Відмінності між версіями «Ополоник»

Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук
(Створена сторінка: '''Ополо́ник, -ка, '''''м. ''1) Разливная ложка. ''Видно між ложками ополоник. ''Ном. № 7339. 2) Голова...)
 
 
Рядок 1: Рядок 1:
 
'''Ополо́ник, -ка, '''''м. ''1) Разливная ложка. ''Видно між ложками ополоник. ''Ном. № 7339. 2) Головастикъ. Ном. стр. 293, № 105. ''У нашому ставку нема риби, а жабів та ополоників чортова тись. ''Лебед. у. Ум. '''Ополоничок. '''
 
'''Ополо́ник, -ка, '''''м. ''1) Разливная ложка. ''Видно між ложками ополоник. ''Ном. № 7339. 2) Головастикъ. Ном. стр. 293, № 105. ''У нашому ставку нема риби, а жабів та ополоників чортова тись. ''Лебед. у. Ум. '''Ополоничок. '''
 
[[Категорія:Оп]]
 
[[Категорія:Оп]]
 +
 +
==Сучасні словники==
 +
Тлумачення слова у сучасних словниках
 +
ОПОЛО́НИК, а, чол.
 +
 +
1. Велика ложка, якою насипають рідку страву. Видно між ложками ополоник (Номис, 1864, № 7339); Дві бабки-куховарки ополониками шумовиння з баняків збирають (Яків Качура, II, 1958, 8); Федоська витягла з печі горщик, ополоником налила в баклагу окропу (Микола Олійник, Леся, 1960, 139).
 +
 +
2. діал. Пуголовок. — Ти начепи йому [Ослу] на шию срібний дзвоник, Нехай, радіючи, хвостом вертить, Як у болоті ополоник, І дзвоником бряжчить (Леонід Глібов, Вибр., 1951, 137).
 +
Словник синонімів
 +
КІВШ (кругла перев. відкрита посудина з ручкою для черпання води, вина, молока, меду тощо), ЧЕРПА́К, КОРЯ́К, КО́РЕЦЬ, ПОСТАВЕ́ЦЬзаст.;ЛІ́ЙКА (для виливання води з човна); МИХА́ЙЛИКзаст. (невелика посудина для черпання й пиття горілки). - Беріть усі, - звернувся Бульба в бік запорожців, - що в кого є: ковші, черпаки або чарки (О. Довженко); Він давно й з охотою пив з дерев’яного коряка, ніби пізнавав і смакував рідну воду (С. Скляренко); Дід Варфоломій витяг з дупла верби дерев’яний корець і, зачерпнувши з криниці прозорої чистої води, подав гостеві напитися (І. Цюпа); Горілку, мед не чаркою - Поставцем черкає [Максим] (Т. Шевченко); - А мені, батьку, дозволь михайлик горілки (М. Старицький); Нараз Мручко глемезнув кулаком об стіл, аж недопитий михайлик на ньому на півліктя підскочив і пішов шкереберть (Б. Лепкий).
 +
КІВШ (частина машини, механізму), ЧЕРПА́К.
 +
ОПОЛО́НИК (велика ложка, якою насипають рідку страву), ЧЕРПА́К, ПОЛО́НИКрідше, ВАРЕ́ХАдіал., ВАРИ́ШКАдіал.У казанах кип’ячу смолу ополониками мішали (Г. Квітка-Основ’яненко); Стоїть борщ у нього перед очима в великій макітрі, а в нім застромлена ложка, як коли то й полоник (Лесь Мартович); Коли в котлах сухо, кашовар бубнить варехою у відро (П. Козланюк); Довкола нього [стоять] ріжні люди, хто з батогом, хто з граблями, баби з варишками (І. Франко).
 +
Приклади використання слова Ополоник
 +
Видно між ложками ополоник.
 +
Дві бабки-куховарки ополониками шумовиння з баняків збирають.
 +
Федоська витягла з печі горщик, ополоником налила в баклагу окропу.
 +
— Ти начепи йому [Ослу] на шию срібний дзвоник, Нехай, радіючи, хвостом вертить, Як у болоті ополоник, І дзвоником бряжчить.
 +
==Ілюстрації==
 +
{| style="width:100%; margin-top:2em; vertical-align:top; border-top:5px #66CDAA solid; border-bottom:5px #66CDAA solid; text-align:center"
 +
|- valign="top"
 +
|style="width:20%; padding-top:1em;"| [[Зображення:205376 0-800x600.jpg|x140px]]
 +
|style="width:20%; padding-top:1em;"| [[Зображення:800x mg 50641.jpg|x140px]]
 +
|}
 +
 +
==Медіа==
 +
{{#ev:youtube|vjBXzeebvJg}}
 +
 +
[[Категорія:Словник Грінченка і сучасність/Факультет права та міжнародних відносин]]
 +
[[Категорія:Слова 2019 року]]

