Відмінності між версіями «Олія»

Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук
(http://www.pharmencyclopedia.com.ua/article/3132/oliya-sonyashnikova)
(Сучасні словники)
 
(не показані 4 проміжні версії цього учасника)
Рядок 41: Рядок 41:
 
==Сучасні словники==
 
==Сучасні словники==
 
Тлумачення слова у сучасних словниках
 
Тлумачення слова у сучасних словниках
==Ілюстрації==
+
ОЛІ́Я, ї, жін.
{| style="width:100%; margin-top:2em; vertical-align:top; border-top:5px #66CDAA solid; border-bottom:5px #66CDAA solid; text-align:center"
+
1. Рідка жирова речовина, яку добувають з деяких рослин (переважно з їх насіння або плодів).
|- valign="top"
+
 
|style="width:20%; padding-top:1em;"| [[Зображення:Photoicon.png|x140px]]
+
|style="width:20%; padding-top:1em;"| [[Зображення:Photoicon.png|x140px]]
+
|style="width:20%; padding-top:1em;"| [[Зображення:Photoicon.png|x140px]]
+
|style="width:20%; padding-top:1em;"| [[Зображення:Photoicon.png|x140px]]
+
|}
+
 
==Див. також==
 
==Див. також==
  
 
==Джерела та література==
 
==Джерела та література==
  
==ОЛІЯ СОНЯШНИКОВА==
+
 
  
 
[[Категорія:Словник Грінченка і сучасність/Інститут суспільства]]
 
[[Категорія:Словник Грінченка і сучасність/Інститут суспільства]]
 
[[Категорія:Слова 2014 року]]  
 
[[Категорія:Слова 2014 року]]  
 
[[Категорія:Ол]]
 
[[Категорія:Ол]]

Поточна версія на 20:54, 5 червня 2015


Олія, олії, ж. Постное масло. Олію бити. Приготовлять постное масло. Олію вибити кому. Побить кого. Я йому олію вибив. Харьк. Давити олію. Игра, то-же, что и тісна баба (см.). КС. 1887. VI. 480.

Сучасні словники

Олія (також використовується слово "масло"[1]) — будь-яка речовина, яка є рідиною при температурі навколишнього середовища і не змішується з водою, але може змішуватися з іншими маслами і органічними розчинниками і жирна на дотик. Це загальне визначення включає в себе рослинні олії і жири, летючі ефірні масла, терпентинову олію (сирець скипидару), мастило,[2] нафтохімічні масла (солярове масло, мінеральна олія) і синтетичні масла.

Мінеральна олія

Мінеральні олії — добуваються перегонкою нафти, і складаються з вуглеводнів та зовсім не мають у своєму складі гліцеринових ефірів жирних кислот

Оливкова олія

Оли́вкова олі́я — рослинна олія, що виготовляється з плодів європейської маслини (лат. Olea europaea). За жирнокислотним складом є сумішшю тригліцеридів жирних кислот з дуже високим вмістом ефірів олеїнової кислоти.

Смакові якості оливкової олії погіршуються з часом, тому рекомендується вживати весь запас продукту впродовж року. Оливкову олію рекомендують зберігати в сухому, прохолодному (але не холодному), темному місці, подалі від різних запахів кухні, оскільки олія їх легко вбирає.

Найбільшими експортерами в ЄС оливкової олії є Іспанія (296 645 т), Італія (173 312 т) та Греція (109 586 т).[1] Всього ж у світі за врожай 2007—2008 року вироблено 2 664 000 оливкової олії.[2] При цьому найбільші споживачі оливкової олії у світі: Європа загалом споживає 849 366 т, Японія — 30 253 т, Австралія — 28 762 т та США — 24 844 т

Отримання

Отримання старовинним способом.

Насіння соняшника очищається від своїх жорстких оболонок спеціальною машиною, а після цього розмелюється; отримане тісто вкладається у мішки і пресується гідравлічним пресом.[1] Видобуток олії способом такого холодного пресування складає 18-20%.[1] Олія світло-жовта, прозора, дуже повільно висихаюча, має ніжний смак і ароматичний запах. Головним чином використовується в їжу, а також для приготування штучного сала.[1] Якщо тісто пресувати гарячим, то вихід олії складе 30-35%, але олія буде темного кольору; таку олію використовують для миловаріння.[1]

Склад

Склад жирних кислот y соняшниковій олії (у %): стеаринова 1,6-4,6, пальмітинова 3,5-6,4, міристинова до 0,1, арахінова 0,7-0,9, олеїнова 24-40, лінолева 46 −62, ліноленова до 1. Середня молекулярна маса жирних кислот 275–286. Склад фосфоровмісних речовин, токоферол, восків, вологи, летких речовин, не жирових домішок, величина кольорового числа, прозорості, перекисного числа, температура спалаху, а також сорт — залежать від способу віджимання, екстракції і подальшої обробки олії, змінюючись в широких межах.

Соняшникова олія не може містити холестерин, оскільки вона має рослинне походження. Тим не менш, багато виробників в рекламних цілях спеціально підкреслюють його відсутність.

Насіння соняшника, селекціонованого на підвищений вміст олії, характеризується міцним зчепленням ядра і насіннєвої оболонки, що ускладнює повну очистку від лузги.[2]

Ілюстрації

Oil.jpg 200 200 315 sm29bb06.jpeg 1301175273 olivkova-oliya.jpg Olive oil.jpg

Див. також

Додаткові відомості:

Олива (значення) медичні олії (Oleo medicata)

Сучасні словники

Тлумачення слова у сучасних словниках ОЛІ́Я, ї, жін. 1. Рідка жирова речовина, яку добувають з деяких рослин (переважно з їх насіння або плодів).

Див. також

Джерела та література