вода в шаплик! Ні, перш вони зроблять, звичайно, спробу — маленьку водокачку — модель, але все як в натурі (Андрій Головко, I, 1957, 188).
 +
 +
4. Літературний або мистецький твір початківця; проба.
 +
== Див. також ==
 +
[[Спробувати]]
 +
== Джерела та література ==
 +
http://sum.in.ua/s/sproba
 
[[Категорія:Сп]]
 
[[Категорія:Сп]]

Поточна версія на 23:42, 20 червня 2021

Словник Грінченка

Спро́ба, -би, ж. Проба, опытъ. О. 1862. ІІІ. 30.

Сучасні словники

Академічний тлумачний словник (1970—1980)

СПРО́БА, и, жін.

1. Намагання зробити щось при відсутності впевненості в досягненні успіху. Полк їхній в упертих неодноразових спробах заволодіти Каховським плацдармом порідів ледве чи не на половину (Олесь Гончар, Таврія.., 1957, 635); Вітер є одним з дарових потужних енергетичних джерел природи. Спроби використання його енергії люди робили в минулому (Наука і життя, 8, 1956, 38); // Намагання здійснити що-небудь при відсутності досвіду й уміння. Перші спроби писати — віршем і прозою, відносяться ще до тих часів, коли Франко був у гімназії (Михайло Коцюбинський, III, 1956, 28); Ще за життя великого Каменяра з'являються перші спроби створити його портрет (Мистецтво, 4, 1956, 5).

2. Перевірка, випробування властивостей, якостей і т. ін. чого-небудь. Говорили [селяни про Ахмета].., сидячи в холодочку.. і випалюючи з мідного кальяну по черзі тютюнець, що оце приніс його на спробу тютюнник (Олесь Досвітній, Гюлле, 1961, 20); // Перевірка на ділі якостей, властивостей кого-, чого-небудь, здатності до здійснення, виконання чогось; випробування. Надзвичайною подією, що в історії української авіації має першорядне значення, — є спроба нового літака «К1» (Наука і життя, 12, 1967, 5); // на що, спец. Перевірка міцності чого-небудь, стійкості щодо певного впливу або здатності до певної дії. Бригадири робили спроби на схожість, і коли вологий ящик, що стояв десь на вікні, починав зеленіти,.. любовно посміхались (Семен Скляренко, Хазяїни, 1948, 132).

3. Відтворення якого-небудь явища або спостереження за новим явищем у певних умовах з метою його вивчення, дослідження; дослід. Цілий ряд спроб з селекції й віддаленої гібридизації заслуговує, безумовно, найсерйознішої уваги (Олександр Довженко, I, 1958, 447); Нами було проведено .. кілька спроб з культурою азотобактера, 4 яких досліджували вплив радіоактивного фосфору на життєдіяльність цього мікроорганізму (Мікробіологічний журнал, XXIII, 1, 1961, 31); // Дослідний зразок чого-небудь. Ех, і дзюрчатиме вода в шаплик! Ні, перш вони зроблять, звичайно, спробу — маленьку водокачку — модель, але все як в натурі (Андрій Головко, I, 1957, 188).

4. Літературний або мистецький твір початківця; проба.

Див. також

Спробувати

Джерела та література

http://sum.in.ua/s/sproba