Відмінності між версіями «Шиття»

Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук
(Цікаві факти)
 
(не показані 4 проміжні версії цього учасника)
Рядок 81: Рядок 81:
 
• 20шиттячко — а, с. Зменш. пестл. до шиття 2), 3) …
 
• 20шиттячко — а, с. Зменш. пестл. до шиття 2), 3) …
 
Український тлумачний словник
 
Український тлумачний словник
 +
  
 
==Ілюстрації==
 
==Ілюстрації==
{| style="width:100%; margin-top:2em; vertical-align:top; border-top:5px #ccc solid; border-bottom:5px #ccc solid; text-align:center"
+
 
|- valign="top"
+
|style="width:20%; padding-top:1em;"| [[Зображення: maxresdefault.jpg |x140px]]
+
 
|style="width:20%; padding-top:1em;"| [[Зображення: yak-zrobiti-vikriyku-kurtki.jpg |x140px]]
 
|style="width:20%; padding-top:1em;"| [[Зображення: yak-zrobiti-vikriyku-kurtki.jpg |x140px]]
|style="width:20%; padding-top:1em;"| [[Зображення: C21-15_copy|x140px]]  
+
|style="width:20%; padding-top:1em;"| [[Зображення: C21-15_copy|x140px]]
  
|}
 
 
==Медіа==
 
==Медіа==
 
{{#ev:youtube|https://youtu.be/ghhHFIchbZc}}
 
{{#ev:youtube|https://youtu.be/ghhHFIchbZc}}
Рядок 97: Рядок 95:
 
http://nytky.com/shvejni-mashinki-tsikavi-fakti/
 
http://nytky.com/shvejni-mashinki-tsikavi-fakti/
 
Більше читайте тут: http://tsikave.ostriv.in.ua/publication/code-5B8C0F3898E6B/list-22AE31EDF27
 
Більше читайте тут: http://tsikave.ostriv.in.ua/publication/code-5B8C0F3898E6B/list-22AE31EDF27
Українські традиції]===
+
 
Традиції вишиванок в різних регіонах України
+
 
 +
''''''Українські традиції]===''''''
 +
 
 +
'''Традиції вишиванок в різних регіонах України'''
  
 
Техніка вишивки, колір і структура нитки, орнамент були різними в різних регіонах України.
 
Техніка вишивки, колір і структура нитки, орнамент були різними в різних регіонах України.
  
На Полтавщині вишивали в основному білими нитками, рідше червоними і сірими. Виконувався білий візерунок гладдю, який обшивали чорними або кольоровими смугами.
+
''На Полтавщині'' вишивали в основному білими нитками, рідше червоними і сірими. Виконувався білий візерунок гладдю, який обшивали чорними або кольоровими смугами.
  
Для Київської області характерний мікс з рослинних і геометричних візерунків - ромби, квадрати, виноградні грона, хміль. Кольори - коралово-червоний, білий, чорний.
+
''Для Київської'' області характерний мікс з рослинних і геометричних візерунків - ромби, квадрати, виноградні грона, хміль. Кольори - коралово-червоний, білий, чорний.
  
У Поліссі та Волині візерунок простий, геометричний і чіткий за рахунок своєї однобарвності. Вишивався червоною ниткою на біло-сірому полотні.
+
''У Поліссі'' та Волині візерунок простий, геометричний і чіткий за рахунок своєї однобарвності. Вишивався червоною ниткою на біло-сірому полотні.
  
На Чернігівщині білі вишивки з кольоровими вкрапленнями. В техніці використовувалися дуже дрібні стібки. Візерунок також абстрактний або рослинний.
+
''На Чернігівщині'' білі вишивки з кольоровими вкрапленнями. В техніці використовувалися дуже дрібні стібки. Візерунок також абстрактний або рослинний.
  
У Південних регіонах та Харкові техніка дуже схожа з центральними регіонами. Багатобарвна вишивка виконувалася хрестиком і напівхрестиком грубою ниткою, що надавало вишивці об'єм.
+
''У Південних'' регіонах та Харкові техніка дуже схожа з центральними регіонами. Багатобарвна вишивка виконувалася хрестиком і напівхрестиком грубою ниткою, що надавало вишивці об'єм.
  
Гуцульські орнаменти, мабуть, самі барвисті. Різноманітність рослинної і геометричної тематики. Багате колірне сполучення. В основному це червоний колір з вкрапленням зеленого і жовтого різноманітних відтінків.
+
''Гуцульські'' орнаменти, мабуть, самі барвисті. Різноманітність рослинної і геометричної тематики. Багате колірне сполучення. В основному це червоний колір з вкрапленням зеленого і жовтого різноманітних відтінків.
  
