Відмінності між версіями «Лягати»

Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук
 
(не показано 3 проміжні версії 3 учасників)
Рядок 1: Рядок 1:
 
'''ЛЯГАТИ''', аю, аєш, недок., ЛЯГТИ, ляжу, ляжеш; мин. ч. ліг, лягла, лягло; наказ. сп. ляж, док.
 
'''ЛЯГАТИ''', аю, аєш, недок., ЛЯГТИ, ляжу, ляжеш; мин. ч. ліг, лягла, лягло; наказ. сп. ляж, док.
1. Приймати горизонтальне положення, розпластуючись усім тілом на чому-небудь (про людей та деяких тварин); протилежне вставати. Упоравшись, лягав спузар біля Івана.. й блищав молодими зубами при вогні ватри (Михайло Коцюбинський, II, 1955, 328); — Не кидай мене, Степане,.. Не давай мені лягати! Тримай на ногах! (Олександр Довженко, I, 1958, 290); — Ох, били ж мене; били, били, били! що ні сісти, ні лягти не можна (Квітка-Основ'яненко, II, 1956, 189); Дядьки стовбичили на майдані більше години, в них поболіли ноги, і деякі відійшли до тополь, щоб лягти або сісти (Григорій Тютюнник, Вир, 1964, 406);
 
  
У що, на що. Розташовуватися де-небудь у горизонтальному положенні. Юзя лягає в траву коло Дарки (Леся Українка, III, 1952, 641); Яшко тоді лягав на купу соломи біля припічка й думав (Андрій Головко, I, 1957, 177); Я скинув з себе теплу сукняну куртку і, лігши на кригу, поповз до потопаючого Гриші (Леонід Смілянський, Сашко, 1957, 24)
+
'''Лягати''' – це приймати горизонтальне положення, розпластуючись усім тілом на чому-небудь (про людей та деяких тварин); протилежне-вставати.
 +
=='''Секрети сну від тренера чемпіонів'''==
 +
'''1. Думайте про цикли сну, а не про години'''
  
♦ І лягти і встати — весь час бути, перебувати де-небудь, робити щось. Взяв [Остап Шкандибенко] жінку з другого села, ..що і встала і лягла у молодого дяка (Панас Мирний, I, 1954, 76); Лягати від (од, зо) сміху (з реготу) — сильно сміятися, реготати. Іван присів, засичав, а далі давай ревти так удатно та химерно, що всі аж лягали од сміху (Нечуй-Левицький, III, 1956, 318); Спекулянтка заплуталася у ситі, репетувала, сипала прокльони, а юрба лягала з реготу (Іван Микитенко, II, 1957, 333); Лягати (лягти) в (під) ноги (до ніг) — скорятися, підкорятися кому-, чому-небудь. * Образно. Тобі, Радянська Україно, Старий Дніпро під ноги ліг (Максим Рильський, 300 літ, 1954, 23); Складні ворожі укріплення лягали до ніг [радянським бійцям] (Олесь Гончар, III, 1959, 418); Лягати (лягти) в основу чого — бути джерелом, началом чого-небудь. Знання матеріалу, який лягає в основу твоєї книги, завжди повинно бути максимальне (Юрій Смолич, Перша книга, 1951, 39); Матеріалів, що могли б лягти в основу [фільму].., було недостатньо (Олександр Довженко, III, 1960, 300); Лягати (лягти) в землю (труну, домовину, яму, могилу і т. ін.) — умирати. Цілий вік ти мене милував, а на старості, як мені треба було у землю лягати, послав ти мені таке горенько!.. (Квітка-Основ'яненко, II, 1956, 87); — Ніяк не збагну, що воно за людина. Коли отак про себе турбуватиметься та дбатиме — ляже в домовину (Юрій Збанацький, Сеспель, 1961, 107); Лисий я, волосся спало, Решта білая, як сніг, Недалеко моя яма, Та я в яму ще не ліг (Степан Руданський, Тв., 1956, 58); В могилу ляже проклята звірота. І смерть її — нам золоті ворота (Павло Тичина, II, 1957, 163); — Уб'ють тебе, вона в гріб ляже; Живи для неї, я прошу (Іван Котляревський, I, 1952, 222); Лягати (лягти) під ніж (на стіл) — іти на медичну операцію. — Коли лягаєте під ніж, то не можна бути певним за завтра (Юрій Смолич, I, 1958, 82); Лягти і не встати — докласти максимум зусиль, щоб довести щось до кінця. Хтось не міг утриматись, щоб того не написати, і ліг і не встав, поки не написав (Леся Українка, V, 1956, 406); Лягати лоском див. лоск 2; Хоч лягай та вмирай (помирай); Хоч у яму (домовину, могилу і т. ін.) лягай — про тяжкий стан; надзвичайно важке, скрутне, безвихідне становище. Як почне [чорна злюка] хвостом махати — Хоч лягай та помирай.. Все їй треба, все їй дай (Леонід Глібов, Вибр., 1951, 224); — Ріже мене і пече попід боками, — обізвався із хати жіночий старечий голос. — Так мене мучить, голубчику, що хоч лягай та помирай (Григорій Тютюнник, Вир, 1964, 66); — На цього [коня] вже як і трудно стягалися, не дай бог заведуть, хоч тоді у яму лягай (Андрій Головко, II, 1957, 135); Нема мені де сховатись од неї, як од мух у спасівку, хоч лягай в домовину (Нечуй-Левицький, II, 1956, 19); Думала.., що їсти дома нічого, що з дітьми хоч у могилу лягай (Іван Цюпа, Назустріч.., 1958, 442).
+
Фраза про те, що "спати треба по вісім годин" - це, насправді, міф, починає Нік.
 +
Наш сон проходить через природні 90-хвилинні цикли, що складаються з фаз "повільного сну" (NREM-сну) та "швидкого сну" (REM-сну).
 +
Важливо, каже тренер, не переривати одну з цих фаз.
 +
А тому сон треба структурувати так, щоб він вкладався у відрізки по 90 хвилин - тобто, тривав сім з половиною, шість чи чотири з половиною години.
 +
Тому при плануванні сну Нік радить орієнтуватися саме на час підйому. Наприклад, якщо вам треба буде прокинутися о 6:30, то заснути треба о 5:00, 3:30, 2:00, 00:30 чи 23:00.
  
