Відмінності між версіями «Культурний»

Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук
(Створена сторінка: '''Культурний, -а, -е. '''Культурный. ''Культурний світ. ''К. ХП. 23. Категорія:Ку)
 
(Зовнішні посилання)
 
(не показано 3 проміжні версії 2 учасників)
Рядок 1: Рядок 1:
 
'''Культурний, -а, -е. '''Культурный. ''Культурний світ. ''К. ХП. 23.  
 
'''Культурний, -а, -е. '''Культурный. ''Культурний світ. ''К. ХП. 23.  
 
[[Категорія:Ку]]
 
[[Категорія:Ку]]
 +
 +
==Сучасні словники==
 +
 +
КУЛЬТУ́РНИЙ, а, е.
 +
1. Стос. до культури (у 1 знач.). Я запропонував вести в газеті постійний одділ [відділ] хроніки галицького життя — політичного, громадського, культурного (Михайло Коцюбинський, III, 1956, 258); Економічне, громадське, культурне життя російського, українського та білоруського народів розвивалося в тісних взаємозв'язках (Максим Рильський, III, 1956, 15); Україна зробила величезний стрибок у своєму економічному і культурному розвитку (Наука і життя, 12, 1957, 1);
 +
//  Стос. до поширення культури. Мало єсть таких, що проводять культурну роботу в народі безпосередньо (Леся Українка, V, 1956, 94); Після розв'язаного завдання найбільшого в світі політичного перевороту перед нами стали інші завдання — завдання культурні.. (Ленін, 33, 1951, 48); Член партії повинен: ..брати активну участь у політичному житті країни, в керуванні державними справами, в господарському і культурному будівництві (Статут КПРС, 1961, 5).
 +
2. З високим рівнем культури; освічений, вихований. Друге [оповідання] — невеличкі нариси, як однакові враження відбиваються у душах культурної людини і простого чоловіка (Панас Мирний, V, 1955, 406); — Треба стояти лицем до мас, бути чуйним, культурним, діловим, — говорив він, проводжаючи обох аж до дверей (Анатолій Шиян, Баланда, 1957, 199); Він.. ішов по садках полохати закоханих, а культурний Борька, хоч і стояв «вище цього», а все-таки супроводжував свого друга (Олесь Гончар, IV, 1960, 79);
 +
//  Відповідний до вимог культури. Культурних розваг в комуні було тоді небагато. Приміщення під клуб ще не було відремонтоване (Іван Микитенко, II, 1957, 476); Фабрика була досить солідна, та культурний рівень її був низький (Олександр Довженко, I, 1958, 20); — Запевняю вас, що нічого з вашим старим не станеться.. І за себе теж не турбуйтесь: ви не в лісі, ви в культурній, цивілізованій Полтаві (Олесь Гончар, II, 1959, 177).
 +
3. Який має високорозвинені, досконалі засоби виробництва. — Анархія у прифронтовій смузі продовжується. Поділля, Волинь руйнуються. Цукрові та винокурні заводи, великі маєтки, культурні господарства — знищуються селянами та солдатами (Андрій Головко, II, 1957, 482);
 +
//  Який здійснюється високорозвиненими, досконалими засобами виробництва. Зразу ж впадала в око культурна обробка землі (Юрій Смолич, I, 1958, 55).
 +
4. Який розводиться, вирощується (про рослину); протилежне дикий. Товсті листки, великі круглі бруньки, опушені і гранчасті кінці гонів подовження свідчать про те, що сіянці культурні (Юним мічурінцям.., 1955, 55); Археологічні розкопки.. свідчать про те, що доісторичні форми кукурудзи порівняно з сучасними були значно примітивнішими, проте це були вже культурні рослини (Український ботанічний журнал, XVII, 5, 1960, 3);
 +
//  Оброблюваний (про ґрунт, землю).
 +
▲ Культурний шар, архл. — шар землі, що містить органічні рештки, будівельні залишки і предмети матеріальної культури минувшини. Всього в культурному шарі вдалося зібрати близько 50 великих і дрібних уламків глиняного посуду (Археологія, IX, 1954, 164).
 +
 +
==Ілюстрації==
 +
{| style="width:100%; margin-top:2em; vertical-align:top; border-top:5px #66CDAA solid; border-bottom:5px #66CDAA solid; text-align:center"
 +
|- valign="top"
 +
|style="width:20%; padding-top:1em;"| [[Зображення:Photoicon.png|x140px]]
 +
|style="width:20%; padding-top:1em;"| [[Зображення:Photoicon.png|x140px]]
 +
|style="width:20%; padding-top:1em;"| [[Зображення:Photoicon.png|x140px]]
 +
|style="width:20%; padding-top:1em;"| [[Зображення:Photoicon.png|x140px]]
 +
|}
 +
==Медіа==
 +
 +
==Див. також==
 +
 +
==Джерела та література==
 +
http://sum.in.ua/s/kuljturnyj
 +
 +
==Зовнішні посилання==
 +
 +
[[Категорія:Словник Грінченка і сучасність/Факультет здоров’я, фізичного виховання і спорту]]
 +
[[Категорія:Слова 2015 року]]

