Відмінності між версіями «Тисина»

Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук
(Сучасні словники)
 
(не показано 22 проміжні версії 2 учасників)
Рядок 35: Рядок 35:
  
 
Тисові
 
Тисові
Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
+
 
 +
===[Тлумачення із "Словника української мови"]===
 +
 
 +
'''ТИС''', ч . 1. род. а. Хвойне вічнозелене дерево або чагарник із твердою бурувато-червоною деревиною, що росте переважно в південних країнах. - Давайте сюди сосну зимової рубки, давайте сюди дуба, давайте бука й горіха. Хай принесуть тиса, що негній-деревом називається в народі (Ю. Янов., II, 1958, 125); В ущелинах, на неприступних скелях [Кримських гір] ростуть поодинокі тисячолітні тиси, оригінальні хвойні дерева з темно-зеленою хвоєю (По заповідних місцях.., 1960, 139);
 +
З групи вимираючих деревних порід насамперед треба назвати релікт (залишок) третинного періоду - тис ягідний, який має важливе наукове, господарське й декоративне значення (Наука.., 4, 1961, 36).
 +
 
 +
https://slovnyk.ua/index.php?swrd=тисові
 +
 
 +
===[Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.]===
 +
 
 
Тисові
 
Тисові
 
Період існування: тріас — наш час
 
Період існування: тріас — наш час
Рядок 64: Рядок 73:
 
https://uk.wikipedia.org/wiki/%D0%A2%D0%B8%D1%81%D0%BE%D0%B2%D1%96
 
https://uk.wikipedia.org/wiki/%D0%A2%D0%B8%D1%81%D0%BE%D0%B2%D1%96
  
 +
[[Файл:Taxus baccata01 by Line1.jpg|міні|Тисина]]
 
==Ілюстрації==
 
==Ілюстрації==
 +
 
==Медія==
 
==Медія==
 +
 +
https://www.youtube.com/watch?v=jDp0GBhgFB8
 +
 
==Цікаві факти==
 
==Цікаві факти==
 +
 +
 +
''Старовинна історія'': тисина має велику історію використання. Деякі види тису вживалися стародавніми народами для виготовлення луків і стріл, а також для виготовлення отруйних отрут.  ''Отруйність'': багато частин тису містять отруйні речовини, такі як алкалоїди, зокрема таксин. Водночас, ці рослини також мають медичні застосування, зокрема для виробництва препаратів для лікування раку.  ''Декоративне використання'': завдяки своїй густій зелені і нестандартній формі, тисина часто використовується для
 +
створення декоративних живих парків і садів. ''Довговічність'': деякі види тису відзначаються довговічністю. Наприклад, дерево з назвою "Sarv-e Abarqu" у Ірані, вік якого становить більше 4000 років, вважається одним з найдавніших живих дерев.  Символіка: у деяких культурах тис вважається символом вічного життя, а також відповідальності та безсмертя.
 +
''Елементи декору'': вирізані частини тису, такі як гілки та віти, часто використовуються як декоративні елементи в різних культурах.  ''Лікарське використання'': деякі види тису мають лікарські властивості. Наприклад, певні види використовуються у традиційній медицині для лікування захворювань суглобів та інших проблем зі здоров'ям.
 +
 +
https://bcsad.com.ua/tys-yahidnyi-s3/
 +
 
==Див. також==
 
==Див. також==
  
[[Категорія:Словник Грінченка і сучасність/Факультет педагогічної освіти_Слова_2023-2024 н.р.]]
+
[[Категорія:Слова 2024 року]]
 +
[[Категорія:Словник Грінченка і сучасність/Факультет педагогічної освіти]]
 +
[[Категорія:Словник Грінченка і сучасність/Слова 2024 року/Факультет педагогічної освіти]]

Поточна версія на 08:27, 19 квітня 2024

Тиси́на, -ни, ж. 1) Тисовое дерево. Гол. II. 60. 2) Раст. Lycopodium complanatum L. Вх. Пч. II. 33.