На території Львівської області можна зустріти кілька десятків типів візерунків. У більшості випадків це геометричні орнаменти, які наносять на білий фон. Завдяки такій техніки вишиванки з Львівської області мають вигляд легкості і прозорості.
+
''На території Львівської'' області можна зустріти кілька десятків типів візерунків. У більшості випадків це геометричні орнаменти, які наносять на білий фон. Завдяки такій техніки вишиванки з Львівської області мають вигляд легкості і прозорості.
  
У вишивках Закарпатській області найпоширенішими є мотиви "каракулю", зигзагоподібної форми. Як правило, колірна гамма місцевих вишиванок дуже широка. Але найпоширенішими кольорами вважаються чорний і червоний колір.
+
У вишивках ''Закарпатській област''і найпоширенішими є мотиви "каракулю", зигзагоподібної форми. Як правило, колірна гамма місцевих вишиванок дуже широка. Але найпоширенішими кольорами вважаються чорний і червоний колір.
  
Для Буковини характерні геометричні та рослинні мотиви. Вишивають як правило дрібним хрестиком, крученим швом або білою гладдю. Крім того на Буковині у вишиванках дуже часто можна побачити шовкові нитки, металеві блискітки і бісер.
+
''Для Буковини'' характерні геометричні та рослинні мотиви. Вишивають як правило дрібним хрестиком, крученим швом або білою гладдю. Крім того на Буковині у вишиванках дуже часто можна побачити шовкові нитки, металеві блискітки і бісер.
  
У Тернопільській області для вишивки використовують бавовняні нитки, зі згущеними стібками. Уздовж усього рукава окремі елементи обводяться кольоровими нитками. Завдяки такому прийому вишивка отримує високий рельєф і виразний колір візерунка.
+
''У Тернопільській області'' для вишивки використовують бавовняні нитки, зі згущеними стібками. Уздовж усього рукава окремі елементи обводяться кольоровими нитками. Завдяки такому прийому вишивка отримує високий рельєф і виразний колір візерунка.
 
  [[Категорія:Словник Грінченка і сучасність/Університетський коледж]]
 
  [[Категорія:Словник Грінченка і сучасність/Університетський коледж]]
 
[[Категорія:Слова 2015 року]]  
 
[[Категорія:Слова 2015 року]]  
 
[[Категорія:Ши]]
 
[[Категорія:Ши]]

Поточна версія на 22:04, 27 листопада 2015

Шиття, -тя, с. Шитье. Черк. у. Ум. Ши́ттячко, ши́тенько. Шитенько шила. Чуб. III. 401. Шиття, -тя, с. Шитье. Черк. у. Ум. Ши́ттячко, ши́тенько. Шитенько шила. Чуб. III. 401.

Сучасні словники

===Словник української мови Академічний тлумачний словник (1970—1980) === ШИТТЯ́, я, сер. 1. Дія за значенням шити. Дві дівчини, привчені до шиття, сіли коло порога й вишивали сріблом бережки до кунтуша (Нечуй-Левицький, VII, 1966, 45); Іван родився в Пістині, де його батько, а пізніше він сам, займався шиттям простих чобіт (Наталія Кобринська, Вибр., 1954, 19); — Сиджу над шиттям, машинка цокотить, а я сумую, думаю про тебе, шиючи сорочки і спідниці іншій на весілля (Михайло Томчаній, Жменяки, 1964, 65); Український одяг — це своєрідна енциклопедія народної творчості. В ньому втілилось народне мистецтво ткацтва, крою, шиття, вишивки, аплікації, плетіння тощо (Народна творчість та етнографія, 5, 1965, 32). 2. Те саме, що шитво 2. Кров висисає оте остогиджене, Прокляте нишком шиття, Що паненя, вередливе, зманіжене, Вишвирне [викине] геть на сміття (Павло Грабовський, І, 1959, 52); Коло стола.. сидить молода дівчина; вона схилилась над шиттям, над пишною білою шовковою сукнею (Леся Українка, III, 1952, 473). 3. рідко. Те саме, що вишивка 2. Пішов і пішов по руках той кисет, Дівоче шиття — фронтові подарунки!.. (Іван Нехода, Хто сіє вітер, 1959, 191). Словник української мови: в 11 томах. — Том 11, 1980. — Стор. 464.


