Відмінності між версіями «Дурман»

Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук
(Сучасні словники)
(Сучасні словники)
 
(не показано 5 проміжних версій цього учасника)
Рядок 3: Рядок 3:
  
 
==Сучасні словники==
 
==Сучасні словники==
Тлумачення слова у сучасних словниках.
+
Тлумачення слова у сучасних словниках.  
  1. Однорічна отруйна трав'яниста рослина родини пасльонових з білими квітками, які мають неприємний, запаморочливий запах; використовується в медицині. Під полом лежали усякі трави і коріння: ..дурман, усякі реп'яхи, куряча сліпота ; При астматичному кашлі.. затягуються легко димом з маленької папіроски, скрученої з потертих сухих листків дурману. Нам завжди здається, що нива життя нашого найбільш поросла дурманом. Виріс на муках людських, як дурман, муками і втішається  
+
   
 +
Дурман (Datura) — рід рослин родини пасльонових (Solanaceae), представники якого — великі трави, рідше — деревоподібні рослини. Наукова назва роду (Datura) походить від санскр. dhattura або араб. ‎ tatura від tat — колоти. Вся рослина, особливо коріння отруйні. Однорічна отруйна трав'яниста рослина родини пасльонових з білими квітками, які мають неприємний, запаморочливий запах; використовується в медицині. Під полом лежали усякі трави і коріння: ..дурман, усякі реп'яхи, куряча сліпота ; При астматичному кашлі.. затягуються легко димом з маленької папіроски, скрученої з потертих сухих листків дурману. Нам завжди здається, що нива життя нашого найбільш поросла дурманом. Виріс на муках людських, як дурман, муками і втішається  
  
 +
Ботанічна характеристика
 +
Однорічна трав'яниста рослина з соковитим, дудчастим, голим, порожнистим стеблом заввишки до 1 м. Має неприємний запах. Корінь стрижневий. Листя короткочерешкове, велике, чергове, яйцеподібне, виїмчасто-зубчасте, майже лопатеве. Квітки теж великі, білі, з лійкоподібним віночком, розташовані поодинці в пазухах листя; чашка трубчаста, п'ятигранна, п'ятизубчаста. Плід — багатонасінна коробочка яйцеподібної форми, вкрита жорсткими колючками, розкривається чотирма стулками. Насіння велике, сплюснуте, матово-чорне. Цвіте в липні-вересні, плодоносить з липня.
 +
 +
Поширення
 +
Переважно середня і південна смуга європейської частини країни. Середня Азія, Крим, Кавказ, Алтай. Введений в культуру в Україні. Там же культивується і дурман індіанський — Datura innoxia Mill. Поширений на пустирях, городах, вздовж доріг, поблизу житла, на полях. Інколи зустрічаються промислові чагарники. Заготівля. Збирають з обережністю розвинене листя у фазі цвітіння рослини до самої осені, але в суху погоду. Осінню висмикують всю рослину, обривають листя, стебла спалюють, попіл використовують на добриво. Перед спалюванням стебел струшують насіння з коробочок.
 +
 +
Хімічний склад
 +
Алкалоїди — гіосциамін і скополамін. Корисний вміст не менше 0,25 %, а в плодах і насінні в дурману індіанського їх міститься 0,2-0,5 %. При вмісті алкалоїдів в листі дурману звичайного більше 0,25 % листя відпускають для приготування препаратів відповідно в меншій кількості[
 +
В Центральній Україні та на Поділлі дурман називають «дивдвир».
 +
Опис
 +
Квітки великі, віночок воронкоподібний. Зав'язь 2‑гніздова, причому гнізда нерідко ще розділені кожне на 2 напівгнізда; плід — велика, в основному 4‑гніздова коробочка, що абсолютно висихає при достиганні або м'ясиста, що розпадається на 4 стулки, або ж зовсім не розкривається.
 +
 +
Токсичність
 +
Вся рослина отруйна, особливо коріння, тому при роботі з рослиною використовуються захисні рукавиці. Серед ознак отруєння — посилене серцебиття, сухість у роті, галюцинації, безпричинний страх або сміх, нудота, порушення або втрата зору, судоми. Симптоми можуть тривати до кількох діб.
 +
 +
Галюциногенні властивості рослини використовувались в народній медицині і чаклунських обрядах з давніх часів. У зв'язку з поєднанням високоактивних антихолінергічних речовин, які містить дурман, він викликає делірій: повну нездатність розрізняти реальність і фантазії, гіпертермію, тахікардію, дивну і, можливо, агресивну поведінку, важку форму мідріазу з подальшою болючою світлобоязню, яка триває кілька днів. Також, часто виникає амнезія.
 +
 +
Історичні відомості
 +
Існує дві версії походження рослин цього роду. Згідно з одною з них, батьківщиною дурману є Мексика і Центральна Америка, а потім він був завезений в Європу разом з іншими пасльоновими. За іншою версією дурман розповсюдився з прикаспійських степів, потрапивши до Європи в Середньовіччя разом з циганами.
 