 +
'''2. Плануйте сон не на одну ніч, а на весь тиждень'''
  
2. Поступати на лікування в медичний заклад. У Львові мені було дуже погано, але я старався підбадьоритися, ..бо не хотілось лягати у львівському шпиталі (Михайло Коцюбинський, III, 1956, 439); Інші, коли хворіли, лягали в медсанбат. Воронцов мусив хворіти в полку (Олесь Гончар, III, 1959, 19); [Батура:] Я мушу негайно лягти в лікарню. У мене відкрилась рана (Олександр Корнійчук, II, 1955, 263); 
+
Розраховувати треба не лише години сну протягом однієї ночі, а й протягом всього тижня.
 +
"Нам треба 35 циклів сну протягом семи днів. Тобто, п'ять на день", - розповідає Нік.
 +
Якщо сьогодні ви лягаєте спати пізно, то просто поспіть на один цикл довше у цю ніч, або ж ляжте раніше наступного вечора.
  
♦ Лягти в (у) землю [живим, живою] див. земля; Лягати (лягти) прахом — гинути, пропадати. — Мені не шкода!.. Нехай горить! І нехай воно прахом ляже! (Олександр Довженко, I, 1958, 343); Лягати (лягти) трупом (кістьми, головами і т. ін.): а) вмирати, гинути (в бою). Лучче на своїй стороні кістьми лягти, ніж на чужині слави натягти (Українські народні прислів'я та приказки, 1955, 77); [2-й запорожець:] Веди нас, Тарасе, куди хочеш, ми трупом ляжем! (Карпенко-Карий, I, 1960, 168); — У битві з печенігами лягла головами мало не вся дружина князя, але ворогів розбив князь впрах (Юліан Опільський, Іду.., 1958, 10); б) робити все можливе, щоб відстояти щось своє. Йон став коло дверей, готовий краще трупом лягти, ніж випустити дочку з хати (Михайло Коцюбинський, I, 1955, 282).
+
'''3. Спіть менше, зате частіше'''
  
