Відмінності між версіями «Тічка»

Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук
 
Рядок 76: Рядок 76:
  
 
==Аудіа==
 
==Аудіа==
 
+
http://mp3party.net/music/48752
 
==Цікаві факти==
 
==Цікаві факти==
 
===Тічка у кішок ===
 
===Тічка у кішок ===

Поточна версія на 19:38, 5 грудня 2016

Тічка, -ки, ж. 1) Течка, время, когда собаки, волки бѣгаются. 2) Стая собакъ или волковъ съ сукой. Вовча тічка нападе. Шевч. Вовки починають збиватись у тічки. Мнж. 156.

Сучасні словники

Словник української мови Академічний тлумачний словник (1970—1980)

ТІЧКА, и, жін. 1. Зграя собак із сукою або зграя вовків з вовчицею. На попівській леваді почулося валування і гризня собак, незабаром вулицю перетнула роз'ярена тічка і злобним засніженим клубком покотилася на городи (Михайло Стельмах, I, 1962, 66); А на близькому полі починала вити і скиглити тічка голодних вовків (Нечуй-Левицький, I, 1956, 317); * У порівняннях. Наче тічка сіроманців, Ворог втік лукавий (Терень Масенко, Сорок.., 1957, 443); // рідко. Взагалі зграя тварин. [Лисняк:] В лісі — жодної живої душі, якщо не рахувати трьох ведмедів, тічку диких кабанів і з півсотні вовків (Юрій Мокрієв, П'єси, 1959, 94); У лісі козулі — мовчазні, як тиша. Та й лисиці в ярах тічками бродять (Євген Гуцало, Скупана.., 1965, 261). 2. Період статевої активності у самиць ссавців. Тічка і парування у диких свиней відбувається в першій половині зими (Звірі.. Карпат.., 1952, 55).


[ http://ukrlit.org/slovnyk/%D1%82%D1%96%D1%87%D0%BA%D0%B0 УКРЛІТ.ORG_Cловник]

ТІ́ЧКА, и, ж. 1. Зграя собак із сукою або зграя вовків з вовчицею. На попівській леваді почулося валування і гризня собак, незабаром вулицю перетнула роз’ярена тічка і злобним засніженим клубком покотилася на городи (Стельмах, І, 1962, 66); А на близькому полі починала вити і скиглити тічка голодних вовків (Н.-Лев., І, 1956, 317); * У порівн. Наче тічка сіроманців, Ворог втік лукавий (Мас., Сорок.., 1957, 443); // рідко. Взагалі зграя тварин. [Лисняк:] В лісі — жодної живої душі, якщо не рахувати трьох ведмедів, тічку диких кабанів і з півсотні вовків (Мокр., П’єси, 1959, 94); У лісі козулі — мовчазні, як тиша. Та й лисиці в ярах тічками бродять (Гуц., Скупана.., 1965, 261). 2. Період статевої активності у самиць ссавців. Тічка і парування у диких свиней відбувається в першій половині зими (Звірі.. Карпат.., 1952, 55).

[ http://www.morphology.dp.ua/_dict/?wid=356 Словник морфологічних термінів]

ТІЧКА (гр.oistros - пристрасть, шаленство, лють; син.: еструс) - психофізіологічний стан самок ссавців, який передує спарюванню. Тічка відповідає періоду статевої активності самок і співпадає за часом з дозріванням фолікулів у яєчниках (фолікулярна фаза статевого циклу). Так називають також одну з стадій вагінального циклу тварин (відповідає кінцю статевого циклу). При тічці відбувається виділення відшарованих клітин епітелію піхви, що іноді супроводжується кровотечею (напр., у собак).

[1]

ЗГРА́Я (група птахів, тварин, риб і т. ін., що тримаються разом), ТАБУ́Н, СТА́ДО, ЧЕРЕДА́, СТА́Ярідко; КОСЯ́К (перев. риб, птахів); ТІ́ЧКА, ТІЧНЯ́розм.,МЕ́ТКАрозм. (перев. собак). Чайки цілими зграями літали над водою, жалібно скиглячи, однаково і в погоду і в негоду, вдень і вночі (Леся Українка); Високо-високо під небом вечірнім пролетіли величезним табуном дикі гуси (М. Коцюбинський); Раз він натрапив на цілий табун вепрів (С. Скляренко); Пролетіло над ними стадо якихсь птахів, може, диких гусей (М. Коцюбинський); Тільки що Тихович наважився увійти в двір, як йому запинила дорогу гусяча череда (М. Коцюбинський); Стоять на Карловім мосту гігантські скульптурні постаті, суворі святі і воїни, дивляться на яскраво прикрашені набережні, на спокійні води синьої Влтави, на білокрилих чайок, що стаями в’ються над нею (О. Гончар); Пливуть в прозорому повітрі косяки гусей, стомлені довгим перельотом(Г. Епік); Одбиваючись од цілої метки собак, професор нарешті цілий і здоровий всунувся до господи (А. Кримський). - Пор. 1. ста́до.