Словник Бориса Грінченка

Тиси́на, -ни, ж. 1) Тисовое дерево. Гол. II. 60. 2) Раст. Lycopodium complanatum L. Вх. Пч. II. 33.

Сучасні словники

[Академічний тлумачний словник (1970—1980)]

ТИС, чол.

1. род. а. Хвойне вічнозелене дерево або чагарник із твердою бурувато-червоною деревиною, що росте переважно в південних країнах. — Давайте сюди сосну зимової рубки, давайте сюди дуба, давайте бука й горіха. Хай принесуть тиса, що негній-деревом називається в народі (Юрій Яновський, II, 1958, 125); В ущелинах, на неприступних скелях [Кримських гір] ростуть поодинокі тисячолітні тиси, оригінальні хвойні дерева з темно-зеленою хвоєю (По заповідних місцях України, 1960, 139); З групи вимираючих деревних порід насамперед треба назвати релікт (залишок) третинного періоду — тис ягідний, який має важливе наукове, господарське й декоративне значення (Наука і життя, 4, 1961, 36).

2. род. у. Деревина такого дерева. Меблі з тису.

Словник української мови: в 11 томах. — Том 10, 1979. — Стор. 122.

http://sum.in.ua/s/tys

ДЕРЕВО, а, сер.

1. Багаторічна рослина з твердим стовбуром і гіллям, що утворює крону. Високі дерева на краю лісу махали до вітру віттям, немов зачіпали його (Михайло Коцюбинський, I, 1955, 35); Вулиці і шляхи обсаджено декоративними і плодовими деревами (Озеленення колгоспного села, 1955, 4); * Образно. Твердження, буцімто розвиток літератури, розвиток письменності підтинає під корінь квітуче дерево народної поезії, цілком безпідставні (Максим Рильський, III, 1956, 143); * У порівняннях. Дома, не вечерявши, Рідкодуб зрізаним деревом упав на ліжко (Іван Кириленко, Вибр., 1960, 231); // тільки одн. Зрізані стовбури цієї рослини, очищені від гілля; колоди. Десь понабували й дерева: такого понавертали, що піщани аж жахалися... На післязавтрього загадали чоловікам теє дерево обтісувати (Панас Мирний, II, 1954, 95). ▲ Родовідне дерево — таблиця у вигляді дерева, що вказує на розгалуження роду, сім'ї; схеми родоводу. ♦ За деревами [й] лісу не бачити (не видно) — піклуючись про що-небудь окреме, другорядне, не помічати загального, основного.

2. тільки одн. Матеріал з цієї рослини, що йде на будівництво та різні вироби. — Це майстерні. Оце тут з дерева виробляють всячину — і вози, і колеса, мебель всяку, вікна (Панас Мирний, IV, 1955, 329); Залізо і мідь, глина і пісок, вода і повітря, дерево і гас — все це різні речовини (Фізика, II, 1957, 30); // перен. Про бездушну, тупу людину. На Варенцова нема надії. Дерево та ще й дубове (Тарас Шевченко, VI, 1957, 170); Висміяний професором.., сідав [Микола] на парту, «дерево на дерево», як говорив панотець Павло (Олексій Полторацький, Повість.., 1960, 270).

Словник української мови: в 11 томах. — Том 2, 1971. — Стор. 246.

http://sum.in.ua/s/derevo


Тисові

[Тлумачення із "Словника української мови"]

ТИС, ч . 1. род. а. Хвойне вічнозелене дерево або чагарник із твердою бурувато-червоною деревиною, що росте переважно в південних країнах. - Давайте сюди сосну зимової рубки, давайте сюди дуба, давайте бука й горіха. Хай принесуть тиса, що негній-деревом називається в народі (Ю. Янов., II, 1958, 125); В ущелинах, на неприступних скелях [Кримських гір] ростуть поодинокі тисячолітні тиси, оригінальні хвойні дерева з темно-зеленою хвоєю (По заповідних місцях.., 1960, 139); З групи вимираючих деревних порід насамперед треба назвати релікт (залишок) третинного періоду - тис ягідний, який має важливе наукове, господарське й декоративне значення (Наука.., 4, 1961, 36).

https://slovnyk.ua/index.php?swrd=тисові

[Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.]