3. тільки 3 ос. Опускатися, падати на яку-небудь поверхню (про предмети). Часом легенько-м'яко лягало [бабине літо] Ярині на очі (Леся Українка, III, 1952, 738); Снаряди вже лягали на майдан, на городи, в бідняцькі двори (Олександр Довженко, I, 1958, 132); — Тут жодна міна не ляже марно (Олесь Гончар, III, 1959, 85);
+
Спати можна менше вночі, а натомість "досипати" вдень. Але у чітко визначений період
 +
Нік каже, що до винайдення електричної лампи ми спали кілька разів на день - саме так, як і зараз сплять немовлята: "Що означає - менше, але частіше".
 +
Циркадний ритм, пов'язаний з інтенсивністю біологічних процесів, триває 24 години, й "ми, люди, повністю "прошиті" під ці процеси", відзначає тренер.
 +
Протягом дня є періоди, у які ми маємо відпочивати: полудень - це "другий природній період для сну", а наступний настає між 17.00 та 19.00.
 +
Відпочинок у цей час, як це роблять багато спортсменів, допомагає у відновленні.
 +
Нік впевнений, що ми цілком можемо спати двічі на добу - менше протягом ночі, а натомість знаходити кілька годин для сну опівдні.
  
4. тільки 3 ос., по чому, на що. Поширюючись по поверхні, вкривати собою що-небудь. Туман хвилями лягає По степу німому (Михайло Старицький, Поет. тв., 1958, 232); Відцокотіли панські коні, Лягає курява на шлях (Максим Рильський, II, 1960, 137); В садочку іній ліг На дерев'я голе... (Левко Боровиковський, Тв., 1957, 67);
+
'''4. Думайте про « екконтрольовані періоди відновлення»'''
  
5. тільки 3 ос., перен. Поширюватися на кого-, що-небудь. — Хай всі почесті і всі відповідальності лягають на одного чоловіка (Михайло Стельмах, II, 1962, 18); В степовій смузі, де на 25 процентів дворів, що мають значні лишки, є 40 процентів безкінних і малопосівних, треба удосконалити нашу політику в тому напрямі, щоб головний тягар податків лягав на вищі групи (КПУ в резолюціях і рішеннях.., 1958, 217);
+
Відновлюватися - не обов'язково означає спати
 +
Що важливо - відпочинок не обов'язково має бути сном.
 +
Нік хоче, щоб ми перестали думати лише про сон чи дрімання, а й розраховували «контрольовані періоди відновлення»
 +
Це - 30 хвилин (третина від 90-хвилинного циклу), протягом яких "ви просто приділятимете час лише собі".
 +
Ви можете використати музику чи просто звуки, медитацію, спогади, пов'язати рушник навколо голови, піти кудись у тихе місце, зрештою, посидіти у туалеті чи у авто.
 +
І хоча такі "періоди відновлення" не обов'язково пов'язані зі сном, їх треба враховувати у тижневих циклах сну.
  
6. тільки 3 ос., куди, до чого, на що, перен. Пролягати, тягнутися (про шлях, дорогу). Від України до Росії Лягли путі (Андрій Малишко, Книга.., 1954,
+
'''5. Головне - що ви робите одразу після підйому'''
  
+
Багато топ-клубів знають про закономірності сну. Це одна з причин їхніх перемог
+
Ключовими для відновлення є не 90 хвилин перед сном, наголошує Нік, а 90 хвилин після того, як ви прокинулися: "Зробіть це правильно зранку. Все, що ви робите від моменту підйому, визначає якість вашого відновлення".
 +
Тож виробіть для себе просту рутину після сну, яка має включати пізніше використання технічних пристроїв, перекус та прийом води, легкі фізичні вправи, а також похід у туалет.
  
♦ Дорога (путь) лягає (лягла) кому — про необхідність відправлятися в дорогу. Коли ж лягає путь далека Назад, до хати над Дніпром, Старий.. лелека Привітно стріпує крилом (Любомир Дмитерко, В обіймах сонця, 1958, 43); Знов лягла йому дорога —..Сорок верст туди й назад (Ярослав Шпорта, Мужність, 1951, 9).
+
'''6. Використовуйте "симулятори світанку"'''
  
 +
Різні компанії вже розробили спеціальні симулятори вечірнього та ранкового світла
 +
Якщо вам важко прокидатися, то ви можете використати "симулятор світанку" - спеціальний пристрій з "ранковим" світлом, який може відтворювати схід та захід сонця у темній кімнаті.
 +
Це запустить заміщення вашого мелатоніна, гормона розслаблення, серотоніном - гормоном активності і прокидання.
  