[ http://hrinchenko.com/slovar/znachenie-slova/58743-tichka.html#show_point СЛОВАРЬ УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ Упорядкував Борис ГРІНЧЕНКO]

[ http://lcorp.ulif.org.ua/dictua/ «Словники України on-line»]

Ті́чка – іменник жіночого роду

(річка в Україні) ________________________________________ відмінок однина множина називний Ті́чка родовий Ті́чки давальний Ті́чці знахідний Ті́чку орудний Ті́чкою місцевий на/у Ті́чці кличний Ті́чко*


Іноземні словники

"Словопедія"

ТІЧКА 1) стая собак [волков] (с самкой) 2) биол. течка, охота

Словари и энциклопедии на Академике

тічка 1тічка -и 1) ста́я соба́к [с са́мкой], ста́я волко́в [с са́мкой] 2) спец. те́чка; охо́та Українсько-російський словник • 2тічка ж біол. heat; rut Українсько-англійський словник • 3тічка მძუვნობა, ხურაობა Українсько-грузинський словник


Ілюстрації

Тічка 1.jpg Тічка 2.jpg Тічка 3.jpg Тічка 4.jpg

Медіа

[2]

Аудіа

http://mp3party.net/music/48752

Цікаві факти

Тічка у кішок

Статева зрілість у кішок настає приблизно в 5-6 місяців, а у котів трохи пізніше - в 7-8 місяців. Однак, не у всіх котів і кішок починає проявлятися статева активність саме в цьому віці, багато що залежить від породи, умов утримання, клімату та інших умов.

Статева зрілість кішок, як і людей, настає раніше, ніж закінчується ріст і розвиток кішки, зазвичай кішки стають і статево-і фізично зрілими тільки до 15 місяців.

У деяких кішок тічка може відбуватися 2 рази на рік, а у інших набагато частіше, аж до 1 разу на місяць. Безпосередньо тічка триває від 3 днів до декількох тижнів, але здатність до в'язанню триває всього 2-4 дні.

Якщо кішка годувала кошенят, то тічка зазвичай наступає після 3-4 тижнів з дня припинення годування.

Тічки у кішок протікають найчастіше на початку весни, в червні і на початку осені.

В'язати кішку кожну течку дуже шкідливо, мінімум рік має пройти з часу попередньої вагітності.

Зазвичай тічка триває 7 днів з інтервалом від 8 до 14 днів. Після припинення годування кошенят тічка може настати через 3-4 тижні. У перший рік життя і після 7 років тічки у кішок можуть відбуватися нерегулярно.

Більше читайте тут: [3]

[ https://uk.wikipedia.org/wiki/%D0%95%D1%81%D1%82%D1%80%D1%83%D1%81 Матеріал з Вікіпедії]

Тічка або ж Еструс (грец. οἶστρος — пристрасть, шаленство, лють) — психофізіологічний стан самок ссавців, який передує спарюванню. Тічка відповідає періоду статевої активності самок і збігається за часом з дозріванням фолікулів у яєчниках (фолікулярна фаза статевого циклу). Так називають також одну зі стадій вагінального циклу тварин (відповідає кінцю статевого циклу). При тічці відбувається виділення відшарованих клітин епітелію піхви, що іноді супроводжується кровотечею (наприклад у собак). Стадії еструсу (на прикладі кішки) Проеструс Початок тічки, або її перша стадія, триває 1-2 дні. Існує кілька індикаторів цієї стадії. Наприклад, можна відмітити, що у кішки злегка збільшена і волога вульва. Також відзначаються підвищений апетит і занепокоєння. Вона видає низькі горлові звуки і більше звичайного лащиться до господаря. У цьому стані вона є привабливою для котів, але ще не підпускає їх до себе. Проеструс характеризується періодом залицяння, під час якого сама присутність кота поруч стимулює активізацію виділень гормонів у кішки.

Еструс Друга стадія естрального циклу — еструс, або сама тічка, — стадія статевої сприйнятливості. Вона може тривати від 1 до 21 дня, з середньою тривалістю 5-7 днів. Апетит тварин знижений або відсутній. Відзначається часте сечовипускання.

Інтереструс (метеструс) Третя стадія репродуктивного циклу — метеструс. Вона триває у кішки від 2 до 19 днів, в середньому 8 днів. В цьому періоду самку статевий партнер вже не цікавить. Вона може агресивно відганяти самця при спробах розпочати спарювання. Подальший розвиток циклу залежить від того, чи відбулося запліднення. Якщо овуляція відбулася, статевий інстинкт згасає. Якщо ж спаровування не було, через 1-2 тижні кішка увійде в новий цикл, починаючи з проеструса. Якщо статевий акт викликав овуляцію, але запліднення не відбулося, то може наступити помилкова вагітність, що триває 35-45 днів. Запліднення яйцеклітини відбувається протягом 24-48 годин після спарювання. У деяких кішок овуляція настає через 12 годин. У більшості випадків яєчники формують чотири яйцеклітини, але відомі випадки народження відразу 12 кошенят. Через 58-74 дня кішка народжує. Однак, якщо кішка під час пологів втрачає всіх кошенят, то тічка наступає значно раніше, а іноді буває, що перший статевий цикл може наступити навіть на другий день лактації. Еструс може кілька разів відновлюватися протягом вагітності кішки.

Анеструс Якщо запліднення не відбулося, починається четверта стадія репродуктивного циклу — стадія статевого спокою. Як правило, це сезонний період короткого світлового дня.


Див. також

Посилання на споріднені слова зі словника Бориса Грінченка

[ http://wiki.kubg.edu.ua/%D0%A2%D1%96%D1%87%D0%B8%D1%82%D0%B8]