Відмінності між версіями «Сукня»

Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук
(Ілюстрації)
(Див.також)
 
(не показані 40 проміжних версій 4 учасників)
Рядок 1: Рядок 1:
'''Сукня, -ні, '''''ж. ''1) Платье (женское). Рудч. Ск. II. 63. Грин. III. 582. ''На що ж тобі, доньку, зеленії сукні! ''Мет. 140. ''Їхала дівка через бір, а на їй сукня в девять піл. ''Нп. 2) а) Суконная юбка. Гол. Од. 82, 71. Шух. І. 132. б) = '''Андарак. '''Чуб. VII. 429. Ум. '''Суконька. '''
+
''''''Словник Грінченка'''
 +
[[Файл:QJx3 dePBpc.jpg|міні|Вечірня сукня ]]
 +
'''Сукня''' — -ні, ж. 1) Платье (женское). Рудч. Ск. II. 63. Грин. III. 582. На що ж тобі, доньку, зеленії сукні! Мет. 140. Їхала дівка через бір, а на їй сукня в девять піл. Н. п. 2) а) Суконная юбка. Гол. Од. 82, 71. Шух. І. 132. б) = андарак. Чуб. VII. 429. Ум. суконька.
 +
 
 +
'''Академічний сучасний словник (1970-1980)'''
 +
 
 +
'''СУ́КНЯ,''' і, жін. Жіночий одяг, верхня частина якого, що відповідає кофті, становить єдине ціле з нижньою частиною, що відповідає спідниці; плаття. [Оленка:] Яка я панна! От Єфросина, то панна: вона убирається в шовкові сукні (Нечуй-Левицький, II, 1956, 491); Тоненька, тендітна, в білій легкій сукні, Ольга нагадувала польову квітку (Олександр Копиленко, Лейтенанти, 1947, 34); Арсена наздогнала струнка чорнява дівчина в білій концертній сукні (Любомир Дмитерко, Розлука, 1957, 204); Жалобна сукня; Шлюбна сукня;  * У порівняннях. Сонце кидало на гору свої косі ранкові паруси і обдавало рожевим світом. Горіла трава, як зелена оксамитова сукня (Панас Мирний, I, 1954, 248).
 +
У самій сукні — без верхнього одягу. Погода тепер чудова (+25° цілий день), я ходжу.. в самій сукні
 +
(Леся Українка, V, 1956, 421).
 +
 
 +
==Історія==
 +
[[Файл:1SLM2yXGD8g.jpg|міні|Червона вечірня сукня]]
 +
'''Плаття''' — одне з найулюбленіших жіночих вбрань, що підкреслюють красу представниць прекрасної статі.
 +
Історія плаття почалася, мабуть, одночасно з історією людства і мінялося від однієї епохи до іншої. Яких лише платтів не бачила мода — від простих, таких, що нагадують сорочку, одіяння древніх вавілонян, до середньовічних бальних платтів, що є справжнім витвором мистецтва.
 +
Туніка, батьківщиною якої була древня Греція, аж до 14 століття вважалася нейтральним одягом, придатним як для чоловіків, так і для жінок.
 +
Плаття, залежно від моди і вдачі, що панують в суспільстві, мінялося з перебігом історії. Плаття були то вільними, приховуючи фігуру, то, навпаки, облягаючими, аби підкреслити красу тіла. Мінялася довжина і ширина рукавів, глибина і форма вирізів, тканини, фасони і крій, але лише одне залишалося незмінним — бажання жінки бути нарядною і привабливою.
 +
З часом з’явилися плаття, відповідні тій або іншій ситуації, — вечірні, весільні, бальні, практичні вбрання для подорожей, повсякденні плаття і багато інших.
 +
Проте до початку 20 століття плаття завжди було довгим. В кінці 19-го на зміну платтям з тугими корсетами прийшли вільніші так звані театральні вбрання, але спочатку вони не отримали великої популярності серед жінок, бо здавалися їм занадто вільними. Проте саме таке плаття послужили джерелом натхнення для модельєрів початку 20 століття — так з’явилися прості плаття, які можна було носити без корсета.
 +
Довжина плаття стала зменшуватися поступово. Спочатку укорочення довжини спідниці до кісточки було справжньою сенсацією не лише в світі моди, але і у сфері моралі. Таким чином шлях короткому платтю був відкритий і врешті-решт в 1960-х світ ахнув, побачивши перші зухвалі міні-спідниці.
 +
У 20 столітті також з’явилася безліч фасонів платтів — від зручного плаття-сорочки і прямого плаття з клапанами до платтів-фартухів, які стали першою жіночою робочою уніформою.
  
