Відмінності між версіями «Оводень»

Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук
(Створена сторінка: '''Оводень, -дня, '''''м. ''= '''Овід. '''Грин. І. 252. Категорія:Ов)
 
 
(не показано 7 проміжних версій цього учасника)
Рядок 1: Рядок 1:
 
'''Оводень, -дня, '''''м. ''= '''Овід. '''Грин. І. 252.  
 
'''Оводень, -дня, '''''м. ''= '''Овід. '''Грин. І. 252.  
 
[[Категорія:Ов]]
 
[[Категорія:Ов]]
 +
Словник української мови Академічний тлумачний словник (1970—1980)
 +
О́ВІД, овода, чол. Двокрила комаха, личинки якої паразитують в організмі різних тварин. Вівці, уражені личинками порожнистого овода, досить швидко худнуть (Профілактика захворювань.., 1955, 117); Вони [коні] паслися вкупі, однаково худі й мозолясті, з великими вавками на потертих спинах, і хитали головами, байдуже дивлячись на нас і одганяючи дурних оводів (Олександр Довженко, Зач. Десна, 1957, 491). Словник української мови: в 11 томах. — Том 5, 1974. — Стор. 611.
 +
 +
=== Ілюстрації ===
 +
 +
[[Зображення:Овід 1.jpg|x140px]]
 +
[[Зображення:Ovid.jpg|x140px]]
 +
[[Зображення:Розвиток овідів.jpg|x140px]]
 +
[[Зображення:Овід2.jpg|x140px]]
 +
 +
==== Медіа ====
 +
 +
{{#ev:youtube|crW69wDMpXc}}
 +
[https://www.youtube.com/watch?v=crW69wDMpXc]
 +
 +
"Словопедія"
 +
ОВІД (род. овода) энт.
 +
 +
  Овод відноситься до сімейства комах, що нагадує за зовнішнім виглядом мух. Основне місце проживання – тропіки та субтропіки, часто його можна зустріти в Росії. Відкладають яйця комахи в шерсті тварин, але можуть вибрати для цієї мети і людини. Небезпеки для людей вони не представляють, а ось личинки овода може завдати істотної шкоди організму. Всього існує 150 видів комах, але небезпека викликає тільки один з них – шкірний овод (Dermatobia hominis), який здатний нападати на людей.
 +
 +
'''Зовнішній вид личинок'''
 +
 +
Оводи відкладають яйця під шкіру людини, де і відбувається розвиток личинок. За зовнішнім виглядом вони нагадують форму груші. Поперек їх тільця розташовані рядки шипів, а знизу розміщується склерозована капсула. Довжина личинок може досягати 25 см, в діаметрі – 7 мм. За допомогою задирок паразит кріпиться до тканин організму, харчуючись кров’ю, накопичує корисні для себе речовини. Рідина, що виділяється ним, чинить сильну біль, викликаючи у людини захворювання – шкірний міаз.
 +
 +
'''Як розмножуються оводи, їх життєвий цикл'''
 +
 +
Знаючи, що ці комахи небезпечні для людей, їх цікавить питання про те, як овід відкладає яйця. «Заслуга» ця повністю належить самкам, откладывающим яйця у волосяному покриві тварин або на шкірі людини. Кожне з них це шкідлива комаха з допомогою клейкої речовини кріпить до волосинкам, а коли з’являються личинки, відбувається їх впровадження під шкірний покрив.
 +
 +
'''Життєвий цикл овода'''
 +
 +
Самки ловлять кліщів, комарів та інших кровосисних комах, на брюшках яких відкладає яйця. У момент укусу, личинки овода в людині відчувають тепло, залишають яйце, сідають на шкіру і потім проникають під дерму.
 +
 +
В момент впровадження личинки овода у тварин і людей вони дискомфорту не відчувають. Життєвий цикл триває близько трьох-чотирьох місяців. На першій фазі свого розвитку личинки знаходяться в тілі. Перед линянням, ближче до закінчення другої фази вони пересуваються в ділянку спини, де з’являються нориці. Через ці невеликі отвори личинки дихають і через деякий час виходять назовні.
 +
Остання стадія розвитку – заляльковування. Перебуваючи в цій стадії, комаха в їжі не потребує, і через 2-3 тижні з’являється доросла особина – овод. Вже через півхвилини самки здатні до польоту і розмноженню. Вона може відкласти близько 700 яєць, але тільки 1/5 з’являються личинки. Фото личинки овода і самого комахи можна подивитися нижче.
 +
 +
Найчастіше в групу ризику потрапляють такі люди:
 +
 +
* не дотримуються елементарні правила гігієни;
 +
* хворі, які страждають розладом психіки, судинними захворюваннями, діабетом, порушенням кровотоку;
 +
* наркомани;
 +
* алкоголіки;
 +
* діти;
 +
* люди похилого віку;
 +
* мандрівники, що захоплюються поїздками в тропічні країни.
 +
Це відповідь на питання про те, чи може овод відкласти личинку в людини. Для людей це явище рідкісне, частіше всього цього схильні тварини.
 +
 +
'''Чим небезпечний овод'''
 +
 +
