Відмінності між версіями «Павиний»

Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук
(Створена сторінка: '''Павиний, -а, -е. '''Павлиній. ''Тоді я, мати, прийду до вас, як павине пір’я на спід потоне. ''Ч...)
 
 
Рядок 1: Рядок 1:
 
'''Павиний, -а, -е. '''Павлиній. ''Тоді я, мати, прийду до вас, як павине пір’я на спід потоне. ''Чуб. V. 881.  
 
'''Павиний, -а, -е. '''Павлиній. ''Тоді я, мати, прийду до вас, як павине пір’я на спід потоне. ''Чуб. V. 881.  
 +
==Сучасні словники==
 +
===[http://sum.in.ua Словник української мови  Академічний тлумачний словник (1970—1980) ]===
 +
ПАВИ́НИЙ, а, е.
 +
1. Прикм. до пава 1, 2. — Вам не здається, — обізвалась сусідка, — що тепер море яв синій птах щастя: занурило голову в блакитний туман і розпустило павиний хвіст під самі скелі (Михайло Коцюбинський, II, 1955, 289);
 +
//  Зробл. з пір'я павича (у 2 знач.). Пропонували [торговці] свій крам з рук: серги і намисто, складапі ножики, павині віяла (Мийко, Намасте.., 1957, 19).
 +
2. перен. Такий, як у пави; плавний, величавий.
 +
▲ Павине око — вид денних метеликів. Самці одного виду метеликів — павине око, — очевидно, знаходять самку за запахом речовин, що виділяються її залозами (Наука і життя, 7, 1963, 12); Павині вічка (Aquilegia vulgaris, L.). Багаторічні рослини з фіолетовими квітами; орлики. Цілий кущ павиних вічок був розчавлений і вм'ятий у ґрунт (Юрій Смолич, II, 1958, 112).
 +
===[http://ukrlit.org/slovnyk УКРЛІТ.ORG_Cловник]===
 +
1. Прикм. до па́ва 1, 2. — Вам не здається, — обізвалась сусідка, — що тепер море як синій птах щастя: занурило голову в блакитний туман і розпустило павиний хвіст під самі скелі (Коцюб., II, 1955, 289); // Зробл. з пір’я павича (у 2 знач.). Пропонували [торговці] свій крам з рук: серги і намисто, складані ножики, павині віяла (Минко, Намасте.., 1957, 19).
 +
2. перен. Такий, як у пави; плавний, величавий.
 +
∆ Пави́не о́ко — вид денних метеликів. Самці одного виду метеликів — павине око, — очевидно, знаходять самку за запахом речовин, що виділяються її залозами (Наука.., 7, 1963, 12); Пави́ні ві́чка (Аqиіlеgіа vиlgаrіs L.). Багаторічні рослини з фіолетовими квітами; орлики. Цілий кущ павиних вічок був розчавлений і вм’ятий у грунт (Смолич, II, 1958, 112).
 +
Словник української мови: в 11 тт. / АН УРСР. Інститут мовознавства; за ред. І. К. Білодіда. — К.: Наукова думка, 1970—1980. — Т. 6. — С. 7.
 +
==Іноземні словники==
 +
===[http://ukrainian_explanatory.academic.ru  Словари и энциклопедии на Академике]===
 +
павиний
 +
-а, -е.
 +
1) Прикм. до пава 1), 2). || Зробл. з пір'я павича (у 2 знач.).
 +
2) перен.Такий, як у пави; плавний, величавий.
 +
Пави́не о́ко — вид денних метеликів.
 +
Пави́ні вічка — багаторічні рослини з фіолетовими квітами; орлики.
 +
Великий тлумачний словник сучасної української мови. - "Перун". 2005.
 +
[[Категорія:Словник Грінченка і сучасність/Університетський коледж]]
 +
[[Категорія:Слова 2014 року]]
 
[[Категорія:Па]]
 
[[Категорія:Па]]

Поточна версія на 22:25, 29 листопада 2014

Павиний, -а, -е. Павлиній. Тоді я, мати, прийду до вас, як павине пір’я на спід потоне. Чуб. V. 881.

Сучасні словники

Словник української мови Академічний тлумачний словник (1970—1980)

ПАВИ́НИЙ, а, е. 1. Прикм. до пава 1, 2. — Вам не здається, — обізвалась сусідка, — що тепер море яв синій птах щастя: занурило голову в блакитний туман і розпустило павиний хвіст під самі скелі (Михайло Коцюбинський, II, 1955, 289); // Зробл. з пір'я павича (у 2 знач.). Пропонували [торговці] свій крам з рук: серги і намисто, складапі ножики, павині віяла (Мийко, Намасте.., 1957, 19). 2. перен. Такий, як у пави; плавний, величавий. ▲ Павине око — вид денних метеликів. Самці одного виду метеликів — павине око, — очевидно, знаходять самку за запахом речовин, що виділяються її залозами (Наука і життя, 7, 1963, 12); Павині вічка (Aquilegia vulgaris, L.). Багаторічні рослини з фіолетовими квітами; орлики. Цілий кущ павиних вічок був розчавлений і вм'ятий у ґрунт (Юрій Смолич, II, 1958, 112).

УКРЛІТ.ORG_Cловник

1. Прикм. до па́ва 1, 2. — Вам не здається, — обізвалась сусідка, — що тепер море як синій птах щастя: занурило голову в блакитний туман і розпустило павиний хвіст під самі скелі (Коцюб., II, 1955, 289); // Зробл. з пір’я павича (у 2 знач.). Пропонували [торговці] свій крам з рук: серги і намисто, складані ножики, павині віяла (Минко, Намасте.., 1957, 19). 2. перен. Такий, як у пави; плавний, величавий. ∆ Пави́не о́ко — вид денних метеликів. Самці одного виду метеликів — павине око, — очевидно, знаходять самку за запахом речовин, що виділяються її залозами (Наука.., 7, 1963, 12); Пави́ні ві́чка (Аqиіlеgіа vиlgаrіs L.). Багаторічні рослини з фіолетовими квітами; орлики. Цілий кущ павиних вічок був розчавлений і вм’ятий у грунт (Смолич, II, 1958, 112). Словник української мови: в 11 тт. / АН УРСР. Інститут мовознавства; за ред. І. К. Білодіда. — К.: Наукова думка, 1970—1980. — Т. 6. — С. 7.

Іноземні словники

Словари и энциклопедии на Академике

павиний -а, -е. 1) Прикм. до пава 1), 2). || Зробл. з пір'я павича (у 2 знач.). 2) перен.Такий, як у пави; плавний, величавий. Пави́не о́ко — вид денних метеликів. Пави́ні вічка — багаторічні рослини з фіолетовими квітами; орлики. Великий тлумачний словник сучасної української мови. - "Перун". 2005.