Відмінності між версіями «Властивий»

Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук
м (Тлумачення слова)
 
(не показано 3 проміжні версії 2 учасників)
Рядок 1: Рядок 1:
 
'''Властивий, -а, -е. '''Свойственный.  
 
'''Властивий, -а, -е. '''Свойственный.  
 
[[Категорія:Вл]]
 
[[Категорія:Вл]]
ВЛАСТИ́ВІСТЬ, вості, жін. Якість, ознака, характерні для кого-, чого-небудь. Вона [Маріора] мала властивість усе обнюхувати, і за хвилину не було речі в хаті, дух якої не був би їй знайомим (Михайло Коцюбинський, I, 1955, 281); Він [горох] має властивість нагромаджувати в ґрунті азот (Радянська Україна, 7.VIII 1962, 2).
+
==Сучасні словники==
 +
===[http://sum.in.ua/s/vlastyvyj Словник української мови Академічний тлумачний словник (1970—1980)]===
 +
ВЛАСТИ́ВИЙ, а, е.
  
Властивість, філософська категорія, що виражає таку сторону предмету, яка обумовлює його відмінність або спільність з іншими предметами і виявляється в його відношенні до них. Всяке С. відносно: С. не існує поза стосунками до інших С. і речам. С. речей внутрішньо властиві їм, існують об'єктивно, незалежно від людської свідомості. Для об'єктивного ідеалізму характерний відрив С. від речі, тобто розуміння С. як загальної, існуючої незалежно від одиничних речей і такої, що включається в сферу свідомості. Суб'єктивний ідеалізм ототожнює С. з відчуттями і тим самим заперечує його об'єктивний характер. В. І. Ленін переконливо показав, що ототожнення С. речей з відчуттями протіворечит основним фактам сучасного природознавства і неминуче веде до соліпсизму.
+
1. кому, чому. Характерний для кого-, чого-небудь; притаманний. Побачивши мене, вона зараз вдалася до мене з фамільярністю, властивою старим слугам (Леся Українка, III, 1952, 603); Кристалічним тілам властива решітчаста структура (Наука і життя, 10, 1956, 10).
  
  Відмінність типів досліджуваних С. багато в чому визначає диференціацію наук. Залежно від того, яким чином змінюються С., їх можна розділити на два види: С., що не володіють інтенсивністю і тому що не можуть її міняти (наприклад, економічний, історичний і т. д.); С., що володіють в предметі визначеної інтенсивністю, яка може бути більшою або меншою (наприклад, маса, температура, швидкість). Якщо гуманітарні науки мають справу головним чином з С. першого вигляду, то природної науки фізика, хімія, астрономія і т. д., а також математика прагнуть досліджувати перш за все С. другого вигляду. У сучасній науці посилюється тенденція до подолання цієї відмінності (виникнення аффінной геометрії і топології, проникнення статистичних і математичних методів в гуманітарні науки).
+
2. заст. Справжній, дійсний. Він і сам насилу догадувався, що пише властиву історію за себе й за свою Олесю (Нечуй-Левицький, III, 1956, 153); Його називали Банатом, властиве ж ім'я його було Гриць (Лесь Мартович, Тв., 1954, 58).
 +
Словник української мови: в 11 томах. — Том 1, 1970. — Стор. 703.
  
  Літ.: Уємов А. І., Речі, властивості і стосунки, М., 1963.
+
==Всесвітній словник української мови==
 +
===[https://uk.worldwidedictionary.org/властивий Всесвітній словник української мови]===
 +
ВЛАСТИ́ВИЙкому, чому (який виражає постійну ознаку кого-, чого-небудь), ХАРАКТЕ́РНИЙдля кого-чого,ПРИТАМА́ННИЙ, ПИТО́МИЙрідше.Романтизм вивітрюється, його вигонять навіть з найбільш властивих йому меж кохання (С. Васильченко); Мішель йшов повільно, ліниво перевалюючись з ноги на ногу - такою характерною для моряків усіх флотів світу ходою (Ю. Смолич); Максимові Рильському завжди були притаманні любов до людини, природи,.. почуття краси життя (з журналу); Уміння перевтілюватися - питома риса актора.
 +
СПРА́ВЖНІЙ (такий, який є насправді, в дійсності), РЕА́ЛЬНИЙ, І́СТИННИЙ, ДІ́ЙСНИЙ, ФАКТИ́ЧНИЙ, ПРАВДИ́ВИЙ, ЖИВИ́Й, ДОСТЕМЕ́ННИЙрозм., СПРАВДЕ́ШНІЙрозм., СПРА́ВДІШНІЙ розм., НЕСТЕМЕ́ННИЙрозм., СУ́ЩИЙ розм., ВЛАСТИ́ВИЙзаст., ІСТО́ТНИЙ заст., СУ́ТИЙрідше; ЩИ́РИЙ (про людину - для посилення якоїсь її ознаки). Тут уже справжній схід, європейців не видко, сліпі доми з гаремами (М. Коцюбинський); І це була істинна правда: сколихнулось велике народне море (М. Стельмах); Скільки дійсних випадків і казок, і кривавих легенд було розказано цієї ночі попід тинами (А. Головко); Іван був неодмінним учасником цих прогулянок і фактичним організатором їх (П. Колесник); Венера, як правдива мати, Для сина рада все оддати (І. Котляревський); Сердешна дитина! Обідране; ледве, ледве Несе ноженята... (Достеменний син Катрусі) (Т. Шевченко); Він не дозволить задля всіляких бутафорських планів ламати справдешні плани і графіки (Ю. Мушкетик); На йому мужицька одежа, а з лиця зовсім пан, неначе на козлах сидів переодягнений за наймита справдішній панок (І. Нечуй-Левицький); Зате Владко був, можна сказати, властивим левом теперішньої оборони (І. Франко); З афектованим рухом щирого сицилійця він підняв руку (М. Коцюбинський).
  