Людський овод живе практично в будь-якій частині тіла: на голові, руки, груди, ноги. Її можна виявити навіть в оці і носі. Але найбільше вони люблять мешкати в області спини і пахв. Перебування личинки овода не проходить непомітним, так як в тому місці, де вона влаштувалася, з’являється невелика шишка, як ніби від комариного укусу. Після закінчення певного проміжку часу з’являється біль, запалення, шишка набуває червоний або синій колір. Після виявляється гнійник, який проривається, утворюючи для личинки отвір, через нього вона потрапляє назовні.
 +
 +
'''Цікаво!'''
 +
 +
Якщо людський овод мешкає в тілі, дорогу до свого «звільнення» він може прокласти через ніс.
 +
 +
При появі запалення з ранки з’являється гній, що призводить до різкого погіршення стану здоров’я:
 +
 +
* з’являється слабкість:
 +
* людина відчуває нудоту:
 +
* може з’явитися блювота;
 +
* спостерігається запаморочення;
 +
* в м’язах тіла з’являється біль.
 +
Якщо паразит потрапив в очі, відбувається подразнення слизової оболонки, підвищується очний тиск, сльозотеча. До цих симптомів може приєднатися кровотеча. Тому овод для людини небезпечний.
 +
 +
'''Важливо!'''
 +
 +
Личинки дуже небезпечні. Згідно зі статистичними даними в світі зареєстровані випадки, коли вони проникали в мозок, що призводило до летального результату.
 +
 +
'''Як відбувається видалення'''
 +
 +
Витягування личинок овода – це операційна процедура, яку повинен виконувати фахівець. Перш ніж приступити до вилучення паразита, лікар знежирює місце нариву, використовуючи розчин фурациліну або інший засіб, показане для даного випадку. Після цього в отвір капають стерильне масло, яке не дозволить личинки дихати. Нестача кисню змушує її вийти назовні. Як тільки вона почне з’являтися з отвору, лікар дістає її з допомогою спеціального медичного інструменту і накладає пов’язку.
 +
Швидкий і результативний метод – хірургічне втручання. Видалення личинок овода – процес безболісний, так як проходить під анестезією. Доктор робить невеликий розріз, витягує личинку, накладає пов’язку і призначає курс лікування з прийомом антибіотиків. Через 1-2 тижні ранка гоїться. Іноді на тілі залишаються рубці.
 +
 +
'''Важливо!'''
 +
 +
 +
Не рекомендується самостійно діставати личинку. Вона досить міцно тримається за тканину і знаходиться глибоко в епідермісі. Якщо людина спробує її самостійно витягти, існує ймовірність того, що частина личинки залишиться під шкірою. В результаті почнеться запальний процес і нагноєння.
 +
 +
'''Профілактика'''
 +
 +
Личинки овода під шкірою людини найчастіше може виявитися у жителів і гостей тропічних країн. Багато людей сьогодні відвідують Америку, Мексику, Аргентину, в російських регіонах також спостерігається овод, здатна відкладати яйця на шкірі тварин і людини. Про це слід знати і заздалегідь підготуватися. Рекомендується дотримуватися таких правил:
 +
 +
* не з’являтися в місцях, в яких оводи живуть у великих кількостях;
 +
* одягати одяг, що захищає від укусів;
 +
* використовувати репеленти, які продаються в магазинах в асортименті.
 +
Дотримуючись такі прості правила, личинки овода в тілі людини не з’являться. Але якщо це сталося, слід за допомогою дезінфікуючого засобу обробити ранку. Якщо щось почне турбувати, необхідно негайно звернутися до лікаря.
 +
 +
'''Личинки овода у тварин'''
 +
 +
Домашні вихованці, як і людина, схильні до різних захворювань. Відомо чимало випадків, коли личинки овода в собаці були виявлені людьми. Більшою мірою це відноситься до бездомних тварин. Комахи відкладають яйця в піску, собака, набігавшись, лягає відпочити, і дає можливість їм перебратися в тіло тварини.
 +
 +
Личинки овода в кошеня також мали місце бути. Операції по їх видаленню лікарі демонструють у відеороликах. Видовище не дуже приємне. Якщо тварин вчасно не доставити у ветеринарну службу, вони можуть загинути.
 +
 +
==== Джерела та література ====
 +
 +
http://uk.wikipedia.org/wiki/Овід
 +
 +
==== Іноземні словники ====
 +
 +
===[https://uk.glosbe.com/uk/en/овід українська-англійська Словник]===
 +
овiд gadfly
 +
 +
===[http://ukrainian_explanatory.academic.ru/105732 Словари и энциклопедии на Академике]===
 +
овід
 +
о́вода, ч.
 +
Двокрила комаха, личинки якої паразитують в організмі різних тварин.
 +
 +
Великий тлумачний словник сучасної української мови. - "Перун". 2005.
 +
[[Категорія:Словник Грінченка і сучасність/Педагогічний інститут/Слова 2018 року/Ов]]

