Відмінності між версіями «Іконостас»

Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук
(Як влаштований іконостас?)
(Як влаштований іконостас?)
Рядок 43: Рядок 43:
 
* Іконостас із монастиря Скит Манявський (Богородчанський іконостас) 1698–1705 рр. авторства Йова Кондзелевича
 
* Іконостас із монастиря Скит Манявський (Богородчанський іконостас) 1698–1705 рр. авторства Йова Кондзелевича
 
* в Києві в Андріївській церкві (1747-53) та ін.
 
* в Києві в Андріївській церкві (1747-53) та ін.
====Як влаштований іконостас?====
 
В центральній частині іконостасу знаходяться ''Царські Врата''. Вони мають вигляд гарно оформлених, двостволкових дверей. Царські Врата знаходяться якраз навпроти престілу. Їх назва не випадкова і називаються так, тому що через них виходить Царь Слави Господь Ісус Христос в Святих Дарах для преподанія  Причастя людям. Він також входить в Царські Врата під час  входу із Єванглієм і на великому вході за Літургією в запропонованих Чесних Дарах.
 
Із обох боків від Царських Врат знаходяться одностулкові двері для священнослужителів: ліворуч — для того, щоб можна було вийти в уставні моменти богослужіння, а справа — для входу священників до вівтаря.
 
 
      Праворуч від Царських Врат встановлюється (пишеться) образ Христа Спасителя, а за ним — образ того святого чи святої події на честь  якого освячений храм. Тому прийшовши до храму, ми завжди можемо дізнатися як правильно він називається, подивившись на образ, який йде за Спасителем.
 
 
Ліворуч від Царських Врат знаходиться образ Матері Божої. Дане розташування образів Спасителя та Матері Божої показує всим прихожанам, що вхід в Царство Небесне відкривається людям Господом Ісусом Христом та Його Пречистою Матір’ю — Заступницею нашого спасіння.
 
 
Далі з обох сторін на іконостасі від Царських Врат, за образом Матері Божої та храмового свята знаходяться ікони найбільш шанованих в даному храмі святих чи священних подій.
 
 
Над Царськими Вратами знаходиться образ Тайної вечері, який показує нам, що у вівтарі відбувається теж саме, що і проходило під час Тайної вечері і через Царські Врата будуть виноситися плоди цього таїнства Тіла та Крові Христової — для причащення віруючих.
 
 
''На другому ярусі'' іконостасу, праворуч та ліворуч від образу Тайної вечері, знаходяться ікони важливих християнських свят.
 
 
''В центрі третього ряду'' ікон на іконостасі знаходиться образ Христа  Вседержителя, а по праву руку від нього — образ Пресвятої Діви Марії, яка молить Його простити людські гріхи, по ліву руку від Спасителя знаходиться образ проповідника Іоанна Предтечі, який теж молить Христа. Дані ікони називаються деісис — моління. А з обох сторін від Пресвятої Діви Марії та Іоанна Богослова розмішуються ікони апостолів, які теж звернені до Христа із молитвою.
 
''
 
В центрі четвертого ряду'' іконостасу знаходиться образ Матері Божої із Богонемовлям на колінах.  А з обох боків від Неї знаходяться образи старозавітних пророків.
 
 
''На п’ятому ярусі'' іконостасу розміщуються образи прабатьків з однієї сторони та святителів — з іншої сторони. Часто в центрі розміщують образ Господа Саваофа, Бога Отця.
 
 
''Завершується іконостас'' Хрестом або Хрестом із Розп’яттям, що означає вершину Божої любові до занепалого світу, віддавшого Сина Божого в жертву за гріхи людства.
 
 
 
==Джерела та література==
 
==Джерела та література==
 
1. [http://slovopedia.org.ua/36/53382/240285.html Словник іншомовних слів]<br />
 
1. [http://slovopedia.org.ua/36/53382/240285.html Словник іншомовних слів]<br />

Версія за 16:55, 1 грудня 2013

Сучасні словники

Тлумачення слова у сучасних словниках

Словник Б.Грінченка

Іконостас, -су, м. 1) Иконостасъ. ЗОЮР. І. 281. 2) Родъ писанки. КС. 1891. VI. 371.

Словник іншомовних слів

Іконостас- ч.(гр.)стіна у церкві, що відділяє вівтар від середини церкви, на нім у певному порядку розташовані ікони.

Академічний тлумачний словник (1970—1980)

Іконостас - чол. Стіна із вставленими в неї іконами, яка в православній церкві відокремлює вівтар від центральної частини Тихо світяться свічки перед новим, гарним іконостасом (Нечуй-Левицький, 1, 1956, 111); З іконостаса видивлявся блідолиций святий з застережливо піднятими двома пальцями (Леонід Юхвід, Оля, 1959, 211).

Універсальний словник-енциклопедія

Іконостас-стіна з іконами, яка відокремлює захристію з вівтарем від нави; сформувався на Русі в XIV-XV ст.; має 3 дверей: двостулкові царські врата (винятково для священика) і 2 бічних, зв. дияконськими; ікони в і. розташовані рядами згідно з канонічним порядком (ряд ікон називається чином; головним є деісісний чин, далі намісний, празничний, пророчий); над царськими вратами обов'язково розташовано сцену Тайної Вечері.

Українсько-російський словник

Іконостас - церк. иконостас

Українсько-англійський словник

Іконостас - ikonostas

Словник термінів

Іконостас- ч. (гр.) стіна у церкві, що відділяє вівтар від середини церкви, на нім у певному порядку розташовані ікони.

СЦОТ (Словник церковно-обрядової термінології)

Іконостас - 1.Покрита іконами стіна, що відокремлює вівтар від храму вірних; 2. Полиця для ікон у церкві; кіот; розм. божник; 3. Те саме, що поліптих

Ілюстрації

Ikon.jpg Ikonos.jpg Ikonost.jpg Ikonostas.jpg

Медіа

c6kkJdi7Wqo

Див. також

Цікаві факти

Найцінніші іконостаси України

В Україні збереглося багато іконостасів, які мають велику художню цінність:

  • у Львові в церкві Св. П'ятниці (кінця 16 — початку 17 ст.)
  • у Рогатині (1650)
  • Скварявський іконостас 1697–1699 рр. авторства Івана Рутковича
  • Іконостас із монастиря Скит Манявський (Богородчанський іконостас) 1698–1705 рр. авторства Йова Кондзелевича
  • в Києві в Андріївській церкві (1747-53) та ін.

Джерела та література

1. Словник іншомовних слів
2. Академічний тлумачний словник (1970—1980)
3. Універсальний словник-енциклопедія
4. Українсько-англійський словник
5. Українсько-російський словник
6. Словник церковно-обрядової термінології

Зовнішні посилання