  А. І. Уємов.
+
==Ілюстрації==
 +
{| style="width:100%; margin-top:2em; vertical-align:top; border-top:5px #66CDAA solid; border-bottom:5px #66CDAA solid; text-align:center"
 +
|- valign="top"
 +
|style="width:20%; padding-top:1em;"| [[Зображення:image.jpg|x140px]]
 +
|style="width:20%; padding-top:1em;"| [[Зображення:Roger-Waters.jpg|x140px]]
 +
|}
 +
 
 +
==Джерела та література==
 +
===[Всесвітній словник української мови]===
 +
===[Словник української мови Академічний тлумачний словник (1970—1980)]===
 +
==Зовнішні посилання==
 +
===[https://uk.worldwidedictionary.org/властивий Всесвітній словник української мови]===
 +
===[http://sum.in.ua/s/vlastyvyj Словник української мови Академічний тлумачний словник (1970—1980)]===
 +
 
 +
 
 +
[[Категорія:Словник Грінченка і сучасність/Факультет інформаційних технологій та управління]]
 +
[[Категорія:Слова 2017 року]]

Поточна версія на 19:48, 23 листопада 2017

Властивий, -а, -е. Свойственный.

Сучасні словники

Словник української мови Академічний тлумачний словник (1970—1980)

ВЛАСТИ́ВИЙ, а, е.

1. кому, чому. Характерний для кого-, чого-небудь; притаманний. Побачивши мене, вона зараз вдалася до мене з фамільярністю, властивою старим слугам (Леся Українка, III, 1952, 603); Кристалічним тілам властива решітчаста структура (Наука і життя, 10, 1956, 10).

2. заст. Справжній, дійсний. Він і сам насилу догадувався, що пише властиву історію за себе й за свою Олесю (Нечуй-Левицький, III, 1956, 153); Його називали Банатом, властиве ж ім'я його було Гриць (Лесь Мартович, Тв., 1954, 58). Словник української мови: в 11 томах. — Том 1, 1970. — Стор. 703.

Всесвітній словник української мови

Всесвітній словник української мови

ВЛАСТИ́ВИЙкому, чому (який виражає постійну ознаку кого-, чого-небудь), ХАРАКТЕ́РНИЙдля кого-чого,ПРИТАМА́ННИЙ, ПИТО́МИЙрідше.Романтизм вивітрюється, його вигонять навіть з найбільш властивих йому меж кохання (С. Васильченко); Мішель йшов повільно, ліниво перевалюючись з ноги на ногу - такою характерною для моряків усіх флотів світу ходою (Ю. Смолич); Максимові Рильському завжди були притаманні любов до людини, природи,.. почуття краси життя (з журналу); Уміння перевтілюватися - питома риса актора. СПРА́ВЖНІЙ (такий, який є насправді, в дійсності), РЕА́ЛЬНИЙ, І́СТИННИЙ, ДІ́ЙСНИЙ, ФАКТИ́ЧНИЙ, ПРАВДИ́ВИЙ, ЖИВИ́Й, ДОСТЕМЕ́ННИЙрозм., СПРАВДЕ́ШНІЙрозм., СПРА́ВДІШНІЙ розм., НЕСТЕМЕ́ННИЙрозм., СУ́ЩИЙ розм., ВЛАСТИ́ВИЙзаст., ІСТО́ТНИЙ заст., СУ́ТИЙрідше; ЩИ́РИЙ (про людину - для посилення якоїсь її ознаки). Тут уже справжній схід, європейців не видко, сліпі доми з гаремами (М. Коцюбинський); І це була істинна правда: сколихнулось велике народне море (М. Стельмах); Скільки дійсних випадків і казок, і кривавих легенд було розказано цієї ночі попід тинами (А. Головко); Іван був неодмінним учасником цих прогулянок і фактичним організатором їх (П. Колесник); Венера, як правдива мати, Для сина рада все оддати (І. Котляревський); Сердешна дитина! Обідране; ледве, ледве Несе ноженята... (Достеменний син Катрусі) (Т. Шевченко); Він не дозволить задля всіляких бутафорських планів ламати справдешні плани і графіки (Ю. Мушкетик); На йому мужицька одежа, а з лиця зовсім пан, неначе на козлах сидів переодягнений за наймита справдішній панок (І. Нечуй-Левицький); Зате Владко був, можна сказати, властивим левом теперішньої оборони (І. Франко); З афектованим рухом щирого сицилійця він підняв руку (М. Коцюбинський).

Ілюстрації

Image.jpg Roger-Waters.jpg

Джерела та література

[Всесвітній словник української мови]

[Словник української мови Академічний тлумачний словник (1970—1980)]

Зовнішні посилання

Всесвітній словник української мови

Словник української мови Академічний тлумачний словник (1970—1980)