Відмінності між версіями «Дан»

Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук
 
(не показано 7 проміжних версій цього учасника)
Рядок 52: Рядок 52:
 
Розряди з 1 по 6 дан є і в мистецтві поводження з кендамой [4].
 
Розряди з 1 по 6 дан є і в мистецтві поводження з кендамой [4].
  
==Ілюстрації==
+
==Анімація==
 
{| style="width:100%; margin-top:2em; vertical-align:top; border-top:5px #66CDAA solid; border-bottom:5px #66CDAA solid; text-align:center"  
 
{| style="width:100%; margin-top:2em; vertical-align:top; border-top:5px #66CDAA solid; border-bottom:5px #66CDAA solid; text-align:center"  
 
|- valign="top"
 
|- valign="top"
|style="width:20%; padding-top:1em;"| [[Зображення:makaka3.jpeg|x140px]]
+
|style="width:20%; padding-top:1em;"|[[Файл:Makaka5.png|x140px]]
|style="width:20%; padding-top:1em;"| [[Зображення:makaka505.jpeg|x140px]]
+
|style="width:20%; padding-top:1em;"|[[Файл:Makaka3.jpg|x140px]]
|style="width:20%; padding-top:1em;"| [[Зображення:makaka8.jpeg|x140px]]  
+
|style="width:20%; padding-top:1em;"|[[Файл:Makaka8.jpg|x140px]]
 
|}
 
|}
 +
  
 
==Медіа==
 
==Медіа==
Рядок 78: Рядок 79:
 
==Зовнішні посилання==
 
==Зовнішні посилання==
  
[[Категорія:Словник Грінченка і сучасність/Інститут людини]]
+
[[Категорія:Словник Грінченка і сучасність/Факультет права та міжнародних ]]
[[Категорія:Слова 2014 року]]
+
 
[[Категорія:Слова 2014 року]]
+
[[Категорія:Слова 2019 року]]

Поточна версія на 16:43, 13 листопада 2019


Значення

Дан (яп. 段 «рівень, щабель») - японський розряд в бойових мистецтвах (айкідо, карате), настільних іграх (го, РІІТ, сьогі, рендзю) та інших заняттях (кендама). На відміну від учнівської ступеня «кю», дано є майстерні ступенем. Наймолодшим даном є перший, найстаршим (в залежності від системи) - з 6-го по 10-й.

Якщо носіїв кю в Японії називають «Муда» (無 段 者) - «той, у кого немає дана», то який досяг ступеня першого дана називається «сёданся» (初段 者) - «той, у кого є перший дан». Ті, хто має даний вище першого - «юданся» (有 段 者) - «той, у кого є дан».

Назви

У японських бойових мистецтвах щодо власників данів прийняті також наступні назви:

1 і 2 дан - семпай (яп. 先輩),

3 і 4 дан - сенсей (яп. 先生),

5, 6 і 7 дан - сихан (яп. 師範),

8 і 9 дан - хансі (яп. 範士),

10 дан - Мейдзін (яп. 名人)

Історія

Система розрядів «дан» була винайдена Хон'імбо Досаку, професійним гравцем в го в період Едо. Досаку отримав вищий ранг 9 дан і звання Мейдзін.

У будо систему рангів «кю-дан» ввів Дзігоро Кано, засновник дзюдо [1]. Спочатку Кано присудив перший дан двом своїм першим учням Сіро Сайго і Цунедзіро Томита в 1883 році.

Дан в го

У грі го система «кю-дан» застосовується в якості базової в Японії, Кореї, частково - в Китаї. Західні асоціації го користуються рейтингами, схожими на шахові, або власними системами розрядів але також застосовують систему «кю-дан» як допоміжну.

У японською, китайською та корейською го існує дві шкали рангів: аматорська та професійна. Обидві шкали данів прив'язані до поняття фори. У го гравець, який робить перший хід (чорні) має перевагу, тому при рівній грі він дає противнику (білим) компенсацію в 6,5 очок (комі), яка додається до набраної білими за гру сумою очок. Величина комі вважається рівній ціні одного каменю (одного ходу).

Любительська шкала рангів починається з 30 кю ​​(рівень новачка, що не зіграв жодної партії), далі йдуть менші значення, відповідні більшого ігровому майстерності, аж до 1 кю. Після 1 кю йде шкала данів, яка починається з 1 дана і закінчується 7 даном. Різниця в силі між гравцями двох сусідніх аматорських рангів традиційно вважається рівною одному каменю фори. Це означає, що для зрівняння шансів при зустрічі гравців 1 і 2 данів перший повинен грати чорними без комі, гравців 1 і 3 данів - перший грає чорними і додатково отримує фору в один камінь. Аматорські дані привласнюють го-організації (в Японії це асоціації го Ніхон Кіін і Кансай Кіін) за результатами участі гравців в аматорських турнірах.

Професійна шкала данів починається з 1 дана і закінчується 9 даном. При цьому різниця між сусідніми данами становить близько третини каменю фори (тобто 2-2,5 очка), тобто різниця в силі між слабшими і найсильнішими професіоналами не перевищує 3 каменів. Професійні дані присвоюються тими ж го-організаціями, але професіонал має зовсім інший статус, ніж любитель. Перший дан присвоюється після здачі іспиту та отримання сертифікату професіонала, наступні - за результатами участі в професійних турнірах. Участь в аматорських турнірах професіоналам заборонено.ляються гравці свідомо більш.

Дан

У шахах сьогі в Японії є 3 окремі офіційні лінійки розрядів кю-дан: для любителів, для жінок-професіоналок і для чоловіків-професіоналів. Професійні дані по сьогі може привласнювати лише Японська федерація сьогі, згідно фіксованим правилам [2].

У всіх вищеназваних системах отримані дані не можуть бути знижені або відняті; можливо лише підвищення. Таким чином, офіційний дан в сьогі є показником найвищого рівня гри, якого сёгіст досяг у своєму житті.

Також, дані по сьогі присуджуються при ранжируванні сёгістов на різних ігрових сайтах [3], на кожному з яких розрядна система має свої особливості. Для цих данів можливо і зниження.

Тому при вказівці дана гравця слід також вказувати (якщо це неясно з контексту), в рамках якої системи цей дан був отриманий.

Подібна японської система «кю-дан» використовується в корейських бойових мистецтвах: хапкідо, тхеквондо, при цьому ступені називаються «кип» і «тан» відповідно.

В'єтнамські вода також використовують ступені дан - по-китайському «Доан», тільки кольоровість поясів дуже відрізняється (найнижчий чорний, вищий - білий).

З 1998 року Китайська асоціація ушу спільно з Національною спортивною комісією і Китайським дослідним інститутом ушу ввели систему з дев'яти рангів «дуань». У міжнародній практиці рекомендовано використовувати японський термін «дан».

Розряди з 1 по 6 дан є і в мистецтві поводження з кендамой [4].

Анімація

Makaka5.png Makaka3.jpg Makaka8.jpg


Медіа

Див. також

Кю (розряд)

кемпо (термін)

напрямку в кемпо

Семпай і кохай, сенсей, кайтё і кантё, Сосай, соке, сихан і будо

Розряди в сьогі

Джерела та література

Зовнішні посилання