2. Те, що одурманює, п'янить; одурманюючий засіб. Підсип оцей дурман. Вони, як вип'ють, будуть спать смертельним сном ; Чи дурман нікотину, чи просто здоровий глузд, а може і те і друге разом так вплинули на Сахно, а тільки вона дуже швидко заспокоїлася.
 
2. Те, що одурманює, п'янить; одурманюючий засіб. Підсип оцей дурман. Вони, як вип'ють, будуть спать смертельним сном ; Чи дурман нікотину, чи просто здоровий глузд, а може і те і друге разом так вплинули на Сахно, а тільки вона дуже швидко заспокоїлася.
  
3Те, що служить засобом обману, омани, притуплює розум, затуманює свідомість. Ми влаштовували інсценізовані диспути, спрямовані проти релігійних забобонів, проти отруйного дурману ідеалістичного світогляду; Життя вимагає все рішучіше боротися з капіталістичними пережитками, зокрема, слід значно посилити бойову наступальну агітацію проти релігійного дурману.
+
3. Те, що служить засобом обману, омани, притуплює розум, затуманює свідомість. Ми влаштовували інсценізовані диспути, спрямовані проти релігійних забобонів, проти отруйного дурману ідеалістичного світогляду; Життя вимагає все рішучіше боротися з капіталістичними пережитками, зокрема, слід значно посилити бойову наступальну агітацію проти релігійного дурману.
  
 
==Ілюстрації==
 
==Ілюстрації==
 
{| style="width:100%; margin-top:2em; vertical-align:top; border-top:5px #66CDAA solid; border-bottom:5px #66CDAA solid; text-align:center"  
 
{| style="width:100%; margin-top:2em; vertical-align:top; border-top:5px #66CDAA solid; border-bottom:5px #66CDAA solid; text-align:center"  
 
|- valign="top"
 
|- valign="top"
|style="width:20%; padding-top:1em;"| [[Зображення:Photoicon.png|x140px]]
+
|style="width:20%; padding-top:1em;"| [[Зображення:5еп.jpg|x140px]]
|style="width:20%; padding-top:1em;"| [[Зображення:Photoicon.png|x140px]]
+
|style="width:20%; padding-top:1em;"| [[Зображення:6нр.jpg|x140px]]
|style="width:20%; padding-top:1em;"| [[Зображення:Photoicon.png|x140px]]  
+
|style="width:20%; padding-top:1em;"| [[Зображення:7го.jpg|x140px]]  
|style="width:20%; padding-top:1em;"| [[Зображення:Photoicon.png|x140px]]
+
|style="width:20%; padding-top:1em;"| [[Зображення:9щд.jpg|x140px]]
 
|}
 
|}
  
Рядок 24: Рядок 44:
  
 
==Джерела та література==
 
==Джерела та література==
 +
https://www.slovnyk.ua/index.php?swrd=%D0%B4%D1%83%D1%80%D0%BC%D0%B0%D0%BD
 +
 +
http://slovopedia.org.ua/93/53396/865433.html
 +
 +
http://slovopedia.org.ua/29/53396/10637.html
  
 
==Зовнішні посилання==
 
==Зовнішні посилання==

Поточна версія на 20:22, 15 листопада 2019

Дурман, -ну, м. Раст. Datura stramonium. Об’ївся дурману. Ошалѣлъ. Запінилась, посатаніла, неначе дурману іззіла. Котл. Ен.

Сучасні словники

Тлумачення слова у сучасних словниках.

