Відмінності між версіями «Чорниця»

Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук
(Ілюстрації)
 
Рядок 50: Рядок 50:
 
|style="width:20%; padding-top:1em;"| [[Зображення:ЧОРНИЦЯ2.jpg|x140px]]
 
|style="width:20%; padding-top:1em;"| [[Зображення:ЧОРНИЦЯ2.jpg|x140px]]
 
|style="width:20%; padding-top:1em;"| [[Зображення:ЧОРНИЦЯ3.jpg|x140px]]
 
|style="width:20%; padding-top:1em;"| [[Зображення:ЧОРНИЦЯ3.jpg|x140px]]
|style="width:20%; padding-top:1em;"| [[Зображення:ЧОРНИЦЯ.jpg|x140px]]
+
|style="width:20%; padding-top:1em;"| [[Зображення:monashka.jpg|x140px]]
 
|}
 
|}
  

Поточна версія на 18:10, 24 листопада 2017

Чорниця, -ці, ж. 1) = Черниця. МВ. II. 199. 2) Раст. Rubus caesius. Вх. Пч. II. 35.

Черниця, -ці, ж. 1) Монахиня. Одна пішла ввісень заміж, друга у м’ясниці, а третяя чорнявая пішла у черниці. Нп. 2) Черника, Vaccinium Myrtillus L. Анн. 371. Одна пішла до світлиці, друга до пивниці, а третяя чорнявая у ліс по черниці. Чуб. V. 168.

Сучаснісловники

Словник української мови Академічний тлумачний словник (1970—1980)

ЧОРНИ́ЦЯ, і, жін. 1. бот. (Vaccinium myrtillus, L.). Дрібний ягідний дикорослий чагарник родини брусничних з чорними їстівними ягодами. Чорниця — дрібний напівкуш (15—50 см) (Колгоспна виробнича енциклопедія, II, 1956, 328); Чорниця — найпопулярніша народна лікарська рослина, особливо її ягоди (Лікарські рослини.., 1958, 125).

ЧЕРНИЦЯ 1, і, жін. Жіночий рід до чернець. Задзвонили до вечерні; Оксана осталась, А черниця, помолившись, В храм пошкандибала (Тарас Шевченко, I, 1963, 128); [Одарка:] Не знаю, як я з жалю не вмерла. ..Прийде вечір, дівчата зберуться на вулицю, співають, сміються, а у мене й охоти нема — ні до пісень, ні до жартів... Так вже мене всі й прозвали черницею (Марко Кропивницький, I, 1958, 61); * У порівняннях. З хати, мов черниця, вийшла Ольга. На білому, схудлому обличчі різко виділяються чорні брови, під застиглими очима плямами залягає темнота (Михайло Стельмах, II, 1962, 153).

УКРЛІТ.ORG_Cловник

2. Ягода цієї рослини. Ми рвемо над дорогою стиглі чорниці, а іноді й суниці (Шиян, Партиз. край, 1946, 135); // збірн. Багаті поліські ліси на ягоди — чорницю, брусницю, суницю, малину, горобину(Рад. Укр., 16.III 1971, 4). Чорни́ця — дрібний ягідний дикорослий чагарник родини брусничних з чорними їстівними плодами, а також ягоди цієї рослини; використовується в народній медицині.

СЛОВОФОРМИ. ОРФОГРАФІЧНИЙ СЛОВНИК.

чорниця - іменник, жіночий рід, істота і неістота, I відміна

ВІДМІНОК ОДНИНА МНОЖИНА
Називний чорниця чорниці
Родовий чорниці чорниць
Давальний чорниці чорницям
Знахідний чорницю чорниці, чорниць
Орудний чорницею чорницями
Місцевий на/у чорниці на/у чорницях
Кличний чорнице чорниці

Іноземні словники

Словари и энциклопедии на Академике

ЧОРНИЦЯ німецька переклад та визначення "ЧОРНИЦЯ", українська-німецька Словник онлайн чорниця Gender: feminine; Type: noun;

Ілюстрації

ЧОРНИЦЯ.jpg ЧОРНИЦЯ2.jpg ЧОРНИЦЯ3.jpg Monashka.jpg

Медіа

Див. також

Cпоріднені слова зі словника Бориса Грінченка

Черничка

Ожина

Ожинний

Ожинонька

Ягоди і листя чорниці з давніх часів відомі своїми лікарськими властивостями. Чорниця благотворно впливає на зір людини, стимулює роботу мозку, є сильним природним антибіотиком. Більше пізнавального розкажуть цікаві факти про чорницю.

1. Наукова латинська назва чорниці Vaccínium myrtíllus походить від слова Вакка, що означає «корова». Таку назву рослина отримала завдяки тому, що володіє придатними для корму худобі листям.

2. Кущі чорниці відносно невеликі і можуть виростати до 50 см. У північних районах чорниця може виростати у висоту всього на кілька сантиметрів.

3. У ягодах чорниці багато вітамінів групи А і В, С, вітаміну Магнію, Кальцію, марганцю і інших корисних речовин, але мало фруктових кислот....

4. Чорниця вважається ягодою для гостроти зору, але в медицині ягоди і листя використовуються також при цукровому діабеті, при лікуванні хвороб шлунково-кишкового тракту, особливо виразок.

5. Вчені довели, що чорниця благотворно впливає на гостроту особливо нічного зору і покращує кровообіг в сітківці. Таким чином чорниця сприяє зниженню стомлюваності очей, тому ягоди особливо корисно вживати тим, чия робота пов’язана з великим навантаженням на очі....

6. Американські вчені встановили, що чорниця повинна обов’язково бути присутньою у раціоні тих, хто прагне зберегти молодість. Виявляється, насичений чорницею раціон ефективний проти таких симптомів старіння людини, як порушення координації рухів, порушення зору, втрата м’язової сили і навіть втрата пам’яті.

7. Ягоди чорниці корисно вживати тим, хто страждає на ревматизм, подагру і у кого є камені в нирках, так як чорниця сприяє виведенню з організму солей.

8. Численні дослідження підтверджують, що вживання чорниці знижує ризик розвитку онкологічних захворювань.

9. Листя чорниці, заварені в чаї, мають відмінний аромат. Чай з додаванням листя і ягід чорниці також має цілющі властивості, знижує рівень цукру в крові, знижує згортання крові, перешкоджаючи утворенню тромбів, а також застосовується при лікуванні хвороб нирок.

10. Незважаючи на всі свої корисні властивості, чорницю не рекомендують вживати у великій кількості при захворюваннях підшлункової залози....

Джерела та література

Пам'ятник чорниці на Закарпатті

Зовнішніпосилання

Іван Франко. Пироги з черницями. // Батьківщина і инші оповідання. — К., 1911, с. 104—110