Відмінності між версіями «Рубіж»

Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук
 
(не показано 3 проміжні версії 2 учасників)
Рядок 1: Рядок 1:
 
'''Рубіж, -жа, '''''м. ''См. '''Рубеж. '''
 
'''Рубіж, -жа, '''''м. ''См. '''Рубеж. '''
 
[[Категорія:Ру]]
 
[[Категорія:Ру]]
 +
  
 
==Сучасні словники==
 
==Сучасні словники==
Рубіж — сукупне поняття у військовій справі: — умовна лінія, смуга (ділянка) місцевості (акваторії), площина в просторі, з якої відраховується початок (кінець), певний етап будь-яких дій військ, сил і засобів. При підготовці й в ході бойових дій встановлюються рубежі різного призначення.
 
==Ілюстрації==
 
{| style="width:100%; margin-top:2em; vertical-align:top; border-top:5px #66CDAA solid; border-bottom:5px #66CDAA solid; text-align:center"
 
|- valign="top"
 
|style="width:20%; padding-top:1em;"| [[Зображення:Rubij_1911.jpg]]
 
|style="width:20%; padding-top:1em;"| [[Зображення:Rubij2_1911.jpg]]
 
|style="width:20%; padding-top:1em;"| [[Зображення:Rubij3_1911.jpg]]
 
==Медіа==
 
{{#ev:youtube|https://www.youtube.com/watch?v=nRrk5CSZpEM}}
 
==Цікаво==
 
Рубіж безпечного видалення — умовна лінія на місцевості, що позначає мінімальну відстань від намічених районів розривів (точок падіння) своїх боєприпасів до передових підрозділів своїх військ, на якому особовий склад не уражається.
 
  
Рубіж введення в бій (битву) — смуга місцевості, з якої другий ешелон або резерв починають бойові дії. Він встановлюється командиром (командуючим) в рішенні і уточнюється в ході бою (операції).
+
Тлумачення слова у сучасних словниках
  
Рубіж зустрічі —
+
1. Лінія, межа, що відділяє кого-, що-небудь від когось, чогось;
 +
//  Природна перешкода, яка служить такою лінією, межею. Пункт той [оборони] був не звичайний. З нього контролювалась єдина в цьому районі переправа через водний рубіж (Іван Ле, Мої листи, 1945, 104); Від ріки до Ярослава відстань велика, та ліс рубежем став між двома противниками (Антон Хижняк, Д. Галицький, 1958, 509);
 +
//  перен. Те, що відділяє одне від одного (перев. у часі); грань. Увагу письменника [О. М. Горького] привернуло широке, багатостороннє відтворення життя Росії на рубежі двох епох (Радянське літературознавство, 3, 1957, 3); Велика Жовтнева соціалістична революція і XXII з'їзд Комуністичної партії Радянського Союзу знаменують собою грандіозні історичні рубежі в боротьбі людства за світле майбутнє, за комунізм (Комуніст України, 11, 1962, 3);
 +
//  перен. Межа або ступінь розвитку, діяльності кого-, чого-небудь. Нині радянська наука перебуває на передових рубежах світової науки (Наука і життя, 12, 1973, 3); Радянський народ під керівництвом ленінської партії бере нові рубежі в розвитку економіки, науки і культури (Комуніст України, 5, 1961, 2); Хвала, що виросли герої В ділах і подвигах твоїх, Що при здоров'ї і при зброї У славі правди світової Ти йдеш до рубежів нових! (Максим Рильський, Зимові записи, 1964, 41).
  
умовна лінія, на якій передбачається чи відбулася зустріч своїх військ, що наступають (висуваються) назустріч один одному. Призначається при діях на оточення противника, розчленуванні і знищенні його оточених угруповань, при виході своїх військ з оточення назустріч деблокуючого угрупованню;
+
2. Державний кордон. Відстоявши від шведських і німецьких загарбників північно-західні рубежі своєї країни, руський народ наполегливою працею почав відбудовувати зруйноване ворогами господарство (Історія СРСР, I, 1957, 79); Наша дружба простирає своє проміння за рубежі Вітчизни (Максим Рильський, III, 1956, 24). За рубежем за кордоном. Роки перебування української письменниці за рубежем досить повно висвітлені дослідниками творчості і біографії Марка Вовчка (Радянське літературознавство, 6, 1968, 71); Кращі його [Гончара] книги вийшли багатьма виданнями в нашій країні і за рубежем (Про багатство літератури, 1959, 236).
смуга (ділянка) місцевості, де передбачається або сталося зіткнення військ сторін під час зустрічного бою (битви).
+
Рубіж димопуску ділянка місцевості, з якого здійснюється димопуск при постановці димових завіс.
+
  