Поточна версія на 13:28, 12 жовтня 2018

Оводень, -дня, м. = Овід. Грин. І. 252. Словник української мови Академічний тлумачний словник (1970—1980) О́ВІД, овода, чол. Двокрила комаха, личинки якої паразитують в організмі різних тварин. Вівці, уражені личинками порожнистого овода, досить швидко худнуть (Профілактика захворювань.., 1955, 117); Вони [коні] паслися вкупі, однаково худі й мозолясті, з великими вавками на потертих спинах, і хитали головами, байдуже дивлячись на нас і одганяючи дурних оводів (Олександр Довженко, Зач. Десна, 1957, 491). Словник української мови: в 11 томах. — Том 5, 1974. — Стор. 611.

Ілюстрації

Овід 1.jpg Ovid.jpg Розвиток овідів.jpg Овід2.jpg

Медіа

[1]

"Словопедія" ОВІД (род. овода) энт.

  Овод відноситься до сімейства комах, що нагадує за зовнішнім виглядом мух. Основне місце проживання – тропіки та субтропіки, часто його можна зустріти в Росії. Відкладають яйця комахи в шерсті тварин, але можуть вибрати для цієї мети і людини. Небезпеки для людей вони не представляють, а ось личинки овода може завдати істотної шкоди організму. Всього існує 150 видів комах, але небезпека викликає тільки один з них – шкірний овод (Dermatobia hominis), який здатний нападати на людей.

Зовнішній вид личинок

Оводи відкладають яйця під шкіру людини, де і відбувається розвиток личинок. За зовнішнім виглядом вони нагадують форму груші. Поперек їх тільця розташовані рядки шипів, а знизу розміщується склерозована капсула. Довжина личинок може досягати 25 см, в діаметрі – 7 мм. За допомогою задирок паразит кріпиться до тканин організму, харчуючись кров’ю, накопичує корисні для себе речовини. Рідина, що виділяється ним, чинить сильну біль, викликаючи у людини захворювання – шкірний міаз.

Як розмножуються оводи, їх життєвий цикл

Знаючи, що ці комахи небезпечні для людей, їх цікавить питання про те, як овід відкладає яйця. «Заслуга» ця повністю належить самкам, откладывающим яйця у волосяному покриві тварин або на шкірі людини. Кожне з них це шкідлива комаха з допомогою клейкої речовини кріпить до волосинкам, а коли з’являються личинки, відбувається їх впровадження під шкірний покрив.

Життєвий цикл овода

Самки ловлять кліщів, комарів та інших кровосисних комах, на брюшках яких відкладає яйця. У момент укусу, личинки овода в людині відчувають тепло, залишають яйце, сідають на шкіру і потім проникають під дерму.

В момент впровадження личинки овода у тварин і людей вони дискомфорту не відчувають. Життєвий цикл триває близько трьох-чотирьох місяців. На першій фазі свого розвитку личинки знаходяться в тілі. Перед линянням, ближче до закінчення другої фази вони пересуваються в ділянку спини, де з’являються нориці. Через ці невеликі отвори личинки дихають і через деякий час виходять назовні. Остання стадія розвитку – заляльковування. Перебуваючи в цій стадії, комаха в їжі не потребує, і через 2-3 тижні з’являється доросла особина – овод. Вже через півхвилини самки здатні до польоту і розмноженню. Вона може відкласти близько 700 яєць, але тільки 1/5 з’являються личинки. Фото личинки овода і самого комахи можна подивитися нижче.