==Сучасні словники==
 
Тлумачення слова у сучасних словниках
 
 
==Ілюстрації==
 
==Ілюстрації==
{| style="width:100%; margin-top:2em; vertical-align:top; border-top:5px #66CDAA solid; border-bottom:5px #66CDAA solid; text-align:center"
+
 
|- valign="top"
+
<gallery>
|style="width:20%; padding-top:1em;"| [[Зображення:3161027_5c6e85877ad.jpg]]
+
Файл:Дитяча.jpg| Дитяча сукня
|style="width:20%; padding-top:1em;"| [[Зображення:Photoicon.png|x140px]]
+
Файл:Укра.сукня.jpg| Українська сукня
|style="width:20%; padding-top:1em;"| [[Зображення:Photoicon.png|x140px]]
+
Файл:Чорна.jpg| Маленька чорна сукня
|style="width:20%; padding-top:1em;"| [[Зображення:Photoicon.png|x140px]]
+
</gallery>
|}
+
<gallery>
 +
Файл:Червона.jpg|Коктельна сукня
 +
Файл:-uZIrYKOoq4.jpg|Весільня сукня
 +
Файл:0duIbsfsol8.jpg|Вечірня сукня
 +
</gallery>
 +
 
 +
[[Файл:1Sbjscv n2w.jpg]]
  
 
==Медіа==
 
==Медіа==
 +
{{#ev:youtube|3LCa6tUOWbM}}
 +
{{#ev:youtube|DygnVJiQjx0}}
 +
 +
==Реконструкція та цікаві факти==
 +
Пошиттям і прокатом історичних суконь у Києві займається Ніколь Стаховська
 +
<gallery>
 +
<gallery>
 +
Файл:74px-LevertugadinXVIe siecle.gif|XVI століття
 +
Файл:84px-MarieAntoinette by VigeeLeBrun.jpg|Пишне плаття французької королеви Марії-Антуанетти, 1779
 +
Файл:Ingres broglie.jpg|1845
 +
Файл:120px-1880s-fashions-overview.jpg|1880
 +
</gallery>
 +
<gallery>
 +
Файл:65px-TheLadiessWorldOctober1895page13.gif|1895
 +
Файл:73px-Empirekjole for ungeDamer.gif|1898
 +
Файл:83px-Bundesarchiv Bild 183-52058-0003, Modeatelier Kaiser, Altenburg, bereitet Messekollektion vor..jpg|1958
 +
</gallery>
 +
'''8 цікавих фактів в чорню сукню'''
 +
1. Маленьку чорну сукню ввела у моду Коко Шанель.
 +
 +
2. Чорна сукню може бути різна, але вона обов'язково повинна бути в гардеробі кожної жінки.
 +
 +
3. У 1961 році Одрі Хепберн завмерла перед вітриною Tiffany & Co в елегантній чорній сукні Givenchy у фільмі «Сніданок у Тіффані».
 +
 +
4. У 1985 році на каналі MTV з'явився кліп Addicted to love Роберта Палмера, в якому бек-вокалістки були в стильних мaленьких чорних сукнях.
 +
 +
5. Одним з найбільш незабутніх суконь церемонії «Оскар» 1986 року став чорне плаття Шер, пошите Бобом Макі.
 +
 +
6. Зоряним часом для Елізабет Херлі стала поява на прем'єрі фільму «Чотири весілля і одні похорони» у відвертій сукні Versace, скріпленому лише з боків англійськими шпильками.
  
==Див. також==
+
7. У цьому сезоні чорні сукні можна знайти не тільки в дизайнерських колекціях, а й у брендів категорії fast fashion. Лаконічні моделі в стилі 60-х, облягаючі фігуру плаття-футляри, моделі в стилі baby doll і new look ... - Вибрати дійсно є з чого.
  
==Джерела та література==
+
8. Вера Вонг цього сезону ввела у моду чорні весільні сукні.
  
==Зовнішні посилання==
+
==Див.також==
 +
'''Всесвітній словник української мови''' http://uk.worldwidedictionary.org/%D0%BC%D1%96%D0%BD%D1%96+%D1%81%D1%83%D0%BA%D0%BD%D1%8F
  
[[Категорія:Словник Грінченка і сучасність/підрозділ]]  
+
'''Толковый словарь Ефремовой''' http://www.efremova.info/word/platje.html#.Vlsbw3bhDIU
 +
[[Категорія:Словник Грінченка і сучасність/Інститут суспільства]]
 
[[Категорія:Су]]
 
[[Категорія:Су]]

Поточна версія на 17:40, 29 листопада 2015

'Словник Грінченка

Вечірня сукня

Сукня — -ні, ж. 1) Платье (женское). Рудч. Ск. II. 63. Грин. III. 582. На що ж тобі, доньку, зеленії сукні! Мет. 140. Їхала дівка через бір, а на їй сукня в девять піл. Н. п. 2) а) Суконная юбка. Гол. Од. 82, 71. Шух. І. 132. б) = андарак. Чуб. VII. 429. Ум. суконька.

