Відмінності між версіями «Злотечко»

Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук
 
(не показані 2 проміжні версії цього учасника)
Рядок 44: Рядок 44:
 
==Джерела та література==
 
==Джерела та література==
  
==Зовнішні посилання==
+
[http://sum.in.ua/s/zloto Словник української мови] (Золото (у 1 знач.)
 +
 
 +
[http://sum.in.ua/s/zloto Словник української мови]
 +
 
 +
==Цікаві факти==
 +
Перший офіційно зареєстрований золотий самородок був здобутий в Сполучених Штатах Америки, в Кабаррю штату Північна Кароліна. Вага його складала 17 фунтів (7,7 кг). Саме Північна Кароліна стала місцем зародження «золотої лихоманки». Після того, як тут виявили другий самородок в 1803 році.
 +
Золото має самі різні кольори (це залежить від металу, який додають до золота)
 +
 
  
 
[[Категорія:Словник Грінченка і сучасність/Інститут людини]]
 
[[Категорія:Словник Грінченка і сучасність/Інститут людини]]
 
[[Категорія:Слова 2021 року]]
 
[[Категорія:Слова 2021 року]]

Поточна версія на 15:18, 18 листопада 2021

Зло́течко, -ка, с. Ум. отъ злото.

Сучасні словники

Словник української мови

Злото, -та, с. 1) Золото. Привезе мені віночок з чистого злота. Чуб. V. 207. А в чім теє дитя? — У сріблі та в злоті. Чуб. III. 39. 2) Ласкательное названіе любимаго человѣка. Ой вийду я за ворота, — нема мого злота, тільки стоїть той нескреба, що мені не треба. Мет. 38. Ум. злітце, зло́течко. Грин. III. 13. Зробив ворітця із щирого злітця. Чуб. III. 295. ЗОЛОТО, а, сер.

Золото Хімічний елемент, благородний метал жовтого кольору, гнучкий, тягучий і ковкий. Із нор золото виносять, Щоб пельку залити Неситому!.. То каторжні (Тарас Шевченко, I, 1951, 244); Хрести на церкві горіли, неплче вилиті з щирого золота (Нечуй-Левицький, III, 1956, 317); — Я ж свердлувальником був, — доводив він. — Візьміть мене, не пошкодуєте! Я вам золото знайду в тайзі... (Олесь Донченко, II, 1956, 21); * Образно. Знов зацвітуть лани широкі гарячим золотом пшениць (Володимир Сосюра, II, 1958, 197); * У порівняннях. — Хай тобі, дитинко, буде все і з землі, і з води, і з роси, щоб ти був, мов золото, ясний, наче весна, красний, мов хліб, добрий (Михайло Стельмах, I, 1962, 6); // перен. Про золотисте забарвлення чого-небудь. Ліс, повитий срібноперим димом, В синяві, у золоті, в іржі — Ніби осінь пензлем невидимим В небі розписала вітражі (Максим Рильський, III, 1961, 323).

ЗЛОТО, а, сер., заст., поет. Золото (у 1 знач.). О, Грузіє! В твоїх-бо горах Ще стільки злота і срібла! (Павло Тичина, II, 1957, 74); Ломи, січи Каміння, злото добувай! (Микола Чернявський, Поезії, 1959, 69); * Образно. І поки вітер грав злотом її волосся, ..ся жінка оповідала своє життя (Михайло Коцюбинський, II, 1955, 294).

ЗЛОТО... Перша частина складних слів, що відповідає: а) слову злотий 1 у 2 знач., напр.: злотокрилий і т. ін.; б) слову злото у 1 знач., напр.: злотолитий, злотоносний; у 2 знач., напр.: злототканий.

Словник української мови (Золото (у 1 знач.)



Ілюстрації

Золото.jpg Злото.jpg Золотце.jpg Photoicon.png

Медіа

Див. також

Злотечко

Золотавий

Джерела та література

Словник української мови (Золото (у 1 знач.)

Словник української мови

Цікаві факти

Перший офіційно зареєстрований золотий самородок був здобутий в Сполучених Штатах Америки, в Кабаррю штату Північна Кароліна. Вага його складала 17 фунтів (7,7 кг). Саме Північна Кароліна стала місцем зародження «золотої лихоманки». Після того, як тут виявили другий самородок в 1803 році. Золото має самі різні кольори (це залежить від металу, який додають до золота)