Рубіж мінування — ділянка місцевості, призначена для установки мінних полів і руйнування окремих об'єктів (мостів, віадуків і тому подібне) з метою затримки просування противника і нанесення йому втрат. Призначаються на напрямках атак, контратак (контрударів) противника для прикриття загородженнями і руйнуваннями рубежів розгортання своїх військ, загрозливих флангів, стиків і проміжків, закріплення захоплених рубежів, прикриття ділянок морського узбережжя, на яких імовірна висадка десанту противника.
+
3. Лінія оборони, укріплень, місце розташування війська, передова позиція. Донець, Донець! Тобі судилось стати в великій битві двічі рубежем (Іван Гончаренко, Вибр., 1959, 196); Рубежем була нам скеля кожна, Ми в боях — надією жили (Любомир Дмитерко, Вітчизна, 1948, 111); — Бійці атакували просто з ходу проміжний рубіж противника (Петро Панч, Іду, 1946, 53); Кожному з відступаючих Дніпро уявлявся в ці дні тим рятівним рубежем, що затримає денікінську козачню, перепинить нещастя (Олесь Гончар, II, 1959, 85); — За річкою у нас чудові позиції. Та фронт піхоти відсунувся. Річка стала рубежем, передовою позицією (Іван Ле, Право.., 1957, 118); Затишшя? Укріплюй свої рубежі! Затишшя? Пристрілюй окопи чужі! (Іван Нехода, Хто сіє вітер, 1959, 223).
 +
Вогневий рубіж — лінія ведення вогню (у 6 знач.). — Ану, сестриця, дай напиться, Солдату душу освіжи, Бо в нас гарячая водиця На вогневому рубежі (Микола Нагнибіда, Пісня.., 1949, 133).
 +
==Ілюстрації==
 +
{| style="width:100%; margin-top:2em; vertical-align:top; border-top:5px #66CDAA solid; border-bottom:5px #66CDAA solid; text-align:center"
 +
|- valign="top"
 +
|style="width:20%; padding-top:1em;"| [[Зображення:Rubizh2.jpg|x140px]]
  
Рубіж спостереження і виявлення — смуга акваторії, в межах якої здійснюється виявлення військово-морських сил противника, визначається їх склад, напрям руху і швидкість ходу. Видалення рубежу від сил, призначених для завдання удару по противнику, визначається в залежності від часу, необхідного для виявлення противника, прийняття рішення, постановки задач своїм силам і приведення їх у готовність до дії.
 
  
Рубіж виявлення і розпізнавання — площина в повітряному просторі (умовна лінія на місцевості, акваторії), відповідна положенню літальних апаратів (наземних або надводних об'єктів) в момент їх виявлення і встановлення належності. Служить для визначення та регулювання ступеня бойової готовності засобів боротьби з повітряними, космічними, надводними і наземними об'єктами (цілями) противника. Виходячи з можливостей різних засобів розвідки зазвичай намічають кілька таких рубежів.
+
==Медіа==
 
+
{{#ev:youtube|TMIsxSj-8e8}}
Рубіж оборони, оборонний рубіж — смуга (ділянка) місцевості, зайнята або підготовлена ​​в інженерному відношенні до заняття військами для ведення оборонних дій (Армійський рубіж оборони, Смуга оборони, Фронтовий рубіж оборони).
+
 
+
Рубіж оповіщення — умовна лінія, при підході до якої повітряного противника починається оповіщення про нього військ і об'єктів. Видалення рубежу від своїх військ і об'єктів залежить від дальності виявлення повітряних цілей, часу на визначення їх координат і напряму польоту, а також на передачу сигналів оповіщення.
+
 
