Відмінності між версіями «Збиток»

Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук
(Створена сторінка: '''Зби́ток, -тка, '''''м. ''Чаще во мн. ч.: '''збитки'''. 1) Изобиліе, излишество. ''Живуть пани у збит...)
 
 
(не показано 17 проміжних версій цього учасника)
Рядок 1: Рядок 1:
 
'''Зби́ток, -тка, '''''м. ''Чаще во мн. ч.: '''збитки'''. 1) Изобиліе, излишество. ''Живуть пани у збитках і горя не знають. ''Берд. у. ''Великі збитті усякого добра. ''Левиц. І. 466. 2) — '''робити'''. Проказничать. ''Оті шалихвости паничі зробили мені збитки, взяли коняку та й знатурили. ''Берд. у. ''Бо ти тут збитки робиш. ''Каменец. у. 8) '''На збитки'''. На зло. ''Це він на збитки отак робить. ''Каменец. у. ''Я просив його заждати на мене, а він узяв та й на збитки поїхав. ''Бердич. у. ''На збитки не загину. ''Федьк.  
 
'''Зби́ток, -тка, '''''м. ''Чаще во мн. ч.: '''збитки'''. 1) Изобиліе, излишество. ''Живуть пани у збитках і горя не знають. ''Берд. у. ''Великі збитті усякого добра. ''Левиц. І. 466. 2) — '''робити'''. Проказничать. ''Оті шалихвости паничі зробили мені збитки, взяли коняку та й знатурили. ''Берд. у. ''Бо ти тут збитки робиш. ''Каменец. у. 8) '''На збитки'''. На зло. ''Це він на збитки отак робить. ''Каменец. у. ''Я просив його заждати на мене, а він узяв та й на збитки поїхав. ''Бердич. у. ''На збитки не загину. ''Федьк.  
 
[[Категорія:Зб]]
 
[[Категорія:Зб]]
 +
ЗБИ́ТКИ, ів, мн. (одн. збиток, тку, чол.).
 +
 +
==Сучасні словники==
 +
=== [http://sum.in.ua/s/vybiljuvaty  Словник української мови Академічний тлумачний словник (1970—1980)]===
 +
1. Матеріальні втрати; протилежне - прибутки.
 +
Інтервенти заподіяли радянським республікам збитків на суму 38 млрд. золотих карбованців (Історія УРСР, II, 1957, 218);
 +
Летить раптом із столиці до губернатора казенна бумага — відшкодувати Лук'янові сину Свиридову Кабашному всі його збитки (Олесь Гончар, Таврія, 1952, 38).
 +
Бути в збитку — зазнавати матеріальних втрат:
 +
- Ставай до мене в підмайстри.. В збитку не будеш, бо жодного дня не сидітимеш без роботи (Зінаїда Тулуб, Людолови, I, 1957, 119).
 +
 +
2. Зло, шкода.
 +
— Ну й молодь тепер пішла... їй аби тільки причепуритися або напитися. І на думку не спаде, що від того самі збитки... (Зінаїда Тулуб, Людолови, 1, 1957, 85);
 +
Вчинок, що завдає шкоди.
 +
Нишпорив [Сергійко] по чужих городах та садках, ..бився з дітворою, — ..одним словом, робив усі ті збитки, які присущі всім дітям його віку (Григорій Тютюнник, Вир, 1960, 26).
 +
На збитки: а) на зло. Там [під мостом] буду сидіти так довго, аж умру мамі на збитки (Степан Ковалів, Світ.., 1960, 11);
 +
б) навмисне. Він на збитки так качається, щоб тобі страху завдати (Іван Франко, III, 1950, 24); Хіба вона не знає, чого дівчата сохнуть? Тільки покажи якомусь, що побиваєшся за ним, а він тоді на збитки на іншу очі вирячує (Михайло Стельмах, I, 1962, 156).
 +
 +
3. Пустощі, жарти.
 +
На молоденьких веселих панночок дивиться [Дорко] вже як батько, якого часом веселять збитки дитячі (Осип Маковей, Вибр., 1954, 24); — Та якби й ваші двірські самі пряли собі на сорочки, самі шили собі убрання, то не впали б у гріх. Менше мали б часу на усякі збитки (Нечуй-Левицький, IV, 1956, 30).
 +
 +
==Ілюстрації==
 +
{| style="width:100%; margin-top:2em; vertical-align:top; border-top:5px #66CDAA solid; border-bottom:5px #66CDAA solid; text-align:center"
 +
|- valign="top"
 +
|style="width:20%; padding-top:1em;"| [[Зображення:Збиток!.jpg|x140px]]
 +
|style="width:20%; padding-top:1em;"| [[Зображення:Збиток2.jpg|x140px]]
 +
|style="width:20%; padding-top:1em;"| [[Зображення:Збиток3.jpg|x140px]]
 +
|}
 +
 +
==Медіа== 
 +
{{#ev:youtube|M01Wo4hut58}}
 +
{{#ev:youtube|5MjTb_Ymi7k}}
 +
 +
==Див. також==
 +
 +
==Джерела та література==
 +
 +
==Зовнішні посилання==
 +
===[http://sum.in.ua/ Академічний тлумачний словник (1970—1980)]===
 +
===[http://slovopedia.org.ua/ Словопедія]===
 +
[[Категорія:Словник Грінченка і сучасність/Факультет права та міжнародних відносин]]
 +
[[Категорія:Слова 2020 року]]