===УКРЛІТ.ORG_Cловник=== ШИТТЯ́, я́, с. 1. Дія за знач. ши́ти. Дві дівчини, привчені до шиття, сіли коло порога й вишивали сріблом бережки до кунтуша (Н.-Лев., VII, 1966, 45); Іван родився в Щетині, де його батько, а пізніше він сам, займався шиттям простих чобіт (Кобр., Вибр., 1954, 19); — Сиджу над шиттям, машинка цокотить, а я сумую, думаю про тебе, шиючи сорочки і спідниці іншій на весілля (Томч., Жменяки, 1964, 65);Український одяг — це своєрідна енциклопедія народної творчості. В ньому втілилось народне мистецтво ткацтва, крою, шиття, вишивки, аплікації, плетіння тощо (Нар. тв. та етн., 5, 1965, 32). 2. Те саме, що шитво́ 2. Кров висисає оте остогиджене, Прокляте нишком шиття. Що паненя, вередливе, зманіжене, Вишвирне [викине] геть на сміття (Граб., І, 1959, 52); Коло стола.. сидить молода дівчина; вона схилилась над шиттям, над пишною білою шовковою сукнею (Л. Укр., III, 1952, 473). 3. рідко. Те саме, що ви́шивка 2. Пішов і пішов по руках той кисет. Дівоче шиття — фронтові подарунки!.. (Нех., Хто сіє вітер, 1959, 191). Словник української мови: в 11 тт. / АН УРСР. Інститут мовознавства; за ред. І. К. Білодіда. — К.: Наукова думка, 1970—1980. — Т. 11. — С. 464. Шиття, тя, с. Шитье. Черк. у. Ум. Ши́ттячко, ши́тенько. Шитенько шила. Чуб. III. 401. Словарь української мови: в 4-х тт. / За ред. Б. Грінченка. — К., 1907—1909. — Т. 4. — С. 497.


===СЛОВАРЬ УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ Упорядкував Борис ГРІНЧЕНКO=== Шиття, -тя, с. Шитье. Черк. у. Ум. Ши́ттячко, ши́тенько. Шитенько шила. Чуб. III. 401.



«Словники України on-line»

шиття́ – іменник середнього роду

________________________________________ відмінок однина множина називний шиття́ родовий шиття́ давальний шиттю́ знахідний шиття́ орудний шиття́м місцевий на/у шитті́ кличний шиття́*

Іноземні словники

===ЯНДЕКС словари=== шиття перевод с украинского на русский Существительное с 1. (действие) шить¸; пошив, пошивка; вишивание; тачание, тачка 2. (то, что шьется) шить¸; вишивание

===Словари и энциклопедии на Академике=== Шиття Толкование Перевод Книги Фильмы • 1шиття — іменник середнього роду … Орфографічний словник української мови • 2шиття — я/, с. 1) Дія за знач. шити. 2) Те саме, що шитво 2). 3) рідко. Те саме, що вишивка 2) … Український тлумачний словник • 3шиття — [шиет :а/] т :а/ … Орфоепічний словник української мови • вишивати — а/ю, а/єш, недок., ви/шити, шию, шиєш, док. 1) перех. і неперех. Нашивати на тканину або шкіру візерунки нитками, бісером і т. ін. 2) тільки док., перех. Витратити всю нитку, нитки на вишивання або шиття … Український тлумачний словник • 8голка — и, ж. 1) Тонкий металевий стрижень з гострим кінцем і вушком, у яке всилюється нитка для шиття. 2) Загострений на кінці металевий стрижень різного спеціального призначення. 3) Лист хвойних дерев, колючка або гострий росток інших рослин. 4) перев … Український тлумачний словник • 9доклад — у, ч. Додатковий, допоміжний матеріал (підкладка, ґудзики і т. ін.) для шиття одягу, взуття … Український тлумачний словник • 10машина — и, ж. 1) Механізм або комплекс механізмів, призначений для виконання корисної роботи через перетворення одного виду енергії на інший. •• Електро/нна обчи/слювальна маши/на (ЕО/М) цифрова обчислювальна машина, основні вузли якої реалізовані… … Український тлумачний словник • 11наперсток — тка, ч. 1) Ковпачок, якого накладають на палець, щоб не вколотися голкою під час шиття. 2) розм. Металеве кільце, яким прикріплюють косу до кісся … Український тлумачний словник • 12несесер — а, ч. 1) Шкатулка, футляр із речами для туалету, шиття і т. ін. || Дорожній футляр з речами туалету. 2) Скринька з речами для рукоділля … Український тлумачний словник • 13нитка — и, ж. 1) Тонко зсукана, скручена пряжа, що використовується для шиття, в язання, вишивання, виготовлення тканин і т. ін. || чого. Тонкий довгий предмет, що намотується на що небудь. 2) перен. Те, що поєднує, зв язує з ким , чим небудь. ||… … Український тлумачний словник • 14рукоділля — я, с. 1) Виготовлення яких небудь виробів, речей ручним способом; ручна (перев. жіноча) робота взагалі. || Виріб, виконаний таким способом. 2) Шиття, в язання, вишивання і т. ін. як вид ручної праці … Український тлумачний словник • 15стібок — бка/, ч. Частина шва між двома проколами голки, шила, а також кожний такий прокол. || Вид шиття, вишивання. || рідко. Петля, що утворюється під час в язання, а також витягання кожної петлі гачком … Український тлумачний словник • 16строчильник — а, ч. Робітник, майстер із строчіння – шиття суцільним швом, перев. на швацькій машині … Український тлумачний словник • 17ушивати — I (вшива/ти), а/ю, а/єш, недок., уши/ти (вши/ти), и/ю, и/єш, док., перех. 1) Шиючи, робити вужчим, зменшувати ширину; шиючи, підкорочувати (одяг). 2) Покривати соломою, очеретом тощо (дах, будівлі і т. ін.). || Покривати, облицьовувати що небудь… … Український тлумачний словник • 18швацький — а, е. Пов язаний з пошиттям одягу, білизни і т. ін. Швацька робота. || Признач. для шиття … Український тлумачний словник • 19шво — а, с. 1) розм. Те саме, що шов. 2) діал.Шиття … Український тлумачний словник • 20шиттячко — а, с. Зменш. пестл. до шиття 2), 3) … Український тлумачний словник


