Відмінності між версіями «Трапок»

Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук
 
(не показані 8 проміжних версій ще одного учасника)
Рядок 15: Рядок 15:
 
{| style="width:100%; margin-top:2em; vertical-align:top; border-top:5px #66CDAA solid; border-bottom:5px #66CDAA solid; text-align:center"  
 
{| style="width:100%; margin-top:2em; vertical-align:top; border-top:5px #66CDAA solid; border-bottom:5px #66CDAA solid; text-align:center"  
 
|- valign="top"
 
|- valign="top"
|style="width:20%; padding-top:1em;"| [[Зображення:Photoicon.png|x140px]]
+
|style="width:20%; padding-top:1em;"| [[Зображення:Дорога24.11.21..jpg|x140px]]
|style="width:20%; padding-top:1em;"| [[Зображення:Photoicon.png|x140px]]
+
|style="width:20%; padding-top:1em;"| [[Зображення:Стежка.jpg|x140px]]
|style="width:20%; padding-top:1em;"| [[Зображення:Photoicon.png|x140px]]  
+
|style="width:20%; padding-top:1em;"| [[Зображення:Шлях24.11.21..jpg|x140px]]  
|style="width:20%; padding-top:1em;"| [[Зображення:Photoicon.png|x140px]]
+
|style="width:20%; padding-top:1em;"| [[Зображення:Сучаснадорога24.11.jpg|x140px]]
 
|}
 
|}
  
 
==Медіа==
 
==Медіа==
 +
{{#ev:youtube|3O8_beiRhHw}}
  
 
==Див. також==
 
==Див. також==
  
 
==Джерела та література==
 
==Джерела та література==
 +
[https://slovnyk.ua/index.php?swrd=%D1%88%D0%BB%D1%8F%D1%85 Словника української мови]
 +
https://tsikavi-fakty.com.ua/tsikavi-fakty-pro-chumatskyj-shlyah/
  
