Відмінності між версіями «Нороха»

Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук
 
(не показані 3 проміжні версії цього учасника)
Рядок 55: Рядок 55:
 
|}
 
|}
 
==Медіа==
 
==Медіа==
 +
{{#ev:youtube|xuv14tjq4_Y}}
 +
{{#ev:youtube|r_XAIv36TJQ}}
 +
{{#ev:youtube|oNgjJAcCpf8}}
  
==Див. також==
+
==Поезія==
 +
'''Зайчикова нора'''
  
==Джерела та література==
+
Гарна в зайчика нора,
  
==Зовнішні посилання==
+
Поряд з нею є гора,
  
[[Категорія:Словник Грінченка і сучасність/підрозділ]]
+
З гори зайчик в нору плиг,
 +
 
 +
Від біди себе вберіг.
 +
 
 +
Вовк не зміг геть роздивитись,
 +
 
 +
Де встиг зайчик вмить подітись.
 +
 
 +
 
 +
(Антоніна Грицаюк)
 +
 
 +
==Цікаві факти==
 +
 
 +
* Борсук - це нірна тварина. Завдяки коротким лапам і міцним кігтям, борсук успішно справляється з риттям нір. Житло борсука - це система ходів, де передбачено все: і виходи назовні, і камери для гнізд, і вбиральні. Вхід в нору нагадує арку, а його ширина більше висоти. Гніздових камер зазвичай 2-3. Вони вистилаються листям і травою. Борсуки або оновлюють підстилку, або виносять стару для просушування. Вентиляційних ходів в норах немає, але є вбиральні - тупикові отнорки. Одна і та ж нора служить житлом борсукам не один рік. При цьому житло розширюється - з'являються нові отнорки і ходи. Повторюється це протягом багатьох десятиліть. Так що нора з часом перетворюється в місто. Тому борсукові поселення називають «містечками».
 +
* Хом’яки живуть в довгих, до 8 м завдовжки норах, які заглиблюються в землю більш як на два метри. Нори мають кілька ходів. Вхідний хід у нору прямовисний, у вигляді колодязя і веде в простору житлову камеру, яка з’єднується з коморами, де хом’яки складають запаси кормів, і вбиральнею. Звичайно така нора належить одній сім’ї хом’яків, а частіше самцю-одинаку.
 +
* Берегові ластівки риють нори в ґрунтах достатньо м'яких, щоб з ними могли впоратися їх дзьоби і ноги, але не настільки розсипчастих, щоб виритий тунель тут же осипався. Берегові ластівки обирають для гніздування великі кручі: високі і протяжні, хоча нерідко гніздяться на дуже низьких берегах і в стінках неглибоких рівчаків. Вони охочіше заселяють кручі, перед якими знаходяться відкриті простори, проте гніздяться також у вузьких ярах, ямах і криницях. Здебільшого, берегові ластівки оселяються поблизу водойм, і в той же час нерідко колонії птахів цього виду трапляються далеко від них. Берегові ластівки рідко заселяють кручі на яких ростуть дерева, і взагалі уникають лісистих ділянок. Зазвичай, вони не займають урвища, стінки яких вкриті рослинністю. Берегові ластівки зазвичай риють нори в найвищій частині кручі. Відстань від краю урвища до найвище розташованих нір в значній мірі залежить від глибини, на яку проникає коріння рослин, оскільки берегові ластівки облаштовують нори тільки там, де коріння немає або мало. Висота, на якій ці птахи споруджують нори, обумовлена також розташуванням придатних для цього шарів ґрунту.
 +
 
 +
[[Категорія:Словник Грінченка і сучасність/Університетський коледж]]
 
[[Категорія:Слова 2014 року]]  
 
[[Категорія:Слова 2014 року]]  
 
[[Категорія:Но]]
 
[[Категорія:Но]]

Поточна версія на 20:06, 30 листопада 2014

Нороха, -хи, ж. Ув. отъ нора. Мнж. 69, 40.

Сучасні словники

Словник української мови Академічний тлумачний словник (1970—1980)

НОРОХА = НОРА́, и, жін.

  1. Заглиблення в землі, вирите тваринами як житло. Лякає миша кицьку, та сама з нори не вилазить (Українські народні прислів'я та приказки, 1955, 215); Там, де колись.. вовки вили та лисиці нори рили, красується село Вовча Долина (Панас Мирний, I, 1949, 179); Три дні тому.. потрапила вона ногою в тарантулову нору, і від його укусу нога розпухла (Зінаїда Тулуб, Людолови, I, 1957, 181); * У порівняннях. Десяток убогих хаток визирали із заметів, мов нори степових звірів (Степан Васильченко, I, 1959, 299).
  2. перен., розм.Темне, тісне приміщення. Любов та дружба промінь свій Так само кинуть крізь затвори, Як дійде голос вільний мій До вас у каторжницькі нори (Павло Грабовський, I, 1959, 272);

// зневажл. Взагалі житло. Озлився [дід Маківка] на весь світ, заперся у своїй норі і довго не виходив, ніхто його не бачив (Михайло Чабанівський, Катюша, 1960, 169).

  1. діал. Джерело. Під тою ялицею б'є нора (Іван Франко, VIII, 1952, 365).

