Відмінності між версіями «Лівий»

Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук
 
(не показано одну проміжну версію цього учасника)
Рядок 23: Рядок 23:
  
 
==Див. також==
 
==Див. також==
 +
 +
 +
1.''Встати з лівої ноги (лівою ногою, на ліву ногу)'' — бути в поганому настрої. Сьогодні прокинувся [Федір Іполитович] пізно, по-недільному. Виспався на славу, встав начебто не з лівої ноги; Макар Іванович Літко встав, мабуть, із ліжка лівою ногою, бо так йому сьогодні не по собі щось, усе його дратує, усе турбує; [Надєжда Петрівна:] Ви сьогодні на ліву ногу встали, Любов Олександрівно.
 +
 +
2.''Лівий крайній, спорт.'' — один з гравців футбольної команди, що грає зліва. У нас спорт організовано, .. в кожній сім'ї — чи стрибун, чи бігун, чи штангіст, чи воротар, чи крайній правий, чи крайній лівий;
 +
 +
3.''По (на) ліву руку (руч)'' — з лівого боку; ліворуч. Коло середнього стовпа прив'язали батька, по праву руку коло його Грегора, по ліву руку меншого сина (Нечуй-Левицький, III, 1956, 279)
  
 
==Джерела та література==
 
==Джерела та література==

Поточна версія на 21:51, 3 листопада 2019

Лівий, -а́, -е́. 1) Лѣвый. Повернувся козак Нечай на лівую руку, не вискочить Нечаїв кінь із лядського трупу. 2) — бік. Въ вышивкѣ: изнанка. Шух. І. 154.

Сучасні словники

Тлумачення слова у сучасних словниках

ЛІ́ВИЙ, а, е.

1. Розташований з того боку тіла, де міститься серце; протилежне правий. Там-то його й скалічено, Та й на Україну Повернено з одставкою: Бачиш, праву ногу Чи то ліву підстрелено... У Гниди тільки брова ліва тріпонулась, а він мов не чув, заговорив знов про воли.

 Розташований з боку тієї руки, яка ближча до серця. Шосе.. простяглося рівно між двох водяних просторів — буро-зеленавої смуги Дунаю праворуч і величезного спокійно-синього плеса Кагулу — з лівого боку.
 Розташований з цього боку, якщо стояти обличчям у напрямі руху (річки тощо). Грім все гуркоче, і руда хмара лівим крилом обійма небо; Багратіон з усіма полками переправився на лівий берег Дніпра.

Ілюстрації

Photoicon.png Photoicon.png Photoicon.png Photoicon.png

Медіа

Див. також

1.Встати з лівої ноги (лівою ногою, на ліву ногу) — бути в поганому настрої. Сьогодні прокинувся [Федір Іполитович] пізно, по-недільному. Виспався на славу, встав начебто не з лівої ноги; Макар Іванович Літко встав, мабуть, із ліжка лівою ногою, бо так йому сьогодні не по собі щось, усе його дратує, усе турбує; [Надєжда Петрівна:] Ви сьогодні на ліву ногу встали, Любов Олександрівно.

2.Лівий крайній, спорт. — один з гравців футбольної команди, що грає зліва. У нас спорт організовано, .. в кожній сім'ї — чи стрибун, чи бігун, чи штангіст, чи воротар, чи крайній правий, чи крайній лівий;

3.По (на) ліву руку (руч) — з лівого боку; ліворуч. Коло середнього стовпа прив'язали батька, по праву руку коло його Грегора, по ліву руку меншого сина (Нечуй-Левицький, III, 1956, 279)

Джерела та література

Зовнішні посилання