Поточна версія на 23:03, 30 листопада 2019

Ополо́ник, -ка, м. 1) Разливная ложка. Видно між ложками ополоник. Ном. № 7339. 2) Головастикъ. Ном. стр. 293, № 105. У нашому ставку нема риби, а жабів та ополоників чортова тись. Лебед. у. Ум. Ополоничок.

Сучасні словники

Тлумачення слова у сучасних словниках ОПОЛО́НИК, а, чол.

1. Велика ложка, якою насипають рідку страву. Видно між ложками ополоник (Номис, 1864, № 7339); Дві бабки-куховарки ополониками шумовиння з баняків збирають (Яків Качура, II, 1958, 8); Федоська витягла з печі горщик, ополоником налила в баклагу окропу (Микола Олійник, Леся, 1960, 139).

2. діал. Пуголовок. — Ти начепи йому [Ослу] на шию срібний дзвоник, Нехай, радіючи, хвостом вертить, Як у болоті ополоник, І дзвоником бряжчить (Леонід Глібов, Вибр., 1951, 137). Словник синонімів КІВШ (кругла перев. відкрита посудина з ручкою для черпання води, вина, молока, меду тощо), ЧЕРПА́К, КОРЯ́К, КО́РЕЦЬ, ПОСТАВЕ́ЦЬзаст.;ЛІ́ЙКА (для виливання води з човна); МИХА́ЙЛИКзаст. (невелика посудина для черпання й пиття горілки). - Беріть усі, - звернувся Бульба в бік запорожців, - що в кого є: ковші, черпаки або чарки (О. Довженко); Він давно й з охотою пив з дерев’яного коряка, ніби пізнавав і смакував рідну воду (С. Скляренко); Дід Варфоломій витяг з дупла верби дерев’яний корець і, зачерпнувши з криниці прозорої чистої води, подав гостеві напитися (І. Цюпа); Горілку, мед не чаркою - Поставцем черкає [Максим] (Т. Шевченко); - А мені, батьку, дозволь михайлик горілки (М. Старицький); Нараз Мручко глемезнув кулаком об стіл, аж недопитий михайлик на ньому на півліктя підскочив і пішов шкереберть (Б. Лепкий). КІВШ (частина машини, механізму), ЧЕРПА́К. ОПОЛО́НИК (велика ложка, якою насипають рідку страву), ЧЕРПА́К, ПОЛО́НИКрідше, ВАРЕ́ХАдіал., ВАРИ́ШКАдіал.У казанах кип’ячу смолу ополониками мішали (Г. Квітка-Основ’яненко); Стоїть борщ у нього перед очима в великій макітрі, а в нім застромлена ложка, як коли то й полоник (Лесь Мартович); Коли в котлах сухо, кашовар бубнить варехою у відро (П. Козланюк); Довкола нього [стоять] ріжні люди, хто з батогом, хто з граблями, баби з варишками (І. Франко). Приклади використання слова Ополоник Видно між ложками ополоник. Дві бабки-куховарки ополониками шумовиння з баняків збирають. Федоська витягла з печі горщик, ополоником налила в баклагу окропу. — Ти начепи йому [Ослу] на шию срібний дзвоник, Нехай, радіючи, хвостом вертить, Як у болоті ополоник, І дзвоником бряжчить.

Ілюстрації

205376 0-800x600.jpg 800x mg 50641.jpg

Медіа