6. спец. Обирати певний напрямок, положення (про судна, літаки).
+
'''7. Купіть більше ліжко'''
Лягати (лягти) в дрейф — дрейфувати (про судна). Наше судно лягло в дрейф. Виявилося, голландці бажали привітати радянських моряків.  
+
  
7. Лягати (лягти) курсом (на курс) — йти у певному напрямку (про судна, літаки). Повітряний лайнер вирулює на стартову доріжку, злітає в голубу височінь і лягає курсом на Москву (Радянська Україна, 8.VIII 1962, 1); Він злетів у найкращому настрої, швидко досяг висоти двадцяти тисяч метрів, ліг на свій курс (Вадим Собко, Срібний корабель, 1961, 277).
+
Зміна того, як і де ви спите - це простий метод, який може мати великий вплив.
 +
"Королівські ліжка насправді просто розраховані на двох дорослих людей. Тож такими і мають бути стандартні ліжка", - наполягає Нік.
 +
Заведіть собі таке велике ліжко, яке дозволить вам ваша спальня.
  
 +
'''8. Спіть у позі ембріона та дихайте носом'''
 +
 +
"Ідеальна позиція для сну - у позі ембріона та на боці, протилежному до вашого домінантного", - каже Нік.
 +
Тобто, шульгам краще спати на правому боці, правшам - на лівому.
 +
І найкраще, якщо можна і хочеться спати без подушки.
 +
 +
Нарешті, тренер зі сну радить тренувати дихання носом. Він впевнений, що саме дихання ротом під час сну є однією з причин поганого сну.
 +
 +
=='''ІЛЮСТРАЦІЇ'''==
 +
{| style="width:100%; margin-top:2em; vertical-align:top; border-top:5px #ccc solid; border-bottom:5px #ccc solid; text-align:center"
 +
|- valign="top"
 +
|style="width:20%; padding-top:1em;"| [[Зображення: Сон 1.jpg |x140px]]
 +
|style="width:20%; padding-top:1em;"| [[Зображення: Сон 2.jpg |x140px]]
 +
|style="width:20%; padding-top:1em;"| [[Зображення: Сон 3.jpg |x140px]]
 +
|}
 +
 +
=='''МЕДІА'''==
 +
 +
{{#ev:youtube| 3N81cC-24yc&feature}}
 +
=='''ДИВ. ТАКОЖ'''==
 +
=='''ДЖЕРЕЛА ТА ЛІТЕРАТУРА'''==
 +
====[http://sum.in.ua/s/Ljaghaty ЛЯГАТИ]====
 +
=='''ЗОВНІШНІ ПОСИЛАННЯ'''==
 
[[Категорія:Ля]]
 
[[Категорія:Ля]]
 +
[[Категорія:Словник Грінченка і сучасність/Факультет права та міжнародних відносин]]
 +
[[Категорія:Слова 2018 року]]

Поточна версія на 18:21, 31 жовтня 2020

ЛЯГАТИ, аю, аєш, недок., ЛЯГТИ, ляжу, ляжеш; мин. ч. ліг, лягла, лягло; наказ. сп. ляж, док.

Лягати – це приймати горизонтальне положення, розпластуючись усім тілом на чому-небудь (про людей та деяких тварин); протилежне-вставати.

Секрети сну від тренера чемпіонів

1. Думайте про цикли сну, а не про години

Фраза про те, що "спати треба по вісім годин" - це, насправді, міф, починає Нік. Наш сон проходить через природні 90-хвилинні цикли, що складаються з фаз "повільного сну" (NREM-сну) та "швидкого сну" (REM-сну). Важливо, каже тренер, не переривати одну з цих фаз. А тому сон треба структурувати так, щоб він вкладався у відрізки по 90 хвилин - тобто, тривав сім з половиною, шість чи чотири з половиною години. Тому при плануванні сну Нік радить орієнтуватися саме на час підйому. Наприклад, якщо вам треба буде прокинутися о 6:30, то заснути треба о 5:00, 3:30, 2:00, 00:30 чи 23:00.

