Відмінності між версіями «Навхрест»

Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук
(Створена сторінка: '''На́вхрест, '''''нар. ''Крестообразно, на́крестъ. ''Обмахнулись два ляшеньки навхрест шабел...)
 
(Зовнішні посилання)
 
(не показано 6 проміжних версій цього учасника)
Рядок 1: Рядок 1:
 
'''На́вхрест, '''''нар. ''Крестообразно, на́крестъ. ''Обмахнулись два ляшеньки навхрест шабельками. ''Нп. ''Навхрест руки держить. ''Нп.  
 
'''На́вхрест, '''''нар. ''Крестообразно, на́крестъ. ''Обмахнулись два ляшеньки навхрест шабельками. ''Нп. ''Навхрест руки держить. ''Нп.  
 
[[Категорія:На]]
 
[[Категорія:На]]
 +
 +
==Сучасні словники==
 +
Тлумачення слова у сучасних словниках
 +
НАВХРЕСТ, присл. Хрестоподібно, хрест-навхрест. Вони [двері] були чорні від вогкості і перековані навхрест двома залізними грубими штабами (Фр., І, 1955, 273).
 +
ХРЕСТ-НАВХРЕСТ, розм. ХРЕСТ-НАХРЕСТ, присл. У вигляді хреста, перетинаючи одне одним; хрестоподібно. Діти вже починали мерзнути. Щоб тепліше було, Чайченко щільно вмостив їх на грубому.. рядні, а кінці його зав'язав хрест-навхрест (Михайло Стельмах, I, 1962, 31); На тій горі дуб шумить під вітром могутній та розлогий, а на тому дубі віти хрест-навхрест сплелися (Анатолій Шиян, Іван — мужицький син, 1959, 25); Пішла Маруся у кімнату і винесла на дерев'яній тарілочці два рушника [рушники] довгих та мудро вишитих, хрест-нахрест покладених (Квітка-Основ'яненко, II, 1956, 71); Сама заклала руки такхрест-нахрест і тихо стояла (Михайло Коцюбинський, II, 1955, 197).
 +
ХРЕСТОПОДІ́БНО. Присл. до хрестоподібний. Підготовлену цвітну капусту розрізують хрестоподібно по качану знизу вгору, кладуть у каструлю і варять без покришки в підсоленій воді.. до готовності (Українські страви, 1957, 191).
 +
ХРЕСТОПОДІ́БНИЙ, а, е. Який формою нагадує хрест. Ходкевич поклав на чоло побожного хреста й поцілував хрестоподібний ефес свого старовинного меча (Іван Ле, Наливайко, 1957, 279); Літає хрестоподібний бумеранг так само, як і «класичний», але для вправ, для показових змагань він зручніший (Наука і життя, 4, 1966, 55); Найчастіше на старовинних [буковинських] килимах бачимо ромбовидні, зірчасті та хрестоподібні мотиви у різноманітних комбінаціях (Народна творчість та етнографія, 6, 1967, 37).
 +
 +
==Ілюстрації==
 +
{| style="width:100%; margin-top:2em; vertical-align:top; border-top:5px #66CDAA solid; border-bottom:5px #66CDAA solid; text-align:center"
 +
|- valign="top"
 +
|style="width:20%; padding-top:1em;"| [[Зображення:Навх1.jpg|x140px]]
 +
|style="width:20%; padding-top:1em;"| [[Зображення:Навх2.jpg|x140px]]
 +
|style="width:20%; padding-top:1em;"| [[Зображення:Навх3.jpg|x140px]]
 +
|style="width:20%; padding-top:1em;"| [[Зображення:Навхрест4.jpg|x140px]]
 +
|}
 +
 +
==Медіа==
 +
 +
==Див. також==
 +
 +
==Джерела та література==
 +
https://www.slovnyk.ua/
 +
 +
==Зовнішні посилання==
 +
 +
[[Категорія:Словник Грінченка і сучасність/Факультет права та міжнародних відносин]]
 +
[[Категорія:Слова 2019 року]]

Поточна версія на 19:37, 16 листопада 2019

На́вхрест, нар. Крестообразно, на́крестъ. Обмахнулись два ляшеньки навхрест шабельками. Нп. Навхрест руки держить. Нп.

Сучасні словники

Тлумачення слова у сучасних словниках НАВХРЕСТ, присл. Хрестоподібно, хрест-навхрест. Вони [двері] були чорні від вогкості і перековані навхрест двома залізними грубими штабами (Фр., І, 1955, 273). ХРЕСТ-НАВХРЕСТ, розм. ХРЕСТ-НАХРЕСТ, присл. У вигляді хреста, перетинаючи одне одним; хрестоподібно. Діти вже починали мерзнути. Щоб тепліше було, Чайченко щільно вмостив їх на грубому.. рядні, а кінці його зав'язав хрест-навхрест (Михайло Стельмах, I, 1962, 31); На тій горі дуб шумить під вітром могутній та розлогий, а на тому дубі віти хрест-навхрест сплелися (Анатолій Шиян, Іван — мужицький син, 1959, 25); Пішла Маруся у кімнату і винесла на дерев'яній тарілочці два рушника [рушники] довгих та мудро вишитих, хрест-нахрест покладених (Квітка-Основ'яненко, II, 1956, 71); Сама заклала руки такхрест-нахрест і тихо стояла (Михайло Коцюбинський, II, 1955, 197). ХРЕСТОПОДІ́БНО. Присл. до хрестоподібний. Підготовлену цвітну капусту розрізують хрестоподібно по качану знизу вгору, кладуть у каструлю і варять без покришки в підсоленій воді.. до готовності (Українські страви, 1957, 191). ХРЕСТОПОДІ́БНИЙ, а, е. Який формою нагадує хрест. Ходкевич поклав на чоло побожного хреста й поцілував хрестоподібний ефес свого старовинного меча (Іван Ле, Наливайко, 1957, 279); Літає хрестоподібний бумеранг так само, як і «класичний», але для вправ, для показових змагань він зручніший (Наука і життя, 4, 1966, 55); Найчастіше на старовинних [буковинських] килимах бачимо ромбовидні, зірчасті та хрестоподібні мотиви у різноманітних комбінаціях (Народна творчість та етнографія, 6, 1967, 37).

Ілюстрації

Навх1.jpg Навх2.jpg Навх3.jpg Навхрест4.jpg

Медіа

Див. також

Джерела та література

https://www.slovnyk.ua/

Зовнішні посилання