Ілюстрації

|style="width:20%; padding-top:1em;"| Yak-zrobiti-vikriyku-kurtki.jpg |style="width:20%; padding-top:1em;"| x140px

Медіа

https://www.youtube.com/watch?v=https://youtu.be/m5sRJBor2Xc

Цікаві факти

http://nytky.com/shvejni-mashinki-tsikavi-fakti/ Більше читайте тут: http://tsikave.ostriv.in.ua/publication/code-5B8C0F3898E6B/list-22AE31EDF27


'Українські традиції]==='

Традиції вишиванок в різних регіонах України

Техніка вишивки, колір і структура нитки, орнамент були різними в різних регіонах України.

На Полтавщині вишивали в основному білими нитками, рідше червоними і сірими. Виконувався білий візерунок гладдю, який обшивали чорними або кольоровими смугами.

Для Київської області характерний мікс з рослинних і геометричних візерунків - ромби, квадрати, виноградні грона, хміль. Кольори - коралово-червоний, білий, чорний.

У Поліссі та Волині візерунок простий, геометричний і чіткий за рахунок своєї однобарвності. Вишивався червоною ниткою на біло-сірому полотні.

На Чернігівщині білі вишивки з кольоровими вкрапленнями. В техніці використовувалися дуже дрібні стібки. Візерунок також абстрактний або рослинний.

У Південних регіонах та Харкові техніка дуже схожа з центральними регіонами. Багатобарвна вишивка виконувалася хрестиком і напівхрестиком грубою ниткою, що надавало вишивці об'єм.

Гуцульські орнаменти, мабуть, самі барвисті. Різноманітність рослинної і геометричної тематики. Багате колірне сполучення. В основному це червоний колір з вкрапленням зеленого і жовтого різноманітних відтінків.

На території Львівської області можна зустріти кілька десятків типів візерунків. У більшості випадків це геометричні орнаменти, які наносять на білий фон. Завдяки такій техніки вишиванки з Львівської області мають вигляд легкості і прозорості.

У вишивках Закарпатській області найпоширенішими є мотиви "каракулю", зигзагоподібної форми. Як правило, колірна гамма місцевих вишиванок дуже широка. Але найпоширенішими кольорами вважаються чорний і червоний колір.

Для Буковини характерні геометричні та рослинні мотиви. Вишивають як правило дрібним хрестиком, крученим швом або білою гладдю. Крім того на Буковині у вишиванках дуже часто можна побачити шовкові нитки, металеві блискітки і бісер.

У Тернопільській області для вишивки використовують бавовняні нитки, зі згущеними стібками. Уздовж усього рукава окремі елементи обводяться кольоровими нитками. Завдяки такому прийому вишивка отримує високий рельєф і виразний колір візерунка.