+
Рубіж перехоплення повітряних цілей — смуга місцевості, над якою винищувальна авіація перехоплює і знищує повітряного противника. Розрізняють розрахунковий, заданий і фактичний рубежі перехоплення. Видалення розрахункового рубежу від об'єкта, що прикривається, залежить від дальності виявлення повітряного противника, тактико-технічних характеристик своїх літаків-винищувачів і літаків противника, часу, що витрачається на визначення даних про противника, прийняття рішення і постановку задач винищувачам, а також положення, з якого здійснюється перехоплення. Заданий рубіж призначається в діапазоні розрахункових рубежів залежно від конкретної обстановки. Фактичний рубіж — реальний рубіж застосування винищувачами зброї по повітряній цілі.
+
 
+
Рубіж переходу в атаку — лінія (ділянка місцевості), з якої війська в бойовому порядку починають атаку. Призначається можливо ближче до переднього краю оборони противника так, щоб висунення мотострілецьких і танкових підрозділів відбувалося приховано, а видалення дозволяло їм безупинно на максимальних швидкостях досягти переднього краю противника у вказаний час «Ч». При наступі з положення безпосереднього зіткнення з противником кордоном переходу в атаку, як правило, є перша траншея вихідного району частин і з'єднань. У деяких варіантах він іменувався кордоном атаки або кордоном розгортання для атаки.
+
 
+
Рубіж пуску ракет — умовна лінія на місцевості, по досягненні якої авіаційні літальні апарати здійснюють пуск ракет з наземного (надводному) об'єкту. Визначається з урахуванням характеру об'єкта, дальності пуску і системи наведення і управління ракет, типу, висоти і швидкості польоту літального апарату, а також факторів, що впливають на політ ракети: прискорення падіння, щільності повітря тощо.
+
 
+
Рубіж радіолокаційний — умовна лінія на місцевості, акваторії або в повітряному, космічному просторі, з якої РЛС виявляють цілі (об'єкти) із заданою вірогідністю. Видалення рубежу залежить від типу РЛС, характеру цілей і умов виявлення.
+
 
+
Рубіж розгортання — умовна лінія на місцевості, з якої частини (підрозділи) перешиковуються з похідного порядку у передбойовий або з передбойового порядку в бойовий. Залежно від побудови похідного порядку можуть призначатися рубежі розгортання в батальйонні, ротні або взводні колони. Рубежі розгортання призначаються для військ, що переходять у наступ з ходу, у зустрічному бою — для з'єднань, частин, висуваються до рубежу введення у бій; в обороні — другим ешелонам (загальновійськовим резервам) при їх висуненні для нанесення контрударів (контратак).
+
 
+
Рубіж регулювання — умовна лінія на місцевості, на яку війська, які здійснюють марш по декількох маршрутах, повинні головами колон вийти в певний час. Визначається в цілях регулювання руху колон в ході маршу, звичайно через кожні 3-4 години руху на тактично важливих рубежах, на межах ділянок маршрутів з різними швидкостями руху військ. При висуванні військ з вихідних районів для наступу з ходу рубежами регулювання служать також рубежі розгортання в батальйонні, ротні і взводні колони.
+
  
Рубіж спішування — смуга місцевості, що призначається для спішування механізованих підрозділів з ​​БМП (БТР). Вибирається можливо ближче до переднього краю оборони противника з розрахунком, щоб спішування здійснювалося після розгортання танкових і механізованих підрозділів у бойову лінію, в місцях, укритих від спостереження і прицільного вогню кулеметів, вогню артилерії прямою наводкою і протитанкових засобів противника.
+
==Див. також==
 +
==Іншими мовами==
 +
Frontier - the part of a country that borders another country
 
==Джерела та література==
 
==Джерела та література==
Радянська військова енциклопедія «РАДИОКОНТРОЛЬ-ТАЧАНКА» // = (Советская военная энциклопедия) / Маршал Советского Союза Н. В. ОГАРКОВ — председатель. — М. : Воениздат, 1980. — Т. 7. — С. 154-155. — ISBN 00101-150.
+
http://sum.in.ua/s/rubizh
 
==Зовнішні посилання==
 
==Зовнішні посилання==
  
 
[[Категорія:Словник Грінченка і сучасність/Інститут філології]]
 
[[Категорія:Словник Грінченка і сучасність/Інститут філології]]
 
[[Категорія:Слова 2017 року]]
 
[[Категорія:Слова 2017 року]]

Поточна версія на 23:04, 4 січня 2018

Рубіж, -жа, м. См. Рубеж.