Поточна версія на 15:55, 10 листопада 2020

Зби́ток, -тка, м. Чаще во мн. ч.: збитки. 1) Изобиліе, излишество. Живуть пани у збитках і горя не знають. Берд. у. Великі збитті усякого добра. Левиц. І. 466. 2) — робити. Проказничать. Оті шалихвости паничі зробили мені збитки, взяли коняку та й знатурили. Берд. у. Бо ти тут збитки робиш. Каменец. у. 8) На збитки. На зло. Це він на збитки отак робить. Каменец. у. Я просив його заждати на мене, а він узяв та й на збитки поїхав. Бердич. у. На збитки не загину. Федьк. ЗБИ́ТКИ, ів, мн. (одн. збиток, тку, чол.).

Сучасні словники

Словник української мови Академічний тлумачний словник (1970—1980)

1. Матеріальні втрати; протилежне - прибутки. Інтервенти заподіяли радянським республікам збитків на суму 38 млрд. золотих карбованців (Історія УРСР, II, 1957, 218); Летить раптом із столиці до губернатора казенна бумага — відшкодувати Лук'янові сину Свиридову Кабашному всі його збитки (Олесь Гончар, Таврія, 1952, 38). Бути в збитку — зазнавати матеріальних втрат: - Ставай до мене в підмайстри.. В збитку не будеш, бо жодного дня не сидітимеш без роботи (Зінаїда Тулуб, Людолови, I, 1957, 119).

2. Зло, шкода. — Ну й молодь тепер пішла... їй аби тільки причепуритися або напитися. І на думку не спаде, що від того самі збитки... (Зінаїда Тулуб, Людолови, 1, 1957, 85); Вчинок, що завдає шкоди. Нишпорив [Сергійко] по чужих городах та садках, ..бився з дітворою, — ..одним словом, робив усі ті збитки, які присущі всім дітям його віку (Григорій Тютюнник, Вир, 1960, 26). На збитки: а) на зло. Там [під мостом] буду сидіти так довго, аж умру мамі на збитки (Степан Ковалів, Світ.., 1960, 11); б) навмисне. Він на збитки так качається, щоб тобі страху завдати (Іван Франко, III, 1950, 24); Хіба вона не знає, чого дівчата сохнуть? Тільки покажи якомусь, що побиваєшся за ним, а він тоді на збитки на іншу очі вирячує (Михайло Стельмах, I, 1962, 156).

3. Пустощі, жарти. На молоденьких веселих панночок дивиться [Дорко] вже як батько, якого часом веселять збитки дитячі (Осип Маковей, Вибр., 1954, 24); — Та якби й ваші двірські самі пряли собі на сорочки, самі шили собі убрання, то не впали б у гріх. Менше мали б часу на усякі збитки (Нечуй-Левицький, IV, 1956, 30).

Ілюстрації

Збиток!.jpg Збиток2.jpg Збиток3.jpg

Медіа

Див. також

Джерела та література

Зовнішні посилання

Академічний тлумачний словник (1970—1980)

Словопедія