Відмінності між версіями «В’яз»

Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук
(Створена сторінка: '''В’яз, -зу, '''''м. ''1) Дерево вязъ, Ulmus. 2) Рыба язь, Ciprinus rutillus. 3) Завязь. ''Як би дощ, то ще б в’яз...)
 
 
(не показані 12 проміжних версій 2 учасників)
Рядок 1: Рядок 1:
 
'''В’яз, -зу, '''''м. ''1) Дерево вязъ, Ulmus. 2) Рыба язь, Ciprinus rutillus. 3) Завязь. ''Як би дощ, то ще б в’яз був на огудині. ''Лебед. у. ''Щоб був в’яз на огірках. ''О. 1861. XI. Св. 59. 4) мн. '''в’язи = В’язок 2. '''''То не біда, що по в’язи вода, тоє горш проняло, що і копилля поняло. ''Ном. № 7228. Ум. '''В’язок. '''
 
'''В’яз, -зу, '''''м. ''1) Дерево вязъ, Ulmus. 2) Рыба язь, Ciprinus rutillus. 3) Завязь. ''Як би дощ, то ще б в’яз був на огудині. ''Лебед. у. ''Щоб був в’яз на огірках. ''О. 1861. XI. Св. 59. 4) мн. '''в’язи = В’язок 2. '''''То не біда, що по в’язи вода, тоє горш проняло, що і копилля поняло. ''Ном. № 7228. Ум. '''В’язок. '''
[[Категорія:Вю]]
+
[[Категорія:Вя]]
 +
 
 +
==Сучасні словники==
 +
[http://sum.in.ua/s/v.jaz'''В'яз'''], а, ''чол''. Листяне дерево (іноді кущ) з нерівнобокими листками та міцною деревиною. В'язи покрили свої голови брунатно-рожевими кучерями і злилися в ціле море м'якої вовни (Михайло Коцюбинський, II, 1955, 427); Надзвичайно посухостійким і солевитривалим є дрібнолистий в'яз (Колгоспна виробнича енциклопедія, I, 1956, 710);  * ''У порівняннях''. Сам [парубок] високий, статний, як в'яз, бравий, як сокіл (Панас Мирний, I, 1954, 77).
 +
 
 +
[http://slovopedia.org.ua/29/53394/8286.html'''В'яз'''] дерево родини в'язових вис. до 40 м, поширене в Європі та Зх. Азії; листки несиметричні, плід - горішок; росте в заплавних лісах як домішка; деревина тверда, важка, водостійка; використовують при спорудженні водних будівель і для виготовлення меблів; деякі види вирощують як декоративні.
 +
==Ілюстрації==
 +
{| style="width:100%; margin-top:2em; vertical-align:top; border-top:5px #66CDAA solid; border-bottom:5px #66CDAA solid; text-align:center"
 +
|- valign="top"
 +
|style="width:20%; padding-top:1em;"| [[Зображення:в'яз1.jpg|x140px]]
 +
|style="width:20%; padding-top:1em;"| [[Зображення:в'яз2.jpg|x140px]]
 +
|style="width:20%; padding-top:1em;"| [[Зображення:в'яз3.jpg|x140px]]
 +
|style="width:20%; padding-top:1em;"| [[Зображення:в'яз4.jpg|x140px]]
 +
|style="width:20%; padding-top:1em;"| [[Зображення:в'яз5.jpg|x140px]]
 +
|}
 +
==Медіа==
 +
 
 +
==Див. також==
 +
[http://uk.wikipedia.org/wiki/В'яз'''Про в'яз'''] За матеріалами Вікіпедії
 +
 
 +
[http://ukrlit.org/Dovzhenko_Oleksandr_Petrovych/zemlia/4/ О.П.Довженко "Земля"]
 +
 
 +
На високому стовбурі старого '''в'яза''' у великім гнізді сплять чорногузи — він і вона.
 +
 
 +
Василь і Наталка стоять біля перелазу. Дослухаючись у невиразнім захваті до всього, що відбувалося в них, мовчки побрались вони за руки і широко відкритими очима вдивляються в навколишній надзвичайний світ: яблуні, верби, клуня, горшки на тину, старий '''в'яз''' — всі речі стали незнайомими, набравши зовсім іншого узагальненого нічнога вигляду і почавши жити якимсь окремим таємним життям.
 +
 
 +
 
 +
[[Категорія:Словник Грінченка і сучасність/Університетський коледж]]

Поточна версія на 22:37, 1 грудня 2013

В’яз, -зу, м. 1) Дерево вязъ, Ulmus. 2) Рыба язь, Ciprinus rutillus. 3) Завязь. Як би дощ, то ще б в’яз був на огудині. Лебед. у. Щоб був в’яз на огірках. О. 1861. XI. Св. 59. 4) мн. в’язи = В’язок 2. То не біда, що по в’язи вода, тоє горш проняло, що і копилля поняло. Ном. № 7228. Ум. В’язок.

Сучасні словники

В'яз, а, чол. Листяне дерево (іноді кущ) з нерівнобокими листками та міцною деревиною. В'язи покрили свої голови брунатно-рожевими кучерями і злилися в ціле море м'якої вовни (Михайло Коцюбинський, II, 1955, 427); Надзвичайно посухостійким і солевитривалим є дрібнолистий в'яз (Колгоспна виробнича енциклопедія, I, 1956, 710); * У порівняннях. Сам [парубок] високий, статний, як в'яз, бравий, як сокіл (Панас Мирний, I, 1954, 77).

В'яз дерево родини в'язових вис. до 40 м, поширене в Європі та Зх. Азії; листки несиметричні, плід - горішок; росте в заплавних лісах як домішка; деревина тверда, важка, водостійка; використовують при спорудженні водних будівель і для виготовлення меблів; деякі види вирощують як декоративні.

Ілюстрації

В'яз1.jpg В'яз2.jpg В'яз3.jpg В'яз4.jpg В'яз5.jpg

Медіа

Див. також

Про в'яз За матеріалами Вікіпедії

О.П.Довженко "Земля"

На високому стовбурі старого в'яза у великім гнізді сплять чорногузи — він і вона.

Василь і Наталка стоять біля перелазу. Дослухаючись у невиразнім захваті до всього, що відбувалося в них, мовчки побрались вони за руки і широко відкритими очима вдивляються в навколишній надзвичайний світ: яблуні, верби, клуня, горшки на тину, старий в'яз — всі речі стали незнайомими, набравши зовсім іншого узагальненого нічнога вигляду і почавши жити якимсь окремим таємним життям.