2. Плануйте сон не на одну ніч, а на весь тиждень

Розраховувати треба не лише години сну протягом однієї ночі, а й протягом всього тижня. "Нам треба 35 циклів сну протягом семи днів. Тобто, п'ять на день", - розповідає Нік. Якщо сьогодні ви лягаєте спати пізно, то просто поспіть на один цикл довше у цю ніч, або ж ляжте раніше наступного вечора.

3. Спіть менше, зате частіше

Спати можна менше вночі, а натомість "досипати" вдень. Але у чітко визначений період Нік каже, що до винайдення електричної лампи ми спали кілька разів на день - саме так, як і зараз сплять немовлята: "Що означає - менше, але частіше". Циркадний ритм, пов'язаний з інтенсивністю біологічних процесів, триває 24 години, й "ми, люди, повністю "прошиті" під ці процеси", відзначає тренер. Протягом дня є періоди, у які ми маємо відпочивати: полудень - це "другий природній період для сну", а наступний настає між 17.00 та 19.00. Відпочинок у цей час, як це роблять багато спортсменів, допомагає у відновленні. Нік впевнений, що ми цілком можемо спати двічі на добу - менше протягом ночі, а натомість знаходити кілька годин для сну опівдні.

4. Думайте про « екконтрольовані періоди відновлення»

Відновлюватися - не обов'язково означає спати Що важливо - відпочинок не обов'язково має бути сном. Нік хоче, щоб ми перестали думати лише про сон чи дрімання, а й розраховували «контрольовані періоди відновлення» Це - 30 хвилин (третина від 90-хвилинного циклу), протягом яких "ви просто приділятимете час лише собі". Ви можете використати музику чи просто звуки, медитацію, спогади, пов'язати рушник навколо голови, піти кудись у тихе місце, зрештою, посидіти у туалеті чи у авто. І хоча такі "періоди відновлення" не обов'язково пов'язані зі сном, їх треба враховувати у тижневих циклах сну.

5. Головне - що ви робите одразу після підйому

Багато топ-клубів знають про закономірності сну. Це одна з причин їхніх перемог Ключовими для відновлення є не 90 хвилин перед сном, наголошує Нік, а 90 хвилин після того, як ви прокинулися: "Зробіть це правильно зранку. Все, що ви робите від моменту підйому, визначає якість вашого відновлення". Тож виробіть для себе просту рутину після сну, яка має включати пізніше використання технічних пристроїв, перекус та прийом води, легкі фізичні вправи, а також похід у туалет.

6. Використовуйте "симулятори світанку"

Різні компанії вже розробили спеціальні симулятори вечірнього та ранкового світла Якщо вам важко прокидатися, то ви можете використати "симулятор світанку" - спеціальний пристрій з "ранковим" світлом, який може відтворювати схід та захід сонця у темній кімнаті. Це запустить заміщення вашого мелатоніна, гормона розслаблення, серотоніном - гормоном активності і прокидання.

7. Купіть більше ліжко

Зміна того, як і де ви спите - це простий метод, який може мати великий вплив. "Королівські ліжка насправді просто розраховані на двох дорослих людей. Тож такими і мають бути стандартні ліжка", - наполягає Нік. Заведіть собі таке велике ліжко, яке дозволить вам ваша спальня.

8. Спіть у позі ембріона та дихайте носом

"Ідеальна позиція для сну - у позі ембріона та на боці, протилежному до вашого домінантного", - каже Нік. Тобто, шульгам краще спати на правому боці, правшам - на лівому. І найкраще, якщо можна і хочеться спати без подушки.

Нарешті, тренер зі сну радить тренувати дихання носом. Він впевнений, що саме дихання ротом під час сну є однією з причин поганого сну.

ІЛЮСТРАЦІЇ

Сон 1.jpg Сон 2.jpg Сон 3.jpg

МЕДІА

В тег EmbedVideo введен неверный id "3N81cC-24yc&feature" видео для сервиса "youtube".

ДИВ. ТАКОЖ

ДЖЕРЕЛА ТА ЛІТЕРАТУРА

ЛЯГАТИ

ЗОВНІШНІ ПОСИЛАННЯ