Відмінності між версіями «Гаплик»

Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук
(Створена сторінка: '''Гаплик, -ка, '''''м. ''Проволочный крючекъ для застегиванія платья. '''Утяти до гапликів'''. Сд...)
 
 
(не показано 8 проміжних версій цього учасника)
Рядок 1: Рядок 1:
 +
==Словник Грінченка==
 +
 
'''Гаплик, -ка, '''''м. ''Проволочный крючекъ для застегиванія платья. '''Утяти до гапликів'''. Сдѣлать что-либо некстати, невпопадъ. Ном. № 12469. ''Утяв до гапликів. ''Котл. МЧ. 460.  
 
'''Гаплик, -ка, '''''м. ''Проволочный крючекъ для застегиванія платья. '''Утяти до гапликів'''. Сдѣлать что-либо некстати, невпопадъ. Ном. № 12469. ''Утяв до гапликів. ''Котл. МЧ. 460.  
 +
 +
==Сучасні словники==
 +
 +
===[http://sum.in.ua/s/ghaplyk Словник української мови Академічний тлумачний словник ( 1970-1980)]===
 +
 +
'''ГАПЛИ́К''', а, чол. Металева зачіпка, що пришивається проти петлі до одягу, і служить застібкою. Підвів мене до дзеркала; дивлюсь: казакин мій защепнутий на всі гаплики (Олекса Стороженко, I, 1957, 120); Ганна тільки ахнула, потім, розвісивши біля груби одежу, взялась пришивати до кожушка гаплики (Олександр Ільченко, Звич. хлопець, 1947, 41).
 +
 +
===Фразеологічний словник===
 +
 +
'''Пришити гаплик''' — зауважити в'їдливо, дошкульно;
 +
 +
''' Утяти (утнути) до гапликів''' — зробити, сказати що-небудь не до речі, невчасно, не до ладу. [Тетяна:] Гарно, гарно [співав], нічого сказати. [Михайло:] Утяв до гапликів! [Тетяна:] Аж пальці знати (Іван Котляревський, II, 1953, 63); — Наш дяк більше б годився для тієї ролі тореадора. — говорила Батя. — О, сей утнув би до гапликів, нема що й казати, — говорив Леонід Семенович (Нечуй-Левицький, IV, 1956, 100).
 +
 +
===[http://sum.in.ua/f/ghaplyk Вільний тлумачний словник Новітній онлайновий словник української мови (2013)]===
 +
 +
гапли́к, -а, чол.
 +
1.  Металевий гачок, що пришивається до одягу проти петлі, та служить застібкою.
 +
Я розстебнув ще не слухняні нові гаплики на шинелі, відкинув полу (Григір Тютюнник, Вогник далеко в степу, 1979).
 +
2.  розм. Кінець, смерть.
 +
Але ж якщо я не виживу, то людство й не помітить, а якщо людство не виживе, то й мені гаплик (Ліна Костенко, Записки українського самашедшого, 2010);
 +
То я вже вважав, що дівчині прийде гаплик, коли міряю пульс, а пульс нормалізується. І тиск! (Брати Капранови, Розмір має значення, 2006).
 +
 +
 +
==Етимологія==
 +
від старопольського haftka — гаплик, від німецького Haftel.
 +
 +
==Ілюстрації==
 +
{| style="width:100%; margin-top:2em; vertical-align:top; border-top:5px #66CDAA solid; border-bottom:5px #66CDAA solid; text-align:center"
 +
|- valign="top"
 +
|style="width:20%; padding-top:1em;"| [[Зображення:Гаплик1.jpg|x140px]]
 +
|style="width:20%; padding-top:1em;"| [[Зображення:Гаплик3.jpg|x140px]]
 +
|style="width:20%; padding-top:1em;"| [[Зображення:Гаплик4.jpg|x140px]]
 +
|}
 +
 +
==Медіа==
 +
{{#ev:youtube|RGqunfYHDiM}}
 +
 +
[[Категорія:Словник Грінченка і сучасність/Гуманітарний інститут]]
 +
[[Категорія:Слова 2015 року]]
 
[[Категорія:Га]]
 
[[Категорія:Га]]

Поточна версія на 22:37, 26 листопада 2015

Словник Грінченка

Гаплик, -ка, м. Проволочный крючекъ для застегиванія платья. Утяти до гапликів. Сдѣлать что-либо некстати, невпопадъ. Ном. № 12469. Утяв до гапликів. Котл. МЧ. 460.

Сучасні словники

Словник української мови Академічний тлумачний словник ( 1970-1980)

ГАПЛИ́К, а, чол. Металева зачіпка, що пришивається проти петлі до одягу, і служить застібкою. Підвів мене до дзеркала; дивлюсь: казакин мій защепнутий на всі гаплики (Олекса Стороженко, I, 1957, 120); Ганна тільки ахнула, потім, розвісивши біля груби одежу, взялась пришивати до кожушка гаплики (Олександр Ільченко, Звич. хлопець, 1947, 41).

Фразеологічний словник

Пришити гаплик — зауважити в'їдливо, дошкульно;

Утяти (утнути) до гапликів — зробити, сказати що-небудь не до речі, невчасно, не до ладу. [Тетяна:] Гарно, гарно [співав], нічого сказати. [Михайло:] Утяв до гапликів! [Тетяна:] Аж пальці знати (Іван Котляревський, II, 1953, 63); — Наш дяк більше б годився для тієї ролі тореадора. — говорила Батя. — О, сей утнув би до гапликів, нема що й казати, — говорив Леонід Семенович (Нечуй-Левицький, IV, 1956, 100).

Вільний тлумачний словник Новітній онлайновий словник української мови (2013)

гапли́к, -а, чол. 1. Металевий гачок, що пришивається до одягу проти петлі, та служить застібкою. Я розстебнув ще не слухняні нові гаплики на шинелі, відкинув полу (Григір Тютюнник, Вогник далеко в степу, 1979). 2. розм. Кінець, смерть. Але ж якщо я не виживу, то людство й не помітить, а якщо людство не виживе, то й мені гаплик (Ліна Костенко, Записки українського самашедшого, 2010); То я вже вважав, що дівчині прийде гаплик, коли міряю пульс, а пульс нормалізується. І тиск! (Брати Капранови, Розмір має значення, 2006).


Етимологія

від старопольського haftka — гаплик, від німецького Haftel.

Ілюстрації

Гаплик1.jpg Гаплик3.jpg Гаплик4.jpg

Медіа