Дурман (Datura) — рід рослин родини пасльонових (Solanaceae), представники якого — великі трави, рідше — деревоподібні рослини. Наукова назва роду (Datura) походить від санскр. dhattura або араб. ‎ tatura від tat — колоти. Вся рослина, особливо коріння отруйні. Однорічна отруйна трав'яниста рослина родини пасльонових з білими квітками, які мають неприємний, запаморочливий запах; використовується в медицині. Під полом лежали усякі трави і коріння: ..дурман, усякі реп'яхи, куряча сліпота ; При астматичному кашлі.. затягуються легко димом з маленької папіроски, скрученої з потертих сухих листків дурману. Нам завжди здається, що нива життя нашого найбільш поросла дурманом. Виріс на муках людських, як дурман, муками і втішається

Ботанічна характеристика Однорічна трав'яниста рослина з соковитим, дудчастим, голим, порожнистим стеблом заввишки до 1 м. Має неприємний запах. Корінь стрижневий. Листя короткочерешкове, велике, чергове, яйцеподібне, виїмчасто-зубчасте, майже лопатеве. Квітки теж великі, білі, з лійкоподібним віночком, розташовані поодинці в пазухах листя; чашка трубчаста, п'ятигранна, п'ятизубчаста. Плід — багатонасінна коробочка яйцеподібної форми, вкрита жорсткими колючками, розкривається чотирма стулками. Насіння велике, сплюснуте, матово-чорне. Цвіте в липні-вересні, плодоносить з липня.

Поширення Переважно середня і південна смуга європейської частини країни. Середня Азія, Крим, Кавказ, Алтай. Введений в культуру в Україні. Там же культивується і дурман індіанський — Datura innoxia Mill. Поширений на пустирях, городах, вздовж доріг, поблизу житла, на полях. Інколи зустрічаються промислові чагарники. Заготівля. Збирають з обережністю розвинене листя у фазі цвітіння рослини до самої осені, але в суху погоду. Осінню висмикують всю рослину, обривають листя, стебла спалюють, попіл використовують на добриво. Перед спалюванням стебел струшують насіння з коробочок.

Хімічний склад Алкалоїди — гіосциамін і скополамін. Корисний вміст не менше 0,25 %, а в плодах і насінні в дурману індіанського їх міститься 0,2-0,5 %. При вмісті алкалоїдів в листі дурману звичайного більше 0,25 % листя відпускають для приготування препаратів відповідно в меншій кількості[ В Центральній Україні та на Поділлі дурман називають «дивдвир». Опис Квітки великі, віночок воронкоподібний. Зав'язь 2‑гніздова, причому гнізда нерідко ще розділені кожне на 2 напівгнізда; плід — велика, в основному 4‑гніздова коробочка, що абсолютно висихає при достиганні або м'ясиста, що розпадається на 4 стулки, або ж зовсім не розкривається.

Токсичність Вся рослина отруйна, особливо коріння, тому при роботі з рослиною використовуються захисні рукавиці. Серед ознак отруєння — посилене серцебиття, сухість у роті, галюцинації, безпричинний страх або сміх, нудота, порушення або втрата зору, судоми. Симптоми можуть тривати до кількох діб.

Галюциногенні властивості рослини використовувались в народній медицині і чаклунських обрядах з давніх часів. У зв'язку з поєднанням високоактивних антихолінергічних речовин, які містить дурман, він викликає делірій: повну нездатність розрізняти реальність і фантазії, гіпертермію, тахікардію, дивну і, можливо, агресивну поведінку, важку форму мідріазу з подальшою болючою світлобоязню, яка триває кілька днів. Також, часто виникає амнезія.

Історичні відомості Існує дві версії походження рослин цього роду. Згідно з одною з них, батьківщиною дурману є Мексика і Центральна Америка, а потім він був завезений в Європу разом з іншими пасльоновими. За іншою версією дурман розповсюдився з прикаспійських степів, потрапивши до Європи в Середньовіччя разом з циганами. 2. Те, що одурманює, п'янить; одурманюючий засіб. Підсип оцей дурман. Вони, як вип'ють, будуть спать смертельним сном ; Чи дурман нікотину, чи просто здоровий глузд, а може і те і друге разом так вплинули на Сахно, а тільки вона дуже швидко заспокоїлася.

3. Те, що служить засобом обману, омани, притуплює розум, затуманює свідомість. Ми влаштовували інсценізовані диспути, спрямовані проти релігійних забобонів, проти отруйного дурману ідеалістичного світогляду; Життя вимагає все рішучіше боротися з капіталістичними пережитками, зокрема, слід значно посилити бойову наступальну агітацію проти релігійного дурману.

Ілюстрації

5еп.jpg 6нр.jpg 7го.jpg 9щд.jpg

Медіа

Див. також

Джерела та література

https://www.slovnyk.ua/index.php?swrd=%D0%B4%D1%83%D1%80%D0%BC%D0%B0%D0%BD

http://slovopedia.org.ua/93/53396/865433.html

http://slovopedia.org.ua/29/53396/10637.html

Зовнішні посилання