Найчастіше в групу ризику потрапляють такі люди:

  • не дотримуються елементарні правила гігієни;
  • хворі, які страждають розладом психіки, судинними захворюваннями, діабетом, порушенням кровотоку;
  • наркомани;
  • алкоголіки;
  • діти;
  • люди похилого віку;
  • мандрівники, що захоплюються поїздками в тропічні країни.

Це відповідь на питання про те, чи може овод відкласти личинку в людини. Для людей це явище рідкісне, частіше всього цього схильні тварини.

Чим небезпечний овод

Людський овод живе практично в будь-якій частині тіла: на голові, руки, груди, ноги. Її можна виявити навіть в оці і носі. Але найбільше вони люблять мешкати в області спини і пахв. Перебування личинки овода не проходить непомітним, так як в тому місці, де вона влаштувалася, з’являється невелика шишка, як ніби від комариного укусу. Після закінчення певного проміжку часу з’являється біль, запалення, шишка набуває червоний або синій колір. Після виявляється гнійник, який проривається, утворюючи для личинки отвір, через нього вона потрапляє назовні.

Цікаво!

Якщо людський овод мешкає в тілі, дорогу до свого «звільнення» він може прокласти через ніс.

При появі запалення з ранки з’являється гній, що призводить до різкого погіршення стану здоров’я:

  • з’являється слабкість:
  • людина відчуває нудоту:
  • може з’явитися блювота;
  • спостерігається запаморочення;
  • в м’язах тіла з’являється біль.

Якщо паразит потрапив в очі, відбувається подразнення слизової оболонки, підвищується очний тиск, сльозотеча. До цих симптомів може приєднатися кровотеча. Тому овод для людини небезпечний.

Важливо!

Личинки дуже небезпечні. Згідно зі статистичними даними в світі зареєстровані випадки, коли вони проникали в мозок, що призводило до летального результату.

Як відбувається видалення

Витягування личинок овода – це операційна процедура, яку повинен виконувати фахівець. Перш ніж приступити до вилучення паразита, лікар знежирює місце нариву, використовуючи розчин фурациліну або інший засіб, показане для даного випадку. Після цього в отвір капають стерильне масло, яке не дозволить личинки дихати. Нестача кисню змушує її вийти назовні. Як тільки вона почне з’являтися з отвору, лікар дістає її з допомогою спеціального медичного інструменту і накладає пов’язку. Швидкий і результативний метод – хірургічне втручання. Видалення личинок овода – процес безболісний, так як проходить під анестезією. Доктор робить невеликий розріз, витягує личинку, накладає пов’язку і призначає курс лікування з прийомом антибіотиків. Через 1-2 тижні ранка гоїться. Іноді на тілі залишаються рубці.

Важливо!


Не рекомендується самостійно діставати личинку. Вона досить міцно тримається за тканину і знаходиться глибоко в епідермісі. Якщо людина спробує її самостійно витягти, існує ймовірність того, що частина личинки залишиться під шкірою. В результаті почнеться запальний процес і нагноєння.

Профілактика

Личинки овода під шкірою людини найчастіше може виявитися у жителів і гостей тропічних країн. Багато людей сьогодні відвідують Америку, Мексику, Аргентину, в російських регіонах також спостерігається овод, здатна відкладати яйця на шкірі тварин і людини. Про це слід знати і заздалегідь підготуватися. Рекомендується дотримуватися таких правил:

  • не з’являтися в місцях, в яких оводи живуть у великих кількостях;
  • одягати одяг, що захищає від укусів;
  • використовувати репеленти, які продаються в магазинах в асортименті.

Дотримуючись такі прості правила, личинки овода в тілі людини не з’являться. Але якщо це сталося, слід за допомогою дезінфікуючого засобу обробити ранку. Якщо щось почне турбувати, необхідно негайно звернутися до лікаря.

Личинки овода у тварин

Домашні вихованці, як і людина, схильні до різних захворювань. Відомо чимало випадків, коли личинки овода в собаці були виявлені людьми. Більшою мірою це відноситься до бездомних тварин. Комахи відкладають яйця в піску, собака, набігавшись, лягає відпочити, і дає можливість їм перебратися в тіло тварини.

Личинки овода в кошеня також мали місце бути. Операції по їх видаленню лікарі демонструють у відеороликах. Видовище не дуже приємне. Якщо тварин вчасно не доставити у ветеринарну службу, вони можуть загинути.

Джерела та література

http://uk.wikipedia.org/wiki/Овід

Іноземні словники

українська-англійська Словник

овiд gadfly

Словари и энциклопедии на Академике

овід о́вода, ч. Двокрила комаха, личинки якої паразитують в організмі різних тварин.

Великий тлумачний словник сучасної української мови. - "Перун". 2005.