Тисові Період існування: тріас — наш час

Тис звичайний Біологічна класифікаціяредагувати Царство: Рослини (Plantae) Клада: Судинні рослини (Tracheophyta) Клада: Голонасінні (Gymnosperms) Відділ: Хвойні (Pinophyta) Клас: Хвойні (Pinopsida) Порядок: Соснові (Pinales) Родина: Тисові (Taxaceae)

Ти́сові (Taxacae) — родина хвойних рослин. Це дерева й кущі до 10—15 (20) м заввишки. Відомо 5 (27 видів) або 6 родів (34 види), поширених у Північній півкулі, окрім роду Austrotaxus, ендеміка Нової Каледонії. У флорі України єдиний представник родини — тис ягідний.

Опис Листки чергові або майже супротивні, лінійні, ланцетні. Мікроспорофіли щиткоподібні, з 4—8 мікроспорангіями, зібрані в головчасті шишечки або в складні сережкоподібні «суцвіття». Повітряних пухирців у мікроспор немає. Макроспорофіли не зібрані в шишки, несуть по 1—2 насінні зачатки, розташовані в пазухах лускуватих листочків біля верхівки пагона. Після запліднення з насінного зачатка утворюється насінина з твердою кам'янистою оболонкою. Навколо насінини (від основи) розростається принасінник (арилюс); спочатку він зелений, а потім стає яскраво-червоним (у тиса), м'ясистим і набуває вигляду бокальчика, в який занурена насінина. Молоді пагони і листки тиса містять алкалоїди (зокрема таксин), а тому отруйні для деяких тварин. Використання Деревина тисових дуже цінна (має гарну текстуру, добре полірується). В давні часи з тиса виготовляли високоякісні луки, що було причиною, з одного боку, вирубування тисових лісів на потреби війська, а з другого — заповідання тисових гаїв та заборони знищувати дерева. Джерела Біологічний словник / за ред. I. Г. Підоплічка. — К. : Головна редакція УРЕ, 1974. — Т. 3. — 552 с.

Вікісховище має мультимедійні дані за темою: Тисові

https://uk.wikipedia.org/wiki/%D0%A2%D0%B8%D1%81%D0%BE%D0%B2%D1%96

Тисина

Ілюстрації

Медія

https://www.youtube.com/watch?v=jDp0GBhgFB8

Цікаві факти

Старовинна історія: тисина має велику історію використання. Деякі види тису вживалися стародавніми народами для виготовлення луків і стріл, а також для виготовлення отруйних отрут. Отруйність: багато частин тису містять отруйні речовини, такі як алкалоїди, зокрема таксин. Водночас, ці рослини також мають медичні застосування, зокрема для виробництва препаратів для лікування раку. Декоративне використання: завдяки своїй густій зелені і нестандартній формі, тисина часто використовується для створення декоративних живих парків і садів. Довговічність: деякі види тису відзначаються довговічністю. Наприклад, дерево з назвою "Sarv-e Abarqu" у Ірані, вік якого становить більше 4000 років, вважається одним з найдавніших живих дерев. Символіка: у деяких культурах тис вважається символом вічного життя, а також відповідальності та безсмертя. Елементи декору: вирізані частини тису, такі як гілки та віти, часто використовуються як декоративні елементи в різних культурах. Лікарське використання: деякі види тису мають лікарські властивості. Наприклад, певні види використовуються у традиційній медицині для лікування захворювань суглобів та інших проблем зі здоров'ям.

https://bcsad.com.ua/tys-yahidnyi-s3/

Див. також