Академічний сучасний словник (1970-1980)

СУ́КНЯ, і, жін. Жіночий одяг, верхня частина якого, що відповідає кофті, становить єдине ціле з нижньою частиною, що відповідає спідниці; плаття. [Оленка:] Яка я панна! От Єфросина, то панна: вона убирається в шовкові сукні (Нечуй-Левицький, II, 1956, 491); Тоненька, тендітна, в білій легкій сукні, Ольга нагадувала польову квітку (Олександр Копиленко, Лейтенанти, 1947, 34); Арсена наздогнала струнка чорнява дівчина в білій концертній сукні (Любомир Дмитерко, Розлука, 1957, 204); Жалобна сукня; Шлюбна сукня; * У порівняннях. Сонце кидало на гору свої косі ранкові паруси і обдавало рожевим світом. Горіла трава, як зелена оксамитова сукня (Панас Мирний, I, 1954, 248).

У самій сукні — без верхнього одягу. Погода тепер чудова (+25° цілий день), я ходжу.. в самій сукні
(Леся Українка, V, 1956, 421).

Історія

Червона вечірня сукня

Плаття — одне з найулюбленіших жіночих вбрань, що підкреслюють красу представниць прекрасної статі. Історія плаття почалася, мабуть, одночасно з історією людства і мінялося від однієї епохи до іншої. Яких лише платтів не бачила мода — від простих, таких, що нагадують сорочку, одіяння древніх вавілонян, до середньовічних бальних платтів, що є справжнім витвором мистецтва. Туніка, батьківщиною якої була древня Греція, аж до 14 століття вважалася нейтральним одягом, придатним як для чоловіків, так і для жінок. Плаття, залежно від моди і вдачі, що панують в суспільстві, мінялося з перебігом історії. Плаття були то вільними, приховуючи фігуру, то, навпаки, облягаючими, аби підкреслити красу тіла. Мінялася довжина і ширина рукавів, глибина і форма вирізів, тканини, фасони і крій, але лише одне залишалося незмінним — бажання жінки бути нарядною і привабливою. З часом з’явилися плаття, відповідні тій або іншій ситуації, — вечірні, весільні, бальні, практичні вбрання для подорожей, повсякденні плаття і багато інших. Проте до початку 20 століття плаття завжди було довгим. В кінці 19-го на зміну платтям з тугими корсетами прийшли вільніші так звані театральні вбрання, але спочатку вони не отримали великої популярності серед жінок, бо здавалися їм занадто вільними. Проте саме таке плаття послужили джерелом натхнення для модельєрів початку 20 століття — так з’явилися прості плаття, які можна було носити без корсета. Довжина плаття стала зменшуватися поступово. Спочатку укорочення довжини спідниці до кісточки було справжньою сенсацією не лише в світі моди, але і у сфері моралі. Таким чином шлях короткому платтю був відкритий і врешті-решт в 1960-х світ ахнув, побачивши перші зухвалі міні-спідниці. У 20 столітті також з’явилася безліч фасонів платтів — від зручного плаття-сорочки і прямого плаття з клапанами до платтів-фартухів, які стали першою жіночою робочою уніформою.

Ілюстрації

1Sbjscv n2w.jpg

Медіа

Реконструкція та цікаві факти

Пошиттям і прокатом історичних суконь у Києві займається Ніколь Стаховська

8 цікавих фактів в чорню сукню 1. Маленьку чорну сукню ввела у моду Коко Шанель.

2. Чорна сукню може бути різна, але вона обов'язково повинна бути в гардеробі кожної жінки.

3. У 1961 році Одрі Хепберн завмерла перед вітриною Tiffany & Co в елегантній чорній сукні Givenchy у фільмі «Сніданок у Тіффані».

4. У 1985 році на каналі MTV з'явився кліп Addicted to love Роберта Палмера, в якому бек-вокалістки були в стильних мaленьких чорних сукнях.

5. Одним з найбільш незабутніх суконь церемонії «Оскар» 1986 року став чорне плаття Шер, пошите Бобом Макі.

6. Зоряним часом для Елізабет Херлі стала поява на прем'єрі фільму «Чотири весілля і одні похорони» у відвертій сукні Versace, скріпленому лише з боків англійськими шпильками.

7. У цьому сезоні чорні сукні можна знайти не тільки в дизайнерських колекціях, а й у брендів категорії fast fashion. Лаконічні моделі в стилі 60-х, облягаючі фігуру плаття-футляри, моделі в стилі baby doll і new look ... - Вибрати дійсно є з чого.

8. Вера Вонг цього сезону ввела у моду чорні весільні сукні.

Див.також

Всесвітній словник української мови http://uk.worldwidedictionary.org/%D0%BC%D1%96%D0%BD%D1%96+%D1%81%D1%83%D0%BA%D0%BD%D1%8F

Толковый словарь Ефремовой http://www.efremova.info/word/platje.html#.Vlsbw3bhDIU