Сучасні словники

Тлумачення слова у сучасних словниках

1. Лінія, межа, що відділяє кого-, що-небудь від когось, чогось; // Природна перешкода, яка служить такою лінією, межею. Пункт той [оборони] був не звичайний. З нього контролювалась єдина в цьому районі переправа через водний рубіж (Іван Ле, Мої листи, 1945, 104); Від ріки до Ярослава відстань велика, та ліс рубежем став між двома противниками (Антон Хижняк, Д. Галицький, 1958, 509); // перен. Те, що відділяє одне від одного (перев. у часі); грань. Увагу письменника [О. М. Горького] привернуло широке, багатостороннє відтворення життя Росії на рубежі двох епох (Радянське літературознавство, 3, 1957, 3); Велика Жовтнева соціалістична революція і XXII з'їзд Комуністичної партії Радянського Союзу знаменують собою грандіозні історичні рубежі в боротьбі людства за світле майбутнє, за комунізм (Комуніст України, 11, 1962, 3); // перен. Межа або ступінь розвитку, діяльності кого-, чого-небудь. Нині радянська наука перебуває на передових рубежах світової науки (Наука і життя, 12, 1973, 3); Радянський народ під керівництвом ленінської партії бере нові рубежі в розвитку економіки, науки і культури (Комуніст України, 5, 1961, 2); Хвала, що виросли герої В ділах і подвигах твоїх, Що при здоров'ї і при зброї У славі правди світової Ти йдеш до рубежів нових! (Максим Рильський, Зимові записи, 1964, 41).

2. Державний кордон. Відстоявши від шведських і німецьких загарбників північно-західні рубежі своєї країни, руський народ наполегливою працею почав відбудовувати зруйноване ворогами господарство (Історія СРСР, I, 1957, 79); Наша дружба простирає своє проміння за рубежі Вітчизни (Максим Рильський, III, 1956, 24). За рубежем — за кордоном. Роки перебування української письменниці за рубежем досить повно висвітлені дослідниками творчості і біографії Марка Вовчка (Радянське літературознавство, 6, 1968, 71); Кращі його [Гончара] книги вийшли багатьма виданнями в нашій країні і за рубежем (Про багатство літератури, 1959, 236).

3. Лінія оборони, укріплень, місце розташування війська, передова позиція. Донець, Донець! Тобі судилось стати в великій битві двічі рубежем (Іван Гончаренко, Вибр., 1959, 196); Рубежем була нам скеля кожна, Ми в боях — надією жили (Любомир Дмитерко, Вітчизна, 1948, 111); — Бійці атакували просто з ходу проміжний рубіж противника (Петро Панч, Іду, 1946, 53); Кожному з відступаючих Дніпро уявлявся в ці дні тим рятівним рубежем, що затримає денікінську козачню, перепинить нещастя (Олесь Гончар, II, 1959, 85); — За річкою у нас чудові позиції. Та фронт піхоти відсунувся. Річка стала рубежем, передовою позицією (Іван Ле, Право.., 1957, 118); Затишшя? Укріплюй свої рубежі! Затишшя? Пристрілюй окопи чужі! (Іван Нехода, Хто сіє вітер, 1959, 223).

Вогневий рубіж — лінія ведення вогню (у 6 знач.). — Ану, сестриця, дай напиться, Солдату душу освіжи, Бо в нас гарячая водиця На вогневому рубежі (Микола Нагнибіда, Пісня.., 1949, 133).

Ілюстрації

Rubizh2.jpg


Медіа

Див. також

Іншими мовами

Frontier - the part of a country that borders another country

Джерела та література

http://sum.in.ua/s/rubizh

Зовнішні посилання