==Зовнішні посилання==
+
==Цікаві факти==
 +
# Чумацький Шлях — це диск з діаметром приблизно 120,000 світлових років і з діаметром центрального балджа (потовщення в центрі) приблизно в 12,000 світлових років. Але він має форму, далеку від ідеально плоскою, і виглядає злегка “спотвореним”.
 +
# У Чумацькому Шляху, за оцінками вчених, знаходиться близько 200 мільярдів зірок. Для порівняння, в найбільшою відомою нам галактиці під назвою IC 1101 налічується більше 100 трильйонів зірок, тобто в 500 разів більше.
 +
# У грецькій міфології Чумацький Шлях був створений, коли Гера пролила молоко, коли годувала грудьми Геракла.
 +
# Чумацький Шлях має чотири спіральні рукави, в яких розташовані зірки галактичного диска. Наша Сонячна система розташована недалеко від центру гілки рукава Персея (цікаві факти про Сонячну систему).
 +
# У центрі галактики знаходиться надмасивна чорна діра, яка в мільйони разів масивніше нашого Сонця. Земля знаходиться на відстані близько 27000 світлових років від нього.
 +
# У той час як Сонячна система рухається з середньою швидкістю 828 812 км/год, їй все одно буде потрібно близько 230 мільйонів років, щоб зробити оборот навколо всього Чумацького Шляху.
 +
# Астрономи впевнені, що видимі зірки, планети, астероїди і пил становлять лише десяту частку від усієї маси Чумацького Шляху. Решта 90% припадає на так звану темну матерію. А от що вона з себе представляє – це вже зовсім інша загадка.
 +
# Астрономи підрахували, що кожен рік в галактиці Чумацький Шлях утворюється сім нових зірок. Вони виникають з хмар газу і пилу, які, в свою чергу, є “вторинною сировиною”, залишками вибухнули світил (цікаві факти про зірок).
 +
# Галактики Чумацький Шлях і Андромеда в кінцевому підсумку зіткнуться один з одним, але станеться це ще не скоро, приблизно через 4,5 мільярда років. Так як щільність зірок у цих галактиках невелика, ймовірно, вони просто пройдуть один крізь одного.
 +
# Андромеда і Чумацький Шлях є частиною групи з більш ніж 54 галактик, які називаються Локальною групою. Ці дві галактики, а також галактика Трикутника є трьома найбільшими в групі. Найбільшою галактикою є Андромеда, Чумацький шлях займає друге місце, а галактика Трикутника — третє. Андромеда і галактика Трикутника – це спіральні галактики, розташовані на відстані від 2,5 до 3 мільйонів світлових років від Чумацького Шляху.
 +
# На усі зірки в нашій галактиці припадає лише близько 3% її маси.
 +
# Незважаючи на мільярди зірок навколо, з будь-якої точки Землі можна побачити в телескоп не більше 2500 з них одночасно.
 +
# Земля знаходиться в центрі жилої зони нашої галактики. Ближче до галактичного центру космічна радіація занадто сильна, щоб там могла виникнути життя (цікаві факти про радіацію).
 +
# За рахунок величезної маси наша галактика часто притягає до себе зірки з інших невеликих скупчень.
 +
# Вчені припускають, що наш Всесвіт існує трохи менше 14 мільярдів років. При цьому вік Чумацького шляху складає приблизно 13,5-13,6 мільярдів років, тобто він є практично ровесником Всесвіту.
 +
# Чумацький Шлях не завжди виглядав так, як зараз — красивою викривленою спіраллю. Він придбав свої сьогоднішні розміри і форму шляхом поглинання інших галактик, і продовжує це робити донині.
 +
# Як у планет є супутники, так вони є і у Чумацького шляху. Це відносно невеликі (за космічними мірками) зоряні скупчення.
 +
# Чумацький Шлях і Андромеда зближуються зі швидкістю близько 140 км в секунду.
 +
# Ми не можемо зробити знімок Чумацького Шляху згори тому, що ми знаходимося в товщі галактичного диска. Це все одно що намагатися зробити фотографію свого будинку, перебуваючи при цьому всередині нього.
 +
# Кулясте скупчення Омега Центавра раніше було карликовою галактикою, але більшу частину її зірок вже поглинув Чумацький Шлях, увібравши їх у себе.
  
 
[[Категорія:Словник Грінченка і сучасність/Інститут людини]]
 
[[Категорія:Словник Грінченка і сучасність/Інститут людини]]
 
[[Категорія:Слова 2021 року]]
 
[[Категорія:Слова 2021 року]]

Поточна версія на 14:51, 24 листопада 2021

Трапок, -пка, м. Слѣдъ, тропа, дорога. Взяти трапок. Харьк. г.

Трапо́к, м. Только въ выраженіи: на трапку. Гдѣ случится, де трапиться. На трапку шукай. Елисаветгр. у. Де ніж? На трапку. Ном. № 12749. Мнж. 167.

Сучасні словники

Словника української мови

1.Смуга землі, Признач. для їзди та ходіння; дорога. 
2. Місце для проходу, проїзду кого-, чого-небудь; прохід. 
3.Напрям руху в який-небудь бік, до якогось відомого або наміченого місця.

Ілюстрації

Дорога24.11.21..jpg Стежка.jpg Шлях24.11.21..jpg Сучаснадорога24.11.jpg

Медіа

Див. також

Джерела та література

Словника української мови https://tsikavi-fakty.com.ua/tsikavi-fakty-pro-chumatskyj-shlyah/