Словник синонімів

НОРОХА - нора, (маленька) нірка; П. <погане> житло.

Фразеологічний словник української мови

НОРОХА

  • перерива́ти / перери́ти ми́шачі но́рохи. Дуже ретельно переглядати все, заглядати в найпотаємніші закутки в пошуках кого-, чого-небудь. — Вони (чоловіки) й вас уб’ють. Давайте краще обидві сховаємось.— Що ти кажеш таке? То вони тоді всі мишачі нори перериють (Г. Хоткевич).
  • як байба́к у норосі, зі сл. жи́ти. Одиноко. — Істинно так… живи та їж, поки роток свіж. От, приміром, я: живу сам, як байбак у норі, тільки й того, що до церкви та додому (М. Лазорський).
  • як (мов, ні́би і т. ін.) ми́ші в норосі, перев. зі сл. сиді́ти. Ніяким чином не виявляючи себе; тихо. Не можна ж сидіти як миші в норі (З усн. мови). як ми́шка в ні́рці. Стисни кулак міцніше, щоб аж пальці побіліли — сидітиме твоя совість, як мишка в нірці (В. Дрозд).

Словар українського сленгу

Нороха

  • Шниряти по норохах, жрм. Часто міняти місце роботи.

Додаткові словники

Словарь Ушакова

Нора, вин. нору, мн. норы, ж. Углубление под землей с ходом наружу, вырытое животным и служащее ему жилищем. Лисья нора. Нора барсука. Ѓ перен. Маленькое темное помещение, тесное жилье (разг.). В ваши каторжные норы доходит мой свободный глас. Пушкин.

Толковый словарь русского языка Ожегова С. И.

Нора, -ы, винительный падеж -у, множественное число норы, нор, норам, женский род

1. Жилище животного - углубление под землёй с ходом (ходами) наружу. Лисья, барсучья н.

2. переносное значение Тёмное, неблагоустроенное жилище. Живет в какой-то норе. Уйти в свою нору (также переносное значение : начать жить в одиночестве, не общаясь с людьми). уметай, норка, -и, женский род (к 1 знач.). прилагательное норовой, -ая, -ое (к 1 знач.) и норный, -ая, -ое (к 1 знач.; специальное). Норный зверь. Норные собаки (дрессируемые для охоты в норах).

Ілюстрації

Н1.jpg Н2.jpg Н3.jpg Н4.jpg Н5.jpg

Медіа

Поезія

Зайчикова нора

Гарна в зайчика нора,

Поряд з нею є гора,

З гори зайчик в нору плиг,

Від біди себе вберіг.

Вовк не зміг геть роздивитись,

Де встиг зайчик вмить подітись.


(Антоніна Грицаюк)

Цікаві факти

  • Борсук - це нірна тварина. Завдяки коротким лапам і міцним кігтям, борсук успішно справляється з риттям нір. Житло борсука - це система ходів, де передбачено все: і виходи назовні, і камери для гнізд, і вбиральні. Вхід в нору нагадує арку, а його ширина більше висоти. Гніздових камер зазвичай 2-3. Вони вистилаються листям і травою. Борсуки або оновлюють підстилку, або виносять стару для просушування. Вентиляційних ходів в норах немає, але є вбиральні - тупикові отнорки. Одна і та ж нора служить житлом борсукам не один рік. При цьому житло розширюється - з'являються нові отнорки і ходи. Повторюється це протягом багатьох десятиліть. Так що нора з часом перетворюється в місто. Тому борсукові поселення називають «містечками».
  • Хом’яки живуть в довгих, до 8 м завдовжки норах, які заглиблюються в землю більш як на два метри. Нори мають кілька ходів. Вхідний хід у нору прямовисний, у вигляді колодязя і веде в простору житлову камеру, яка з’єднується з коморами, де хом’яки складають запаси кормів, і вбиральнею. Звичайно така нора належить одній сім’ї хом’яків, а частіше самцю-одинаку.
  • Берегові ластівки риють нори в ґрунтах достатньо м'яких, щоб з ними могли впоратися їх дзьоби і ноги, але не настільки розсипчастих, щоб виритий тунель тут же осипався. Берегові ластівки обирають для гніздування великі кручі: високі і протяжні, хоча нерідко гніздяться на дуже низьких берегах і в стінках неглибоких рівчаків. Вони охочіше заселяють кручі, перед якими знаходяться відкриті простори, проте гніздяться також у вузьких ярах, ямах і криницях. Здебільшого, берегові ластівки оселяються поблизу водойм, і в той же час нерідко колонії птахів цього виду трапляються далеко від них. Берегові ластівки рідко заселяють кручі на яких ростуть дерева, і взагалі уникають лісистих ділянок. Зазвичай, вони не займають урвища, стінки яких вкриті рослинністю. Берегові ластівки зазвичай риють нори в найвищій частині кручі. Відстань від краю урвища до найвище розташованих нір в значній мірі залежить від глибини, на яку проникає коріння рослин, оскільки берегові ластівки облаштовують нори тільки там, де коріння немає або мало. Висота, на якій ці птахи споруджують нори, обумовлена також розташуванням придатних для цього шарів ґрунту.