Поточна версія на 21:04, 12 листопада 2017

Культурний, -а, -е. Культурный. Культурний світ. К. ХП. 23.

Сучасні словники

КУЛЬТУ́РНИЙ, а, е. 1. Стос. до культури (у 1 знач.). Я запропонував вести в газеті постійний одділ [відділ] хроніки галицького життя — політичного, громадського, культурного (Михайло Коцюбинський, III, 1956, 258); Економічне, громадське, культурне життя російського, українського та білоруського народів розвивалося в тісних взаємозв'язках (Максим Рильський, III, 1956, 15); Україна зробила величезний стрибок у своєму економічному і культурному розвитку (Наука і життя, 12, 1957, 1); // Стос. до поширення культури. Мало єсть таких, що проводять культурну роботу в народі безпосередньо (Леся Українка, V, 1956, 94); Після розв'язаного завдання найбільшого в світі політичного перевороту перед нами стали інші завдання — завдання культурні.. (Ленін, 33, 1951, 48); Член партії повинен: ..брати активну участь у політичному житті країни, в керуванні державними справами, в господарському і культурному будівництві (Статут КПРС, 1961, 5). 2. З високим рівнем культури; освічений, вихований. Друге [оповідання] — невеличкі нариси, як однакові враження відбиваються у душах культурної людини і простого чоловіка (Панас Мирний, V, 1955, 406); — Треба стояти лицем до мас, бути чуйним, культурним, діловим, — говорив він, проводжаючи обох аж до дверей (Анатолій Шиян, Баланда, 1957, 199); Він.. ішов по садках полохати закоханих, а культурний Борька, хоч і стояв «вище цього», а все-таки супроводжував свого друга (Олесь Гончар, IV, 1960, 79); // Відповідний до вимог культури. Культурних розваг в комуні було тоді небагато. Приміщення під клуб ще не було відремонтоване (Іван Микитенко, II, 1957, 476); Фабрика була досить солідна, та культурний рівень її був низький (Олександр Довженко, I, 1958, 20); — Запевняю вас, що нічого з вашим старим не станеться.. І за себе теж не турбуйтесь: ви не в лісі, ви в культурній, цивілізованій Полтаві (Олесь Гончар, II, 1959, 177). 3. Який має високорозвинені, досконалі засоби виробництва. — Анархія у прифронтовій смузі продовжується. Поділля, Волинь руйнуються. Цукрові та винокурні заводи, великі маєтки, культурні господарства — знищуються селянами та солдатами (Андрій Головко, II, 1957, 482); // Який здійснюється високорозвиненими, досконалими засобами виробництва. Зразу ж впадала в око культурна обробка землі (Юрій Смолич, I, 1958, 55). 4. Який розводиться, вирощується (про рослину); протилежне дикий. Товсті листки, великі круглі бруньки, опушені і гранчасті кінці гонів подовження свідчать про те, що сіянці культурні (Юним мічурінцям.., 1955, 55); Археологічні розкопки.. свідчать про те, що доісторичні форми кукурудзи порівняно з сучасними були значно примітивнішими, проте це були вже культурні рослини (Український ботанічний журнал, XVII, 5, 1960, 3); // Оброблюваний (про ґрунт, землю). ▲ Культурний шар, архл. — шар землі, що містить органічні рештки, будівельні залишки і предмети матеріальної культури минувшини. Всього в культурному шарі вдалося зібрати близько 50 великих і дрібних уламків глиняного посуду (Археологія, IX, 1954, 164).

Ілюстрації

Photoicon.png Photoicon.png Photoicon.png Photoicon.png

Медіа

Див. також

Джерела та література

http://sum.in.ua/s/kuljturnyj

Зовнішні посилання