Відмінності між версіями «Добивати»

Матеріал з Київський столичний університет імені Бориса Грінченки
Перейти до: навігація, пошук
(Створена сторінка: '''Добива́ти, -ва́ю, -єш, '''сов. в. '''добити, -б’ю, -б’єш, '''''гл. ''1) Добивать, добить. ''Не добити ...)
 
 
(не показано одну проміжну версію цього учасника)
Рядок 1: Рядок 1:
'''Добива́ти, -ва́ю, -єш, '''сов. в. '''добити, -б’ю, -б’єш, '''''гл. ''1) Добивать, добить. ''Не добити нам сього вола й обухом. ''К. ЧР. 278. 2) Домолачивать, домолотить хлѣбъ. 3) — '''віку'''. Доживать, дожить. ''Так то я й добиваю свого молодого підкошеного віку. ''Г. Барв. 60.  
+
'''Добива́ти -умертвити , вбити остаточно залишився ( залишилися ) в живих ; прикінчити ◆ І коли мисливці схопилися і кинули камені , і хотіли добити сокирами загнаних у пастку звірів . Владислав Крапівін , «Білий щеня шукає господаря» , 1962 р. ( цитата з Національного корпусу російської мови , див Список літератури) ◆ Вдова вважала : чоловіка добили пострілом у голову , і кров з голови потекла вниз на піджак. Олександр Терехов , « Кам'яний міст » , 1997-2008 р. ( цитата з Національного корпусу російської мови , див Список літератури)
 +
перен . остаточно зламати , знищити , розбити до повної непридатності ◆ Боже праведний , чого тільки не роблять і не говорять і які тільки сюжетні ходи не вигадували , щоб тільки остаточно добити політичного противника. Юрій Безелянський , « У садах любові » , 1993 р. (цитата з Національного корпусу російської мови , див Список літератури) ◆ На півночі Новгород позбувся свого колишнього торгового населення , своєї свободи , благоприятствовавшую торгівлі , і нарешті в 1495 році Іван Васильович остаточно добив тамтешню торгівлю. Н. І. Костомаров , «Російська історія в життєписах її найголовніших діячів. Випуск другий: XV- XVI століть » , 1862-1875 р. ( цитата з Національного корпусу російської мови , див Список літератури)
 +
разг. закінчити яку справу, заняття , роботу ◆ Я нарешті добила свою дипломну роботу.
 +
про годинники і т. п. закінчити бити [ 5] , видавати звуки ◆ Рівне в 5:00 бронзові годинники Петра I не встигли добити п'ятого удару , як вийшов Олексій Олександрович у білій краватці і у фраку з двома зірками , так як зараз після обіду йому треба було їхати . Л. М. Толстой , «Анна Кареніна» , 1873-1876 р.
 +
 +
==Сучасні словники==
 +
Тлумачення слова у сучасних словниках
 +
==Ілюстрації==
 +
{| style="width:100%; margin-top:2em; vertical-align:top; border-top:5px #66CDAA solid; border-bottom:5px #66CDAA solid; text-align:center"
 +
|- valign="top"
 +
|style="width:20%; padding-top:1em;"| [[Зображення:Photoicon.png|x140px]]
 +
|style="width:20%; padding-top:1em;"| [[Зображення:Photoicon.png|x140px]]
 +
|style="width:20%; padding-top:1em;"| [[Зображення:Photoicon.png|x140px]]
 +
|style="width:20%; padding-top:1em;"| [[Зображення:Photoicon.png|x140px]]
 +
|}
 +
==Див. також==
 +
Додаткові відомості
 +
 
 
[[Категорія:До]]
 
[[Категорія:До]]

Поточна версія на 11:03, 3 листопада 2013

Добива́ти -умертвити , вбити остаточно залишився ( залишилися ) в живих ; прикінчити ◆ І коли мисливці схопилися і кинули камені , і хотіли добити сокирами загнаних у пастку звірів . Владислав Крапівін , «Білий щеня шукає господаря» , 1962 р. ( цитата з Національного корпусу російської мови , див Список літератури) ◆ Вдова вважала : чоловіка добили пострілом у голову , і кров з голови потекла вниз на піджак. Олександр Терехов , « Кам'яний міст » , 1997-2008 р. ( цитата з Національного корпусу російської мови , див Список літератури) перен . остаточно зламати , знищити , розбити до повної непридатності ◆ Боже праведний , чого тільки не роблять і не говорять і які тільки сюжетні ходи не вигадували , щоб тільки остаточно добити політичного противника. Юрій Безелянський , « У садах любові » , 1993 р. (цитата з Національного корпусу російської мови , див Список літератури) ◆ На півночі Новгород позбувся свого колишнього торгового населення , своєї свободи , благоприятствовавшую торгівлі , і нарешті в 1495 році Іван Васильович остаточно добив тамтешню торгівлю. Н. І. Костомаров , «Російська історія в життєписах її найголовніших діячів. Випуск другий: XV- XVI століть » , 1862-1875 р. ( цитата з Національного корпусу російської мови , див Список літератури) разг. закінчити яку справу, заняття , роботу ◆ Я нарешті добила свою дипломну роботу. про годинники і т. п. закінчити бити [ 5] , видавати звуки ◆ Рівне в 5:00 бронзові годинники Петра I не встигли добити п'ятого удару , як вийшов Олексій Олександрович у білій краватці і у фраку з двома зірками , так як зараз після обіду йому треба було їхати . Л. М. Толстой , «Анна Кареніна» , 1873-1876 р.

Сучасні словники

Тлумачення слова у сучасних словниках

Ілюстрації

Photoicon.png Photoicon.png Photoicon.png Photoicon.png

Див. також

Додаткові відомості