Відмінності між версіями «Каптан»

Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук
 
Рядок 15: Рядок 15:
 
|}
 
|}
 
==Медіа==
 
==Медіа==
 
+
{{#ev:youtube|7M05a63YjHk}}
==Див. також==
+
 
+
 
==Джерела та література==
 
==Джерела та література==
 
+
Фон Вінклер П. П. Кафтан, одяг // Енциклопедичний словник Брокгауза і Ефрона: в 86 т. (82 т. І 4 доп.). - СПб., 1895. - Т. XIVa. - С. 802.
==Зовнішні посилання==
+
Кірєєва Є. В. «Історія костюма. Європейський костюм від античності до XX століття. »- М .: Просвещение. тисячу дев'ятсот сімдесят-шість
 
+
Кафтан // Сосніна Н., Шангіна І. Російський традиційний костюм: Ілюстрована енциклопедія. - СПб .: Мистецтво-СПБ, 2006. - С. 107-109. - ISBN 5-210-01612-9.
 +
==Типи==
 +
Становий каптан — шили по фігурі, «по стану». Становий каптан мав короткі, до ліктя, рукави.
 +
Польський каптан — з'явився в XVII столітті. Верхня частина каптана (від пояса) щільно охоплювала фігуру, а нижні поли — широкі. Рукава дуже широкі і пишні у плеча і вузькі від ліктя до кисті.
 +
Український каптан
 +
Терлик — каптан, який носили царські охоронці (ринди), сокольничим та інші. Був схожий на польський каптан. Терлік мав спереду особливий нагрудник, що застібається на правій стороні грудей і правому плечі.
 +
Чуга — каптан для верхової їзди і для військових. Цей каптан мав короткі рукави і відкладний комір, а на Подолі по два бічних розрізи
 
[[Категорія:Словник Грінченка і сучасність/Факультет права та міжнародних відносин]]
 
[[Категорія:Словник Грінченка і сучасність/Факультет права та міжнародних відносин]]
 
[[Категорія:Слова 2018 року]]
 
[[Категорія:Слова 2018 року]]

Поточна версія на 21:19, 5 листопада 2018

Сучасні словники

Капта́н, заст. і діал. кафта́н[1][2] (від тур. kaftan, для якого припускають перську чи питомо тюркську етимологію)[3] — традиційний верхній одяг перського походження. Мав форму халата або пальто. Поширений середньовічних мусульманських країнах Близького та Середнього сходу, у Кримському ханстві, Московському царстві. Аналог польсько-українського жупана чи кунтуша[4]. Звужений і укорочений каптан називався каптанцем[ Опис Каптан шився з широкими плечима та дуже вузьким станом. Каптани шили з кармазиного сукна, а на підкладку використовували перську клітчасту тканину. На грудях каптани защіпалися на мілкі шовкові ґудзики та шовкові петельки. Рукави у каптанах були вузькі, а в кінці навпроти долоні мали розрізи, завдяки яким рукава відвертали. Ці відвороти називалися «заковраші», такі заковраші обшивалися темно-блакитним оксамитом, та в розрізах защіпалися на металеві гаплики. З боків у шви були вшиті кишені. Різновиди каптана: нижні і верхні (які носили поверх іншого одягу, наприклад ферязі). Верхні часто робилися теплими, з хутром або стьобаною на ваті підкладкою. Прості (звичайні) каптани були: дощові, їздові, столові, сумирні та ін. Ошатні каптани мали відкладне намисто на комірі, золоті петлиці з китицями спереду, зап'ястя біля рукавів і мережива на полах. Намисто, зап'ястя і петлиці іноді обшивалися дорогоцінним камінням та перлами. Каптан застібався встик і мав на грудях шість-вісім петлиць. Внизу з боків каптана також були розрізи з петлицями. Каптан мав довгі рукави. З XVII століття до нього додається високий стоячий, багато прикрашений комір — «козир». Домашній каптан — одяг багатих людей, який носили тільки вдома. Це довгий, до підлоги, одяг, з невеликим захо́дом направо. Домашній каптан застібали на ґудзики.

Ілюстрації

Каптан.png Каптанв.png Сталин.png Бодя.png

Медіа

Джерела та література

Фон Вінклер П. П. Кафтан, одяг // Енциклопедичний словник Брокгауза і Ефрона: в 86 т. (82 т. І 4 доп.). - СПб., 1895. - Т. XIVa. - С. 802. Кірєєва Є. В. «Історія костюма. Європейський костюм від античності до XX століття. »- М .: Просвещение. тисячу дев'ятсот сімдесят-шість Кафтан // Сосніна Н., Шангіна І. Російський традиційний костюм: Ілюстрована енциклопедія. - СПб .: Мистецтво-СПБ, 2006. - С. 107-109. - ISBN 5-210-01612-9.

Типи

Становий каптан — шили по фігурі, «по стану». Становий каптан мав короткі, до ліктя, рукави. Польський каптан — з'явився в XVII столітті. Верхня частина каптана (від пояса) щільно охоплювала фігуру, а нижні поли — широкі. Рукава дуже широкі і пишні у плеча і вузькі від ліктя до кисті. Український каптан Терлик — каптан, який носили царські охоронці (ринди), сокольничим та інші. Був схожий на польський каптан. Терлік мав спереду особливий нагрудник, що застібається на правій стороні грудей і правому плечі. Чуга — каптан для верхової їзди і для військових. Цей каптан мав короткі рукави і відкладний комір, а на Подолі по два бічних розрізи