Цікаві факти

  1. Чумацький Шлях — це диск з діаметром приблизно 120,000 світлових років і з діаметром центрального балджа (потовщення в центрі) приблизно в 12,000 світлових років. Але він має форму, далеку від ідеально плоскою, і виглядає злегка “спотвореним”.
  2. У Чумацькому Шляху, за оцінками вчених, знаходиться близько 200 мільярдів зірок. Для порівняння, в найбільшою відомою нам галактиці під назвою IC 1101 налічується більше 100 трильйонів зірок, тобто в 500 разів більше.
  3. У грецькій міфології Чумацький Шлях був створений, коли Гера пролила молоко, коли годувала грудьми Геракла.
  4. Чумацький Шлях має чотири спіральні рукави, в яких розташовані зірки галактичного диска. Наша Сонячна система розташована недалеко від центру гілки рукава Персея (цікаві факти про Сонячну систему).
  5. У центрі галактики знаходиться надмасивна чорна діра, яка в мільйони разів масивніше нашого Сонця. Земля знаходиться на відстані близько 27000 світлових років від нього.
  6. У той час як Сонячна система рухається з середньою швидкістю 828 812 км/год, їй все одно буде потрібно близько 230 мільйонів років, щоб зробити оборот навколо всього Чумацького Шляху.
  7. Астрономи впевнені, що видимі зірки, планети, астероїди і пил становлять лише десяту частку від усієї маси Чумацького Шляху. Решта 90% припадає на так звану темну матерію. А от що вона з себе представляє – це вже зовсім інша загадка.
  8. Астрономи підрахували, що кожен рік в галактиці Чумацький Шлях утворюється сім нових зірок. Вони виникають з хмар газу і пилу, які, в свою чергу, є “вторинною сировиною”, залишками вибухнули світил (цікаві факти про зірок).
  9. Галактики Чумацький Шлях і Андромеда в кінцевому підсумку зіткнуться один з одним, але станеться це ще не скоро, приблизно через 4,5 мільярда років. Так як щільність зірок у цих галактиках невелика, ймовірно, вони просто пройдуть один крізь одного.
  10. Андромеда і Чумацький Шлях є частиною групи з більш ніж 54 галактик, які називаються Локальною групою. Ці дві галактики, а також галактика Трикутника є трьома найбільшими в групі. Найбільшою галактикою є Андромеда, Чумацький шлях займає друге місце, а галактика Трикутника — третє. Андромеда і галактика Трикутника – це спіральні галактики, розташовані на відстані від 2,5 до 3 мільйонів світлових років від Чумацького Шляху.
  11. На усі зірки в нашій галактиці припадає лише близько 3% її маси.
  12. Незважаючи на мільярди зірок навколо, з будь-якої точки Землі можна побачити в телескоп не більше 2500 з них одночасно.
  13. Земля знаходиться в центрі жилої зони нашої галактики. Ближче до галактичного центру космічна радіація занадто сильна, щоб там могла виникнути життя (цікаві факти про радіацію).
  14. За рахунок величезної маси наша галактика часто притягає до себе зірки з інших невеликих скупчень.
  15. Вчені припускають, що наш Всесвіт існує трохи менше 14 мільярдів років. При цьому вік Чумацького шляху складає приблизно 13,5-13,6 мільярдів років, тобто він є практично ровесником Всесвіту.
  16. Чумацький Шлях не завжди виглядав так, як зараз — красивою викривленою спіраллю. Він придбав свої сьогоднішні розміри і форму шляхом поглинання інших галактик, і продовжує це робити донині.
  17. Як у планет є супутники, так вони є і у Чумацького шляху. Це відносно невеликі (за космічними мірками) зоряні скупчення.
  18. Чумацький Шлях і Андромеда зближуються зі швидкістю близько 140 км в секунду.
  19. Ми не можемо зробити знімок Чумацького Шляху згори тому, що ми знаходимося в товщі галактичного диска. Це все одно що намагатися зробити фотографію свого будинку, перебуваючи при цьому всередині нього.
  20. Кулясте скупчення Омега Центавра раніше було карликовою галактикою, але більшу частину її зірок вже поглинув Чумацький Шлях, увібравши їх у себе.